Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Milyen írott és/vagy íratlan...

Szilvi & Argos kérdése:

Milyen írott és/vagy íratlan szabályok vonatkoznak a kutyafuttatókra? Bemenetel előtt köteles vagyok kifaggatni a bent lévő gazdikat, hogy nem zavarom-e köreiket? A problémás kutyák gazdáinak kell (ene) figyelni és alkalmazkodni a többiekhez!

Figyelt kérdés

Addig húztam-halasztottam a ma esti kutyasétáltatást, hogy hideg és sötét lett...nem volt kedvem a Duna-partra menni, ezért a kertváros belseje felé vettük az irányt.

Jó 45 percet vittem Argos-t laza pórázon láb mellett, ez ráfér bármikor...dolgát is el tudta intézni.

Elkeveredtünk a Zrínyi utcai kutyafuttató felé (Csepel), ezért gondoltam, bemegyünk bandázni egyet a kutyákkal...sötétben azt láttam csak, hogy volt bent 4-5 kutya, Argos-t kint leültettem, bementem, köszöntem "Jó estét!", aztán Argos-t is behívtam. Odarohant hozzánk két Argos-nál nagyobb keverék kan, egy husky szuka. A futtató túlsó feléről kérdés jött felém: "Kan, vagy szuka?" Mondtam, hogy kan, de ha nem kötekednek vele, akkor semmi gond. Erre mondták, hogy pórázon van nekik egy kan husky, aki nem jön ki másokkal, és hogy menjek ki. Mondtam, hogy nem maradok sokat, Argos nem fog odamenni. A két nagy keverék kan folyamatosan felváltva állt be Argos elé, pakolták rá a fejüket. Argos kikerülte őket, néha morgott, ekkor lefegyelmeztem, különben folyamatosan beszéltem hozzá, dicsértem az elkerülő magatartását. Az egyik kan domináns mozdulatát egy morgással, elzavarással honoráltam, nem is jött vissza...Gazdik ismét a túloldalról: "Menjek el, mert elengedik a kan husky-t". Mondtam, hogy nem sokára megyek tovább, addig el ne engedjék...Jött a másik keverék kan, Argos fixírozta, rászóltam, akkor elmentek egymástól...a két keverék és Argos elvoltak végre egymással nyugodtan, mikor jött az egyik gazdi...a kutyája azonnal ment Argos-hoz, rárakta a marjára a fejét. Gyengéden ellöktem a kutyát Argos-tól, és már épp indultam volna kifele, mikor a csaj odalépett hozzám, hogy milyen jogon bántom a kutyát, takarodjak a korcsommal. Mondtam, hogy helyette kezeltem le a kutyáját, erre ő: nem övé a kutya és az enyém agresszív, miért nem megyek ki. Mondtam, hogy csak bevédtem a kutyámat, és hogy a másik gazdi lekezelheté a domináns ebét...erre a csaj nekiállt üvöltözni, lökdösődni...visszalöktem, hogy álljon már le, erre csak jött-jött...eközben, vagy utána (már nem emlékszem pontosan, gyorsan történt minden) megjelent a kan husky, elengedték, beállt Argos elé, Argos fordult volna ki a szituból, de a husky csak nem engedte. Be akartam állni közéjük, Argos-t megfogtam a hámjánál, de a husky-ra nem szóltak, és ment neki Argos-nak, vicsorgott, nem akart tágítani. Nem engedtem bunyót, a husky-t nem bírtam elzavarni, már kicsit összeakadtak...kicsit belerúgtam, csak nem tágított, ezért pórázzal rávágtam, mire elment. Ekkor jött ismét a csaj, hogy ezt hogy képzelem, és Argos felé rúgott, aki erre már felhúzta magát...gyorsan elkaptam, mielőtt megkapta volna a csajt. A csaj elkezdett üvölteni, fenyegetőzni...Mondtam, hogy álljon le, mert Argos megharaphatja, ha továbbra sem tágít tőlem. Argos-nak "fürkéssz" utasítást adtam, amire nagyritkán sikerül vakkantania párat. Erre a csaj nekiállt feljebb, hogy uszítom a kutyát és takarodjak. Kimentem, de csak mondták, hogy 3-szor szóltak, hogy menjek ki a futtatóból, miért nem mentem. Mondtam, hogy a futtató közterületnek számít, bárki bemehet és nem foglalhatják el ők kizárólagosan, és hogy az agresszív husky-ra szájkosár kellene a futtatóban is...mindegy eljöttünk.

