Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Ha valaki tényleg elüt egy...

Ha valaki tényleg elüt egy kutyát de otthagyja, azt tényleg fel lehet jelenteni? Egyáltalán csinálnak valamit ilyen esetben (mármint a rendőrök)?

Figyelt kérdés

Itt olvastam egy olyan kérdést,ahol ilyen előfordult,és erre adták válasznak,hogyha felírják a rendszámot,akkor állatkínzásnak minősül.

De ott a másik,hogy közúton elvileg a gazda felelőssége,hogy a kutya ne kerüljön oda (kivéve persze a kóbor ebek,mert nincs gazdájuk).

Ebből tényleg lett már valami bírósági ügy? Csak azért csodálkoztam,mert ebben az országban nem hogy állatkínzásért,de emberölésért meg lopásért stb. se ítélnek el mindenkit.

Vélemények? Tapasztalatok?


2011. dec. 22. 18:49
 1/6 anonim ***** válasza:
Nem tudom mi a hivatalos álláspont, szóval csak vélemény, de nem érezném fair-nek, ha nekem kellene egy ilyen eset után még a kutyával rohangálni a gazda után meg állatorvoshoz, főleg nem úgy, hogy még én álljam az elaltatás vagy műtét költségét is.
2011. dec. 22. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

A gazda felelőssége. Sőt, véleményem szerint, ha kárt okoz a kocsiban az a szerencsétlen kutya, akkor még azt is rá lehetne terhelni a gazdára.

Közterületen egy kutya sem mászkálhat hivatalosan póráz nélkül.

2011. dec. 22. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Igen. A törvény szerint állatkínzás, ha elütsz egy állatot és nem adod meg neki a szükséges orvosi ellátást.

tehát fellehet jelenteni, 2évig terjedően büntethető.

2011. dec. 22. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
ja, és nem egy ítélet született már, hanem több is.
2011. dec. 22. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Belinkelné valaki ezt a törvényt? Kíváncsi vagyok, hogy tényleg így van -e.
2011. dec. 22. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

BÜNTETŐ TÖRVÉNYKÖNYV


266/B. § (1) Aki


a) gerinces állatot indokolatlanul oly módon bántalmaz, vagy gerinces állattal szemben olyan bánásmódot alkalmaz, amely alkalmas arra, hogy annak maradandó egészségkárosodását vagy pusztulását okozza,

b) állattartóként, háziasított emlősállatot vagy az ember környezetében tartott veszélyes állatot elűzi, elhagyja vagy kiteszi,

vétséget követ el, és két évig terjedő szabadságvesztéssel, közérdekű munkával vagy pénzbüntetéssel büntetendő.

(2) Az (1) bekezdés szerint büntetendő, aki a vadászatról szóló törvény által tiltott vadászati eszközzel vagy tiltott vadászati módon vadászik, illetőleg a halászatról szóló törvény által tiltott halfogási eszközzel vagy módon halászik vagy horgászik.


1. A törvényben megfogalmazott állatkínzás tényállása gerinces állatokra vonatkozik.

2. A törvény szerinti Btk. 266/A. §-a (1) bekezdésének elkövetési magatartásai az olyan indokolatlan bántalmazás, vagy olyan bánásmód alkalmazása, amely alkalmas arra, hogy a gerinces állat maradandó egészségkárosodását vagy pusztulását okozza.

A tényállás a bántalmazás, és nem a fizikai fájdalom okozása fordulatot alkalmazza azért, mert a törvény a büntetőjogi szankcionálást nem az állatban elért érzethez, eredményhez, hanem az elkövető magatartásához kívánja kötni.

Nyilvánvalóan nem minden jellegű testi vagy lelki bántalmazás tekinthető állatkínzásnak: a nevelés, az idomítás, a hasznosítás céljából történő fizikai ráhatás szükségszerű lehet. Azonban ebben az esetben is rangsorolni kell, meg kell határozni, hogy melyek azok az alkalmazott eszközök, amely büntetendőek, és melyek azok, amelyek nem.

A bánásmód alkalmazásába beleértendő minden olyan fizikai ráhatás vagy mulasztás, ami a bántalmazás körébe nem sorolható, ugyanakkor ez az elkövetési magatartás az állat bántalmazásának, szenvedésének a folyamat jellegét is értékeli.


az elütés egészségkárosodást okoz, ha otthagyja, nem viszi orvoshoz, akkor büntethető is.

2011. dec. 22. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!