Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mivel lehet ezt a két dolgot...

Mivel lehet ezt a két dolgot megmutatni egy német juhász kölyöknek?

Figyelt kérdés
Szeretnék olyan ügyben tanácsot kérni, hogy ti mivel szoktátok megmutatni a kölyök kutyának hogy az rossz amit csinál? A másik hogy hogyan lehet neki megmutatni hogy ki a falkavezér?
2012. aug. 3. 14:19
 1/9 anonim ***** válasza:
Öhm, erről szól kb. a kutyanevelés maga, és könyveket szoktak róla írni, nem hozzászólásokat :D
2012. aug. 3. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Olvasd el kezdetnek Jan Fennel kutyapszichológia című könyvét sok újat fogsz tanulni :)
2012. aug. 3. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Én is Jan Fennel Kutyapszichológia c. könyvét ajánlom :)

Ebben a falkavezérségről olvashatsz leginkább.

Aztán másodjára minden kutya más, olvashatsz akár arról is, hogy milyen büntetés formák vannak, de neked kell kitapasztalnod, hogy mi az, ami elég a te kutyádnál és mi az, amikor már tovább kell lépned. Pl. van olyan kutya, amelyik egy sima "Rossz kutyára" és elszégyelli magát, de van olyan, akinek még a grabancrázás is piskóta. Ezt vagy kitapasztalod te magad, vagy keress fel egy olyan kutyasulit/ovit, ahol ezt megtanítják neked úgy, hogy figyelembe veszik a kutyádat is.


Ám első körben, amit tehetsz, hívj házhoz egy kiképzőt, az alapokat 1 óra alatt elmondja neked :)

2012. aug. 3. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
49%

Hány hónapos?


Ha ajánlhatok valamit:

6 hónapos kor alatt ne alkalmazz pozitív büntetést és negatív megerősítést.

Helyette alkalmazz jutalmazást és játékot.

Mit jelent ez?


Ha pl. felugrál, ne a hátsó lábára lépj (pozitív büntetés), hanem hagyd figyelmen kívül (kialvás) De amikor megnyugodott és leül vagy lefekszik, akkor simogasd és dicsérd meg!!! (Ezt a részt szinte mindenki kihagyja pedig nagyon fontos)


Amikor mondjuk durván játszik vagy mohón eszik vedd el a játékot/ a kaját és csak akkor add vissza, ha lenyugodott.


(negatív megerősítés... nehezebb elmagyarázni, egy egyszerűbb példa: pozitív büntetés előzi meg - fojtó van a kutyán, amit állandóan rángatok mert előttem megy és húz... amint láb mellett jön, abbahagyom a rángatást - ez a negatív megerősítés. hangsúlyozom, nem ajánlom.)



Klikkerezni tanulj meg minél előbb!

A kutyád lelkesen fog játszani/dolgozni és ha normális gazda vagy (:D) ez téged is feldob.:)

Vámosi Nagy Nóra - KLIKK! - ebből a könyvből megtanulod az alapokat.


Bocsi de nem írhatok le mindent...:(

pedig jaj nagyon érdekes téma és megéri vele foglalkozni, nekem azóta álom az életem a kutyámmal - korábban kilátástalan pokol volt annak ellenére, hogy imádtam őt a "pokol korszakban" is - amiről persze én tehettem annak ellenére, hogy csak jót akartam.


Ha elmúlt 3 hónapos de még nincs 7, akkor látogassatok el egy tükör suliba, ott már oviban is aktív gazdiképzés folyik és felehetsz minden létező kérdést!

Így még időben elejét veheted a későbbi sokkal fáradtságosabb melóval helyrehozható problémáknak.


[link]


(Persze más kutyasuliba is elmehetsz, de nem merek ajánlani mert amikben voltam rossz tapasztalataim vannak. Látatlanban meg nem ajánlgatok semmit - még mielőtt jönnének a kommentek, hogy jaj de egyoldalú vagyok.)


Jó kutyázást!:)

2012. aug. 3. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Büntetést nemcsak 6 hónapos kor alatt ne alkalmazz, hanem SOHA DE SOHA!!! ha nem akarod, h. tartson tőled és nem akarsz egy félős kutyát, akkor KIZÁRÓLAG jutalmazással, csodálatos eredményeket tudsz elérni pl. Victoria Stilwell kutyanevelési tanácsadó munkája nyomán, ő a pozitív jutalmazás híve, és nemcsak mondja hanem teszi is! Régebben a Spektrum adta "A póráz két végén" címmel, nevelés kérdésében nézz meg egyet-kettőt, fél órás snittek. Youtubon beírod a címet és válogathatsz, ajánlom még Cesar Millen videóját: http://www.youtube.com/watch?v=Wobx7gq8Ddg

Röviden: Leegyszerűsitve, a tanitásnak 3 fő tipusa van. Az egyik a hagyományos, kényszerből való tanulás, ezt egy ÜL paranccsal példázom. Az ÜL parancsszó kiadása után a kutya fenekét lefelé nyomjuk, mig a pórázzal meg a fejét felfelé húzzuk. Nagyon sokáig gyakorolni kellet mire megtanulta rendesen. Ez nem egy jó módszer, mert itt erőszakot kell alkalmazni, és én az erőszakmentes tanitás hive vagyok.