Nem hittem volna, hogy ennyire primitív emberek vannak, ilyen baromság miatt tettlegességhez folyamodnak...azért hagytam az egészet a francba, mert ha Argos megkapja a csajt akár csak 1 foggal is, én vagyok a hibás függetlenül attól, hogy a csajszi mászott fenyegetőzve a képembe...hazafele végig gyomor- és fejgörcsöm volt az esettől...felfoghatatlan...Argos-ra büszke vagyok, szuperul viselkedett végig, leszámítva azt, hogy a másik kutyák túlzott dominanciáját halk morgással honorálta...de rászólásra azt is abbahagyta...



2012. jan. 29. 22:46
1 2 3
 1/28 A kérdező kommentje:

Több konfliktus is volt már ilyen téren, de ennyire komoly szituációvá még egyik sem fajult...


Még az előző kistestű kutyámmal párszor jártunk a Zrínyi utcai futtatón, gyakoroltunk pár akadályt...

Van ott egy hapsi egy boxer kannal, aki a nagykutyáknak való részben ült a padon, a kutya meg csak sétafikált.

Naívan mentem be, erre mondja, hogy nem kellene, mert a kutyája agresszív kanokkal. Mondtam, hogy akadályt szeretnék gyakorolni, legyen szíves menjen át a kiskutyás részbe :D Erre ő: hogy képzelem, hogy Ő boxerrel átmenjen a kis részbe??? :)))

Végül eljöttünk a francba...ezzel a pasival már találkoztunk mostani kutyámmal is, aki roti-nj keverék kan.

Bementem, boxer jön dominálni, kutyám elfordul...gazdi: ki kellene menni, az övé nem szereti a kanokat :D Mondom az szívás :))) Boxer nem mert balhézni...


A múltkor meg a Tihanyi futtatónál volt incidens. Még nem jártunk arra, de 1 órás séta során odamentünk, mindkét részben voltak kiskutyások. A nagy résznél kutyámat leültettem kívül, illedelmesen köszöntem, és lendületesen beléptem...kutyámat már hívni akartam be, mikor mondtak, hogy azonnal álljak meg, ők megfogják a kutyákat, mert nem szeretik a nagyokat. Mondom, oké, és amikor pórázra vették őket, indultam volna be...erre: várjam meg, míg kijönnek, és a mellettem kifektetett kutyámat fogjam meg, oda ne menjen hozzájuk, mert eltapossa a kiskutyákat :)))

Nonszensz...elmentek, aztán jöttek másik kiskutyások, akik normálisan megkérdezték, hogy kutyám hogy viszonyul a kicsikhez, aztán simán bejöttek, kutyák ismerkedtek


Az Árpád utcai futtatón bent volt az esti banda, akiket ismerek is, be szerettem volna menni de láttam, hogy bent van az idióta argentin dog kan is...azonnal támadt kerítésen keresztül. Argos is borzolt, morgott, ezért lefegyelmeztem, erre a dog gazdija kiszól, hogy nem itt kellene nevelni a kutyámat, mert az övé őrjöng :O Mondom, én NEVELEM a kutyámat, nem úgy, mint ő. Azért is bementem a kiskutyás részbe kicsit, az argentin végig őrjöngött, a csaj semmit nem csinált. Mikor mentem el, akkor még ő volt felháborodva, hogy miért nem mentem el??? Röhej...



