Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogyan lehetne manapság egy...

Hogyan lehetne manapság egy új fajtát kitenyészteni anélkül, hogy szaporítónak neveznék a tenyésztőt?

Figyelt kérdés
Mielőtt bárki nekem esne, nem akarok új fajtát kitenyészteni. Egyszerűen csak érdekel, hogy megy ez. Tegyük fel, hogy van valaki, aki szeretne egy bizonyos munkára kutyát tenyészteni, de egyik meglévő fajta sem teljesen olyan, amilyen neki kéne. Megtervezi a leendő fajta természetét, esetleg küllemét és azt, hogy mindezt hogy fogja elérni. Gondosan kiválasztja a megfelelő tenyészpárokat, szigorúan szelektál, nem csak összetesz találomra 2 kutyát, hanem olyan kutyákat keres, akik közelebb vihetik a célja eléréséhez. Mivel FCI törzskönyvet nem kaphatnak a kölykök, házi törzskönyvet vezet, nyilvántartja, hogy kinek adott el kutyát, szerződéssel adja el őket. Csakhogy a jó szándék és a gondosság ellenére amint lehozza az első almot, rögtön kikiáltják szaporítónak, mivel nem két ugyanolyan fajtájú kutyát pároztatott, hanem két különbözőt. Szerintem manapság nem jöhetnének létre az olyan fajták, mint a német juhász vagy a dobermann, mert rögtön szaporítónak neveznék őket. Persze 100-ból 99 esetben tényleg szaporítás ez, de a maradék egy százalékot szerintetek mennyire hagynák nyugodtan dolgozni anélkül, hogy folyamatosan bizonygatni kéne, hogy ő nem felelőtlenül szaporít, hanem nagyon is komoly céljai vannak?

2012. ápr. 8. 18:32
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Nem értem, kinek és miért kellene bizonygatni?
2012. ápr. 8. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
A törzskönyvvel, kiváló eredményekkel, remek kutyákkal és lelkiismeretesen dolgozó tenyésztőket is leszaporítózzák néha. Akinek ez akadály, ne tenyésszen kutyát, se új, de régi fajtát.
2012. ápr. 8. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:
Szerintem nagyjából mindenkinek. Az az érzésem, hogy a legtöbben nem igazán néznének utána a munkásságának meg hogy mit szeretne elérni, csak azt vennék észre, hogy nem fajtatiszta kutyákat szaporít.
2012. ápr. 8. 18:41
 4/14 anonim ***** válasza:

Hát eleinte sehogy, mert a magukat tenyésztőknek hazudott szaporítók téged fognak beállítani szaporítónak. Addig, amíg az FCI el nem ismeri, direkt szaporítónak fognak beállítani tégedet, hogy leplezzék magukat.

Amúgy munkakutyákat első sorban nem a külső tulajdonságai alapján tenyésztették, hanem párosították azokat az egyedeket, akik jók voltak az adott munkavégzésbe. Így tenyésztik most is a hortobágyi Sinkát is a pásztorok, vagy még a Kaliba kutyát is ide lehet sorolni.

2012. ápr. 8. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
Igaz, bár pl. a német juhásznál ha jól tudom, előre meghatározták a küllemet is.
2012. ápr. 8. 18:47
 6/14 anonim ***** válasza:
2012. ápr. 8. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
63%
#6, értő olvasás megy? Nem arra kíváncsi, hogy lehet új fajtát létrehozni, hanem arra, hogy lehet új fajtát létrehozni úgy, hogy ne szaporítózzák le.
2012. ápr. 8. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
23%
# 7, az értő olvasásra vonatkozó kérdést magadnak szántad? Szerintem igen. Arra válaszoltam, amit kérdezett! Ha így csinálja, akkor nem szaporítózzák le. Csak ezt egy ember nem tudja megcsinálni, mert ehhez egy komoly háttér, rengeteg ember munkája és eszméletlen sok pénz kell!
2012. ápr. 8. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
61%

Szerinted mégis honnan tudják az emberek, hogy ő ezt csinálja? Felírja a homlokára vagy mi?

Ugyanúgy leszaporítózzák.

2012. ápr. 8. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
0%
Miért szaporítóznák le? Egyáltalán, honnan tudnák az emberek, hogy neki bármi köze van a kutyákhoz? Max. a környezete tudná és azok, akikkel a munka során kapcsolatban áll. Olvass utána, hogy hogyan tenyésztették ki a cseh farkaskutyát. Őket se szaporítózta le senki, mert egy jól megtervezett és dokumentált tudományos munka volt.
2012. ápr. 8. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!