Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A border collie tényleg a...

A border collie tényleg a világ legokosabb kutyája? 101 kutyatrükk nevű könyvről mi a véleményetek?

Figyelt kérdés
2012. jan. 21. 08:23
 1/8 anonim ***** válasza:
83%

A fajták közti besorolásban valóban a bc-t nevezték meg a legokosabbnak, de attól, hogy te veszel egy bármilyen border colliet, még nem biztos, hogy ő lesz a legokosabb kutya a világon.

Sok függ attól, hogy honnan vetted, milyenek a szülők, esetleg, hogy show vagy munkavonal, és leginkább attól, hogy te hogyan, mennyit és milyen szinten foglalkozol vele.

A 101 kutyatrükk egy aranyos kis könyv, jópofa trükkökkel, de azért én elég sok kivetnivalót látok benne. De kezdőknek ideális egyszerűbb trükkök tanítására.

2012. jan. 21. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
milyen kivetnivalót találsz benne?
2012. jan. 21. 08:33
 3/8 anonim ***** válasza:
76%
Szerintem nagyon jó könyv! Nekem is megvan. Nagyon jól le lehet fárasztani vele a kutyát agyilag, ha tanultok belőle. Bár később ez egy bordernek valszeg kevés lesz :) Az oviban az oktatónknak borderei vannak, ő vett nekik logikai játékokat is. A nagyok 20 perc alatt lefáradnak tőle agyilag :)
2012. jan. 21. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Azt, hogy minden feladatot csak egyfajta szemléletből közelít meg, több megoldást kínál sokszor, de mind ugyan arra épül. Mindig vagy megvezetést, vagy modellezést kínál megoldásnak, és mind a kettő az a fajta tanítás, amiben a kutya a legkevésbé gondolkodik. Egy példa: a legtöbbször megvezetésnél kaját használ a szerző, de a kutyák egy nagy arányánál, több mint felénél jól látható, hogy kikapcsol az agyuk, ha a kaját közvetlenül az orruk előtt lógatják. Követik, hogy megszerezhessék, de közben nem gondolkodnak, nem ismerik fel, mit is csinálnak ekkor, mit vár el a gazda. Idővel megtanulják a trükköt, de nem használják hozzá az agyukat, csak a sokat gyakorolt mozdulatot csinálják meg mechanikusan. Vagy a modellezésnél, mint a tolatás, a kutyát gyakorlatilag hátrafelé taszítja a lábával, megint csak belekényszeríti egy helyzetbe, nem ad lehetőséget az állatnak, hogy magától jöjjön rá, mit kéne csinálnia, csak ismét a szintén agyon gyakorolt mozdulatot kéri vissza a kutyától. Emellett pl. itt csak néhény tipegő lépést lehet elérni hátrafelé, nincs egy szép, folyamatos tolatása a kutyának. De ez igaz minden feladatára.

És ami engem a leginkább kiborítótt benne, mikor megláttam, hogy ültetés, fektetésnél ő is használja a lenyomás, leszorítási technikát. Amellett, hogy ezzel teljesen fölöslegesen egy rossz fajta büntetést közöl a kutyával, ezerszer lassabban tanulja meg így a feladatot, mint bármely másik módszerrel. Különösen egy bc-nek, vagy bármilyen energiával dús, teljesen gazdafüggő kutyának nem is jó, ha ráerőltetnek valamit, elveszik a szabad mozgását, belekényszerítik egy pózba.

Én leginkább azt nem szeretem ebben a könyvben, hogy teljesen elveszi a kutya kreativitását, mindig azt fogja várni, hogy a gazda majd belerakja az épp megfelelő helyzetbe, nem fog megtanulni igazán gondolkodni, és plussz hátrány, hogy ezzel nem is lehet a kutyát lefárasztani.