Egyébként jó lenne tudni, hogy tényleg hogy van jog szerint, vagy legalább mi az elképzelése az önkormányzatoknak az ilyen esetekre.

Ha bent van egy agresszív kutya, és mások a jól nevelt kutyáikkal be szeretnének menni, akkor köteles a bent lévő gazdi megfogni a kutyáját, vagy kijönni? Vagy a később érkező várja meg, míg elmegy a másik gazdi a problémás ebével? Mert mondjuk neki is joga van póráz nélkül használni a futtatót.

Bár olvastam, hogy agresszív kutyára futtatón is kell a szájkosár ilyen esetekben...Ti mit gondoltok erről?

2012. jan. 29. 22:51
 2/28 anonim ***** válasza:
Én mindenben egyetértek veled, ezekkel viszont nem lehet mit kezdeni. :( Mindenhol vannak ilyen kutyások. Én egyszer sétáltam pórázon a vemhes kutyámmal a házunk előtt, erre rámszól egy bácsi, hogy vigyázzak nehogy a kutyája megharapjon (merthogy ki volt nyitva a kapu és az kint szaladgált) és ne kergessem el mert akkor mérges lesz mégjobban... Viszont szerintem az egyik legnagyobb illetlenség más kutyáját fegyelmezni.
2012. jan. 29. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 anonim ***** válasza:
79%
Nem tudom milyen szabályok vannak, de eddig amit hallottam ezekről, abból nekem az jött le, hogy ilyen elkerített kutyafuttatókba csak idióta gazdik járnak antiszociális kutyákkal és idegen vagy nagy kutya nem mehet be, mert ezek a benszülött indiánok magukénak érzik a területet. Persze biztosan nem így van, hiszen csak a negatív történeteknek van hírértékük és ha nem történik semmi vad dolog, akkor arról nem beszélnek az emberek. Mindenesetre nekem meg se fordul a fejemben, hogy ilyen helyre betegyük a lábunkat. Értelmét se látom, mert párszáz négyzetméter az nem kutyafuttató. Nekünk jó az elkerítetlen kutyafuttató is, ahol kilométereken keresztül szabadon lehetnek a kutyák, oda ugyanis pont az ilyenek nem jönnek, hiszen nincs körbekerítve, tehát a nem behívható kutyáik világgá mennének. Szerintem ti is maradjatok csak a Duna parti sétánál és ne idegesítsd magad ilyen idiótákon!
2012. jan. 29. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 anonim ***** válasza:
100%
Anyám, csak most olvastam a második részt! A kutya tényleg a gazdája tükre! Kiráz a hideg. Nekem mázlim van, hogy nem találkozom ilyen emberekkel? Kiskutyás rész, nagykutyás rész, most hallok először ezekről a dolgokról...
2012. jan. 29. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 A kérdező kommentje:

Kedves 2. Válaszoló!


Igen, sajnos ez tipikus: a problémás kutyája gazdija van általában felháborodva és kiborulva mindenféle szituban...

Pl. a lakótelepen keresztül menet egy pórázon kutyát tartó férfi szólt be, hogy kössem meg a kutyámat, aki éppen lábnál jött. Mondtam, hogy nem bánt és nem fog odamenni. Erre Ő: de az övé igen, és nem biztos, hogy meg tudja tartani...mondtam, hogy az már gáz és legalább egy szájkosarat rakhatna rá...


