Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Tényleg hozzászokik a büntetés...

Tényleg hozzászokik a büntetéshez?

Figyelt kérdés
Szerintetek mi a helyes, ti hogy büntetitek a kutyátokat? Eygszer vakamiért, de az olyan, hogy többször ne nagyon kelljen, vagy inkább minden alkalommal rászóltok? A kutyasuliban nekünk azt tanítják, hogy a rászóláshoz vagy nem elég komoly büntetéshez egy idő után hozzászokik és elengedi a füle melett, ezért csak kevésszer, de akkor rendesen le kell teremteni.

2012. máj. 15. 14:54
1 2 3 4
 1/36 anonim ***** válasza:
15%
Az én kutyám újabban bepisil éjszakánként. Folyamatos balhé reggelente: szégyelld magad, helyedre, stb. nem szóltam hozzá. Nagy ívben tojt rá, még ásított is egyet. Legközelebb már rám is morgott, hogy én miért merészelek rászólni? Tegnap bevezettem azt, h átnézek rajta, ha reggel látom az ajándékot, és tudomást sem vettem a kutyáról egész nap.
2012. máj. 15. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/36 A kérdező kommentje:
És ez a levegőneknézés beválik? Mi épp elkeztük alkalmazni a szemtelen uszkárunkon. Eddig hihetetlen műsort rendezett, csak hogy figyeljünk rá, de kitartunk :)
2012. máj. 15. 15:00
 3/36 anonim ***** válasza:
61%

Első! Ha éjszaka pisilt be, szerinted tudja, hogy te reggel miért szidtad le?

Nem tudják a kutyák, ha rajtakapod, akkor kell leszidni, később már nem tudja miért kapja.


Hát, ha igaz az, amit a suliban mondtak, akkor egy kamasz kutyát minden egyes csínytett után ki kéne zárni a falkából? Vagy milyen büntetésre gondoltak ők?

2012. máj. 15. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/36 anonim ***** válasza:
0%

Alexandra, hidd el, tudja. Ha bepisilt, reggel a helyén találom. Ha nem, ugrabugra vidáman előttem.

Ezzel persze nem azt mondom, h helyes, amit teszek/nem teszek.

Elrontottam, de már tehetetlen vagyok és feladtam a "nevelését".

2012. máj. 15. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/36 anonim ***** válasza:
100%

Off: (első), ha éjszaka piszkít be a kutya, és te reggel bünteted meg, fogalma nincs róla a kutyának, hogy miért szidod éppen. (akkor sem, ha mondjuk a pisiébe nyomod az orrát)

Off vége.


Minden esetben más a szidás, én a szót sem használom, hogy büntetés, mert olyan nincs kutyanevelésben, hogy büntetés, csak negatív visszajelzés egy tevékenység közben, így rögtön tudja, hogy rossz dolog.


Például, ha bepisil, rászólok, hogy "Nem szabad!", felkapom és irány ki a kertbe. (nem szokott bepisilni, teljesen szobatiszta lett ezzel a módszerrel egy hónap alatt)


Vagy ha ellop valamit, hangosan mondom, hogy: "Ü-ümm" és rögtön reagálva a figyelmeztetésemre le is teszi a földre az ellopott tárgyat. (egyébként nem szokott lopdosni, csak nagyon ritkán, ha valamit én ejtek le a földre és ott felejtem, olyanokat, mint zsepi, és ha rászólok, azonnal leteszi).


Igazából nem is tudok érdemben hozzászólni a témához (erre most jöttem rá), mert tényleg soha semmi rosszat nem csinál a kutyám. Amit nem akartam, hogy rosszul csináljon, amiatt már kölyökkorában rászóltam, és nem is csinálja a mai napig sem ezeket a rosszaságokat.


Például nem akartam, hogy bemenjen az ágyam alá (mert az ágykeretből veszélyes szögek állnak ki), így mikor kölyök korában az ágy alá vette az irányt, csak rászóltam "Ü-ümm!" és akkor mindig meg is állt, azóta se megy be az ágy alá. És elég volt csak egyszer-kétszer figyelmeztetni a rosszra.