Én teljesen klikkeres párti vagyok, más módszerrel kezdtem, de mikor jobban megismertem ezt és láttam az eredményt nem csak az én kutyámon, de nála sokkal makacsabb, nehezebb és kezelhetetlenebb kutyáknál is, akkor győzött meg, hogy melyik a jobb. Azóta imád tanulni a sajátom, ha csak előveszem a klikkert, rohan és ugrál, majd kibújik a bőréből, rögtön ajánlja fel a megtanult feladatokat, várja, hogy tanulhasson valamit. Hidd el, ez óriási élmény.

Íme egy videó, ami jól példázza, hogy mi is a különbség a klikker és a fent leírt tanítási mód között. Ez szintén klikkeres tanítás eredménye, kívülről legínkább a lelkesedésben látható a legnagyobb különbség.

http://www.youtube.com/user/NanaBorderCollie?feature=watch#p..

2012. jan. 21. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Nincs olyan, hogy legokosabb fajta. Vannak inteligens fajták, ezek többnyira a valamilyen munkára kitenyésztett fajták, de vannak olyan társasági kutyák, amelyek szintén nagyon okosak.

Az, hogy a bc-t kihozták legokosabbnak, az egy bizonyos teszt eredménye, ahol ez a fajta hajtotta végre legügyesebben a feladatokat, olyanokat, amikre amúgy semmi szüksége nincs. Pl. egy pásztorkutyát azért nehezebb ilyen trükkökre megtanítani, mert sokkal öntörvényűbb fajták, egyszerűen feleslegesnek tartja az ilyen-olyan trükkök megtanulását, mert valljuk be őszintén, minek fetrengjen és pörögjön a földön a gazda ujjainak csettintésére? :-) A lényeg, hogy az úgynevezett szolga lelkű kutyák az ilyen trükkök megtanulásában sokkal ügyesebbek és gyorsabban haladnak, mint az öntörvényű, a saját maguk feje után menő kutyák.

De hogy ettől butábbak lennének, na ezt gondolni a butaság. Csupán más a jellemük, másra lettek kitenyésztve, más értékeket kell bennük keresni.

2012. jan. 21. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Brit Columbia Egyetem kutatói szerint az első helyen állnak iq szintjük alapján, bár jó pár fajtát kihagytak a felmérésből pl: mudi puli. A könyvről nekem is hasonló a véleménye hogy kezdőknek jó de van jobb módszer. Én is klikkerezek lehet ,hogy már a csapból is ez folyik de tényleg sokkal jobb módszer. 3 hónapos a kutyám az ül fekszik ugat megy neki de egyszer nem nyomtam le a fenekét hozzá se értem. Sokkal jobb ,mert itt a kutyát rávezetem arra amit szeretnék.Játék neki az egész és láthatóan élvezi.
2012. jan. 21. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
0%
Kutatók szerint tényleg ők a világ legokosabb kutyái, és úgy vagyok vele, hogy ez igaz. Két kutyám van, de volt már több is, rövidebb ideig képeztem ki, szóval sok kutya megfordult már nálam. Az egyik kutyám egy border collie, a másik egy staffordshire terrier. Van különbség az agyukat illetőnek. A staffordshire terrier lomha, önfejű, és egy kicsit buta is. De ha kell megtanul mindent. A border colliemmal bejárunk terápiás kiképzésre, ahol azt mondta a kiképző (akinek ugyancsak border collieja van), hogy a kutyám rendkívül okos, az átlagtól is okosabb. Nagyon hamar megért mindent, tényleg csak pár pillanat, ahogy rájön hogy kell mondjuk kinyitni az ajtót, tudja mindőnk nevét, oda tudom küldeni a családtagokhoz, rengeteg parancsot tud, most 2 éves, és körülbelül 40-50 parancsot tud, + számtalan tárgynak a nevét. Nyugodt szívvel kijelenthetem, hogy ezek a világ legokosabb kutyái :)
2012. febr. 4. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Mőnich Stefánia ***** válasza:
nekem meg van a 101 kutyatrükkös könyv és nagyon-nagyon szeretem a kutyáimat is abból tanítom!! :DD
2012. márc. 18. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!