Én sem szeretem, ha az én kutyámat ok nélkül fegyelmezik...de itt a gazdi a futtató másik végében volt és nagy ívben cart arra, hogy a kutyikája mit művelt. Számtalan balhé lett volna már futtatókon kívül is, ha nem kezelem le a helyzetet...ugyanis a támadó, kötekedő ebek gazdái nem tudnak, nem mernek közbelépni...éles szituban is csak sipákolnak...tapasztalat :(

2012. jan. 29. 23:08
 6/28 anonim ***** válasza:
18%
Háát azért te is megkötheted a kutyád... 1, ha jól tudom kötelező 2, másoknak nem kötelessége tudni hogy a tied jólnevelt, félhetnek is stb 3, egyik kutya sem tökéletes és 100%-os
2012. jan. 29. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 A kérdező kommentje:

Kedves 3. Válaszoló!


Igen, nagyon sok esetben neveletlen, agresszív kutyák és idióta gazdáik vannak a futtatókban. De szerencsére sokszor pozitív a fogadtatás: pl. nyugdíjas nénik az első pánikolás ellenére rábeszélésre bejöttek a kistestű ebekkel, majd meglepődtek, hogy Argos milyen finoman bánt velük, sőt az egyik ivartalan kannal hatalmas futást műveltek. Vagy a másik eset, hogy a kettéosztott futtató közös kerítésén acsarkodtak kutyák...erre persze az enyém is beállt, de azonnal letiltottam...ezt látva a többi gazdi is megpróbálta és 10 perc múlva nem volt őrjöngés.

Azért kezdtem el még nyáron futtatókba járni, mert az ismerős kutyákat kivéve a kutyámat nem lehetett kutyákhoz engedni a Duna parton: hétvégi és szezonális kutyások antiszociális kutyái, félős gazdik kis szobakutyákkal, stb. És az első egy-két rossz tapasztalat után találkoztunk normális emberekkel-kutyákkal, és Argos végre játszott hosszú idő után ismét kutyákkal. Nagytestű szőrös ebbel pl, akit úgy láttam, hogy szuka, erre kiderült, hogy ivartalan kan :D

Azt én sem tartom szerencsésnek, hogy a kutyát csak a kutyafuttatóban engedjük el naponta háromszor fél órára. Ott nem tudja magát kimozgatni, agyát szimatolással lefárasztani. Az már elegendő séta, mozgás a kutyámnak, hogy elsétálunk a 3-4 km-re lévő futtatóba szabadon, ott ismerkedik, esetleg játszik kutyákkal fél órát-órát, aztán busszal hazajövünk.

Az a baj, hogy a Duna parton is egyre több az idióta kutyás...

2012. jan. 29. 23:14
 8/28 A kérdező kommentje:

Olyan emberrel, aki tettlegességig elment, még én sem találkoztam korábban...szerencsére :)


Pórázon még dolgát végezni sem tudja nagyon, mert pórázon lábnál kell jönnie. És ha az utcán bárki szembejön, akkor lábhoz hívom...ha pedig gyerekek, babakocsis szülők jönnek, akkor le is húzódunk

2012. jan. 29. 23:19
 9/28 anonim ***** válasza:

"Viszont szerintem az egyik legnagyobb illetlenség más kutyáját fegyelmezni."


Ez csak akkor igaz, ha az a kutya nem nem okoz kellemetlenséget nekem vagy a kutyámnak vagy a társaságunkban levő embereknek és kutyáknak, illetve ha okoz ugyan kellemetlenséget, de a gazdája önállóan is helyre tudja rakni és nem szorul segítségre, felismeri a helyzetet és megfegyelmezi a kutyáját. Amikor a gazdi tehetetlen, érdektelen vagy nemtörődöm, akkor sajnos nincs más lehetőség másnak kell megfegyelmeznie a kutyát! Én is zavartam már el nemegyszer más kutyáját, mert pofátlan volt a mieinkkel vagy épp fedezni próbálta. Olyan is volt, hogy mi tanítottuk meg a gazdit arra, hogy mi a teendő ilyen esetben és örömmel vette a segítséget.

2012. jan. 29. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 A kérdező kommentje:

Kedves 9. Válaszoló!


Szívemből szóltál...:)))

2012. jan. 29. 23:33
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!