Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogyan beszéljem le a férjemet...

Hogyan beszéljem le a férjemet a KÁJ-ról?

Figyelt kérdés

Van egy németjuhász-roti keverék ivartalanított szukánk, nagyon jó apportos, mindene az akadálypálya viszont az örző-védő ösztöne kb a nullával egyenlő. Párom kitalálta, hogy vegyünk mellé egy közép ásiait, mert hogy az nagyon jó területvédő és kell egy házőrző kutya is nekünk. Kicsit utánaolvastam a KÁJ-nak és úgy gondolom, hogy a tudásunk nem elég ehhez a fajtához (főképp hogy az össz pásztorkutya tapasztalatom egy kanári-szigeteki volt, amim évekkel ezelőtt tartottam).

A férjem totál lebeszélhetetlen, neki ilyen kutya kell. A kutyánkkal mindig én foglalkozom, én járok vele kutyasuliba is (az oktató külön kérte hogy én vigyem a kutyát, mert a páromnak nem engedelmeskedik akármit csinál) és tudom, hogy a kezdeti lelkesedés után a másik kutya is rám maradna.

Ti mivel érvelnétek hogy nem kell az a kutya? Vagy mekkora az esélye ha mégis megveszi akkor nagy gáz lesz vele?


25/N


2011. aug. 27. 11:35
1 2 3 4 5 6
 1/59 anonim ***** válasza:

Én semmivel mert ez egy oltárian okos kutya :D

Tapasztalat, nekem is csak egy Rottweilerem meg uszkáárom s utána KÁJ Sztem könnyen kezelhető

2011. aug. 27. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/59 anonim ***** válasza:

a káj iszonyú okos kutya, nekem mindig is csak ilyenjeim voltak/vannak, sőt, amint megszereztem az etológus diplomám, tenyészteni is szeretném őket.


persze nem abban az értelemben okos, ahogy egy családikutya lobogó fülekkel, farkcsóválva hozza vissza a labdáját...:)


annyira figyelj csak, hogy jó helyről jöjjön a kutya, egy nyugodtabb vérvonalból.

ÖV-re hordani felesleges.

a kutyasuli is tök felesleges neki szerintem, bár én járok az enyémmel - ő a legengedelmesebb, pedig a többiek már jóval régebb óta suliznak...



ne félj ettől a fajtától, inkább olvass még utána, a dzselal ad-din kennel honlapján nagyon hasznos infókat találsz pl. a kölyök és a felnőtt helyes etetéséről - itt nagyon el lehet rontani a kutyát, kevesebb kell neki, mint a többi kutyának!!!!



jó kutyázást!:)

2011. aug. 27. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/59 anonim ***** válasza:

A kanári szigeteki nem pásztorkutya.


Én igazat adok Neked, a KÁJ nem egyszerű kutya. Egygazdás és könnyen a fejére nő a gyenge gazdának. Csak erős kezű, következetes embernek ajánlom. Mivel bizonytalan vagy, emiatt egyáltalán nem javasolom Neked. Vegyetek inkább valamelyik svájci hegyikutyából egyet, azok is őrzik a házat, viszont jóval könnyebben kezelhetőek.

ŐV-re gyakorlatilag az ŐV munkakutyákat leszámítva egyiket sem érdemes hordani.

2011. aug. 27. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/59 anonim ***** válasza:
45%

a második vagyok.

3. tartottál már kájt?...

honnan veszed, hogy nehezen kezelhető?

egyáltalán nem az.

még annyira következetesnek sem kell lenned vele.


egyetlen hátrány: a sétáltatás.

nem célszerű lakott területen elengedni, mert bárkinek nekimegy.

viszont télen-nyáron nyúzható, -30 és a + 40 fokban is bírja a munkát, kb. MINDENT megeszik, de abból is beéri kevéssel (érdemes jó minőségű kaját adni neki, a legjobb a sok tejsavó és néha nyers hús + főtt zöldségek)


ez a kutya mindent próbál, csak főnökösködni nem nagyon.

a másik kutya mellett biztosan ő lesz a dominánsabb, de hogy a gazdája ellen soha nem fordul, arra a nyakamat teszem.

2011. aug. 27. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/59 anonim ***** válasza:

Szerintem ne beszéld le,de ha muszály,akkor először is mondd el hogy:

1.ő nem is foglalkozik a kutyával,ez a kutyus is rád marad.

2.ha hajthatatlan akkor mondd azt hogy:de ha megveszi nem te fogsz foglalkozni vele,hanem ő.

