Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Breton, ausztrál juhász, vagy...

Dogcat kérdése:

Breton, ausztrál juhász, vagy valami más?

Figyelt kérdés
Szüleim úgy döntöttek, mégis lesz kutyánk. A fajta és a nem kiválasztását rám bízták, mert én vagyok a család 16 éves "kutyaszakértője" (rengeteget olvasok, tanulok kutyákról, tenyésztésről, stb., kutyatenyésztő szeretnék lenni). Vannak ötleteim a fajtát illetően, sokmindent tudok mindegyikről, de mégis kíváncsi lennék véleményekre, saját tapasztalatokra. Nekem tetszik a Breton (Brittany) spániel, az ausztrál juhászkutya, a kaukázusi... A feltételek csupán ezek: jó családi kutya legyen, tekintve azt, hogy van egy 12 éves öcsém és egy 9 éves húgom, valamint "elmenjen" házőrzőnek, sportos legyen (aktív család vagyunk), nagyobbacska méretű legyen, esetleg hosszabb szőrű, de a rövid sem baj, illetve viszonylag engedelmes, nem a legnehezebben tanítható, ja, és más kutyákkal ne legyen agresszív, mert kedves kis Toffi szomszédommal (a "minivizslával", akiről már tettem fel kérdéseket) továbbra is szeretném "tartani a kapcsolatot". A fenti fajták közül melyik áll legközelebb az említett kritériumok teljesítéséhez? Mi a tapasztalatotok ezekkel a fajtákkal? Vagy tudtok esetleg még más fajtákat is ajánlani?

2012. jún. 22. 18:17
 1/3 anonim ***** válasza:
70%

A breton és az aussie közepes testű kutyának számít és egyik sem jó házőrző. A breton még jelezhet, de tovább valószínűleg nem fog menni. Az aussie pedig ember centrikus kutya, tőle nem lehet elvárni ezt. Viszont mind a kettő fajta könnyen tanítható, hihetetlenül aktív, sportos kutyák. (Én személy szerint az aussie-ra szavaznék, kicsit univerzálisabb fajta, több mindent lehet vele komolyan csinálni.) Mind a kettőnek ideálisabb a lakásban élés, hisz mind a kettő gazda függő kutya.


A kau viszont nagyon kemény. Az már komoly előzetes felkészülést igénye és kőkemény kezeket. Csak akkor vállalj ilyen kutyát, ha már van egy komoly kutyás múltad. Csak a könyvben írt technikák és nevelési útmutatók bőven nem elegek egy ilyen kutyához. Az biztos, hogy kiváló házőrző, de nagyon keményen, következetesen kell vele bánni, hihetetlen dominancia, ösztönök és erő él benne. Pásztor kutya, remek probléma megoldó képességgel, nagyon értelmes, de trükk tanításra, engedelmes feladatokra, városi munkára és sportokra nem a legalkalmasabb. Lehet tanítani, nem arról van szó, csak nem egy nagyon gazdi függő kutya, ennél fogva őt játékkal, labdával, frisbee-vel, kis trükkökkel nem lehet lekötni. Neki nagy területre és számára megfelelő munkára van szüksége, amit sokak nem tudnak megadni. Nem megfelelő nevelés mellett (a verés nem válik be nála, hidd el) könnyen lehet agresszív, mind emberek, mind más kutyák felé. Nagyon hamar el kell kezdeni szocializálni és akár élete végéig is, de járni kell vele egy olyan suliba, ahol azt tanítják meg neked, hogy hogy tudod kezelni, irányítani, kontrollálni az enyhén szólva erős ösztöneit.


Az, hogy család és gyerekbarát kutyád lesz-e, csak nevelés kérdése, mindegyik fajtánál. A jól szocializáltság szintén.

2012. jún. 22. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Igen, én is hasonlókat olvastam ezekről a kutyákról, de sok újdonságot is kaptam tőled, köszönöm. A kaukázusival volt egy nagyon jó tapasztalatom, amiatt mertem csak esélyesnek tenni. A kutyás múltamat illetően, egy berni és egy dobi kutyám volt, utóbbival meggyűlt a bajom:), ezért viszonylag sok tapasztalatom van. Ricco igazi rosszcsont volt (tizenkét éves koromban kaptam, csak két évet élt).
2012. jún. 22. 18:56
 3/3 anonim ***** válasza:
Én az aussie-t ajánlom. Igenis jó házőrző. Ha már a standardjában is azt írják, akkor csak tud valamit. Amúgy meg a legnagyobb kaukázusit is el lehet tenni láb alól, szóval nem a kutyára kell számítani mindenben. Ugatásra, elijesztésre egy aussie is tökéletesen alkalmas. Drága kutya. De szerintem a breton még drágább lehet, a kaukázusi mkeg nem illik az igényeidhez semmiképp.
2012. jún. 23. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!