Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » 5 éves skót juhász mellé...

5 éves skót juhász mellé kölyök ausztrál juhászkutya?

Figyelt kérdés

Az első kutyám egy szuka skót juhász volt: Folti. Ivartalaníttatni kellett. 11 éves kora körül vettük mellé Tapit (kan), addig nem is nagyon volt kutyák között, tehát nem volt jól szocializálva. Mikor Tapi jött, Folti nagyon féltékeny volt, állandóan marakodtak, verekedtek. Aztán pár éve Folti elpusztult. Tapi most 5 éves. ő ugye eleve egy másk kutya mellett nőtt fel, és őt vittük gyakrabban kutyák közé. Sokszor elég domináns, és ha egy másik domináns kannal fut össze, abból általában verekedés lesz...de ha a másik kutya nem támad rá, akkor ő is nyugis.


Most szeretnénk mellé egy kölyök szuka aussie-t. Szerintetek lehet gond? Mit gondoltok? Az aussie nem lesz verekedős, ha kölyökkora óta Tapi mellett nő fel? Arra is gondoltam, hogy Tapit ivartalaníttatni kéne. Attól nyugisabb lenne vajon?


Köszi a válaszokat!



2012. márc. 23. 14:18
 1/7 anonim ***** válasza:
74%

itt nem az aussieval lesz a gond... a collie kanokat nehéz más kutyával együtt tartani. Néhány éve volt, hogy egy "nyugis" collie kan széttépett egy aussie kölyköt... alapból a tenyészetekben a collie kanokat nagyon ritkán tartják együtt, általában zsilipelve lehet őket kiengedni.

Talán ha ivartalanítod az segít de egy 5 éves kannál már nem biztos..

Plusz az aussie kölyöknek rém idegesítő egy collie számár és bizony lehet, hogy neki fog menni a kan.

2012. márc. 23. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Uhh...most megijedtem...ennyire nem gondoltam, hogy komoly a gond....azért gondoltunk szuka kiskutyára, mert hogy a kanok egymással biztos dominánsak lennének, de így talán nem...remélem, ha lassan, fokozatosan szoktatjuk őket össze, akkor jól is elsülhet :) azért köszi, hogy válaszoltál!
2012. márc. 23. 16:26
 3/7 LadyLoss ***** válasza:

Hát ez érdekes!

Bár nem vagyok tenyésztő, és nem is ismerek sok tenyészetet, de ahol én voltam ott a kanok vígan elvoltak egymással (éjszakára minden kutyának saját kennele volt), és az én collie kanom, soha még csak meg sem morgott kutyát, vagy tanúsított bármilyen agresszív, domináns viselkedést, bár az is igaz, hogy kölyökként ivartalanítottuk.

Sőt! A fajtaleírásban benne van, hogy minden nemű agresszió kizáró ok a tenyésztésből. Ez persze nem azt jelenti, hogy nem lehet egy kutya dominánsabb a másiknál, csak azt, hogy idegrendszeri stabilitás, megfelelő tartási körülmények és nevelés hatására képesek békében együtt élni az ivaros kanok is.

Hogy a kérdezőnek is válaszoljak: szerintem először az 5 éves kant ivartalanítani kellene, amitől persze "lenyugodni" nem fog, de 1 frusztrációt megszüntetsz az életéből, utána egy jó kutyasuli, olyan népszigetis fajta, és ha határozottan elmondhatod, hogy a kutyádat kontroll alatt tudod tartani, akkor jöhet egy új kutyus, mindegy milyen fajtából. Sok sok szocializáció, meg tréningezés (majd ahogy a suliban elmondják) és ha világra szóló cimborák nem is, de együtt élni képes kutyák lesznek belőlük.

2012. márc. 23. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 LadyLoss ***** válasza:

Hogy ne csak a levegőbe beszéljek, álljon itt a az FCI által elfogadott standard, érdemes végig olvasni:


[link]

2012. márc. 23. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Óriási nagy marhaság, hogy ennyire vadak a collie kanok. Vannak dominánsabb egyedek, de a többséget sikerül lebeszélni az erőfitogtatásról.

