Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Ez az. Kovetkezetes, eros...

Ez az. Kovetkezetes, eros kezu, hatarozott nevelesi mod?

Figyelt kérdés
Vannak fajtak amire azt irjak hogy "hatarozott, kemenykezu, kovetkzetes gazdanak valo". Na most en nem tudom hogy mit ertenek ez alatt pontoaan d en nem tudok ordibalni a kutyaval ha rossz nen tdok racaapni es megrancigalni a nyakat ha rossz... De a hataroott kovtkezetesseg azt ugy velem az, hogy ha nem mehet e a szobamba a kutya akkor SOSE engedem be es hivom be... ES ha megis bemegy akkor jon a leszidas... Jol gondolom ezt a nevelesi hatarozottsagot?

2012. aug. 10. 09:42
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
16%
Igen, és nem az az az erős kéz, amelyik üti-vágja a kutyát. én inkább azt mondanám, hogy vannak olyan kutyák akik határozott embereknek valók. És a következetesség nagyon fontos, bármely fajtáról beszélünk is. Egy yorkshire terrier lehet ugyanolyan makacs, és domináns, mint egy dobermann.
2012. aug. 10. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:
33%

Jól gondolod,a határozottság,keménykezűség nem azt jelenti,hogy ordítani,vagy verni kell a kutyát.

Teszem fel,hogy a kutya be ment a kertbe,ahova nem szabad=Leszidást kap.Eréjesen kell rá szólni,nem ordítani.( ez lenne a jó határozottság,ilyen egy falka vezér,ilyennek kell lenned)

Rossz: A kutyád megfogott egy tyúkot,te elvered,le ordítod.

Az utóbbi helyet én azt javasolnám,hogy a tyúkot mikor leteszi öntsd le forró vízzel,ennek az eredménye az lenne,hogy rájönne hogy nem jó és nem akarná a nyers húst többet megenni,meg arra is jó,hogy ne kapjon vér szemet.


Tehát a határozottság,azt takarja,hogy a gazda legyen a falka vezér.

2012. aug. 10. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:
94%

Vegyük ezt a példát. Ha te azt akarod, hogy soha ne menjen be a kutya a szobába, akkor először felállítasz egy szabályt, és ha ezt a kutya már ismeri és mégis belép, mindig megy a büntetés. Olyan nincs, hogy egyszer büntetsz a viselkedésért, mert épp pipa vagy rá, máskor nem, mert már elfáradtál. Ezt nem tudja értelmezni a kutya, már nem vagy következetes, ezzel csúszol le a kutya szemében. (Leszögezem, csak akkor büntetés a büntetés, ha ettől csökken, majd elmúlik a szabályszegés, az adott viselkedés. Ez egyáltalán nem jelent verést, bántalmazást, sőt, bár olykor egy-egy pofon csodákra képes. Ha csak hiszti lesz az egész a részedről, akkor sorra szerzed a "lúzer pecséteket", csúszol lefelé megint a szemében. Általánosságban elmondható, akkor büntetsz valójában, ha összesen max. háromszor elég a kutyát fegyelmezni. Büntetni sajnos meg kell tanulni, nincs mese.) Sokan ott rontják el, hogy pl. megjön az új kiskutya, tudatlanul belép a szobába és máris megy a fenyítés. Az eb ekkor nincs tisztában a szabállyal, számára csak terror volt az egész, eredménye nem sok lesz.

Bonyolultabb már az az eset, ha időnként be akarod engedni az ebet a szobába, de sokszor nem akarod, hogy ő bent legyen. Erre lehet hozni egy olyan szabályt, hogy csak engedélyre lépheti át a küszöböt az állat és utasításra el is kell hagynia a területet. Ha engedély nélkül megy be, akkor mehet a bünti, de akkor mindig menjen. Ha kiadod a vezényszót, értelem szerűen olyankor tilos a fenyítés. Már akkor következetlen vagy, ha csak azt hagyod, hogy próbálgasson téged a kutya. Ez van akkor, mikor pl. csak az egyik lábát teszi be, majd a másikat és lassan araszolgat befelé.


Egyébként a következetesség és határozottság nem ugyan az. Persze ha nem vagy határozott, nehéz következetesnek lenni, főleg nehéz elnyerni a kutya bizalmát, tekintélyét. A határozottságra gyúrni kell erősen. A keménykezű pedig azt takarja, hogy a legkisebb szemtelenséget, szabálysértést, próbálgatást sem szabad engedni a kutyának. Kő keményen mindig el kell magyarázni neki, hogy te parancsolsz, te vagy a főnök, ő neki pedig azt kell tennie, amire utasítod. A kutya ösztönei hatalmasak és hihetetlenül erősek. Az ordibálástól a világon semmi baja nem lesz a kutyának, viszont olykor nagyon hasznos, persze ha nem csúszik át a hiszti kategóriába.