3.és mivel csak ő akarta az ő felelőssége.

remélem segítettem,bocs ha nem.igazából semmi tapasztalatom nincs,de próbáld azért ki.

2011. aug. 27. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/59 anonim ***** válasza:
100%

a pásztorkutyákkal sosem egyszerű. nagyszerű kutyák, de ha nem áll rá az ember "radarja", akkor nehéz lesz az együttélés.

nagyon mások, mint a juhászkutyák, illetve a klasszikus őrző-védő fajták. alapvetően territoriálisan gondolkoznak, ezért pl. csak nagyon-nagyon jó kerítés mellé ajánlatos ilyen fajtát beszerezni. a nevelésük sem úgy működik, mint a nagy átlagnál, nekik nincs különösebb igényük arra, hogy tanuljanak, vagy a gazda kedvére tegyenek, hogy konkrétan példázzam mire gondolok: a kutyád azt írtad, apportos, gondolom mikor meglátja a labdát, már pörög, várja a parancsot, "mit kívánsz kis gazdám?", és jutalom nélkül is bármikor, örömmel szót fogad.

na a pásztorkutya nem ilyen! meg lehet tanítani, de pl. egyáltalán nem zsákmányosak. kölyökkorban egy ideig még játszanak, aztán kinövik, utána már csak falattal lehet nevelgetni őket. nevelhetők, természetesen, csak lassabban halad az ember, és sosem a munka öröméért fognak dolgozni, hanem azért, mert "muszáj". nekem volt BH vizsgás kaum, teljesítette a pályát, mert tudta, hogy ez nekem nagyon fontos, de minden porcikájával éreztette, hogy csak és kizárólag az én kedvemért csinálja ezt végig, véletlen sem azért, mert ő is élvezi... :D (és nem kényszerrel neveltem!)

a pásztorkutyák territoriális viselkedésének másik aspektusa, hogy teljesen máshogy viselkednek otthon, mint ismeretlen helyen. magyarul, ha otthon valamit megtanul, akkor nem biztos, hogy ismeretlen helyen is teljesíti.

nagyon nagy tér kell nekik (nem csupán udvar, de a rendszeres mozgatás is), és mivel nem zsákmányosak, a lemozgatásuk egyetlen módja bizony a séta. és ezek a jószágok hosszú-hosszú kilométereket lefutnak röhögve... nekem eddig csak bringával sikerült kifárasztani a kaumat, ha én is kocogok, akkor esélytelen.


összefoglalva, ha annyira ódzkodsz a fajtától, akkor a bevethető érvek:

- nem megfelelő a kerítés (és bizony sok pénz megerősíteni, drótháló nem jó!)

- ki viszi majd heti 3-4x 3-5km-eket futni?

- ki olvas majd még utána a fajtának _nagyon_ alaposan, hogy ne érjenek még meglepetések a nevelését illetően?


merthogy amit itt kapkodva leírtam még a tizede se annak, amit a pásztorkutyákról tudni illene... jól gondoljátok meg.

2011. aug. 27. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/59 anonim ***** válasza:
100%

Konkrétan KÁJ-t nem tartottam, de ismerek néhányat, illetve nekem is pásztorkutyám van. A KÁJ temperamentumos, jellemre nagyon hasonló a kaukázusi juhászkutyához. Egygazdások, dominánsak, bepróbálkoznak a gazdánál már néhány hónaposan, aztán szépen ivaréréskor és felnőtt korban is. Kemény kezű gazda kell, hogy ezeket a próbálkozásokat letudja törni és kordában tudja tartani a kutyát.

Aki azt mondja, hogy egy ilyen méretű és habitusú kutyával nem kell következetesnek lenni, az lehet hogy tart ilyen kutyát, de nagyon nem ért hozzá, könnyelmű kijelentés. Lehet hogy neked báránylelkű kutyád van, de ha az illető kifog egy temperamentumos, kemény KÁJ-t, mikor még életében nem volt pásztorkutyája, akkor bajban lesz.

Tudod nem egy kau-t és káj-t csaptak fejbe, lőttek már le, vagy jobb esetben raktak ki egy üres tanyára, mert nekiment a családtagoknak. Pont azért, mert a gazdák nem érettek a pásztorkutyához.


Aki utoljára írt, 18:15-kor, arra hallgass. Az írásán látszik, hogy ért az ilyen kutyákhoz. A KÁJ rajongó író elfogult a fajtával szemben. Menj fel a netboard KÁJ fórumára és ott érdeklődj, a leírtak alapján senki sem fogja javasolni neked és a férjednek, hogy ilyen kutyát tartsatok.

