Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Sheltie vs. Collie, border...

Sheltie vs. Collie, border collie, shetland sheepdog, aussie (shepherd) mi a különbség? +Az úton hazafelé 2 c. filmben van egy tricolor "utca kutya" az milyen fajtájú ezek közül?

Figyelt kérdés

Mi a különbség? (kinézet példa képpel még jobb, természet, kutyus igényei, ár)

Próbáltam neten megnézni, de sok helyen ugyan olyan kutyák képeit hozza ki a kereső. Több tenyészetnél is láttam a fent említett kutyafajták tenyésztését (akár egy helyen többet is), de nem magyarázták meg a különbséget köztük.


2012. jan. 16. 22:05
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

sheltie - 35 cm magas kicsi termetű juhászkutya. A shetland szigetekről származik. Alapból hasonlít a skót juhászra mert a küllemének a stabilizálása miatt skót juhászokat kevertek bele (más fajtákat is pl King Charles spániel stb) Nagyon kis pörgős kutya, jó kutyás sportokra is.

[link]


collie - (skót juhász) nagyobb termetű ( a test és fej arányai is mások ha jobban megnézed) sokkal nyugodtabb kutya. Angol fajta, szintén juhászkutya bár a 19 századtól kezdve alapból küllemre volt szelektálva.

[link]


Border collie - szintén terelő kutya. Közepes méretű. kb 30 féle színben tenyésztik. Hihetetlen okos a szőre és csontozata közepes méretű. Nagyon nagyon élénk és munkamániás a munkavonalú kutyákkal együtt élni szinte lehetetlen a show vonal valamivel kezelhetőbb

[link]


Ausztrál juhász - Amerikai fajta. "Az aussie egy nagyon fiatalfajta, a története is elég rövidnek mondható és meglehetősen homályos.

Annyit azonban készpénznek vehetünk, hogy a fajta kezdetei a 19. századig nyúlnak vissza és az európai, latin amerikai, és ausztrál pásztorkutyák játszottak szerepet kialakulásában.

A 19. században sok európai érkezett a Keleti Partra kutyáikkal együtt. Az itteni klíma hasonlít Spanyolország északi területeihez és Franciaországhoz. Ez nagyon kedvező volt nekik és kutyáiknak is. Ezek a telepesek elsősorban a baszk területekről érkeztek, és az ő kutyáikat lehet tekinteni az aussie tenyésztés alapjának.

Mikor 1848-ban kitört az aranyláz, a telepesek a Keleti Partról elindultak Amerika Nyugati partja felé, és vitték magukkal kutyáikat is. Ezek a kutyák nehezen viselték a Kaliforniai meleget és a száraz éghajlatot.

A Nyugati Partra azonban máshonnan is érkeztek emberek, Latin Amerikából és Ausztráliából is többek között. Az ő juhászkutyáikkal, valamint feltehetően az angol pásztorkutyákkal is, keveredve alakult ki az aussie maira jobban hasonlító alakja.

Az aussie remek munkakutyának bizonyult, és akkoriban elsősorban emiatt tenyésztették őket, a marhacsordák terelése volt az elsődleges feladatuk.

Még az amerikai őslakosok is nagy megbecsüléssel adóztak a szellem szemű kutyáknak, és úgy gondolták, hogy szerencsétlenséget hozna, ha bántanák őket és gazdáikat.

Az aussie nevére is vannak elméletek, de a legvalószínűbb talán az, hogy az ausztrál pásztorkutyák blue merle színe miatt minden ilyen színű kutyát ausztrál pásztorkutyának neveztek, és ez a név rajta ragadt a fajta egészén.

Igazán megbecsülté a nagyközönség számára, viszont nem csak rendkívüli munkaképessége miatt vált, hanem dekoratív, bohókás külleme; ez tette őket az Amerikában nagyon népszerű lovas rodeók sztárjává is. Az aussie tarkabarka színeire felfigyelt a közönség, és hamar megjelentek filmekben, tévés műsorokban is.

