Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Társas viselkedés, kamasz...

Társas viselkedés, kamasz korban lévő domináns kutyánál?

Figyelt kérdés

A kutyám már kis kora óta elég domináns (ezzel nincs is bajom, a munka javára fordítjuk), de mióta kamaszodik egyre jobban előjön és nem vagyok benne biztos, hogy mi az amit hagynom kell neki és mi az amit már tiltani. Nem szeretném az önbizalmát letörni, de azt sem hogy túlzásokba essen. Van egy jól megszokott falka kb 20-25 kutyával akikkel rendszeresen sétálunk találkozunk (persze nem mindig mindenkivel, a felállás változó van, hogy csak 4-5en, de volt már olyan is, hogy 20 kutyával). Itt nincsenek gondok, szépen lerendezték egymás közt már rég a dolgokat, illetve a "hatalomátvétel" is egész finoman megy. De ha új és főleg dominánsabb kan csatlakozik hozzánk akkor a kutyám állandó jelleggel -nem agresszívan- dominálni akar felette, amit a gazdik nem néznek jó szemmel, én egy darabig nem ellenzem. A fejét vagy a mancsát a másik marjára teszi, illetve játék közben feldönti és ráfekszik, néha finomabb morgással kísérve, 4-5nap után mikor a másik is felfogta a helyzetet már úgy játszanak, mintha mindig is ismerték volna egymást. Ha rászólok akkor abbahagyja ezt a fajta viselkedést, eljön onnan és figyelmen kívül helyezi a másik kutyát, inkább játszik a többiekkel, de ha az idegen odamegy hozzá kezdődik elölről. Ilyenkor a gazdi általában fogja a fejét, hogy jajj szegény kutyája és én meg elhívom az enyémet, de a 3.-4. alkalom után egyrészt engem is idegesít, hogy az én kutyám próbálja kerülni az meg nem hagyja békén, másrészt a kutyám se csak simán lefordul/eljön tőle, hanem olyan képet vág, mint akit jól elvertek volna (testi fenyítést soha nem alkalmaztam nála és nem is fogok). Szukákkal, kölykökkel, idősebb kutyákkal nincs gondja és az olyan kutyáknál sem próbálkozik be akinél tudja, hogy esélye sincs.

Mit kéne tennem? Hagyjam, hogy "lerendezzék egymás közt" a dolgokat vagy inkább álljunk odébb?



2012. júl. 11. 08:17
 1/8 anonim ***** válasza:

Marha nehéz tanácsot adni, mert nem tudhatod, hogy melyik kan kutyával fog odáig eljutni egy pillanat alatt, hogy nem csak egy kis morgás lesz, hanem keményen egymásnak ugranak.

Nekem már kellett összevarrni a lábamat, mert egy barátnőm kan (szintén elég domináns) goldija összeugrott egy domináns boxerral. Mi is úgy voltunk, hogy megpróbáljuk őket engedni, majd lerendezik egymás között... Én (egy yorki gazdi) mertem csak odamenni, és próbáltam őket szétszedni, a másik 2 gazdi a közelükbe sem mert menni. Engem is megharaptak közben, és mindkét kutya több helyen vérzett, őket is orvoshoz kellett vinni.

Azóta inkább elkerüljük azokat a kutyákat, akiknél látni, hogy készülnek egymásnak feszülni. Semmi értelme, hogy a kutya állandóan ilyen helyzeteknek legyen kitéve.

2012. júl. 11. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

húú itt tényleg nehéz tanácsot adni

Szerintem ha jó nevet a kutyád nem neked kellene aggódnod,hanem a másik gazdinak,mert ahogy levettem a te kutyád engedelmes.

Annyit kérdeznék,hogy milyen fajta a kutyusod és milyen idős? és a másik kutyus,akivel a konfliktus történik?

2012. júl. 11. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Szó nincs arról, hogy agresszívan nekifeszülne, végig higgadt, nyugodt a viselkedése. Ha pórázon van akkor meg nem is foglalkozik nagyon ilyenekkel, megszagolja az idegen kutyát és megyünk tovább.

Az olyan helyzeteket alapból kerüljük, ahol a másik kutya eleve agresszív viselkedést mutat, csak ez a morgás illetve döntögetés, fej/mancs rátétel megy.

Legutóbb mikor ilyen volt és a másik gazdi se rettent meg, hogy mi lesz a kutyájával, akkor párszor lemorogta és játék közben feldöntötte. Ez ment 4-5napig úgy hogy 1-2alkalom után elhívtam, elfoglaltam mással, így ő sem érezte azt, hogy rosszat csinált azóta elválaszthatatlan cimborák. A kistestű kutyákról nem is vesz tudomást, amíg azok nem kezdenek el kis agresszorként viselkedni. Ilyenkor meg vagy odébb áll magától vagy jelzi hogy ezt nem kéne és utána ignorálja őket.

Szóval ezt a "lerendezzék egymás közt"-öt nem úgy értem, hogy hagyjam e őket összeverekedni, mert annál többet ér a kutyám és az első valóban agresszív jelzésnél el is hívom attól függetlenül hogy melyik kutya produkálta az agressziót, sőt még akkor is odébb állunk, ha tőlünk független, de a közelünkben van egy kisebb csete-paté. Hanem, hogy ezt a morgást, illetve döntögetést hagyjam e neki.

