Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mint jelent a kutyáknál...

Mint jelent a kutyáknál (border collie), hogy TNS hordozó? Lehetnek e így kölykei?

Figyelt kérdés

Csak kiváncsiságból nézegettem különböző fajták kenneljének honlapjait, és az egyik border collie kennel (ritka az ilyen igényes weblap) honlapján nézgettem a felnőtt kutyákat. Mindegyik mellett az állt, hogy TNS mentes, kivéve két különösen szép színű mellett: TNS hordozó, tesztelve. Ez mit jelent? Biztos, hogy örökíti, és így nem lehetnek kölykei? Akkor is lehet hordozó egy kölyök, ha több generációra visszamenőleg szűrve voltak a felmenői?


Rozi és Glen: [link]

Amúgy erről a kennelről eddig csak jót hallottam, nekem is nagyon szimpatikus.


2012. máj. 11. 23:03
 1/8 A kérdező kommentje:
Ja, igen, még annyi, hogy köze van ennek a színhez? Bocs a sok kérdésért, de a borderekben nem vagyok otthon. Igaz, nem is tervezek most újabb kutyát, csak érdekel. ;)
2012. máj. 11. 23:05
 2/8 anonim ***** válasza:
2012. máj. 11. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

a TNS egy súlyos betegség, de csak abban az esetben, ha a kutya terhelt vele. a hordozó azt jelenti, hogy megvan benne a gén, de nem terhelt, nem beteg, és ha egészséges kannal teszik össze, akkor nem is lesznek beteg kiskutyák, csak hordozók. a hordozóság viszont a világon semmilyen következménnyel nincs rá nézve (csak akkor, ha tenyészteni akarnak vele, akkor értelemszerűen nekik is mentes kant/szukát kell keresni).

hogy a színnel milyen összefüggésben van (van-e egyáltalán) azt nem tudom.

2012. máj. 11. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
2012. máj. 11. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Platypus ***** válasza:
100%

[link]


Azt írja, recesszív öröklődésű, tehát egy hordozó az utódai 50%-ának tovább is adja a betegséget okozó allélt. Ha csak az egyik szülő hordozó, akkor az utódok fele tünetmentes hordozó lesz, a másik fele egyáltalán nem fogja örökölni a rossz allélt. Ha mindkét szülő hordozó, akkor az utódok 25%-a beteg lesz, 50%-a hordozó és 25% pedig mentes a rossz géntől.

2012. máj. 11. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a kimerítő válaszokat. Ezekkel a génekkel mindig bajban voltam, de mostmár világos :).
2012. máj. 11. 23:22
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Nincs összefüggés a színnel Glen azért hordozó mert Rozi az anyja és ő pont így járt... a hordozósság semmit se befolyásol csak azt, hogy milyen kannal/szukával teszik össze a jövőben (értelemszerűen csak mentessel)

Hasonló betegségek a szembetegségek pl: CEA/PRA vagy az MDR1 ezeknél a hordozó kutyákat is tenyésztésbe vonják

2012. máj. 11. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Ó értem, akkor csak figyelmetlen voltam. Köszönöm a válaszod!
2012. máj. 12. 09:18

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!