Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Miért lett horvát fajta a...

Miért lett horvát fajta a dalmata?

Figyelt kérdés
Ezt a kérdést azért teszem fel, mivel a dalmata nem Horvátországból származik, de mégis az FCI horvát fajtaként tartja nyilván. A dalmata csupán a 30-as években honosodott meg Horvátországban, a fajta kitenyésztéséhez semmi köze sincs a horvátokhoz, az angolok tenyésztették ki ma ismert formáját, de eredetileg Egyiptomból származik, így nem is kell elmondani, hogy a dalmata ősi fajta. A dalmata feltűnik az óegyiptomi művészetben is. Mi az oka ennek, hogy az FCI a dalmatát horvát fajtaként ismeri el?

2012. júl. 31. 09:38
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
100%
Gondolom az, hogy a horvátoknak jutott eszükbe kérvényezni, hogy elismert fajta a legyen, ezért tartozik hozzájuk. A magyar kutyák többsége is valószínűleg még valahol Ázsiában alakult ki, aztán mi összeszedtük és idehoztuk, de ettől még ugyanúgy magyar fajta mind.
2012. júl. 31. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:
De mind a kilenc magyar kutyafajta kitenyésztéséhez nekünk is van közünk. Én jó sokat tudok a kutyákról.
2012. júl. 31. 10:24
 3/18 anonim ***** válasza:
Akumi, nem összszedtük és idehoztuk őket, hanem onnan jöttünk!
2012. júl. 31. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
Igen, és közben összeszedtük és idehoztuk, magunkkal együtt :))
2012. júl. 31. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
74%

Miért, a csuvacs az micsoda? :-) Soha nem létezett szlovák fajta, csak a szlovákok úgy gondolták kell nekik egy kutyafajta ezért a kuvaszt elkezdték kicsit másmilyenné formálni. Még a nevét sem nagyon változtatták meg. :-D


Amúgy a Kárpát-medencébe csak 5 magyar fajta jött. A kuvasz, a komondor, a puli, a magyar agár és a mára már kihalt pannon kopó. Ebből a komondor kérdéses, hogy a magyarok vagy a kunok hozták be. A puli az állítólag sumer, Eridu sumer városban találtak a régészek apró puli szobrocskákat.

Az ázsiai fajtákat könnyű megkülönböztetni, mert többnyire ék alakú fejük és nagyon enyhe stoppal rendelkező kutyák. A nyugati fajtákra jellező az erős stopvonal.

A kuvaszról igazából Mátyás óta tudunk bővebben, amikor törvénybe iktatta, hogy csakis fehérben lehet továbbtenyészteni.

A komondor mindenképp ősi, ázsiai fajta, legközelebbi rokona valószínűleg a bankhar (mongol pásztorkutya). Őt nevezhették a középkorban magyar szelindeknek is valószínűleg. Sok helyen selyemszőrű farkasebnek hívták, de volt még jó néhány neve tájegységenként.

A magyar agár ősi ázsiai vadászkutya, a török hódoltság idején keveredett egyéb ázsiai agárfajtákkal, majd Széchenyinek köszönhetően a Budapest környéki vérvonalak sajnos az angol agárral is. Szerencse a szerencsétlenségben, hogy az angol agár is ázsiai.

A pumi és a mudi modernkori kutyafajták (XVII-XVIII. század), olasz terrierek és puli keveréséből hozták létre őket.

A magyar vizsla is a középkorban jött létre, a pannon kopó és egyéb nyugati vizslák, kopók keveréséből. Az erdélyi kopó is a pannon kopó leszármazottja. A drótszőrű magyar vizsla XX. századi "termék".

2012. júl. 31. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:
Ez, hogy a magyar fajtákról írogattok szőrszálhasogatósodásnak minősül, most a dalmatáról van szó és nem a magyar fajtákról, az a kérdés, hogy miért lett az horvát fajta?
2012. júl. 31. 12:16
 7/18 anonim ***** válasza:
Megmondtam az elején: mert ők adtak be kérelmet arra, hogy elismert fajta legyen. Az angolok meg az egyiptomiak nevében mégsem tehették. Akinek szerinted van joga fajtagazdának lenni, az nem ragaszkodott a fajtához. A horvátok igen. Amellett lehet, hogy nem ők tenyésztették ki, de ettől még előfordulhat, hogy ők érezték leginkább sajátjuknak, ennyire nem értek hozzá, de nyilván nem viccből akarták a sajátjuknak.
2012. júl. 31. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:
Lehet, hogy igazad van, de olyan válaszokat várok, melyeket a kutyákhoz értő emberek írnak.
2012. júl. 31. 19:23
 9/18 anonim ***** válasza:
Akumi, most ezt "megkaptad". Nem értesz te a kutyákhoz... :D XD
2012. júl. 31. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
100%

Oké, akkor egy kis szakirodalom, nem konkrétan a dalmatáról, de arról, hogy hogyan is megy ez az egész országokhoz kötés:


[link]


Kiemelem a lényeget:

"Ahhoz, hogy az FCI egy új fajtát elfogadjon, olyan fajtaklubnak kell benyújtania az erre irányuló kérelmet, mely valamely FCI-tagország kinológiai csúcsszervezetének tagja. Ezért hiába német eredetű a fajta, hiába Németország rendelkezik a legnagyobb állománnyal, a VDH elzárkózása miatt nem tudott eleget tenni a fajtagazda szerepének. Ezért Svájc vette a kezébe az irányítást, hiszen nemzeti szinten ők kezdték el először hivatalosan is törzskönyvezni a fajtát európában, és 10 éve alakult fajtaklubjuknak, a Gesellschaft für Weißer SchäferHunke Schweiz-nak a honi kennel klub minden segítséget megadott. "

2012. júl. 31. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!