Az aussie legfőbb küllemi adottságára, tehát arra, hogy nincs farka, többféle magyarázat van. Nagyon valószínű, és talán az igazsághoz az állhat legközelebb, hogy a marhaterelő kutyáknak a farka könnyen megsérülhetett, és ezért a vágás egyszerűbbnek tűnt." idézet tőlem :D

Nagyon hasonlít a borderre (laikus szemszögből) de annál testesebb fajta, más színekben tenyésztik jellemét tekintve nyugodtabb kutya.

[link]

2012. jan. 16. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

rá gondolsz? [link]

ő keverék, hasonlít a borderre de a mérete szerintem kisebb, nincs ír mintája a feje picit más.

Egyébként nem tri a kutya ez nyerges (ugyanaz mint pl a német juhász) csak van fehér jegye

2012. jan. 16. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Huu, nagyon köszön a választ. (Gondolom egy emberhez tartozik a kettő. :) )

Igen, erre a kutyusra gondoltam. Mit jelent, hogy ír mintás és nyerges?

Nagyon tetszenek ezek a fajta kutyik csak nem tudom, hozzám melyik illene, helyesebben helyik igényeit tudnám kielégíteni. Még csak tervben van (várhatóan 5 év múlva lesz aktuális vagy kicsit később a kutya vásárlás.) Nem vagyok az a sport ember, aki napi 2 óra futás nélkül nem tud meglenni. De szívesen játszanék a kutyussal napi 1-1,5 órát és napi kétszer is le tudnám vinni sétálni. (Azt még nem tudom, hogy panelban fogunk lakni vagy kicsike kertes házban ez még a jövő zenéje, ezért mindkettőt számításba venném.) Természetesen birkaterelésre nálam nem lesz lehetősége. :)

Szeretem ha egy kutya okos, ezért (még sose voltam), de eljárnék vele kutyasuliba, de versenyre vagy kiállításra már nem. A szőrének az ápolása sem jelentene gondot (olvastam, hogy nem mindegyik igényel különösebben nagy ápolást, de az nem is lenne baj.) De az mindenképp fontos, hogy gyerek mellé majd lehessen a kiválasztott fajtát tartani. (Még gyerek sincs de ugye kutyát az ember 15 évre vagy tovább vesz.) Az agresszív kutyákat nem szeretem, de tudtommal ezek nem olyanok.

Kb. egy árat is tudna nekem valaki súgni, ha ezek közül a kutyák közül választanék majd és feltétlen tenyésztőtől lenne?(Vagy nagyon megbízható helyről nem törzskönyves kutya lenne.)Csak mert van kutyus 20000ft-ért és van 80000ft-ért, akármennyire szeretnék ilyet azért nem mindegy.

2012. jan. 16. 23:03
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Ír minta az a fehér jegyek (gallér, fehér farokvég stb) A nyerges pedig a fekete folt a hátán mint a német juhásznak.


A bordert én nem ajánlanám lakásba hacsak nem vagy képes agyilag lefoglalni. Kezdőknek se ajánlanám.. Mindenképpen show vonalt válasz de még akkor is elég élénk kutya olyan 100 ezer körül van az ára és vigyázni kell vele, csak olyan szülőktől válasz akik szűrve vannak TNS re mert az halálos betegség. A magyar törzskönyves border állomány elég jó és sok jó tenyésztő van (pl a real pearl kennel amit közelebbről ismerek az jó)


Sheltie és a collie kb 80-110 ezer körül van náluk a szembetegségeket szűrik. Itt is több jó kennel van.

Mind a két fajta jó lakásba vagy első kutyának


Az aussie hobbyra 100-120 ezer kiállításra 1000 euró (kb 300 ezer forint) szintén szembetegségekre szűrik őket. Nincs sok kennel de azok jók. Az aussiet se ajánlom lakásba mert ők is elég pörgősek.


Alapból a szülőknél a HD (csípő dp) szűrés az alap plusz szembetegségek és bordernél a TNS aussienál a HSF4

2012. jan. 17. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
70%

Szerintem válaszd a skót juhászt. Ez a legnyugodtabb mind közül, és talán a "legolcsóbb". 100E Ft alatt minőségi példányhoz juthatsz. Ha lakásban laktok még a sheltie jöhetne szóba a mérete miatt, de az csahosabb és pörgősebb, mint a collie.

