Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Tartható-e Kangal Budapesten...

Tartható-e Kangal Budapesten egy egyszerű kertbe?

Figyelt kérdés
Szeretnék magamnak egy Kangal kutyát, mert nekem minden szempontból ez a fajta tetszik. Sokat olvastam utána és érdeklődtem kenneleknél már, de ugye sokat lehet mondani és írni de más a személyes tapasztalat! Sokat segítenétek ha leírnátok hogy milyen ez a fajta kutya, csak hogy megerősítsétek a hitemet! El van- e egy szimpla kertben, szeret ugyan úgy a gazdájával sétálni, labdázni, utazni? Mennyire ragaszkodik a gazdához? Minden tapasztalat megosztást nagyon köszönök!
2012. febr. 14. 10:46
1 2 3 4
 11/35 A kérdező kommentje:
Az kemény, érdemes megnéznem élőben inkább.
2012. febr. 14. 13:04
 12/35 anonim ***** válasza:
51%

Tudomásom szerint kangalok nem vettek még részt pásztorkutyás teszten Magyarországon és nem gondolom, hogy nyáj melletti kutyákat ilyen tesztre bárhol a világon elvittek. Ha pedig mégis, nem hiszem hogy a mélyen tisztelt magyar pásztorkutya szakértők ott lettek volna vagy egyáltalán tudomásukra jutott volna egy ilyen rendezvény. Tehát ez a találomra 100 kangal jobb mint bármely más fajtából 100 ostobaság. A nyáj mellett dolgozó kájok ugyanazt tudják, mint a nyáj mellett dolgozó kangalok. Se többet, se kevesebbet. Sőt, ha azt nézzük, hogy hol keményebb az élet, akkor a káj felé billen a mérleg. Jóval szélsőségesebb időjárás, a szürke farkasok nagyobb mérete az anatóliai farkas fele akkora testméretéhez képest, stb...


Nem kell túlmisztifikálni egy fajtát, tudom, ez nagy divat. Anno a pitbullnál volt ez, hogy a világ legerősebb harapása az övé. Most divatba jöttek ezek a nagy termetű kemény pásztorkutyák, és minden jöttment senkiházi ilyet akar. Volt aki pár hónapja azt kérdezte, panelban tartható-e. Mikor le lett hurrogva, akkor mondta, de hát ugyanolyan mint a labrador, csak kicsit nagyobb....

2012. febr. 14. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/35 anonim ***** válasza:

Ha sokat olvastál is a fajtáról ezt az oldalt szerintem érdemes elolvasnod...


[link]

2012. febr. 14. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/35 A kérdező kommentje:
Köszi, már beszéltem a kennel tartójával, mondta hogy mennyek le megnézni a kutyákat, árról is beszéltünk meg minden, és szerintem nagyon jó az oldal, de azért köszönöm! Én azért regisztráltam ide és tettem fel a kérdést, hogy megtudjam más Személyes tapasztalatát! Nem azért hogy egyesek kioktassanak hogy nekem nem való megy hogy ezt tudnom kéne ha ilyen kutyát akarok stb.. Nem is ismer az ember és az a véleménye hogy nekem nem való..csak mert a gyakorikerdesek.hu- teszek fel kérdést :D Van ismeretem az állatról, mert sokat olvastam, eltudok rolla mondani minden anatómia jellemzőt, de amit nem tudok, épp ezt tettem fel kérdésként a nagyvilágnak, hogy milyen a gazdának a szemével, vagy olyan szemével akinek az ismerősének van!! ennyi, és nem pont olyan válaszokra vártam hogy minden senkiházinak most a pit bull utána kangal kell. Lesza.om hogy más miért vesz kangalt vagy amerikai pit bullt, vagy akármit, nekem ez a kutya tetszik régóta, és többet szeretnék tudni róla ezért tettem fel a kérdést! köszönöm
2012. febr. 14. 14:26
 15/35 anonim ***** válasza:
42%
És azt is elárultad a tenyésztőnek, h hol tartanád?
2012. febr. 14. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/35 anonim ***** válasza:
100%

250nm még a bolognese-nek is kevés...


a pásztorkutyák tartásáról leginkább azért szoktam lebeszélni az embereket, mert nem értenek hozzá, és a kérdezők 99%-ról biztosan mondom, hogy nincsenek megfelelő körülményeik egy kangal (vagy közép-ázsiai, vagy sarplaninac, vagy hasonló nomád pásztorfajta) tartásához. illetve még a kutyások között is kevés az, aki tényleg értene ezekhez a jószágokhoz.


alapvetően nagyon egyszerű őket megérteni, csak vissza kell nézni a múltba, az ő kialakulásukhoz. minden fajtát így szoktak megközelíteni, ha a neveléséről van szó, csak a nálunk népszerű fajták nagy többsége hasonló módon viszonyult az emberhez (aktív munkakutya volt, vadászott, terelt), közvetlenül visszakapcsolt rá, figyelte, hisz folyamatos kontroll alatt volt, esetenként ugye másnak is engedelmeskednie kellett, stb. szóval ezért nem fog sokat érni az a tény, hogy édesapád a német juhászokkal jól boldogult...

