Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » 5000 nm es telekre és házra...

5000 nm es telekre és házra milyen kutya lenne megfelelő akár 2 3 is?

Figyelt kérdés
2012. ápr. 16. 10:37
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:

Komondor, Kuvasz, Német juhász, Rodéziai Ridgeback, Menhelyi keverék, Káj, Kau,


Mind nagyon jó házőrző fajta!

Én a Kuvaszommal jártam ÖV-re.

Amúgy megfelelő nevelés mellett egy Káj is kezes báránnya válhat. Beszélj egy jó tenyésztővel és ő el mondja, hogy ez így van.....

2012. ápr. 16. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
Hagyd már ezt a tükörsulit? a Kazahsztán paraszt is biztosan odajárt vele, mielőtt rábizta a nyájat. Aki nem tudja megteremteni ennek a nomád pásztorkutyának a lehető legjobb életkörülményt, ami fajtájából adódóan megilleti, az ne tartson ilyen kutyát.
2012. ápr. 16. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:

Utolsó!


És szerinted most a Turáni-alföldön, vagy Magyarországon él a kérdező?

Még Romániában is csak néhány helyen tudják nyájőrzésre használni a KÁJ-t, mert megtámadják a tejért jövő néniket is!


Egy KÁJ-jal elbírni úgy, hogy ne támadjon meg senkit nyílt terepen normális nevelés mellett nem annyira nehéz.

(Bár ha az idegen kutya vagy ember kezdeményezi a támadást, nem sokat fog gondolkodni, hogy mit lépjen, ebbe a gazdának nemigen van beleszólása.)

(Amikor még csak megindul valaki felé morogva, én is vissza tudom hívni az én ivaros kanomat, rögtön úgy vág hátraarcot és rohan felém, mint egy kölyök golden. De ha már harc van, akkor ott harc van, teljesen elborul az agyuk ami így helyes, ennél a fajtánál ez a normális.)


De egyszerre több KÁJ-t póráz nélkül (de pórázon is) sétáltatni egy lakott terület határában ebben az országban őrültség.


Ezért kell a tükörsuli.

Ott pontosan tudják, hogy egy pásztorkutyának, pláne a keleti pásztoroknak más bánásmód kell, mint egy német juhásznak.

Attól, hogy neked fals fogalmaid vannak a tükörmódszerről,

még mindig ez a legprofibb kutyaiskola.


Most tőlem szerezhet be a kérdező KÁJ-okat (nekem van is meg volt is), de mivel nem ismerem, nem tudom felmérni, elbírna-e velük.

Ha reálisan, biztonsági szempontból nézzük a dolgot, a válasz egyértelműen nem.

(Hiszen ha azok a kutyák emberre támadnak, el is altathatják őket.)

Egy falkát irányítani egész más, mint egyetlen kutyát.

(Az én falkámban 4-en vannak, 8, 18, 28 kilósok és az 1 éves KÁJ, még így is nagyon erős a falka, nemhogy több nagytestűvel!)



Házőrzésre 2-3 kutya oké egy ekkora területre, de ebből max. az egyik legyen KÁJ.

És inkább kan legyen, mert az legalább a szukákkal kíméletesebb.


És előre mondom, hogy rengeteg foglalkozást igényel.

(Nem agilityre gondolok, nem ŐV-re, hanem nevelésre és rengeteg sétára.)


ŐV-re pedig azért nem hordjuk, mert egyrészt tönkreteszi a kutya ösztönkészletét, hülyének fogja nézni a gazdát, aki csak áll és visszatartja ahelyett, hogy együtt támadnának, másfelől meg elég ciki lesz, amikor a csibész várja, hogy a kutya karra harapjon, de az nem a zavaró tényezőt, hanem annak okozóját fogja célba venni.

És ha a csibész lába épp közelebb van, akkor azonnal elkapja.

Ha meg véletlenül elengedik, azonnal nyakra támad, erről még SOHA senki nem tudta lenevelni a fajtát, még a rendőrségi kiképzők sem, pedig ott nagyon profin dolgoznak.


(Illetve az egész világon 1 darab KÁJ terápiás kutya van.)

Ez a szám szerintem magáért beszél.



Szóval kérdező!


Magyar pásztorkutya mehet dögivel, ráadásul ebadót sem kell utánuk fizetni...

De a KÁJ-tól ne azt várd, hogy leteríti a betörőt és addig tartja fogva (életben), amíg haza nem érsz.



Másfelől ma már tarthatsz 50 kutyát is, akkor is egy gombnyomás bejutni a házadba, ha a betörő ultrahangot használ.

(és egyre többen használják.)

2012. ápr. 16. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:

Még egy fontos eszembe jutott, kérdező!


2-3 nagytestű kutya etetése minimum havi 15.000 ft, de inkább több. Sőt, könnyen a duplája is lehet.


Happy dognál rosszabb minőségű táppal nem éri meg etetni a kutyákat, mert a nagytestű kutyák, a KÁJ pedig különösen érzékeny az összetételre, nagyon könnyű az első életévében egy életre tönkre vágni az ízületeit.



Ha hobbi célra is kell (hiszen napi 2 órát foglalkoznál velük), akkor szerintem 2 kutya bőven elég.

És az is lehet, hogy a helyedben nem is pásztorokat választanék.


Mert mint írtam, ha egy betörő komolyan be akar jutni, röhögve jut át a kutyás védelmen.


A kutya inkább arra jó, hogy az ugatására felébredj és te magad védekezz.



Szóval ha riasztóbb, elrettentőbb külső kell, választhatsz Leonbergit is, ami a légynek sem árt, de van vagy 60 kiló.

