Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogyan tudnám megtanítani a...

Hogyan tudnám megtanítani a mudimat, hogy póráz nélkül sétáljon?

Figyelt kérdés

2012. febr. 22. 14:15
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Klikkerezel vele?


Ha igen, akkor amikor melletted megy (külön gyakoroljátok) akkor klikk--> kaja. Ha esetleg előre menne, te ellenkező irányba fordulsz, ha melletted van, megint klikk-->kaja. Ezt így elég sokszor gyakorolni, majd így sétálni. Egy idő után megtanulja, hogy az a jó neki, ha melletted megy.


Legalábbis én most így csinálom a kutyámmal 1 hete kezdtük a tanulást és nagyon jól működik.

2012. febr. 22. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Mennyi idős a kutya? Próbáltad már elengedni a pórázról?

A juhászkutyák, mint például a mudi elég engedelmes természetűek, nem igazán szoktak elkószálni séta közben a gazda mellől. Ha kölyök, akkor nagyon könnyű dolgod van, elviszed forgalommentes helyre, elengeded és szinte teljesen biztos, hogy követni fog. Vihetsz jutalomfalatot is és néha-néha odahívhatod magadhoz, ha odament, akkor örülj neki nagyon és jutalmazd meg. Ha már idősebb a kutya és nem volt még elengedve a pórázról, akkor is eljátszhatod ezt vele, de mivel én nem ismerem a kutyádat, neked kell eldönteni, hogy mennyire megbízható.

Ha viszont egy olyan kutyáról van szó, akiről tudod, hogy nem jön vissza és ezt már többször eljátszotta veled, akkor sokkal hosszadalmasabb lesz megtanítani a póráz nélküli sétára. A nyakörvére köss rá egy legalább 10-20 méteres pórázt vagy valami madzagot és először csak így engedd el, hogy ha nekiiramodna meg tudd fogni. Célszerű úgy gyakorolni, hogy a napi ételadagját a kezedből kapja gyakorlás során, akkor ha odamegy, amikor hívod. Ezt kb 1-2 héten keresztül minden nap megcsinálod vele és jól visszahívható lesz a kutya.

2012. febr. 22. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Kedves 1. válaszoló : Nem klikkerezem vele...:(

Kedves 2.: A kutyus 5 éves lesz hamarosan és még nem próbáltam elengedni pórázról, sőt még nem is sétáltattam, ugyanis van egy óriási nagy kertünk ott szoktam fogócskázni, apportírozni vele. Hétvégén általában elvisszük egyik ismerősömhöz akinek van több kutyája egy bekerített kb. 10 hektáros területe ,ott szokott szaladgálni. Csak attól félek ,hogy esetleg nagyon elszaladna mondjuk a vasútra vagy az útra kiszaladna. De nagyon megbízom benne. Már sokat gondolkoztam ezen a dolgon ,de valahogy mindig arra jutottam ,hogy inkább nem. Nagyon féltem... Nehogy valami baja legyen mert akkor azt én sem élném túl!:D

2012. febr. 22. 15:53
 4/11 anonim ***** válasza:
Ugyanúgy, ahogy az összes többit :) Rákeresel ott fent, hogy "behívás", és elolvashatod azokat a válaszokat is, amiket már lusták vagyunk ötszázadszorra is leírni :)
2012. febr. 22. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
75%

Hát én a helyedben akkor mindenképpen klikkereznék vele (1000 ft egy klikker) és először a pórázon való sétát gyakorolnám, és szép lassan elkezdeném sétáltatni utcán is. Elég ingerszegény lehet így a kutya élete, szóval én a helyedben tényleg rákapcsolnék. A kertben van lehetőséged gyakorolni a lábnál menetelt. Klikker nélküli is csinálhatod, gyakori jutifalat (lehet valami olcsó párizsi mondjuk). A behívást is gyakorolhatod, és szépen lassan minél több inger között.


Nem tudom, hogy a külső zajokkal hogy van, de mivel nem volt sétáltatva, így lehetséges, hogy megijedne egy váratlan szituációba.


Összegezve:

1. jutifalat betankol

2. pórázhoz szoktatás (rárakod pórázra, séta a kertben, sűrű jutifalat)

3. kimenni a forgalomba PÓRÁZON (minden este/reggel fél óra mondjuk) sűrű jutifalatok, ha jól viselkedik, ne engedd hogy húzzon

4. otthon kertben póráz nélkül láb mellett tartani sűrű jutifalat adagolás, ha szépen csinálja


Ha esetleg előre menne/húzna azzal a slunggal hátraarc, és meg fogja tanulni, hogy akkor mentek nyugisan, előre, ha ő melletted megy.