Kölyökkorában volt, hogy játékból harapdálta a kezem (első egy-két nap), rászóltam "Hé!", és abba is hagyta.


Lehet, hogy ez nem is nekem köszönhető, hanem egyszerűen ő ilyen alázatos, behódoló típus.


Szóval nagyon engedelmes, ha hívom, jön, szabályokat betartja. Még soha nem volt rá példa, hogy egy szabályt megszegett volna (pl.: ágy alá mászkálás).


A kajámat is messziről kerüli, nagyon tiszteli a személyes teremet, az ételemet, engem, szóval nem szoktam fegyelmezni, mert egyszerűen nem ad rá okot a kutya.


De a büntetés tényleg rossz szóhasználat, inkább szidás, fegyelmezés, vagy "visszajelzés" a jó megfogalmazás szerintem.

2012. máj. 15. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/36 anonim ***** válasza:
100%
Az a kutyától függ. Van, amelyik egy rondán nézéstől is összepisili magát, annak nyilván elég a szidás. De ha a kutya cibálja a legjobb cipődet, te meg magyarázod neki, hogy "rossz kutya, fuj, nemszabad", ő meg le se sz*rja, akkor nyilván nem elég a szóban szidás. Amíg van hatása, addig jó, ha a kutya elkezdi elengedni a füle mellett, akkor pedig fel kell frissíteni az emlékeit a tiltás lényegéről, és ha jól csinálod, megint működni fog egy ideig.
2012. máj. 15. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/36 A kérdező kommentje:

A kutyasulusbünti szerint egy ideig elnézzük, aztán ha megtanultunk büntetni, kizárjuk. Kizárás után elvileg elég lesz csúnyán nézni. Avy hangot adni a nemtetszésünk jeléül.

Az én godom az, phogy kamasz labradorom sok hajmeresztő ótlettel áll elő, és egy egyszerű Nem szabad! nem mindig elég. Van valamiötletetek,mit tehetnék?

2012. máj. 15. 15:44
 8/36 anonim ***** válasza:
Én előveszem a kiképzőtiszti hangomat és úgy ráordítok hogy egyből tudja mi van:D Meg 3féle tiltószó, nem ,nemszabad,fúj .A nem az csak gondolattiltás,vagyis ha látom hogy valamit akarna csinálni akkor elég ez.A nemszabad az amikor már csinálja de olyat csinál amit nem mindig lehet de van amikor igen,pl ugatás.A fúj meg arra amit soha nem szabad,pl talált kaját felenni szarba fetrengeni,gazdára morogni(ilyet már esze ágában sincs csinálni) Régebben meg kellett küzdeni vele, volt földrevágás nyakszorítással de ez szintén csak a gazda ellen irányuló cselekedeteinél.Meg is értette . Pórázon meg az erős rántás az igazító büntető eszköz,hozzá esetleg a nemszabad a helyzethez illő hangon.Ütni rúgni nem érdemes játéknak venné.
2012. máj. 15. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/36 anonim ***** válasza:
100%

Odamész, és eltolod, megrántod a nyakörvét, elküldöd, akárhogy eléred, hogy befejezze. A kutyák sem ráugatnak egymásra, meg "kizárják" egymást minden apróságért, hanem odamennek, és egyértelműen jelzik, hogy ezt baromi gyorsan be kell fejezni.

Összeszedem, hogy én hogy tapasztaltam ezeket: a szóbeli tiltás akkor elég, ha van a tiltásnak jelentése a kutya számára. Ez viszont nincs meg automatikusan a legtöbb kutyában, jelentést kell kapcsolni a szóhoz, meg kell tanítani neki, hogy a "nem!" azt jelenti, hogy "ezt most azonnal baromira fejezd be", ezt pedig úgy érheted el, ha mondod neki, hogy "nem", és befejezteted vele a viselkedést.