2011. aug. 28. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/59 anonim ***** válasza:
70%

kedves utolsó, én 5 kájt neveltem eddig fel.

ebből 1 szuka, 4 kan.

jelenleg egy kanom van, vele együtt egyszerre 6 kutyám - tehát már falkában gondolkodnak, egész más a viselkedésük is.

a KÁJ a legkezelhetőbb.

egyedül a szukával volt gondom, mert az minden más szukának neki ment...


talán nem véletlen egybeesés, hogy 4 kanból 4 olyan engedelmes, mint a kisangyal.


ha játék közben véletlenül engem harapott meg olyan erővel, amit egy másik kutyának szánt, 1 napig depresszióba zuhant, rám sem mert nézni - pedig ki sem kapott...


a családtagokkal is így viselkedik - viszont az igaz, hogy csak rám hallgat. (ja, és én ráadásul lány vagyok.)


de amilyen kis "félős" velem (pedig még az orrára sem koppintottam soha, a hangomat is kb. 5x emeltem fel), olyan durva tud lenni másokkal.



na szóval nem tudom, a többiek mire föl fontoskodnak ennyit, a KÁJ pont hogy nem a kezelhetetlen kutya kategória.

ha beszélsz egy tenyésztővel, hogy ez és ez az igényed, rá fog mutatni arra a kölyökre, amivel elégedettek lesztek.:)



és nagy butaság a kaukázusival összehasonlítani, a KÁJ valójában teljesen más kategória.

és még zárójelben hadd jegyezzem meg, az 5 kájomból 1 kan próbálkozott be egyetlen egyszer, akkor rákiabáltam, egyébként SOHA nem törtek "uralomra", kizárólag a többi kutyám felett főnökösködtek - de ez normális.


(sőt, amikor a mostani kájom még kölyök volt, a nála akkor még nagyobb szukám engedély nélkül bejött a konyhába.

a kis szőrgolyó káj pedig megragadta a fülénél és kicibálta.:D)



iszonyú értelmes, jó kutya, akinek a vérében az van - az együttműködés életet menthet.

aki mást állít, az nem ismeri a fajtát, és egyszerűen fél tőlük.

2011. aug. 28. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/59 anonim ***** válasza:
100%

Ez azt mutatja, hogy jól kezeled őket. De felelőtlenség az, hogy fűnek-fának ajánlgatsz egy olyan kutyatípust, ami köztudomású hogy kemény és következetes gazdát igényel. Ráadásul egy olyan embernek, akinek látszik az írásából, hogy tart ettől a fajtától és nem pásztorkutyás, azt se tudja mi fán terem.


Senki nem mondta, hogy kezelhetetlen. Csupán olyan gazda kell mellé, aki tudja kezelni. Nézz csak körül, a legtöbb ember kinézet alapján választ fajtát, nem azért mert azt ismeri vagy akár kezelni tudja. Egy 8 hetes kutyánál a tenyésztő nem tudja megmondani, hogy mi lesz belőle. Egy fajtánál sem. Következtetni lehet, de hogy végül mi lesz belőle az hatalmas lutri.


A KÁJ és a KAU nagyon közel áll egymáshoz, minden tekintetben. Pásztorkutyák, hasonló körülmények között éltek. Annyi a különbség, hogy a kauk egy vonalát börtönőr kutyának tenyésztették a szovjetek és idehaza sok kutya ebből a vonalból származik. De ettől függetlenül a két fajta közel áll egymáshoz.


Azt se mondta senki, hogy nem okos. Minden pásztorkutya okos.


Egyszerűen az a problémám, hogy fűnek-fának javasolod, amivel ártasz a fajtának. Persze, tudom, népszerűsítés. Viszont a KÁJ nem szorul rá, mert rengeteg egyedszámból áll a fajta. Ha viszont olyan gazdák is elkezdik tartani, akik nem bírnak vele bánni, elszaporodnak az ilyen fajta által okozott balesetek, támadások, és akkor majd úgy jár, mint anno a pitbull, hogy megbélyegzik. Ott is a sok ostoba gazda volt a hibás.

2011. aug. 28. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/59 anonim ***** válasza:
Egyébként irigyellek, hogy ennyi kutyát tarthatsz. Nekem 2 max, egy komondor és egy magyar agár.
2011. aug. 28. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!