A mudi könnyen tanuló fajta, szóval szerintem nem fog sokáig tartani neki, amíg megérti, hogy mit szeretnél.


Ha jobb és szebb életet szeretnél a kutyádnak (és gondolom azért tetted fel a kérdést, hogy változtass) akkor mindenkép javaslom a szép lassan tanulást, hidd el, észre fogod venni, hogy a kapcsolatotok is sokkal jobb lesz ezután. :)


Hajrá!

2012. febr. 22. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
A klikkert egy dolog miatt nem javaslom behíváshoz felnőtt kutyánál: a klikker tanításra való. Na most a kutya nyilván tudja már, mi az, hogy "gyere ide", csak sz*rik rá. Ha talál egy falka játszó kutyát, magasról fog tojni arra, hogy kap-e klikket meg egy kocka sajtot. Ez nem tanítási, hanem fegyelmi kérdés, már amennyiben a biztonságos séta a cél. Szóval szerintem hosszú póráz. Klikkerrel lehet ráerősíteni, jó cucc az, csak ne keverjük a szezont a fazonnal. A legtöbb kutya nem azért nem behívható, mert nem érti, hogy mit akarnak tőle, hanem azért, mert nem akar visszamenni. Vannak helyzetek, amikor egy egész illatozó sült pulykát is lóbálhatsz a kutya orra előtt, akkor sem arra fog figyelni, és ezek általában a potenciálisan veszélyes helyzetek.
2012. febr. 22. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Utolsó ezt az én tanácsaimhoz írtad?

Csakmert én sehol nem említettem, hogy a klikkerrel hívja be a kutyát, hanem hogy azzal erősítsen rá, amikor a kutya jól csinálja a dolgokat (láb mellett megy, behívásnál bemegy etc... )


Ha nem nekem írtad, akkor nem értem mire mondod. :D

2012. febr. 22. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Ha az udvaron vagy másnál szépen visszajön, amikor a hívod, akkor nem hiszem, hogy gond lesz vele a kerten a kívül. Kiviszed egy forgalommentes területre és elengeded a pórázást, először még maradhat a nyakörvére csatolva a póráz, hogy gyorsan meg tudd fogni ha másik kutya vagy autó közelít, de pár napon belül el lehet hagyni.

A mudi nem az a csavargó kutya, általában azt csinálja, amit a gazdi mond.

2012. febr. 22. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

Én még azt javaslom neked, hogy miután pórázon szépen sétál, és úgy döntesz, elengeded (először még hosszú póráz, ahogy javasolták), ahol csak lehet, bújj el előle, és hagyd, hogy keressen! Ha megtalált, jutalmazd. Amint messzebb ment, nem figyel rád, usgyi be a bokorba, gödörbe, fa mögé! Ezzel eléred, hogy a fél szeme mindig rajtad legyen, különben elveszíthet. Séta közben, ahol elágazás van, direkt a másik irányba indulj, szólni nem kell neki, úgyis utánad iramodik. Ezzel erősíted a tekintélyed, mert te irányítasz, te hozod a döntéseket.

Amikor még a hosszú pórázon viszed (de tényleg hosszún), azt is javaslom, hogy ha nekiiramodik, figyeld a hosszát, hogy kb. mikor feszül meg, és azelőtt pár pillanattal szólítsd. Ha nem áll meg, megrántja a nyakát, kicsit rá is segíthetsz. Nagyon meg fog lepődni, hogy olyan messze "elér a kezed". Utána hívd megint, és jutalmazd. Ezt azért kell gyakorolni, mert néha egy nagyon izgalmas dolog (pl. rohanó nyúl üldözése) fontosabb lehet neki, mint a felajánlott virslikocka, és ez nagyon veszélyes lehet, kilőhetik, elüthetik. Ezért mértékkel negatív megerősítés is kell, hogy megtanulja, mindig hallgatnia kell rád.

2012. febr. 22. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

előbb tanítsd meg rövid de laza pórázon közlekedni és kezd el végre szocializálni az emberi környezethez fokozatosan

utána egy könnyű, hosszú nyomövető pórázzal gyakorlohatsz, majd póráz nélkül-mindig fokozatosan emeld a környezeti ingereket amelyek zavarhatják a helyes kivitelezésben-tehát előbb csak a biztonságos lakás, kert, udvar,az ismerős utca,majd egy idegen mező és utána egy forgalmasabb hely, majd egy városi közeg-persze közterületen kötelező a póráz használata ezt se feledd!

ha ennyire bizonytalan vagy akkor egy szakember háznál, vagy kutyaiskola is sokat segíthet neked!

2012. febr. 22. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!