A kizárásnak akkor van értelme, ha azt akarod közölni a kutyával, hogy mi kollektíven úgy döntöttünk, hogy te nem vagy többé falkavezér. Ha viszont kizárás után ugyanúgy nem neveled a kutyát, és ugyanúgy csak mondogatod neki a számára jelentéssel nem bíró szavakat, és nem viselkedsz falkavezérként, akkor vissza fogja venni a pozíciót, hiszen üresen nem maradhat.

Jók ezek a modern módszerek, csak tudni kell a helyén kezelni őket. Önmagában egyik sem csodaszer.

2012. máj. 15. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/36 anonim ***** válasza:
100%

A büntetésnek három (négy) fajtája, fokozata van. Az első csak rászólás. Ez akkor hatásos, ha komoly tekintélyt értél már el a kutyánál, így ezt is keményen tiszteletben tartja. Ha abba hagyta, amit tett, azonnal lelkes dicséret.

A második a szemmel verés, kis tolás, ekkor ha megfelelően csinálod, hiteles vagy a kutya számára, akkor azonnali hatás lesz az eredménye. Utána azonnal dicséret,ha abba hagyta, amiért a büntetés ment. Többségiben azonban a gazdik nem tudnak elég hitelesek lenni.

A harmadik az azonnali kizárás. Itt a legerősebb, mikor addig tolod a kutyát, annyi pressziót, stresszet raksz már rá, hogy végül elhiszi, hogy ő többé nem tagja a falkának és kifordul a büntetésből. Ez az állapot egy komoly lelki stresszt okoz a kutyának, hisz számára azt jelenti, hogy egyedül van, ez pedig csak a "halálhoz" vezethet, hisz falkaállatról van szó. Ezt a lehető legritkábban, csak ténylegesen komoly tettekre szabad alkalmazni (agresszió kutyával/emberrel/akár más állattal szemben, domináns fellépés gazdával szemben, behívás megtagadás, olyan tettek, amik gyengítik vagy felboríthatják a "falkát", de persze még ekkor sem kell a teljes száműzésig elmenni). Kizárásnál általában nem kell a lelki "összetörésig" eljutni, leginkább elég, ha csak azonnal kizárod őt de érzi, hogy akár tényleges falkából való kitagadás is lehetséges még. Kizárást csak megfelelő kötődés mellett szabad használni, csak akkor, ha már tényleg tudod is alkalmazni, tudod, mire kell figyelned, mikor hogy kell reagálnod!

A negyedik fokozat a falkából való végső száműzés, de ezt persze soha senki nem használja.


Egyik büntetés közben sem alkalmazhat senki fizikai fenyítést és mindegyik olyan módszer, amit a kutya veleszületetten megért, nem fogja lelkileg tönkretenni, lenyomni, mint a verés. Mindegyik büntetés után közvetlenül kell kioldás, míg a kutya valóban nem stresszel már! Különben a kutyában feszültség marad, ami lelkileg is, fizikailag is, idegileg is tönkre teheti. Emellett kioldás nélkül a kutya nem fogja érteni, hogy vége a büntetésnek és vagy állandóan félős, ideges lesz, vagy idővel hatástalan lehet ez a nevelési forma.

Az fontos szabály, hogy sokkal több játéknak, pozitív élménynek, közös akciónak kell történnie, mint büntetésnek. Ha sokat büntetsz, szintén elveszti hatását, vagy a kutyában álladó feszültség, félelem érzet marad.


Egyes helyeken olyan kizárást alkalmaznak, ami hetekig, akár hónapokig tart. Itt a "lényeg", hogy a kutya ott van az emberek között, csak épp nem szólnak hozzá, rá sem néznek, de attól még adnak neki enni, elviszik naponta sétálni, stb. Ez az, aminek semmi értelme nincs, egyrészt, mert a kutya ennél a büntetésnél már kb. 5 perc után kioldja magát, onnantól pedig nem fogja érteni, miért is viselkedik így a gazdája és nem lesz negatív élménye a "bűntettről". (Csak ha azt nézzük, a farkas falkában sincs olyan, hogy büntetésből az egyik falkatag ott lehet a többi között, ehet, elmehet vadászni, csak nem kommunikálnak vele. :))

2012. máj. 15. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!