nézzünk vissza picit a pásztorkutyák múltjába... egy gazdához, családhoz tartozott egész életében, falkában élt, és több hektárnyi területet tudott magáénak, amit napi szinten be kellett járnia (de legalábbis az éppen a nyáj által használt részét), folyamatosan figyelnie kellett, és ha veszély adódott, önállóan döntött arról, hogy mit lép. a vezér vállán komoly felelősség volt, a többiek pedig legalább annyira szorosan követték őt, mint a farkas őseik.


ezeket a kutyákat ragadták ki és rakták be kertvárosi zsebkendőnyi telkekre... a falkájuk a családjuk lett, de sokszor annyi sincs a tulajdonosban, hogy ura legyen a kutyájának, és akkor bizony az állat átveszi az uralmat. és a magát főnöknek képzelő yorkival szemben ő nem lesz ideggörcs ettől a felelősségtől, sőt kifejezetten élvezi... csak a gazdi nem fogja egy idő után, mert ahogy a falkában is beszabályozzák egymást a kutyák, úgy ő is be fogja az embereket. ilyenkor jön az a rész, hogy "megbolondult a kutya".

de tételezzük fel a jobbik esetet, a gazdája ura a kutyának, aki viszont továbbra is igényelné azt, hogy a reá bízott területet napi szinten bejárja, védje. ez lenne nála az ösztönszintű kielégülés! no de hol van manapság egy kutyának akár csak egy hektárnyi területe? így szerencsétlen állat ösztönből sajátjának érzi majd az utcát, meg a gyakran bejárt területeket (már ha sétáltatják, ami viszont zsebkendőnyi telekkel evidens volna a kutya számára), és védeni is fogja. ebből lesz a szökős kutya (ami valójában nem elszökés, mert csak addig ugrik ki, míg megtépheti a postást, aztán visszajön). a szökős kutyát pedig hiába járatod kutyasuliba és hiába heréled ki, attól még szökős marad, hisz a fejében lévő térképet nem fogod tudni átírni. vagy kirakod egy 10hektáros tanyára, vagy felépítesz egy börtönt a kerted köré. de arra figyelj, hogy a drótot feltépik, a földet kiássák, a kőkerítést pedig átugorják... szóval ahogy az idézetben is írták: meg kell kötni. vagy milliókat rákölteni egy kerítésre.


házőrző kutya akad még rengeteg, van köztük hasonlóan impozáns és rettenthetetlen is, de a kangal még a pásztorkutyák közt is a leginkább ősi, a legközelebb álló kutyák az eredeti, nomád körülményekhez. bár én 250nm-re semmilyen pásztorkutyát nem vennék, még inkább mondanám az ázsiát vagy a kaut, RENGETEG mozgatással, napi többszöri (!!!!) sétával, kutyasulival, és nagyon gondosan épített kutya-gazda viszonnyal!

és tanulj még sokat ezekről a fajtákról, mielőtt még kiskutyahirdetéseket kezdenél keresgélni...

2012. febr. 14. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/35 anonim ***** válasza:
100%

meglepne, ha Zoli ilyen körülmények közé eladna kangalt...

remélem figyelsz majd arra amit elmond, és meggondolod még ezt kétszer-háromszor.

2012. febr. 14. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/35 anonim ***** válasza:
Hmm. Mit szól hozzá a barátnőd? Neki volt már dolga kutyákkal. Mert ha esetleg nem olyan erős jellemű mint te és félni fog a kutyától akkor mit fogsz csinálni? Illetve ha elmész dolgozni és egyedül lesz otthon a kutyával, és esetleg rá támad? Vagy ha te nem vagy elég határozott. Az egy dolog hogy írtad, hogy apád foglalkozott németjuhászokkal, és értett is az idomításhoz, de mi a helyzet VELED? Nem lehet ott a nap 24 órájában gondolom. Ezeket is érdemes mérlegelni, mielőtt egy ilyen erős fajtát választasz. Magánvélemény: "Az kemény, érdemes megnéznem élőben inkább." (nekem ebből az jöt, le h. élvezettel végignéznéd, hogy szétszed egy másik kutyát...)írásod lapján nekem olybá tűnik, hogy még nem vagy alkalmas arra hogy Kangalt tarts. És ha nem változik a hozzáállásod szerintem soha nem is leszel!
2012. febr. 14. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/35 A kérdező kommentje:
Az "az kemény"-t azt lehangoltan mondtam inkább az előtte írtak miatt, csak ez írás nyomán nem megy át az olvasónak! Ezek amiket írtatok nagyon tanulságosak voltak, jobban át kell gondolni. Az én elképzelésem szerint jól érezte volna magát,de ezek szerint mégsem. Állandóan megkötözött kutyát pedig nem szeretnék tartani, állandóan szabadjára engedni meg veszélyes lenne! Szerintem az én környezetem nem alkalmas ennek a fajta kutyának, bár nagyon sajnálom. Köszönöm a segítséget!
2012. febr. 14. 17:20
 20/35 anonim ***** válasza:
Előző vagyok. Bocs hogy leszóltalak, tényleg nem jött át. Egyébként utánanéztem a kutyának, és tényleg csodálatos! Viszont nekem sem való! Nem csak azért, mert jelenleg kijárok külföldre dolgozni, hanem azért sem mert pl. tudom magamról, hogy nem tudnám megadni neki azt amit megkíván, még akkor sem, ha vidékre költöznék. Meg nem hiszem, hogy tudnék irányítani egy ilyen karakteres, erős fajtát.
2012. febr. 14. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!