Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Diszplázia öröklése hogy...

Diszplázia öröklése hogy működik? (lent)

Figyelt kérdés

Ha például a kannak és a szukának is C minősítésű diszpláziája van, akkor a kölykök mindenképpen diszpláziások lesznek? Vagy születhetnek akár mentes (A minősítésű) kölykök is?

Illetve a tenyésztő milyen formában vállal garanciát diszpláziára?


2012. ápr. 15. 16:15
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
55%
Én úgy vélem (tenyésztő vagyok), hogy általában ha pl az anya b-s de az apa a-s akkor is a kölyök b-sek lesznek. Az én fajtámnál csak a-val és b-vel lehet tenyészteni, és általában így öröklődik h mindig a rosszabb, hiába lehet bármilyen.
2012. ápr. 15. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Elég bonyolult a dolog, két C-s minősítésű kutyának is simán születhet A-s csípőjű kölyke.
2012. ápr. 15. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

elviekben poligénes/multifaktoriális öröklődésű de ez csak egy lehetőség... még a tudósok is vitatkoznak azon, hogy egyáltalán örökletes e hisz eddig nem találtak gént ami ezt befolyásolná...

Igen születhet sőt F es kutyának is lehet A-s kölyke és ez fordítva is igaz...


Nekem az az elméletem, hogy a dp mint megbetegedés önmagában nem öröklődő inkább a hajlam öröklődik abból kifolyólag, hogy mondjuk egy vonalnál gyakoribbak a gyorsan növekedő egyedek így azok hajlamosabbak a dp-re ha szűrjük a csípőt/könyököt/ vállat akkor feltehetőleg olyan egyedek kerülnek a tenyésztésbe akik olyan növekedési üteműek, méretűek stb ami a jó csípő eredmények szempontjából kedvezőbb... ellenben ha a kutya megfelelően van táplálva, mozgatva stb akkor azzal a negatív növekedési ütemet képesek vagyunk befolyásolni és ezzel csökkenthetjük a dp kialakulásának esélyeit

2012. ápr. 15. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Mivel az én fajtámban csak A minősítéssel lehet tenyészteni, tapasztalatom nincs. De még így is előjön kb 50. kölyöknél egy C. Tehát úgy gondolom elég dominánsan öröklődik.

én biztos nem vennék olyan alomból kutyát ahol a vérvonalban C van.

2012. ápr. 15. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

akkor az én fajtámmal rosszul járnál nálunk a B-C az átlag néha van egy egy A de az nagyon ritkán...


Alapból nem lehet domináns az öröklődés! ha domináns öröklődés lenne akkor minden A nak csak A kölyke lehetne és minden C nek C vagy rosszabb! a domináns öröklődés lényege, hogy a szülők örökítik és nem egy generációkon át "bujkáló" dologról beszélhetünk... ha a Dp dominánsan öröklődő lenne akkor már rég megoldódott volna a probléma és elég lenne kivonni azokat az egyedeket akik dp-sek

2012. ápr. 15. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Azt honnan lehet tudni, hogy melyik fajtánál milyen minősítésűt lehet tenyésztésbe vonni?

Illetve szokás diszpláziára valamilyen formában garanciát vállalni? Vagy ha pl. B-s szülőktől D-s vagy E-s lesz a kölyök, akkor így jártam?

2012. ápr. 15. 16:38
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

minden fajtaklub meghatározza a tenyésztés feltételeit. A kötelező szűréseket és azok minimális eredményét.

Ha garanciát vállal a tenyésztő, akkor akár kicseréli a kutyát, akár beszáll a gyógyításba...szerződéstől függ.

Ha nincs ilyen a szerződésedben,akkor így jártál

2012. ápr. 15. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 Cspapa ***** válasza:
Miből gondoljátok, hogy van egyáltalán a kutyának bármilyen minősítése...? A választ sem értette.
2012. ápr. 15. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
fajtaklub határozza meg... a szerződés mást tartalmaz egy tenyész és egy hobby kutya estében. Pl nálunk ahol a tenyészkutyák átlaga a B-C a szerződésben is ez van lefektetve, hogy ha ennél rosszabb akkor az ár fele megy vissza... hobby kutyák esetében "az életminőséget befolyásoló" kifejezés szerepel mert pl nálunk az az érdekes helyzet van, hogy ritka az A csípő de pl egy F-es kutyával is simán lehet dolgozni mert egy laza csípőszerkezetű fajtáról beszélünk, konkrétan nálunk nemlétezik olyan rossz eredmény ami láthatóan befolyásolja a kutya életét akár öregkorban is! ha mégis megtörténne természetesen megy vissza az ár fele de ilyenről még nem hallottam... nálunk szinte ismeretlen fogalom a diszpláziából eredő sántaság annak ellenére, hogy a hivatalos Dp teszteknél viszonylagosan rosszak az eredmények más fajtákhoz képest
2012. ápr. 15. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Azt még hozzáfűzném hogy minél nagyobb testű a kutya annál "érdekesebb" hogy az A-hoz legyen közelebb.
2012. ápr. 15. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!