Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Nem elfogultak itt az emberek...

Nem elfogultak itt az emberek egyes fajtákkal?

Figyelt kérdés

Sok kérdésnél olvasom, hogy melyik a jobb fajta őrző-védőnek dobermann, német juhász, vagy rottweiler.

Erre a válasz: "Komondor, vegyél azt, annál nincs jobb!"

Akkor másiknál: Melyik a jobb pásztor kutya, a bodber collie, vagy a berni pásztor?

Válasz: "Puli, az kell neked, annál nincs jobb"


Szval nem elfogult itt sok ember a kedvenc fajtájukkal kapcsolatban?

Miért kell a más fajtát ajánlani, amikor nem is volt a kérdésben?


2011. szept. 19. 07:18
 1/6 anonim ***** válasza:
Lehet, hogy csak azzal a fajtával kapcsolatban van valódi tapasztalatuk, azért írják.
2011. szept. 19. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

De, mindenki elfogult. :) Nekem két kutyám van és imádom őket. Tudom az összes jó tulajdonásukat és néhány kevésbé jót is. Természetesen őket ajánlom minden kérdésnél, még ha a kérdező 2 faj között vacillál és ezek nincsenek közötte. Hogy miért? Ha todom, hogy a kérdező milyen stílusú, személyiségű kutyát szeretnének és ez illik valamelyik kutyámra, természetesen őt ajánlom, mivel az ő tulajdonságaival vagyok a legjobban (vagy teljesen) tisztában. :)

Lehet, hogy idegesítő a kérdezőknek, de az emberek szerintem így vannak vele.

2011. szept. 19. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Sokan elfogultak a kedvenc fajtájukkal. :-)


Én imádom az angol bulldogot, de ismerem a korlátait és soha nem ajánlanám házőrzésre vagy sportkutyának. :-)


Őrző-védő kutyának biztos hogy nem jobb a komondor, mint egy német juhász, viszont területőrzőnek sokkal jobb. Persze vannak mindenhol gyengébb egyedek, nem minden németjuhászból lesz K9. :-)


Pásztorkutya? Se a border collie, se a berni pásztor, se a puli nem az. A border collie és a puli terelő juhászkutya. A két különböző terelő típust képviselik, máshogy dolgoznak, de erről majd ír az, aki jobban ért hozzá.

A berni pásztor pedig klasszikus értelemben véve nem pásztorkutya, a nevét tévesen fordították. Bernen sennenhund (angolul: bernese mountain dog), tehát berni hegyikutya. Ő is a svájci hegyikutyák közé tartozik. Néha őriztettek vele tanyákat és nyájakat, de ez inkább az ember elleni elrettentés miatt volt, nem a vadállatok ellen, mivel arra felé eleve teljesen másfajta pásztorkodó életmód volt (karám, nem pedig a pusztában), illetve nagyragadozó sem található Svájcban.

2011. szept. 19. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Persze,hogy elfogult mindenki a saját fajtáival,hiszen azokat ismeri. ÉS tudja,hogy ami a kérdésben szerepel azt meg tudják csinálni. Azt nem veszik figyelembe,hogy vannak jobbak is arra a feladatra.

De aki csak 1-2 fajtát ismer jól,annak nehéz nem elfogultnak lenni

2011. szept. 19. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Ezt én is észrevettem, hogy mostanában nagyon "tukmálják" a magyar fajtákat. Csak azt felejtik el, hogy ők sem valók mindenkinek, és egy olyan kérdésre, hogy border collie vagy golden retriever, azt a választ adni, hogy mudi (ez csak egy példa)... hát nem ez volt a kérdés, valószínűleg a kérdezőnek az a kettő tetszik, ami a kérdésében szerepel.

Én sem választanék magyar fajtát, mert a drótos vizslán kívül egyik sem tetszik. És a kedvencemet sem tukmálom senkire, akinél szóba sem jön az a fajta.

2011. szept. 19. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Azért ajánlhatják egyesek a magyar fajtákat bizonyos feladatra, mert minden kutyánk valamilyen munkakutya, gyakran még az eredeti foglalkozását űzi, és még ha küllemben sokak szerint nem érnek fel ezzel vagy azzal (bár szerintem nagyon is), a jellemük miatt sokkal alkalmasabbak lehetnek, mint néhány divatos fajta.


Amelyekkel többnyire az a baj, hogy a kiállítások miatt az erőteljes küllemre tenyésztés a belső értékek rovására ment. A magyar fajták némelyike pont a (sokak, az átlagember szerint) kevésbé előnyös külseje miatt őrizhette meg a kiváló tulajdonságait, hiszen pl. a pumik, mudik ma is sok juhász mellett szolgálnak, mint terelő-, hajtókutya.


Míg például a pulikból annyira divat lett egy időben, hogy jó részük teljesen elvesztette a terelőösztönét (épp ezért kellene kiemelt figyelmet fordítani azokra a példányokra, amelyekben még benne van, tenyésztésnél előtérbe helyezni a jellemet a szőrminőséggel szemben is akár, szerencsére néhány tenyésztő is így gondolja manapság).


Őrző-védőnek nemigen ajánlották a komondort, noha jó arra is, inkább területőrzőnek, mert neki nem elsősorban a mozgásigénye, hanem a térigénye nagy.


A border collie-val szemben pedig azért szokták ajánlani a magyar fajtákat terelőkutyának, mert a border olyannyira munkamániás, hogy azt a gazdájánál előbbre helyezi, idegenekkel is szívesen dolgozik, neki a feladat számít, nem az, hogy kivel hajtja végre. Ha választhatna a kutya, hogy kint maradjon vigyázni a nyára egész nap egyedül, vagy a gazdájával legyen inkább, még ha nem is csinálnak semmi "érdekeset", a border collie habozás nélkül az előbbit, míg a "gazdifüggő" mudi, pumi az utóbbi választaná, elfogadja, hogy épp nincs feladat, csak hadd' lehessen az imádott gazdájával. Elcsalni, lekenyerezni jó nevelés és kutya-gazda kapcsolat mellett a magyar fajtákat nem lehet. A régi idők pásztora kegyetlenül ki is szelektálta az erre hajlamos ebeket.


Ezzel csak azt akarom mondani, hogy sokan, miután meghallgatták a kérdező igényeit, milyen kutyát akar, ezeket mérlegelve ajánlottak neki egy "hazait". Ami mellesleg olcsóbb választás is egy külföldi fajtával szemben, de kutyaválasztásnál természetesen az ár kellene, hogy legyen az utolsó szempont.

2011. szept. 19. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!