Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mi lehet a gond? Rosszul...

Sippara kérdése:

Mi lehet a gond? Rosszul használom a fojtót? Teljesen összezavarodtam.

Figyelt kérdés

Sziasztok!

A problémám a következő: jó pár évvel ezelőtt volt egy szörnyen problémásan sétáló labi-vizsla keverékem. Az ő problémája fojtóval oldódott meg, egy barátnőm megtanított a használatára, a kutya két nap múlva tökéletesen sétált.

Most viszont - már másik kutyával - úgy érzem, "megállt a tudományom". Ugyanazzal a mozdulattal, csuklóból aprót rántok a pórázon, de a kutya finoman szólva le sem tojja, sőt, két lábra állva belefekszik! Ha engedek a pórázon, eléri, amit akar, ha nem, képes megfojtani magát.. jobb híján leültetem, de ezzel ugye nem jutunk sehová.

Gyanakszom a fojtó méretére is, teljesen "lelazulva" néha lecsúszik nagyjából a nyaka közepéig.

A technikámban sem vagyok már biztos, utánaolvasgattam a neten, sokan azt írják, hagyni kell, hogy húzzon, de - szerintem - fuldoklásig képes lenne rángatni.

Mi lehet a gond?



2012. aug. 4. 20:33
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
23%
hagyjad csak csinálja öngyilkos nem lesz előbb-utóbb rájön, hogy jobban teszi ha nem húz
2012. aug. 4. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 A kérdező kommentje:
(elfelejtettem említeni, hogy a fenti barátnő kiképző, de jelenleg külföldön van, csak szeptemberben jön haza, így nem tud sok segítséget nyújtani, facebookon távgyógyítani meg nem akar)
2012. aug. 4. 20:37
 3/21 ix max válasza:
0%

Szerintem is hagyd had ugrándozzon had ficánkoljon meg fojtani biztos nem fogja magát..

de ha nem szeretnéd látni ahogy "szenved"(az önfejűsége miatt nem te miattad) akkor szerintem a jó bevált rövid pórázon vezetés is hatásos. (a nyakörvnél fogva nekem az első kutyámnál bejött) :)

De azt még jó lett volna ha leírod, hogy milyen fajta kutya..:D

2012. aug. 4. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 A kérdező kommentje:
Hopp, tényleg! :) Husky keverék, jövő héten lesz kilenc hónapos
2012. aug. 4. 21:11
 5/21 anonim ***** válasza:
100%

Nekem a fojtó nem hogy segített volna, még rontott is a dolgon.

Próbáld ki sima nyakörvvel, hogy amint a kutya feje túlhalad a lábad vonalán, megfordulsz.

a póráz legyen kb. 1,5 méteres és a hátad mögött fogd a kezeddel. Nem kell semmit csinálnod, rántani vagy ilyesmi, csak hirtelen, határozottan fordulj meg - ha a kutya nem figyel, nyekkenni fog kicsit, ennyi elég.

Megint beelőz - megint fordulsz.


Közben ne szólj a kutyához, ne szidd, ne jutalmazd, ne dumálj...

Itt a jutalom az, hogy haladhattok, a büntetés, hogy nem haladhattok... a lényeg, hogy megértse - te irányítasz, te mondod meg, merre mentek és nem ő.

(Na ehhez persze nem árt más dominanciagyakorlatokat is bevezetni...)


Ez azért jó, mert két legyet ütsz egy csapásra: pórázfegyelem és dominanciagyakorlat is. (a fojtó egy hatalmi eszköz, ami csak a felszínen segít, a valódi ok megmarad - de ez hosszú...)


Van olyan kutya, akinél 10x fordulsz, és máris szépen jön... van, akivel 1-2 hétig is így kell gyakorolnod.

A lényeg, hogy ha egyszer elkezded, következetesen csináld végig. Akkor is, ha csak az utca végére juttok el.


Ha valahová mennetek kell, de még nem működik a pórázfegyelem, inkább más vigye a kutyát vagy ha olyan a program, póráz nélkül menjetek...



A kutya több okból is húzhat...

A leggyakoribb, hogy nem talál megfelelő vezetőnek, nem feltételezi rólad, hogy biztonsággal elirányítod a csapatot... Ezt nem veréssel meg szigorral, hanem következetességgel, türelemmel és a kutya viselkedésének megértésével orvosolhatod.

+ a dominanciagyakorlatokkal.:) Amiknél szintén nem érsz a kutyához - felesleges, nem hatékony...


