Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mikor kell számítanom rá,...

Mikor kell számítanom rá, hogy kezdem elveszteni a falkavezéri szerepemet, mik az első jelek?

Figyelt kérdés
Még most 8 hetes a kutyus, teljesen elfogad minket vezérnek. Mikor jön a lázadó korszak a kutyáknál? Gondolom nem úgy történik a dolog, hogy egy nap még falkavezér vagy, aztán másnap már nem, hanem vannak előjelek is. Mik ezek, és ha észreveszem őket, mi a teendő?
2011. szept. 7. 07:58
 1/10 anonim ***** válasza:
Normál esetben a következetes nevelés mellett ilyen nem fog előfordulni. Ha mégis, az időben az ivarérettségi kor eléréséhez köthető. Az engedetlenséget pedig észre fogod venni.
2011. szept. 7. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Ez egy apró lépésekből álló folyamat. Te a nem megfelelő viselkedéseddel önként adod át neki a vezető poziciót. Az meg már a kutya személyiségén múlik, hogy ő ezt mennyire gyorsan fogadja el. Van amelyik eleve domináns egyed, neki nem kell kétszer mondani, van olyan, amelyik kifejezetten követő lenne, de ha rákényszeríted, akkor előbb-utóbb kénytelen lesz beletörődni, hogy neki kell vezetnie:

- Amikor póráz nélkül sétáltok, és hiába hívod, rád sem bagózik, majd te megteszed felé az első lépést, hogy megfogd...

- Amikor addig nyaggat a játékaival téged, hogy megfogod az a nyamvadt labdát és eldobod neki, csak hagyjon már békén...

- Amikor könyörögsz neki, hogy ugyan csináljon már meg valamit, majd feladod és megmagyarázod, hogy "most azért nincs kedve, mert..."

- Amikor olyan szépen néz a boci szemeivel, hogy muszáj neki adni egy falatot az asztalról...

- Amikor elkezded tiszteletben tartani az ennivalóját, met "nem szereti, ha evés közben zavarják"...

- Amikor nem te állítassz fel szabályokat vele szemben, hanem ő állít fel szabályokat veled szemben...


Naphosszat lehetne sorolni ezeket, de az összeset három pontban össze lehet foglalni, a domináns egyed három kiváltságával:

1. „Privát terület határa.”

2. „Ez az én dolgom!”

3. „Közös akció indítása/irányítása/befejezése.”


[link]

Itt "a felborult viszony" című bekezdés a lényeg.

2011. szept. 7. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Mik az első jelek?


Talán hogy kételkedni kezdesz magadban? :)


Gyakran sétáltasd, menj elöl, küldd ide, küldd oda, csináltasd vele az alapengedelmességi gyakorlatokat, kaját csak akkor kapjon, ha nyugodtan tudja fogadni.


Így nagy baj nem lehet.

2011. szept. 7. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Ő a második kutyusom, de ő az első akivel konkrétan falkavezérként kutyaként szeretnék foglalkozni is. Persze, hogy így vannak aggodalmaim, és kételyeim, de határozott vagyok, nem fogom magam hagyni.

Az első kutyámat 6 évesen kaptam, azt sem tudtam mi az hogy falkavezér, természetesen a kutya egyáltalán nem tekintett annak. Itt viszont már felnőttként kaptam a kutyát, az én egyedüli felelősségem, hogy mi lesz belőle, nem akarom elszúrni. :)

2011. szept. 7. 09:56
 5/10 anonim ***** válasza:
89%

Kedves 2. válaszoló! nekem kicsit furcsák ezek a jelek, amik szerinted arra utalnak, hogy a kutya az ember fejére nő.


Az, ha játékra hív, szerintem nem a dominancia, engedetlenség jele. Sztem természetes, ha a saját kutyám játszani akar velem, ez egy pozitív tulajdonság. A kutya nincs tisztában azzal, hogy nekünk mikor alkalmas az idő és a hely a játszadozásra.


A kunyizó, bociszemes kéregetés is teljesen egyértelmű, a kutyáim még a cigarettát és a kávét is kilesték a kezemből, mert a kutyáknak minden kell, ami a gazdié...


A kutya kajáját mindig tiszteletben kell tartani, farkas ősei is elrejtik egymás elől a zsákmányukat. A legelső amit egy kisgyereknek elmondunk a kutyákról, az éppen az, hogy evés és alvás közben nem szabad megzavarni a kutyát. Teljesen természetes, ha egy hím kutya evés közben morog, ha mások is jelen vannak. Ugyanakkor, ha a gazdi el akarja előle venni az ételt, neki engednie kell.