Milyen a kutyátok? Domináns más állatokkal?

Milyen veletek? Ti álltok a rangsor tetején? Ha igen, akkor nem lehet probléma.

Tény, hogy az aussie pörgősebb fajta, ezért előfordulhat, hogy a felnőtt kutya helyrerakja, de azért nem fogja széttépni. Szerintem ez egy határig teljesen normális.

Az aussie, ha kicsi korától a collieval van, akkor imádni fogja őt.

Ajánlatos lenne ivartalanítani a kant, sok gubanctól mentesülnétek ezáltal.

Valamit viszont nem értek: azt írtad, Tapi nem szokott verekedést kezdeményezni. Akkor miért aggódsz ennyire? Te ismered a kutyád, neked kell tudnod, hogy hogyan viszonyulna egy új kutyushoz.

2012. márc. 23. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

alapvetően a collieval a fő gond az, hogy nagyon impulzívak, ez sokszor éles hirtelen reakciókat jelent, túlreagálnak dolgokat. Ilyenkor a kutya előbb cselekszik és azután reagál ami nem túl jó ugyanis vagy menekülés vagy agresszióban nyilvánul meg...ez párosul az ilyen "bekattant" pillanatokban egy visszatartási képtelenséggel amikor is a kutya cselekszik majd megbánja a dolgot de már megtörtént ugye...

Az első által leírt eset valós, asszem a cseheknél esett meg egy Magyarországból eladott aussie kölyökkel.

Én a colle aussie párost nem tartom kifejezetten jónak (nekem is az van), a collie egy nyugodt kutya míg az aussie hihetetlenül idegesítő kölyökként és felnőttként is hajlamos rá... sok kutya kifejezetten irritálónak találja az aussie stílusát, pl az én jól nevelt aussiemat is előfordul, hogy játékközben más kutya elveri mert konkrétan teljes erőből megy neki a többi kutyának. Nagytestű fajták közé nem is nagyon merem engedni még kutyasulis keretek között sem mert a többi kutya ezt nem játékként fogja fel és agresszióval reagálhatja le...

Az aussieval nagy fába vágod a fejszédet, kifejezetten érdekes fajta, okos, a szukák extra dominánsak, nagy a fajta mozgásigénye, képes lazítani és nem border szinten aktív de azért megvannak a maga problémái... én ön és közveszélyesnek szoktam őket nevezni...:)

Ha kevésbé domináns kutyát akarsz akkor kant vegyél... az aussie azon ritka kivétel ahol a szukák általánosságban jóval dominánsabbak a kanoknál

2012. márc. 23. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Válaszolok többeknek is.


Tehát. Tapival az a gond, hogy domináns a többi állattal. Nem kezdeményez verekedést, de mégis kiprovokálja azt, mert minden szembejövő kutyával úgy viselkedik, hogy ő itt az úr, a menő, és ezt a többi nem bírja, és vicsorog, morog, odakap, és kész a verekedés. Velünk szemben egyáltalán nem domináns. Nagyon jól megneveltem. Csak akkor eszik, ha megengedem neki, az ajtóban mindig előreenged, szótfogad, ha hívom, odajön, tehát ezen a szinten nincs gond, nem nőtt a fejemre. Kutyasuliba is jártam vele.


Arra gondoltam, hogy ha a kis aussie kiskora óta Tapi mellett nő fel, akkor hagyja majd, hogy Tapi legyen a dominánsabb, és nem akar majd hatalmi harcokba bonyolódni. Azért merült fel bennem a kérdés, mert itt olvastam az aussie-król, hogy nemigen jönnek ki más kutyákkal. Az nem lenne gond, hogy pörgős, mert Tapi sem az a nyugodt fajta collie, pörög egész nap, hatalmas telek van, megállás nélkül fel-alá rohangászik, és gyakran megyünk a szabadba, mozogni, túrázni, bicajozni, mindenfélét, mindig jön velünk, és mozog rendesen, játszani is imád. Tehát ez szerintem nem lenne gond, lemozgatnák egymást...

2012. márc. 24. 07:29

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!