A másik gyakori ok, hogy nincs eléggé lefárasztva és olyan türelmetlen, hogy csinálhasson már valamit...

Szellemi, fizikai lefárasztás, életmódprogram segít...:)



Dominanciagyakorlatokat láthatsz az Egyik kutya másik nem című műsorban, a neten is fent van, vicces is, tanulságos is, korszerű is... (én bevallom nem vagyok nagy híve ennek a "húzdmegb.zdmeg" technikának - ha érdekel miért, szívesen kifejtem.)

2012. aug. 4. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 A kérdező kommentje:
Próbálkoztunk a fel-alá mászkálással, de semmit nem javult, így maradt a fojtó, ami egyszer már tökéletesen működött, és most nem értem, miért marad el a hatás. Textil nyakörvvel semmire nem mentünk, később pedig a szó szoros értelmében képes lesz elhúzni, így jó lenne minél hamarabb orvosolni a gondot.
2012. aug. 4. 21:26
 7/21 anonim ***** válasza:
67%

Valaki írta előttem, hogy a kutya önfejűsége miatt van az egész - nem. A kutya nem önfejű, nem direkt szemét, nem hülye stb.

Genetikailag kódoltan igényli a vezetőt, és folyamatosan teszteli is azt, hogy lássa, még mindig alkalmas-e a feladatra. Teszt az is, hogy a kutyád odajön hozzád, te pedig készségesen megsimogatod. Vagy a labdáját odahozza, te pedig szépen dobálod neki. (Szabad és kell is simogatni meg labdázni vele! De neked kell kezdeményezned, irányítanod és befejezned ezeket a cselekvéseket.)


Szóval amikor a kutya húz, nem önfejű, csupán (valószínűleg) az ő nyelvén a gazdát (aki jelen helyzetében inkább kiszolgálószemélyzet/a rangsorban alatta álló valaki, mint gazda) "vadászni viszi".

Nincs ebben semmi ciki, a modern embernek meg kell tanulnia ebben az új élethelyzetben együtt élnie a kutyával. Senki nem várja el, hogy úgy szüless erre a világra, hogy máris obedience világbajnok legyen...


(Még hozzátenném, attól még, hogy húz, nem biztos, hogy másban is megmutatkozik ez a vezetői magatartás! Ez ennél kicsit összetettebb... Tehát lehet, a kaját simán elveheted tőle, de attól még sétánál felszánthatnád vele a betont.)

2012. aug. 4. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 A kérdező kommentje:
Ezért is nem értem. Ajtók előtt leül és megvárja, amíg behívom, csak parancsra áll neki a kajájának, fel is állhatok a tál mellől, amíg nem szólok, egy helyben ül. Csak és kizárólag az utcán vannak gondjaink, háromszor, négyszer is szólni kell a legalapvetőbb dolgokért (ül, járda szélén állj). Pár napja hídon sétáltunk át, ott végig laza pórázon, láb mellett, rám figyelve közlekedett.
2012. aug. 4. 21:45
 9/21 anonim ***** válasza:

Mennyit mozgatod azt a kutyát? Egy 9 hónapos huskynak rettenetes mozgásigénye van, ráadásul húzásra tenyésztették ki, ne csodálkozz, ha nem tud civilizáltan pórázon sétálni. Vegyél egy hosszú pórázt, futtasd meg, mielőtt szépen sétálni tanítod, sokkal könnyebb dolgod lesz. Vagy konzultálj állatorvossal (vagy más szakértővel), és ha lehet terhelni a kutyát, akkor vegyél neki hámot, és húzass vele autógumit, vagy bármit, ami elég nehéz ahhoz, hogy leterhelje, de nem olyan nehéz, hogy ártson neki.

Amíg egy kutya tele van energiával, addig agyilag sem tud igazán koncentrálni, és fizikailag is többet bír, tehát a fojtó sem feltétlenül hatja meg. Emellett lehet, hogy a nyaka is erősebb, mint az előző kutyádé, lehet, hogy egy kicsit határozottabb rántásra majd felfigyel.

2012. aug. 4. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
Ha meg többször kell neki szólni kint, az valószínűleg azért van, mert a sok inger elvonja a figyelmét, meg hát nyilvánvalóan azért, mert hajlandó vagy többször rászólni. Ha elsőre megcsináltatnád vele, nem lenne gond kint sem :)
2012. aug. 4. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!