A második módszer, hogy a kutya elé tartunk egy jutalomfalatot, vagy kedvenc játékát. Előszőr megpróbál felugrálni ránk, úgy megszerezve amit a kezünkben tartunk. Ezt nem szabad hagyni. Egy idő után megunja, hogy nem éri el, és leül. Hatásos még az is, hogyha a feje felett hátrafele húzzuk az érdeklődést tárgyát. Ha leül, meg kell dicsérni, és természetesen odaadni neki a jutalmát. Igy pozitiv megerősitéssel a kutya örömmel fogja megmutatni ezt a gyakorlatot újra. Ezt egy két gyakorlás után már parancsszó hozzákötésével is csinálhatjuk, ha teljesen jól megy neki akkor már csak elég a parancsszó, vagy kézjel.


A harmadik, és mindmáig a legfejlettebb módszer, a klikkeres tanitás. A klikker egy ezköz, mely kattogó hangot ad ki mikor megnyomuk. Önmagában ez semmit sem ér, hiábba kattogtatunk a kutyának, nem fogja érteni mit akarunk vele. A klikker csak akkor működik jól, ha egy adott cselekvés formára klikkelünk, és utána azonnal adjuk a jutalomfalatot.

A klikkerrel való betanitás során, egyszerűen csak menjünk le sétálni, vigyünk magunkkal a klikkert és egy nagy adag nagyon finom jutalomfalatot. Klikkeljünk, és adjuk jutatlomfalatot a kutyának. Klikk, majd jutatlom falat. A kutya elmegy. Klikk, majd megint jutalomfalat. Egy idő után megtanulja a kutya, hogy ha meghallja ezt a hangot, akkor finom falatkákat kap. A klikker a betanitáshoz egy nagyon hasznos eszköz, korábban én is kételkedtem benne, azonban a tanitás, gyorsabban megy vele, jobban figyel a kutyus, tehát érdemes használni. Miután már ismeri a klikker hangját elkezdhetünk tanulni a klikkerrel. Ismét az ÜL paranccsal példázom. Hasonlóan mint az előző mószernél, az eljárás itt is ugyanaz. Azonban a különbség annyi, hogy a leülés és a jutalomfalat ott van a klikk. A kutya feneke amint a földet érinti, klikkelni kell és jutalmazni. Igy marad meg benne legjobban, hogy az adott pillanatban végzett viselkedésforma jó, helyes, jutalom jár érte, igy a kutya máskor is csinálni fogja. Fontos, hogy helyesen használjuk a klikkert, minden alkalommal amikor a kutya helyesen végzi a feladatot, klikkelni kell azonnal az adott viselkedésnél, ami szerintünk jó, valamint minden klikk után jár a jutalomfalat, ha véletlen nyomtuk meg akkor is.

2012. aug. 3. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Utolsó!


Ez úgy hangzik, mintha egy tükörszemináriumnak csak a felén lettél volna ott.:)

Megmondanád, mi neked a büntetés?


Elmondom, nekem mi:

Büntetés az, aminek következtében a büntetett viselkedés a jövőben ritkábban vagy egyáltalán nem fordul elő.

A büntetést én 13 fokozatban használom.

Ebből csak 4 az, amikor fizikailag hozzáérek, konkrétan a 6.-9. fokok, és ebből csak 1 fáj igazán.


Amiről te beszélsz, hogy ne büntessünk, az igaz - a tanításra.

Én is a klikkeres tanítás híve vagyok, aminek nem csak a pozitív megerősítés, a kondicionált jel, de a kialvás és ritkán a negatív büntetés is része, a pozitív büntetés és a negatív megerősítés azonban soha.



Csakhogy mit csinálsz az ösztönkezeléskor?

Kérlek, avass be, hogyan demonstrálod az asszertivitásod a kutyának büntetés nélkül?

(Mit csinálsz, ha a kutyád kitámad pórázról kutyára vagy emberre? Nem figyelsz rá, mert akkor majd kialszik a viselkedés?...Persze, ideális esetben ilyenre nem kerül sor, de az élet olyan, hogy 100/99-szer az ember a kutya kölyökkora alatt gyengének mutatkozik, ami a kutyát elbizonytalanítja, irányításra készteti.)

A fenti definíció értelmében büntetés az is, ha csak rámordulsz, hogyha a kutya ennek hatására a későbbiekben az adott cselekvést kevesebbszer vagy egyáltalán nem csinálja.


Kapisgálod?:)

Oda akarok kilyukadni, hogy ne ijedj meg a büntetés szó hallatán.

Az az ijesztő, hogy mennyien értik ezalatt kizárólag a fizikai fenyítést...


A lényeg, hogy megtanuljunk jól büntetni.

(Addig valóban nem érdemes büntetni, mert többet árthatunk vele...)

A büntetés nem lehet túl erős de túl gyenge sem.

Ez pedig kutyánként változó.

