Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Egy fajta miért lenne intelige...

Egy fajta miért lenne inteligensebb, mint a többi?

Figyelt kérdés

Van ez a lista a 10 leginteligensebb fajta.

Ez mennyire hihető? A border colliet nyílvánitották ki a leginteligensebb fajtának.

De, mégis miért lenne okosabb, mint egy argentin dog?

Azért, mert többet fáradoztak a fajta okosságán?

Vagy mégis mitől lenne egy fajta okosabb egy másiknál?


Nem lehet, hogy az a pár száz, vagy hány kutya, amit vizsgáltak tesztekkel, azok igen jó kennelből kerültek ki, ahol foglalkozott velük már kölyök korban a tenyésztő?

Most ha veszek egy szaporítótól egy border colliet, akkor az majd okosabb lesz, mint egy jó tenyésztőtől egy argentin dog, ami kerül mondjuk 200 ezerbe?


2011. okt. 21. 16:03
1 2 3
 1/26 Akiteki ***** válasza:
68%

Ezek a tesztek hülyeségeket írnak, ennyi a megfejtés.

Nem biztos, hogy az a kutya okosabb, amelyik szolgalelkű. Egy collie akarja csinálni, amit mondanak neki, alig várja, hogy valami feladatot kapjon.

Egy husky ugyanúgy érti, mit akarok tőle, csak épp előbb végiggondolja, hogy mi a jó neki abban, ha megcsinálja. :)))

2011. okt. 21. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 anonim ***** válasza:
45%
Vannak olyan tesztek, amikkel objektíven lehet mérni az intelligenciát. Persze ahhoz, hogy nyugodt szívvel lehessen rangsort felállítani, nem elég minden fajtából 1-1 példányt letesztelni. Nem tudom milyen körülmények között zajlottak ezek a tesztek és mennyire dokumentálták az egészet, de én is kételkedem a hitelességében.
2011. okt. 21. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 anonim ***** válasza:
95%

Azért elég alapvető, hogy azok a fajták alkalmazkodtak leginkább az emberhez, azok értik meg a leginkább, amelyikekkel együtt dolgozott az ember.

Tipikusan ilyenek a pásztorkutyák, akik régen a hét napjaiból 7-et töltöttek együtt a pásztorral, és napi 12-16 órákat dolgoztak együtt.

Az otthon maradó házörzők viszont ugye egyedül voltak a kertben, keveset voltak ember közelben, így kevésbé emberfüggőek, vagyok kevésbé kommunikálnak jól velünk, vagyis a mi mércénk szerint kevésbé okosak.


És ha már a husky a példa. Neki alapvetően nem volt szüksége sosem túlságosan kifinomult kommunikációra az emberrel, hiszen ő be volt kötve a kocsi elé, és a legfontosabb dolga (amire szelektálták) az volt, hogy rohanjon. Vagy mondjuk az argentin doggal vadásztak, de a vadászat az maximum heti néhány órás tevékenység, tehát olyan sokat ott sem tanult közös nyelvet, mind a pásztorkutyák a pásztorral.

Elég logikus szerintem.

De a tesztek tényleg hülyeségek. Van a kutya IQ tesztben olyan, hogyha ráteszel a kutyára egy kis törölközőt, mennyi idő alatt szabadul meg tőle. Az enyémet pl. nem zavarja, tehát nem is akar megszabadulni tőle, de ez nem jelenti azt, hogy nem okos.


Valamint nem kell összetéveszteni a legokosabb és a legkezesebb kutyákat - ebben egyetértek Akitekivel. Az, hogy egy kutya nagyon jól alkalmazkodik, és nagyon meg akar felelni, nem jelenti azt, hogy önálló döntéseket is ugyanolyan jól tud hozni, tehát nem jelenti azt, hogy okosabb a többinél, pusztán annyit jelent, hogy simulékonyabb, szófogadóbb.