A többiben egyetértek. De a fentiekkel nem igazán, de javítsatok ki ha hiányosak az ismeretek

2011. szept. 7. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Igen, hiányosak az ismereteid, de nem baj. Az utóbbi években történt egy kis előrelépés a kutya ösztönlényének megismerése terén. Amúgy én nem jeleket írtam a második hozzászólásban, hanem vislekedés mintákat. És ez nem azt jelenti, hogy ha így történik, akkor elvesztetted a vezető szerepedet, hanem azt, hogy pozició pontot vesztettél. Sok kicsi sokra megy alapon idővel fordul a kocka. És ugyan így lehet pozició pontokat szerezni is.


"Sztem természetes, ha a saját kutyám játszani akar velem"

Mondta valaki, hogy nem természetes? Persze, hogy természetes. De az is természetes, hogy a domináns egyed ezt figyelmen kívül hagyja. Majd ha ő játszani akar, akkor odamegy a másikhoz és ő hívja játszani! Láttál már sok egyedből álló kutyafalkát sétálni póráz nélkül szabadon, esetleg úgy, hogy kölykök is vannak köztük? Érdemes megfigyelni a kutyák kommunikációját, jól látszik a rangsor. A dominánsabb kutyák nemcsak hogy figyelmen kívül hagyják a kicsiket vagy a rangsorban hátrébb levőket, de sokszor rájuk is mordulnak és elzavarják őket, ha azok közelítenek. Aztán ha olyan kedvük van, akkor ők odamennek és játékra hívják a másikat. (3-as pont, közös akció)


"kutya kajáját mindig tiszteletben kell tartani"

Tisztázzuk: A kutyának NINCS kajája! A gazdinak van kajája, amit esetleg kegyeskedik MEGHAGYni a kutyának. Ha már a farkasokra hivatkozol, nézd meg egy természetfilmben, hogy miként zajlik a kajálás! Falkában vadásznak, de a zsákmány nem közös, hanem az alfa pár tulajdona. Ha azok jól laktak, akkor jön az összes többi, amíg az alfa eszik, a többi csak tisztes távolból szemléli. Ha az omegának nem jut, akkor ő éhen maradt. Ideális esetben a kutya az omega az emberi családban.


"alvás közben nem szabad megzavarni a kutyát"

Ez így ebben a formában nem igaz. A mondat helyesen így szól: "Alvás közben nem szabad megzavarni a vezért!" És ezt a kutya tiszteletben is tartja, ha rendben van a rangsor. Hiába ébred ő fel hajnali 5-kor, addig nem jön oda az ágyamhoz megzavarni az alvásban, amíg én fel nem ébredek. (1-es pont)


"Teljesen természetes, ha egy hím kutya evés közben morog, ha mások is jelen vannak."

Valóban természetes, de ennek semmi köze a kutya ivarához (amúgy kan). Ez a kommunikácó azt jelenti, hogy "Ez az enyém!" (2-es pont) A domináns egyed kiváltsága, hogy kisajátítsa az ételt. Amikor valakire a saját kutyája morog evés közben, akkor ott már nagyon nagy problémák vannak!

2011. szept. 7. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Ja, és hozzátenném, hogy a családban lévő kutyától a gyereknek is el kell tudnia venni a kajáját.


Idegen kutyával meg amúgy sem barátkozunk, és ezt viszont a gyereknek kell tudnia. (meg nem futkározunk, és nem visítozunk, és nem kapdosunk felé és nem a fejét simogatjuk...)

2011. szept. 7. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
én ezzel még most sem értek egyet, rengeteg németjuhászt láttam evés közben morogni. A vendég kisgyerekekre gondoltam, akik kiszabadulnak a városból. de mki ugy nevel ahogy, én akkor sem tekintem ezeket hibáknak, viszont nem problámás egy kutyám sem.
2011. szept. 7. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Nem kell egyetérts. :)
2011. szept. 7. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
Az én kutyámnál 8-10 hónaposan kezdett előjönni a dominancia. Addig mindent tudott, egy szóra behívtam stbstb. Most már ez nem megy, szemtelen lett, rám ugat, ha akar valamit, ilyesmi. Ez függ a kutya személyiségétől is. Mi jövő héttől járunk alapfokú tanfolyamra, hogy ennek véget vessünk. Jártam vele kutyaoviba és ilyen szempontból nagyon hasznos volt az is.
2014. ápr. 23. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!