Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Miért nevezik itt egyesek a...

Miért nevezik itt egyesek a fajtatiszta törzskönyvnélküli kutyát fajtajellegű keveréknek? Az a pontos lexikoni megnevezése? /Kritikákat nem kérek, választ szeretnék/

Figyelt kérdés

Egyébként számomra azért érthetetlen ez a kifejezés, mert ha jól tudom egy drága teszttel bizonyítható akár százalékos pontossággal a kutya fajtája.

Vagy csak a papíros kutyákat nevezhetjük így? Valaki felvilágosítana?



2012. márc. 7. 05:01
1 2 3 4 5
 1/49 anonim ***** válasza:
78%

Gondolom azért nevezik annak, mert az. Törzskönyv nélküli kutya hivatalosan nem lehet fajtatiszta.

A kutya fajtája pedig semmilyen teszttel nem bizonyítható.

DNS teszttel kimutatható, hogy ki az anya és az apa.

2012. márc. 7. 06:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/49 A kérdező kommentje:
Érdekes. Én sajnos a saját bőrömön tapasztaltam, hogy van ilyen teszt. Legalábbis Németországban biztos...
2012. márc. 7. 06:15
 3/49 A kérdező kommentje:
Valamiféle GENETIKAI TESZTet mondtak rá ha jól emlékszem, de nem akarok hülyeséget írni.
2012. márc. 7. 06:16
 4/49 anonim ***** válasza:
91%

Teljesen mindegy, hogy van vagy nincs ilyen teszt, fajtatiszta az a kutya, amelynek ismertek a felnemői. Ha ismertek, akkor arról papír van. Ha nincs papír, akkor bárki mondhat amit akar, tehát hivatalosan nem lehet fajtatiszta. A fajtatisztaság nem biológiai fogalom, hiszen a fajtatiszta kutyák többsége is több fajta keverékeként keletkezett. Előfordulhat, hogy néhány fajtára találtak már csak rájuk jellemző genetikai markereket, ami alapján beazonosítható a fajtája, de mivel abból a családfája nem fog kiderülni, ezért törzskönyvet se kaphat, így értelme nem sok van. Nem fogják elismerni hivatalosan fajtatisztának. Egyetlen kivétel lehet, amikor egy olyan ritka fajtáról van szó, amelyik a kihalás szélére sodródott és igyekeznek összeszedni mindenhonnan a fajtajelleget hordozó kutyákat. Ezeket nyilvántartásba veszik, és a segítségükkel próbálják meg megmenteni a fajtát. Ilyen a mudiknál a B törzskönyv. Ehhez viszont nem kell semmilyen teszt, csak egy küllembírói véleményezés. A másik, amivel még keverheted azt a tesztet, az a szülőkre vonatkozó DNS teszt. Tehát ha van két törzskönyves kutya, és egy valószínűleg tőlük származó kölyök, akkor három DNS vizsgálattal el lehet dönteni, hogy valóban ők-e a szülei. Ezután ha a többi feltétel is teljesül, akkor törzskönyvezik. Addig viszont keveréknk minősül.


Szóval a "fajtatiszta" kifejezést azok a csoportusulások, szervezetek, tenyésztők hozták létre, akik felkarolták a fajták sorsát és irányítják a tenyésztésüket. Ezen a körön kívül eső kutyáknál egyszerűen nem értelmezhető a kifejezés. Nincs is jelentősége, ha nem ismerjük a felmenőiket.

2012. márc. 7. 06:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/49 Akiteki ***** válasza:
86%

Az előttem szóló szépen összefoglalta.

Teszt arra van, mint az embereknél: egy valószínűsíthető apaság (a kutyák esetében még anyaság is) kizárása vagy megerősítése. Nem a fajta meghatározására.

A törzskönyv meg arra való, mint minden más igazolás, hogy bizonyítson valamit. Hiába hangoztatnám, hogy én atomfizikus vagyok, ha egy darab diplomát sem tudok róla felmutatni. De akár a saját adataimat is szajkózhatom, ha nincs nálam igazolvány, a rendőr sem hiszi el.

2012. márc. 7. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/49 anonim ***** válasza:
41%
Érdekelne, hogy vajon az előttem szólók szerint mért is nem lehet fajtát azonosítani genetikia tesztel? Mármint azon kívül, hogy amúgy gőzük nincs a genetikáról... Összesen ugyanis egy dolog kell hozzá, egy hatalmas adatbázis az egyes fajtákra jellemző génekről. Ők pl csinálnak ilyet: [link]
2012. márc. 7. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/49 anonim ***** válasza:
34%
Így igaz, létezik ilyen teszt...és az előtted szólóknak tényleg késsé hézagos a tudásuk.:-D
2012. márc. 7. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/49 anonim ***** válasza:
86%
Én is pont ezt írtam, hogy lehetnek ilyen genetikai markerek, de valószínűleg nincs minden fajtára. És ami a lényeg, ami felett szándékosan elsiklottatok az az, hogy nincs értelme! Attól még nem nevezhető fajtatisztának, mert ezt a fogalmat azokra az egyedekre találták ki, akiknek a származását nyilvántartják. Az általatok letesztelt egyedekre nem alkalmazható ez a fogalom, mert a tesztből nem derül ki a családfája. Ennyi. Nem bonyolult, csak esetleg ezt ti nem akarjátok elfogadni, de attól még így van. Egyetlen esetben lehet jelentősége ezeknek a teszteknek, ha vérfrissítés szempontjából akarják bevonni az így felkutatott ismeretlen származású egyedeket. De akkor is a többitől elkülönítve kell őket nyilvántartásba venni és komoly szakmai ismeretekkel és szervezeti háttérrel, mindenre kiterjedő állatorvosi szűrésekkel lehet elkezdeni velük dolgozni. Ez egy átlag gazdi számára, aki a piacon vett egy "fajtatiszta" kutyát, totál értelmetlen. Jobban fog aludni tőle, ha tudja, hogy "fajtatiszta"? Mert tenyésztésbe nem vonhatja, hiszen semmit nem tud a kutyáról és nem is ért hozzá.
2012. márc. 7. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/49 Akiteki ***** válasza:
69%
Senki nem mondta, hogy nem lehet ilyen, csak éppen semmi értelme. Több generációs keverékeknél nem fogják tudni kimutatni mi mindenki van benne. És ha mégis, akkor az mire jó? Hogy egy vagyonért kimutassák a kutyáról, milyen fajtákból rakták össze? A törzskönyv meg 5500 ft.
2012. márc. 7. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/49 anonim ***** válasza:
Közben megnéztem, összesen 120 fajtát tudnak beazonosítani. Az enyém nincs közte. :)
2012. márc. 7. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!