2011. okt. 21. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 anonim ***** válasza:
Mert minden élőlény különbözik. Az emberek között is van okosabb. Akkor miért fáj, hogy a kutyák között is? Ha szereted a kedvenc fajtád akkor így szereted. Igenis vannak olyan kutyák akik sosem lesznek mániákus tanulók mint amilyen a border (amúgy ki nem állhatom a bordert, nem azért védem). Az argentin is ilyen. Egyrészt a fajták feladataik miatt is különböző jellemet örököltek, amik közül valamelyik alkalmasabb több tudás megszerzésére míg a másik nem mert nem az volt a feladata. Azon kívül pedig az agyi képességeik egyedenként is változhatnak. A butább egyedek a természetben kiszelektálódnak, de az ember mellett nem. A szaporítás pedig nem legfőképpen az agyi képességeket rontja. Hisz a putriból is kerülnek ki zsenik...
2011. okt. 21. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 anonim ***** válasza:

Minden kutyát más célra tenyésztettek ki. A juhász kutyákat mindig hamarabb volt tanitani, mert a juhász kézmozdulataiból is tud tájékozodni, ezért egy idő után megtanulták a jelzéseket, ezért könnyebben tanulnak: pl Németjuhász, border colli, puli stb.

A vadász kutyákat is más célra tenyésztették ki, és másképp tanulnak , szeretnek a gazdi kedvében járni, és szeretik ha tehetnek valami jót: vizsla, labrador, retviverek stb...

És vannak még számtalan kutyák, pl mentő kutyák, amik pont életmentésre lettek kitenyésztve, nekik is a vélrükben van a mentés - újfundladni és bernáthegyi.

Ha pl elengedsz a strandod egy újfundladnit, mindinkit kimentene a vizből! :)

2011. okt. 21. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 anonim ***** válasza:
63%
Ha már a huskyról van szó, köztudott hogy vezérkutyának, aki elöl megy, sokszor alkalmaznak más fajtákat, pl pásztorkutyákat. Tehát még a szakértők is érezhetik úgy hogy más kutyák "okosabbak". Nem értem miért zavar ez valakit? Nem lehet mindenki ugyanabban jó. Mostanában az emberek állandóan meg akarják változtatni a fajtákat ahelyett, hogy olyat választanának amelyik illik az elvárásaikhoz, ez a kérdéseken is látszik. Pl, kaukázusit gyerek mellé mert csak nevelés kérdése, "jaj az én vizslám, labim, yorkim ugye 20 mérges c*gány ellen is megvédene?, "az én huskym, bullom, kájom az összes versenykutyát lekörözni az iskolában" és a többi...
2011. okt. 21. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 anonim ***** válasza:

csak egy példa! A németjuhászt asszem 3. leginteligensebb kutyának nyilvánitották.

Nekem van egy 2 éves malamutom, és egy egy éves németjuhászom.

A németjuhász egyszer bezárta magát a garázsba és csak nyivákolt, nem birt kijönni, és a malamut nyitotta ki neki az ajtót.

A németjuhász régebb óta ott van, tehát egy kis IQ több volt a malamutban , ... ennyit a tesztről. Van benne igazság lehet, de nem mindegyik lesz einsten kutya.

2011. okt. 21. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 anonim ***** válasza:
100%

az h leginteligensebb kutya, az szubjektiv, hiszen attól hogy egy kutya szivesen dolgozik az ember kedvéért, mint egy labrador, amit örömmel alkalmaznak vakvezetőként, mert szeret segiteni az embereken, és egy németjuhászt rendőrkutyának, mert bátor és szeret tanulni, egy angol vérebet pedig drogkeresőnek, mert alapjáraton vadászkutya és nagyon jó a szaglása, nem lesz egyik okosabb a másiknál.

Képzeljétek egy kis keverék kutyám mentette meg az életemet. Szénmonoxid terjengett a házban és elaludtam! Ha ő nem harapdálja a lábamat és nem kelek fel az egész családom meghal! Szerintem ő tudta h mi a baj ,mert előtte sose harapdált. Nem fájt, csak felketelm rá.

2011. okt. 21. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 Akiteki ***** válasza:
26%

ma 17:31

Lehet, hogy a köz mást jelent, de az első mondatod jó nagy marhaság.

2011. okt. 21. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 anonim ***** válasza:
51%
Nos, akkor hibáztasd a könyveket, újságot, és a képeket ahonnan az információt szereztem. Most akkor írjak ki mindjárt én is egy kérdést, hogy " milyen alapon kiálítanak kiegyes kutyákat jobb szánhúzónak (a konkrét húzás, stb részében) mint másokat, vagy jobb őrző-védőnek?", csak mert nekem kis terelőkutyám van és nem huskym? Mindenki legyen tisztában a kutyája hátrányaival és úgy válasszon. Ez nem demokrácia hogy mindenki minden lehet. Van aki ebben jobb, van aki meg abban.
2011. okt. 21. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!