2012. júl. 11. 08:44
 4/8 anonim ***** válasza:
jól nevelt*
2012. júl. 11. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Egy középtermetű (most 25kg körüli) 10 hónapos keverékem van, a "konfliktus" meg minden kb 7hónaposnál idősebb, dominánsabb kannál előjön aki új a csoportban. Aggódni nem aggódok, csak nem szeretnék se túl sokat megengedni neki, se túlzásokba esni. A probléma nem áll fent tovább 3-4napnál, maximum egy hét ha ritkábban találkozunk. Csak elég nehéz úgy jól cselekedni, hogy ha odébb is megyünk inkább akkor általában mindig megtalál minket az új jövevény, ha nem megyünk odébb akkor meg a gazdája kezd el jajogni ha feldöntik a kutyáját (általában méretbeli különbségek sincsenek, tehát nem egy 5-10kg-os kutyát döntöget).
2012. júl. 11. 08:53
 6/8 anonim ***** válasza:

értem.

Ne aggódj,szerintem majd így elrendezik egymás között,amíg nem történik semmi komolyabb hagyd hogy kicsit döntögesse a kant,de ne hagyd hogy elfajuljon a dolog...

2012. júl. 11. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Mintha csak a saját kutyámról olvasnék. Komolyan, pont ugyan ez a helyzet nálunk is. :) Most lesz 2 éves, ivartalanított szuka az enyém és tényleg minden egyezik, amit írtál, azt leszámítva, hogy az enyém mind szukák, mind kanok felé domináns. Szintén az első pár alkalom után már nem dominál le nagyon sem más kutyákat.


Ez igazából ilyen, a kutya domináns, ezen nem lehet változtatni. Le lehet tiltani erről a viselkedésről, de valódi változást ez nem fog eredményezni, hisz ez csak tüneti kezelés lenne, viszont a kutyának nagy stressz, hogy még a játékban is mindig korlátozod. Én igazából ezt, hogy a kutyám a másik marjára teszi a fejét, a lábát, morog, próbál mindig a másik fölött lenni, sőt még kisebb csipkedéseket is engedek, ha a másik kutyát ez nem terheli meg. Ha azt látom, hogy a másiknak már sok az én ebem, akkor kihívom a játékból, letiltom erről a viselkedésről. Komolyabb dolgokat nyilván nem engedek, fedezési szándék -kamasz korában elő jött-, pisi utáni kaparás, sőt, még azt sem szeretem, ha jelölget vagy felemelt lábbal pisil. Az enyém sem agresszív, ha támadóan lépnek fel vele szemben, akkor bemenekül mögém, még csak meg sem védheti magát az engedélyem nélkül. Ha nála dominánsabb kutya van, róla mindig lefordul, vele nem kezd el hülyülni.

Én azt tanácsolom, hogy húzz meg egy határt, hogy mi az, amit már nem tolerálsz a kutyádtól, de egyébként tűrd el, fogadd el, hogy ilyen. Ha más gazdák szólnak, akkor érdemes a béke érdekében kihívni a kutyát, de egyébként ne korlátozd nagyon, főleg így kölyök korban. Rendezte már le őt másik kutya? Ment már neki dominánsabb kan? Az enyémnek igen, persze elzavartam a fenébe azt az állatot, de utána jól látszódott, hogy milyen megszeppent volt a sajátom egy ideig, ha domináns kutyák között volt.

2012. júl. 11. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Szerintem ez így teljesen rendben van. Ha te rászólsz és otthagyja a másik kutyát, akkor nincs miről beszélni. Ha a másik kutya gazdája hagyja, hogy a kutyája ismét bepróbálkozzon a tiednél, akkor még szép, hogy a tied újból lerendezi. A kezdeményezés joga a domináns félnél van. A most csatlakozott utolsó kis csicska nem mehet oda kezdeményezni, vagy ha odamegy, akkor helyre lesz téve. Ez természetes. Amíg nincs agreszió, addig ez a társas együttélés része. A dominancia játékok is. Abban pedig mindkét gazdinak felelőssége van (a másiknak is, nem csak neked), hogy ismerje a kutyáját és még idejében leállítsa, mielőtt a játék átmenne agresszióba. Ha ő úgy érzi, hogy ez már sok az ő kutyájának, akkor hívja vissza, te pedig tartsd tiszteletben és szintén hívd vissza a sajátodat. Vagy ha a másik gazdi nem tudja megítélni, hogy mi az ami már sok az övének, akkor te hívd vissza a tiedet, és mondd meg a másik gazdinak, hogy ő is hívja vissza a sajátját. Ha tapasztalatlan, akkor tanítsd meg, hogy mire figyeljen oda!


Én amúgy már láttam olyan omega jellemű kutyát, amelyik szinte már hanyatt fekve csúszott be a domináns kutya alá, hogy "gyere, itt vagyok teperj le és uralkodj fölöttem". Ha a gazdája elhívta a domináns kutyát, akkor a másik fél percen belül megin ment utána és vágta magát hanyatt. Van amelyik ezt élvezi.

2012. júl. 11. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!