Van olyan kutyám, akinél tudom, hogy eljön majd az idő amikor meg kell tolni (10-es fokozatú büntetés), de van olyan is, akire elég csúnyán néznem, mert még egy hangosabb ráordítástól is összecsinálná magát.



Nem szeretnék ebbe mélyebben belemenni, de még fontos hozzátennem, hogy a klikkerezésről írtál pár butaságot.

Ezt most szintén nem írom le, valamiből nekem is meg kell élnem:):):), csak szeretném ha tudnád, hogy jobban utána kellene járnod a dolgoknak, mert tök jó, hogy így érdeklődsz a dolog iránt - bárcsak mindenki így érdeklődne -, csak féltudással több kárt okozhatsz szegény tükörsuliknak, mint "fant":)


Na most mennem kell kutyázni, de nagyon érdekel a véleményed - és remélem, a többiek sem bánják, ha nyilvánosan beszélgetünk, szerintem tanulságos!

2012. aug. 3. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Nos én büntetés alatt mindig negatív tartalmat értek. Ha ezt a szót használjuk. Mondjuk úgy a kutya "helytelen" viselkedésének büntető jellegű figyelmeztetése. Az én szemléletem szerint erkölcsi kérdés. Ha nem negatív értelemben nézzük, akkor már inkább az tanítás... Megtanítom mi a helyes (vagyis elvárt) magatartás, minta. És csak a tanításra értettem a büntetést, nem terjesztettem ki másra.

Az ösztönenergiával folyamatosan foglalkozni kell! Fejlődés folyamata. Ez is hosszú témakör.

Szó sincs arról, h. ne figyelnék ha a kutya kitámad egy inger hatására. Sokrétű amit felvetettél. Először is ha a kutya kitámad emberre/állatra, valószínűleg a falkavezérség problémájával állunk szemben. A kutya átveszi a szerepet, a legtöbb támadás ekkor történik meg. A kutya dönti el ki a barát s ki ellenség. Eleinte a pórázt illenék megtartani és vezényszót kiadni. (Tanításnál ha ezzel állnánk szemben). Ha egyszer megteszi később is meg fogja. Megakasztja kitörésében a szó és a mozdulat, bonyolult leírni h megértesse ezt az ember... Azt hiszem a kérdező nem is erre a válaszra vár. Egyébként másik megoldás, h. olyan nyakörvet használunk, amiből nehéz kigabalyodni.

Amúgy értelek, én itt mint említettem a negatív büntetést taglaltam.

2012. aug. 3. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Szegény kérdező, azt sem tudja, hogy eszik-e vagy isszák azt a kutyát, itt meg úgy röpködnek a szakmai kiselőadások, hogy már lassan nekem fáj tőle a fejem :D
2012. aug. 3. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Na akkor már csak annyit tegyünk tisztába:

A kutya tudja, mi az a NEM.

Látom, hogy kinéz valakit. A NEM-re nem reagál - innentől nem tanításról hanem ösztönkezelésről van szó.

A büntetése mondjuk egy ráordítás vagy rámozdulás.

Ha sikeresen büntettünk, többé nem fog előfordulni.


De van, hogy behoznak terápiára agresszív kutyákat.

ha már tudja, mi a NEM, és mégis nekimegy egy másik kutyának, leszedem a kutyáról és közben mondjuk istenesen orrba vágom. Amikor pedig megfelelően viselkedik rögtön megdicsérem. (tűz-víz technika.)



De a lényeg: abban egyetértünk, hogy a kutyát ne büntesse.

s csupán annyival toldom ezt meg, hogy 5-6 hónapos koráig semmiképp, illetve hogy amíg nem tud jól büntetni.


Ugyanis az nem büntetés, hogy minden alkalommal, amikor kinéz a kutyám rászólok...(akkor a büntetés gyenge)

De az sem büntetés, hogy kinéz a kutyám, és földhöz vágom...(mert utána hónapokig rehabilitálhatják, mire újra megbízik majd a gazdájában...)



Ezért ajánlom a tükörsulit. Hihetetlenül fontos lenne, hogy az emberek megtanuljanak a mai körülmények között is kutyát tartani.


Sokan túl szigorúak, sokan túl kedvesek... pedig mindketten jót akarnak... csak teszik ezt ilyen-olyan információk, jobb-rosszabb könyvek alapján anélkül, hogy halvány fogalmuk lenne a kutya kommunikációjáról.

Mert sajnos rendkívül kevés hiteles információ jut el erről az átlag kutyatartókhoz.


Pedig elképesztő dolgokra jöttek ám rá ezekben az években a kutatók!


Csányi, Topál, Miklósi, Hornig, és még sorolhatnám...

Én személy szerint Korom Gábor előadásait is imádom - ő a fent említett szaktekintélyekkel együttműködve, a tudomány fejlődését követve bővíti a tudását és a tükörmódszert.:)


Az etológia tanszéken is rengeted érdekes szemináriumot, előadást tartanak...:)


Akit érdekel, szeretné jobban megérteni a kutyáját, ott a helye!:)


Na bocs elragadtattam magam, de szerintem erről is olyan kevesen tudnak...

2012. aug. 3. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!