Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Elismert lehetne ha egy...

Elismert lehetne ha egy fajtának tenyésztéssel visszahoznám a régi "alakját"?

Figyelt kérdés

Ugye mondanom sem kell, hogy ha nem is az összes, de rengeteg fajta tenyésztése show vonalba indult el. Ami hát valljuk be, de nem biztos, hogy a kutya érdekeit szolgálja. Sőt... Csak hogy néhány példát említsek, a német juhászok csapott fara borzalmas, szinte alig tudnak menni, pedig régen ez egy annyira aktív, dolgozó képes kutya volt. Mostanra meg... Igaz itt szerencsére van munkavonal, de a rajzos vonal, szinte tönkre ment. De ott van például az angol bulldog. Régen dolgozó, súlyhúzó kutyák voltak. Most meg nem tudnak elleni maguktól, légzési nehézségeik vannak stb. Hallottam olyanról, hogy a bulldogokat is próbálják "javítani". Volt is egy oldal valamiféle working bulldogokról, de sajnos most nem találom.

Ha más fajtát is próbálnék így "megjavítani", akkor az lehetne elismert? Esetleg törzskönyvesek is?


2012. jún. 1. 21:21
 1/7 anonim ***** válasza:
75%
A fajták hivatalos sztenderdje a mérvadó. ha Te egy régi fazont próbálnál létrehozni, már a tenyészszemlén sem felelne meg, hiszen ott a mai elvárások szerint bírálják el.
2012. jún. 1. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Esetleg más szervezetnél lehetséges lenne? Ha ugyan úgy be tudnék mutatni több generációt felmenőkkel?
2012. jún. 1. 21:26
 3/7 anonim ***** válasza:
Bármelyik szervezetnél lehetséges, ha elismerteted, mint "új" fajtát. Ennek ugya mindenütt megvan a maga menete, de nem valószínű, hogy a te életedben meg tudnád ezt valósítani. Egy fajta átalakítása úgy, hogy ne csak egy-egy jó kölyök legyen, hanem stabilan ugyanolyan tulajdonságú kölyköket lehessen várni a párosításokból, nagyon sok generációt igényel.
2012. jún. 1. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Értem-értem. Viszont én nem új fajtaként szeretném létrehozni, hanem úgy mint például a német juhászkutyánál is van a munkavonal. Úgy lehetséges? Csak hát nem munkavonal lenne, mert nem munka kutyákról beszélünk.
2012. jún. 1. 21:33
 5/7 anonim ***** válasza:

A német juhászokat ne vedd alapul, láttam én már olyan hiperszuper fajtagyőztes kutyát, aminek a foga meg az ínye közé befért a fél kezem, és amúgyis úgy nézett ki, mint egy utcáról összeszedett kóbor kutya. Kicsi volt, satnya volt, megkockáztatom, hogy ronda is; nagy jóindulattal bántalmazott német juhász keveréknek néztem volna, de nem. TK-s, kiállításokon jól szereplő kutya volt.


Amúgy szerintem amit te akarsz, az tényleg nem férne már bele a standardba. Képzeld el, hogy nézne ki egy egészséges bulldog, azokat nem lehetne egy lapon említeni a mostani divatkutyákkal. A munka vonalú kutyákat eleve nem nagyon hordják kiállításra, mert oda nem passzolnak és kész. Ettől függetlenül persze törzskönyvük van, mert követhető a származásuk, de ha te komolyan akarsz változtatni egy-egy fajtán, akkor ahhoz szerintem bele kéne keverni más fajtákat, úgy meg ugye nincs TK. A mostani állományból lassan-lassan javítgatva meg nemhogy a te életed, de az egész vérvonlad rámenne erre.

2012. jún. 1. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Amit csinálnál, az bele fér az FCI standerdbe? Ha belefér és nem használsz a vissza alakításnál más fajtát, hanem a ma meglévő állományból indulsz ki, akkor senkinek sem lehet ellenvetése és törzskönyveztetni is tudod őket ugyan azon a néven. Ha nem fér bele a standardbe, vagy más fajtákat is bele kevernél, akkor viszont az új fajtákra vonatkozó elvárásoknak kellene megfelelni, ami évtizedeken át tartó munkát több tíz milliós nagyságrendű befektetett pénzt és összességében ezres nagyságrendű egyedszámot jelentene. Szóval ez egyedül nem megy, az ilyesmit tenyésztő szervezetek szokták csinálni.
2012. jún. 1. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Ja, és bármelyik változatra is gondoltál, mindenképp nagy egyedszámmal kell dolgozni, különben a szűk genetikai változatosság miatt borítékolható, hogy valamilyen örökletes betegséggel terhelt lesz az egész vérvonal.
2012. jún. 1. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!