Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Fél a kutyám a póráztól. Ha...

Fél a kutyám a póráztól. Ha ráteszem meg sem mozdul. Hogyan lehet ezen változtatni?

Figyelt kérdés

Szántó menti úton találtuk 2 évvel ezelőtt lefogyva, csimbókos szőrrel, tele kullancsokkal, bolhásan. Eredeti gazdáját nem találtuk meg, így nálunk maradt. Rendbe hoztuk, orvoshoz vittük és törpe schnauzernek gondoljuk(törzskönyv nélkül találgatás, maximum a jelleme miatt lehet lényeges). Nagyon kedves, ragaszkodó, játékos kutya, aki rettentően fél a póráztól, tart a labdától, játékokkal nem foglalkozik. Előéletét nem ismerjük, így nem tudjuk milyen negatív hatások érhették, hogy így reagál a pórázra. Emiatt a játék, mozgás az udvarra korlátozódik. Szeretnék vele sétálni menni, család is szívesen látná a látogatásokkor. A póráz látványától is megdermed(próbáltam fokozatosan hozzászoktatni, amikor etettem a pórázt egyre közelebb tettem a tálhoz, úgy játszottam vele hogy a kezemben volt a póráz, először csak a nyakörvet raktam rá . . .hogy pozitív élményt tudjon csatolni hozzá) Ha rajta van az udvaron lépdel néhányat ha folyamatosan dicsérem, jutalmazom falatokkal, de az utcára kilépve nem mozdul, kivétel ha a 10 éves unokahúgom fogja a pórázt és én előtte megyek. Mi lehet ennek az oka? Hogyan tudnék ezen változtatni? (Fizikai "ráhatás" kizárva.) Nyáron lesz lehetőségem kutyasuliba menni.

Köszönöm ha elolvastad és megpróbálsz segíteni!



2012. márc. 8. 20:30
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
67%

tanulj az unokahugodtól kutyát sétáltatni, a gyerekek ösztönösen jobban csinálják sokszor mint a felnőttek:)

egyébként meg érdemes lenne felvenni a kapcsolatot egy szakemberrel aki látott már igazán problémás kutyákat...a kutyasuli ebben nem fog segíteni!

2012. márc. 8. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
100%
Először is fel kell oldódnia a kutyának a traumából amit eddig szerzett. Nem rángatni kell a pórázon először, hanem hagyni had szaglásszon , hagyni had mennyen arra amerre akar. Lehet kajával is próbálkozni, de nem kéne összeköttetésbe hozni a kettőt. Látnia kell rajtad, hogy te határozott vagy. Látnia kell rajtad, hogy melletted nem kell félnie. Ha ezt nem érzi, nem érzi, hogy te lennél a falkavezér akkor nem fog mellettem sétálni, nem fog benned megbízni. Az én kóbor kutyám mellőlem nem is akart tágítani. Ha elengedtem akkor se, idő kellett amire feloldódott. A hídra fel sem akart jönni, olyan félelme volt. Húzott volna ki az útra. Ez így nem mehetett tovább, nem fogok meghunyászkodni a kutya előtt, ha séta van séta van. Talán menjetek kapun kívülre. Ott vedd át, és állj meg egy kicsit had kezdjen el szaglászni. Próbálj játszani vele, játékosan sétáltatni. Fel fog oldódni, egy idő után.
2012. márc. 8. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
Amúgy valószínűleg azért megy a húgoddal mert utánad megy.
2012. márc. 8. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
100%

Valószínűleg valóban rossz élménye lehet ezzel.

Azt ne felejtsd el, hogy mi itt nem tudunk igazán hatékonyan segíteni sajnos neked, mert nem látjuk pontosan a kutya reakcióit, egyes próbálkozások alkalmával a jeleit, ennél fogva meglehet, nem lesznek hatásosak az ötletek, de ártani talán nem fognak.


Ha mozog a kutya, az oldja a stresszt benne. Én azt tanácsolom, hogy a nyakörvet rakd rá és a kertben futkoss vele addig, míg nem látod, hogy kezd kiengedni. Próbáld motiválni kajával, magaddal, próbálj játszani vele minden segédeszköz nélkül. Ha javulást érzel, akkor abbahagyhatod a rohangálást, de még ne vedd le róla a nyakörvet. A lényeg, hogy viselkedj közömbösen, ne erősítsd benne az idegességet. Ez egy amolyan sokk-terápia, de általában igen hatásos szokott lenni. Én biztos, hogy egy pár napig nem venném le a nyakörvet róla, hamar megszokná talán, hogy rajta van. Ha sikerül, ugyan így a pórázzal is meg lehetne ezt tenni, persze az már jóval egyszerűbb lenne. Ehhez a módszerhez óriási segítség lenne, ha más kutyákkal is tudna találkozni, velük kommunikálni, játszani, persze csak ha jól szocializált eb. Leginkább a fajtárs tud egy-egy stresszhelyzetből kioldani egy kutyát.


Másik jó megoldás, ha klikkeres vagy, hogy a kutyát ráformálod a nyakörvre és pórázra, arra, hogy érdeklődjön irántuk, később arra, hogy hagyja, amíg te becsatolod a nyakörvet és rárakod a pórázt. Ez egy biztos technika, persze az alap szabályokat ismerni kell a tanításban és nem árt némi tapasztalat sem. De így nem csak azt tudod elérni, hogy pozitív élményekkel közömbösíted ezeket a tárgyakat a kutyával, hanem azt is, hogy feldobódik majd csak a nyakörv látványától is.

