Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mennyire biztos a diszplázia...

Mennyire biztos a diszplázia szűrés?

Figyelt kérdés
Pontosabban az érdekel, hogy ha mind két szülő dp szűrt akkor mennyi az esély arra, hogy a kiskutyánál nem fog előfordulni. Ráadásul egy eléggé hajlamos fajtáról konkrétan a Rottweilerről van szó.
2012. máj. 13. 19:48
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Kicsi, de sajnos az ördög sosem alszik. De természetesen olyankor értesíteni kell a tenyésztőt is.
2012. máj. 13. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Azt mondják h bármi kijöhet de szerintem az eddigi tapasztalataim szerint ha az anya és az apa is HD A akkor a kicsi is de pl ha az anya HD B és az apa HD A akkor HD B-s lesz a kicsi. De ez se biztos.
2012. máj. 13. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Nincs 100 %. Ráadásul elég sokat számít a felnevelésnél a megfelelő mozgatás, testsúly is.
2012. máj. 13. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Két mentes szülőnek is lehet DP-s kölyke. a kutyák 7 generációra visszamenőleg örökitenek.
2012. máj. 13. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Elvileg a DP poligénes öröklődésű tehát nagyon sok (akár több 100 gén együttes hatása is okozhatja)

A DP szűrés jó ha van abból a szempontból, hogy egy Dp-s szukát megterhel a szülés de igazán a kölyköket nem jósolhatod meg belőle két A-s kutyának lehet F-es kölyke és két F-es szülőnek is lehet A-s.

Pl finneknél van az, hogy bármilyen eredménnyel lehet tenyészteni. Az én fajtámban pl az ottani egyik legtöbbet fedező ken csípője E-es és nincs több Dp-s kutya náluk mint nálunk ennek a kannak is össz két közepes csípőjű kölyke van a többi menetes (ott ezt adatbázisban meg lehet nézni)

Egyenlőre még arra sincs bizonyíték, hogy a DP genetikailag öröklődik...


Egyébként nagyon érdekes, hogy Magyarországon kívül sehol nem adnak hd-ra szerződést a tenyésztők (legalábbis az én fajtámban tuti nem és még több fajtát ismerek és náluk se...konkrétan tudom, hogy pl az Íreknél, Angoloknál egyáltalán nincs erre szerződéses garancia)


Az én elméletem egyébként az, hogy a mentes szülők olyan genetikai tulajdonságokkal rendelkeznek (növekedési ütem, súly, terhelhetőség stb) amit örökíthetnek és akkor több esély van a mentes kölyökre viszont ezek a tulajdonságok etetéssel ill megfelelő mozgatással korrigálhatóak így nagy esély van a mentes kölyökre.

Csak egy példa: 4 éve kizárólag nyersen etetek a kicsiket is, azóta nálunk sokkal kevesebb a mozgásszervi probléma mint előtte pedig a tenyészállományon nem változtattunk csak az etetésen, a hozzákapcsolt kiegészítőkön és vitaminozáson.


Ebből a szempontból (mármint genetikailag meghatározódó növekedési ütem stb) befolyásoló tényező lehet a szülők mentessége...de nem döntő.

2012. máj. 13. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Mi az hogy Á-s meg F-s ezeket én nem ismerem kérlek magyarázzátok el nekem köszi.
2012. máj. 16. 12:45
 7/10 anonim ***** válasza:
Az A Mentes minősítés, a B Majdnem mentes, a C Enyhe diszplázia a minősítés, a D Közepes diszplázia a minősítés, az E Súlyos diszplázia a minősítés, az F et én adatbázisokban láttam pl a finneknél elviekben az E nél is súlyosabb bár nem tudom itthon használatban van e ez a jelölés
2012. máj. 16. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Úgy látom szakértőre találtam ezért had tegyek fel még egy kérdést. Ezeket a minősítéseket vagy besorolásokat mi alapján kapja, a testalkata vagy a szülei testalkata esetleg a szülei törzskönyve után?
2012. máj. 16. 14:15
 9/10 anonim ***** válasza:
2012. máj. 16. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
A besorolást a röntgen felvétel alapján kapja a kutya, ezt a csípőjéről készítik egy éves kora után. Ezen a röntgenen az látszik, hogy az adott egyednek milyen a csípője
2012. máj. 16. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!