Meleg szívvel ajánlom, hogy menj el egy normális suliba majd (vagy akár most is csak megfigyelőként), mert egy komolyabb kutyánál már nagyon ismerni kell a kommunikációját, reakcióit, neked is meg kell tanulnod ezekre megfelelően válaszolni és reagálni, hogy valóban el tudd neki magyarázni, mik a feltételek, szabályok, hogy az együtt élés biztonságos legyen és a "falka" stabil maradjon. Emellett kezdőként, tapasztalat nélkül szinte lehetetlen egy kemény kutyánál kellő tekintélyt szerezni, elérni, hogy beálljon mögéd. Mindenképp kell szakképzett segítség.

2012. aug. 10. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 anonim ***** válasza:
Én is tükörsulis vagyok, de nem értek egyet a 79 %-ossal. nem egy olyan embert láttam, aki suli vagy bármiféle 'hókuszpók' nélkül meg tud nevelni egy kutyát. Vannak, akik erre ösztönösen ráéreznek, nem tartom lehetetlennek egy kemény kutya megnevelését, főleg ha kölyökkortól ott van, aki nem képes rá, csak az forduljon szakemberhez.
2012. aug. 10. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 anonim ***** válasza:
Ti hogy büntettek egyébként, ha szabályt szeg? Teszem azt szidás már nem használ...
2012. aug. 10. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 noesamuel ***** válasza:
49%

a 2. válaszoló leöntené forró vízzel... (remélem nincs kutyája, vagy ha van, nem Ő nevelte) ezt jelenleg a törvény bünteti, mert kimeríti az állatkinzás fogalmát, szerintem ne reklámozd.


mellesleg a szobás példa jó volt a határozottságra, és ide még szinonímaként jöhet a következetesség is.

ordítani soha nem kell a kutyával. elég ha eréjesebben szólsz rá, értenii fogja.

a bünti nem feltétlenül egyenlő a fizikai bántalmazással, vagy nyak ráncigálásával (bár szerintem az a legjobb), lehet enyhébb kellemetlen dolog is amit nem szeret a kutya. pl: átfogod a noziánál a száját és úgy mondod neki a tutit, vagy belecsípsz finoman az oldalába, ilyesmik.

2012. aug. 10. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:

Alexandra!

Nálunk is vannak fokozatok. A legkisebb a rászólás, értelem szerűen, majd ezt követi a szemmel verés, megtolás, meghajtás és végül a csoportos meghajtás. Ezt szokták kemény, agresszív kutyáknál alkalmazni, mikor az oktatók sorfalat alkotnak és együttesen hajtják meg a kutyát egy támadás miatt. Én megtolást kisebb vétségekért használok, ha nem teljesít egy ismert feladatot, szemtelen, megszeg egy közepes erősségű szabályt, megkergeti a macskát, túl domináns, durva mikor bandázik, stb. Meghajtást behívás megtagadásra, agresszióra szoktam/szoktunk alkalmazni (bár nekem kamasz kora óta nem kellett agresszió miatt büntetnem, szerencsére).

A büntetések után mindig van kioldás. Rászólásnál, szemmel verésnél elég egy dicséret legtöbbször, ha megfelelően viselkedett ugyan abban a szituációban utána (vannak kutyák, akiknek ez is komoly bünti, nekik több kell ennél.) Ez alól az kivétel, ha egy gátlást rakok a kutyába, letiltom, hogy nyulat, őzet kergessen, ekkor ezt az ösztön energiát el kell vezetnem, egy másik zsákmányt, egy labdát adok neki cserébe. (Egy jagd terriernél láttam ezt gyönyörűen, amint macskát látott, azonnal ment a labdájáért :)) Megtolásnál egy kis futkosás, játék elég, csak a gazdival, eszközök nélkül. Komolyabb meghajtásnál már komolyabb kioldás is kell, több, intenzívebb játék, sok mozgás, ha több kutya van, akkor falka rohanás, stb. A mozgás feszültség levezető. Értelem szerűen addig tart a kioldás mindig, amíg már nincs a kutyában feszültség, mikor megrázza magát.

A pofonok, grabanc rázások nem tartoznak a büntik közé, mert valójában a szerepük csak annyi, hogy a gazdára vissza irányítsák a kutya figyelmét. Verést persze nem használunk.

2012. aug. 10. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim ***** válasza:
65%
szemmel verés:))))) ez jó:))) mi ez valami varászlótanfolyam???? Tiszta viccet csináltok már ebből a kutyakiképzősdiből!!!!
2012. aug. 10. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:

Most már beugrott, hogy ezeket már másik kérdésnél is olvastam a válaszaid között :)

Ezek konkrétan mit jelentenek?

Szemmel verés, szidás, grabanc rázás oké, világos. De a többiről még csak nem is hallottam... Sajna a sulink pusztán a gyakorlatokra fektet hangsúlyt..

Ezekre gondolok:

Megtolás, meghajtás és végül a csoportos meghajtás.

Hogy néznek ezek ki?

2012. aug. 10. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 anonim ***** válasza:

Köszi neked is noesamuel :)

Ilyen apróságokat alkalmazok én is :)

Csak néha úgy érzem, hogy kevés a szidás mellett és komolyabb bünti kéne...


Lehet, hogy rosszul értem, de nem a csirkét akarta leönteni a 2. válaszoló forró vízzel? :D

2012. aug. 10. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!