Egy jó példát mondok ennek a módszernek a hatékonyságára. Egyszer egy keményebb ÖV kutyát klikkerrel ráformált a gazda arra, hogy tűrje, amíg injekciót kap. A kutya rettegett a tűktől, nem is lehetett vele bírni előtte.


Így nem tudtok sétálni addig nyugodtabb helyeken? Elmenne tőled?

2012. márc. 8. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
100%
Én valamikor elhoztam egy alig fél éves kutyát. És ez az állat minden zöld színű tárgyra (gumicsizma, kabát) és a seprőre támadott. Mint kiderült, a hosszú szőr alatt begyógyult, komoly ütésnyomok voltak. A rossz élmények hatása csak sokkal később múlt el. Türelmesnek kell lenned.
2012. márc. 9. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
100%
Ugyanilyen gonddal küzdök... Ráteszem a pórázt, kimegyünk a kapunk, és leül. Se kajával, se játékkal nem mozdul, utánam se jön, szaglászni sem indul. Felhívtam egy spec. kutyákkal foglalkozó kiképzőt. Eljönni ugyan nem tudott, de megpróbált segíteni. Rövidre fogom a pórázt, kicsit megemelni, és elindítani. Nagyon rövid pórázzal kell sétálni, hogy a kutya mindig hozzád érjen, fizikailag is érezze, hogy mellette vagy. Ha leül, megint "felrántani". És csak akkor szaglászhat, ha már x métert (nálunk 10 méter vált be) ügyesen jön a pórázon. Ilyenkor általában elveszi a jutifalatot is + simi és dicséret is van. Az én kutyámat az előző helyén bántották + süket, nem érzi biztonságban magát az utcán, pedig elég nagy testű kutyáról beszélek. Eleinte csak néhány percig tartson a séta, és mindig ugyanazon az útvonalon. Látni fogod rajta, mikor már hosszabb időre, új útvonalra viheted. Nem az a baj, hogy benned nem bízik, a régi rossz élményeket kell kiiktatnod. Meg kell mutatnod neki, hogy BÁRMIKOR, BÁRHOL bízhat benned.
2012. márc. 9. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
100%
sétálj vele a kertben, naponta többször ismételd hogy leveszed rola a pórázd utána rárakod, de mégsem mentek sehová,ha rárakod a pórázt mindíg nyugodt legyen a kutya, ha a póráz látványátol ideges lesz akkor várd meg mig lenyugszik ( ne simogasd izgatott, ideges állapotban, az a kutyákat nem nyugtatja, csak ráerősitessz a negativ állapotára) ha kimentek sétálni ne foglalkozz vele, legyél magabiztos, ha ez sem válik be akkor talán ha kijön a kutyákkal akkor az egyik ismerösöd megkérhetnéd hogy menjen veled sétálni és a tiéd hátha követni fogja a másik kutyát, ilyenkor jól megdicséred.
2012. márc. 9. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
a másikhoz pedig kell egy hosszabb póráz, amit rácsatolsz a nyakörvére, a másik végét átvezeted a kutyus hasán, ezzel egy kis hurok lesz( ne feszüljön az még kellemetlen élményeket okozhat a kutyának) amivel fel tudod emelni a hátsó lábatit.
2012. márc. 9. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:

Kértem (igaz emailben) segítséget szakértőtől, de nem értettem egyet a módszerével(húzzam, rángassam a kutyát, rázzam meg ha kell. . ., majd feladja ).

A nyakörvvel már "nincs gond". Az első fél órában néz boci szemekkel, nem mozdul, de utána feloldódik. Próbálom azt is, hogy az udvaron amikor kint vagyok vele rárakom a pórázt, de nem fogom meg. Egy idő után így el kezd mászkálni, de mihint megfogom már le is ül és nem mozdul. Ezután újabb fél óra-óra és megmoccan.

Nem tudom mit csinál a kölök jobban mint én :) Ha nem vagyok ott, neki sem mozdul meg a kutya, csak ha előtte megyek.

Ha hívom mindig odajön hozzám, már ismeri a marad, ül, fekszik vezényszavakat és ad pacsit is.

Úgy érzem türelemben nincs hiány. Sosem bántottam és nem is fogom. Ha bármi baja van(pl fenyőtüske van a tappancsában) egyből hozzám rohan.

2012. márc. 9. 12:39
 10/18 anonim ***** válasza:
Mi is az utcán találtuk az egyik kutyánkat, nagyon félős volt,még mindig fél bizonyos dolgoktól(pl magasság, kocsiban utazás) pedig tavaly augusztustól van nálunk (2 hónaposan találtuk).Az udvarba ráraktam a pórázt,lemerevedett.Ha ilyenkor hagyod,és elengeded,mert úgy vagy vele, hogy nem fog sikerülni, a kutya nyer,és máskor is ugyanezt fogja csinálni.Mikor elkezdtem húzni előre,lefeküdt. Nem adtam fel, húztam,aztán felült, húztam úgy,hogy ő közben ült,kb 4 métert tettünk meg,amikor rájött, hogy nem nyerhet és jött mellettem. Azóta nagyokat sétálunk az utcán(ha ott is ugyanezt csinálná,ott is ugyanúgy húzni kell),sőt már bicikli mellett is gyönyörűen kocog :) árkot sem merte átugrani, azon is át kellett húzni,de azóta már simán átugorja.Sajnos szerintem nem fog úgy menni hogy ne okozz neki fájdalmat,mert nagyon félhet,és azt nem fogja feloldani a jutalomfalat,csak a bizalom,hogy mellette vagy.
2012. márc. 9. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!