(Meg mellég egy kisebb jelzőkutyát, mert a nagytestűek jellemzően higgadtabbak.)

(A KÁJ pedig kifejezetten ritkán ugat.)

2012. ápr. 17. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
egyet érts már meg. Ha valaki természetéből adódóan NEM domináns, az NEM fogja megtanulni. A kutya azt vezetőt ismeri el, akiből árad az erő, és a magabiztosság. Szinte pisszenésekkel tudja irányitani a kutyát, legyen az bármilyen fajta is.
2012. ápr. 17. 06:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:

Igen, ez a Cesar Millann mostanában nagyon felkapott lett...

A fele parasztvakítás.

És így, ebben a formában nem igaz, amit mondasz.


Másfelől van igazságalapja.

De te meg azt értsd már meg, hogy egy falkát egészen más irányítani, mint egyetlen kutyát.

Ott nem pisszeghetsz.

Ha csak a KÁJ van velem, én is csak "pisszegek", nem is normális parancsszavakat használok.

Még akkor sem, ha egy tüzelő szuka ugat minket 3 méterről. (Volt rá példa, én csak mormogtam valamit, hogy hagyja, a kutyám meg szépen jött tovább - hangsúlyozom ivaros kan.)


De ha nyílt terepen mondjuk űzőbe vesznek egy vadat - és nem kell ahhoz elb.szott zsákmányos pásztor, lehet az űzés kiváltója más is, akkor azért kicsit görcsben lenne a gyomrom, találkozik-e a kutya idegenekkel.


Ha a kutya egyedül van, nagyon ritkán támad meg idegent semleges terepen. (Mellesleg ugye nem felejtjük el, hogy egy KÁJ az egész falut a saját területének tekinti.)

De falkában...



Nem értem, miért kell ennyire erőltetni, hogy debizony a KÁJ is olyan jó.

Igen. Zseniális kutya, szerintem konkrétan a legjobb, a szívem csücske, rajongok értük.

Miután 2 évesen került hozzám egy TK-s puszta szerencsés véletlen miatt, egy szaporítottat mentettem az ő halála után.


De csak úgy nem vennék ebbe az országba tenyésztőtől, max. ha a Hortobágyon élnék.

Egyszerűen felesleges.


EZ olyan, mint tankkal járni a munkahelyedre...



Nem értem, miért nem jó a kuvasz, a komondor, mellé egy jó kis puli, mudi, vagy egy szelíd óriás, mint a bernáthegyi vagy a leonbergi...

Csupán csak könnyebb lenne a kérdező élete.



Mellesleg nyugodtan beszéljen csak tenyésztőkkel, majd ők elmondják, hogy is sétáltatják a kutyáikat.


Valóban vannak olyan tenyésztőink, akik ugyanúgy elb.sszák ezt a fajtát, ahogy a kaut tették tönkre és csináltak rendes kemény pásztorból családi cukimacit, de akkor meg mindek KÁJ-t választani, ha ugyanazt tudja egy leo?

2012. ápr. 17. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:
nekem sem egy kutyám van, hanem 6 , mondjuk nem KÁJ-ok, de ö.v. fajták. Én akkor is azt mondom, hogy ahhoz olyan emberi habitus kell, hogy irányitani tudj egy vagy akár 5-10 kutyát. ezt megtanulni NEM lehet.
2012. ápr. 17. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:

Figyu nem akarok offolni (bár azt hiszem, a kérdező is profitál a beszélgetésünkből), de az ŐV és a pásztor két annyira más kategória, hogy még hasonlatot sem találok rájuk.:)


Az ŐV-nek pont az a lényege, hogy mégjobban "urald", irányítsd a kutyát, kritikus helyzetekben is.

Hogy amikor karra fog és be van gőzölve, parancsra engedje el a csibészt.


A pásztorkutya engedelmessége annyi, hogy normális esetben a gazda jelenlétében nem támadja meg a postást, ha a gazda nem utasítja, és a postás nem agresszív.


De ha a postás egyetlen hirtelen mozdulatot is tesz a gazda felé, akkor nem hogy nem vár a gazda parancsára, önkényesen eldönti, hogy megtámadja a postást.

És ha elborul az agya, nem tudod egyetlen parancsszóval leállítani 100%-osan.


Ez így van jól, ez a fajta (most konkrétan a KÁJ-ról beszélek, mert a magyar pásztorok pl. egész mások) ilyen, évezredek(!) alatt így szelektálták, ehhez szokott, a génjeiben van, szó szerint.


Annyira, hogy az én mentett KÁJ-om pl. iszonyú kicsiként, 4 hetesen került hozzám és két német juhász keverék volt a pótmamája, az igazi anyjától már rég el volt zárva, tőle semmit nem láthatott.

és mégis, ugyanolyan a mozgásmintázata, mint a TK-s elődjéé, akinek a szülei(!) díjnyertes munkakutyák voltak Türkmenisztánban.



De abban egyetértünk, hogy sokaknak még egyetlen kutya irányítása is gondot okoz, egy falkáé pedig már szinte művészet.



Csak tudod azért nyomom annyira a tükörsulit, mert ott ehhez is értenek.

Annyira, hogy akár 5 kutyát is hang nélkül, kézjelekkel irányít a gazdájuk úgy, hogy minden kutya más feladatot kap.

Azért szerintem ez kicsit profi, és ha valaki csak tizedennyire megtanul bánni a falkájával, már nem féltem.:)

2012. ápr. 17. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:
Nézd az iskolákat nézve más nézeteket vallunk, de hát emberek vagyunk ,igy különbözőek. Azt a módszert kell alkalmazni ami működik. Mint ahogy a kutyák is mások, más idegtipusok.
2012. ápr. 17. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!