A gyerekekkel a skót juhász kitűnően kijön, a többi fajtát ilyen téren nem ismerem. A border lakásba és kis udvarba semmiképp sem ajánlható! Darabokra szed mindent, ha nincs minden nap lefárasztva agyilag és testileg!


Nekem skót juhászom volt és van, lehet, hogy elfogult is vagyok :) de szerintem egy jó idegzetű, kiegyensúlyozott collie az egyik legtökéletesebb kutyatárs! Az enyém még testőrként is jól szerepel:)

2012. jan. 17. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Még az előzőeket kiegészíteném azzal, hogy addig is érdemes lenne néhány kiállításra is elmenned, még ha nincsenek is ilyen céljaid egyenlőre (bár 5 év elég sok idő, addig még lehet, hogy beleszeretnél ebbe az időtöltésbe), mert itt lehet a legtöbb tenyésztővel megismerkedni, láthatod az összes felsorolt fajtát, beszélgethetsz gazdikkal is.


Ha megvan a szimpatikus kennel, sokat beszélgess, ismerkedj a tulajdonossal, látogass is el hozzá! Lehet, hogy nem tetszik, amit tapasztalsz nála, és inkább más kennel után nézel, de meg is erősíthet abban, hogy jók voltak a megérzéseid.

A tenyésztő kiválasztásánál a távolság legyen a legutolsó szempont! Kb. 15 évre választasz társat, és egyáltalán nem mindegy, honnan! Nem az ebek külleme a legfontosabb, hanem hogy milyen a viszonyuk a tenyésztővel, boldognak, kiegyensúlyozottnak tűnnek -e a kutyák, nem idegbajosak, neveletlenek, őrjöngők, vagy épp apatikusak az állatok? Milyen, mikor játszanak?



Már most elkezdhetsz egy borítékban félretenni a kiskutyára, nem csak a rá szánt vételárig, hanem jóval tovább, ugyanis lehet, hogy mégis egy kiállítási minőségű kölyköt szeretnél, mert meg szeretnéd őt mutatni országnak-világnak, és nem csak ezért, hanem mert, ne adja Isten, de váratlan állatorvosi kiadás is lehet pl. egy baleset miatt, és akkor mindig jó, ha van mihez nyúlni!



A netboard.hu-ra regisztrálj be, kérj felvételt a Kutya csoportba. Minden fajtának van topicja, mentsd el őket könyvjelzőbe, és olvalgasd! Sok tenyésztő is ír ide, hasznos tapasztalatokat gyűjthetsz.

2012. jan. 17. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Sheltie vagy a Skótjuhász mi a hozzád legillőbb.
2012. jan. 17. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat. Természetesen ha valakinek saját tapasztalata van az egyik fajtáról mert neki is van vagy volt nagyon szívesen meghallgatom. :)
2012. jan. 18. 01:39
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Szia!én agilityre járok ott nagyon menők most a brit terelő fajták!amit tudnod kell, hogy ezek a kutyák egy percig nem állnak le! egy jó helyről vásárolt kiskutyának a vérében van a munka,terelés, így reneteg folalkozást igényelnek. én csak akkor vállalnék be ilyen fajtát ha van kapacitásod agilityre járni, terelésre vinni, frizbeezni vele stb.

Sheltie: nekem is van,tünemény,nagyon pörög ha kell, velem pihen ha nem kell:)előnye még a kicsi mérete

border: rengeteg energiát kell belefektetned a nevelésébe + állandó pörgés (az én temperamentumomhoz sok),de rendkívül gyorsan tanulnak!

ajánlom neked ezt a facebook oldalt, itt örökbe is tudsz fogani,vagy találkozni a fajtákkal, megfigyelni a vislekedésüket.

2012. jan. 18. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%
[link] itt az oldal:)
2012. jan. 18. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!