Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mi az a pozitív megerősítés?

Mi az a pozitív megerősítés?

Figyelt kérdés
Ha azt hallom, hogy egy kutyaiskola elítéli a folytónyakörvet és hámmal tanítják a kutyákat pozitív módszerrel akkor mire gondoljak?
2012. szept. 12. 07:30
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
Azt nem tudom mire gondolj. Én valószínűleg értetlenkednék. Hámmal?! Normálisak?! :) A pozitív megerősítés az, amikor kap valamit a kutya, ha jól csinálja. Van még ezen kívül negatív megerősítés, pozitív büntetés és negatív büntetés.
2012. szept. 12. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

Igen, hámmal!

Én sem értem :/

Egy rodesiai ridgeback-ról van szó.Elég dominàns vontatja a gazdikat...Suliba hordják ahol klikkerrel és jutalom falattal motivàlják.A rosszat figyelmen kívül hagyják pl.: a kutya összeverekedett egy másikkal (kicsit kissebbel) és NEM szedték szét őket :O

Ezt nem értem, mert mivan ha egy sokkal kissebbnek megy neki?!

Ezért kérdezem, hogy ez milyen módszer..

:)

2012. szept. 12. 07:40
 3/15 anonim ***** válasza:
Ilyen sulit én is ismerek, ahol nem tudnak mit kezdeni az agresszióval. Bár ott sima nyakörvet használnak és jutifalatot, klikkert nem. Gondolom nem a te kutyádról van szó, akkor meg mindegy. Ha a gazdái elégedettek... :) Tudod, amíg a probléma mértéke nem haladja túl a gazdi ingerküszöbét, addig az így is marad.
2012. szept. 12. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
72%

:O

Én tükrös vagyok, nálunk van pozitív megerősítés és kialvás, nade nem ilyenkor!!!

A hámot pedig én még sosem javasoltam, hacsak nem speciális sporthoz kell...

A fojtót tényleg levetetjük a gazdikkal, de helyette sima nyakörvet javasolunk...


Ez így túl kevés infó... Lehet, hogy terápiás kutyának ment neki, vagy én nem tudom, elképzelni sem tudom, ki és miért úgy csinálta, ahogy írod.


Mondjuk meg lennék lepve, ha tükörsulin történt volna...

Szerintem ez a sztori nem így nézhetett ki, csak szépen átköltötték...

(Volt már, hogy hallottam a gazdáktól, hogy milyen szörnyű volt az ovi, mert a kutyák egymásnak estek és juj, hát ilyen nem szabadna, hogy történjen!... de, történjen csak. Innen tudjuk meg, mi a baj. Különben sosem oldjuk meg, csak megkerüljük - mondjuk élete végéig lehet pórázon szerencsétlen... és azért ilyenkor tudni kell, hogy gátolt harapással harapnak a picikék... Felnőtt kutyáknál, tanfolyam előtt pedig felmérik, és ha agresszív, netán félős, terápia előzi meg a tanfolyam megkezdését...)


Meg tudnád mondani, pontosan melyik suli ez, és a Ridgeback mennyi idős? (oviba, alapfokra, vagy netán terápiára jár-e?)



Amúgy a pozitív megerősítés:

(macskákkal, egerekkel, delfinekkel, madarakkal, halakkal, stb. is működik)

Van elsődleges és másodlagos pozitív megerősítés.


Elsődleges az, amikor valami ösztönösen jó éri a kutyát egy adott viselkedése után. (Pl. kaja, játék, zsákmány, társas kapcsolat, párzás,...)

Másodlagos az - esetünkben a klikker hangja -, amikor a viselkedés és az elsődleges pozitív megerősítő inger közé egy nem ösztönösen jó ingert illesztünk.


(Lsd. Pavlov nyálelválasztásos kísérlete.)


Ez a + inger lehet hang, fény, bármi, ami amúgy a kutyának semleges, az agyában örömérzetet nem vált ki.

(Süket kutyáknál pl. rezgős nyakörv rezgése.)


Először is kondicionálnod kell az állatot. (Leül - klikk - jutalom. Leül - klikk - jutalom. Leül -.....)

Egy idő után a kutya összekapcsolja a fejében (szó szerint) a jutalmat a klikker hangjával, és már önmagában a klikker hangja is boldogságérzetet kelt benne (még a nyálelválasztása is megindul:)


Fontos, hogy a klikkelő hangot MINDIG kövesse jutalom, különben az általa kiváltott reakció kialszik, a kutyának a hang újra semleges inger lesz.


De miért jó ez nekünk?:)

A klikker hangja hangulatunktól függetlenül mindig ugyanolyan.

Gyors, pontos. Tehát ha a kutyám épp farkasszemet néz egy másikkal, és látszik, hogy nem gyönyörködnek egymásban, én épp arra a pillanatra tudok ráerősíteni, amikor kifordul a szituból. (Mire végig mondom, hogy "jó kutya", vagy "ügyeees", lehet, hogy épp visszafordul...)


Vagy ha távol van és egy pillanatra rám néz...


Olyan dolgokat tudsz vele tanítani gyorsan, a kutya számára is élvezhetően, amiket klikker nélkül igen bajos lenne...

például ilyet:

http://www.youtube.com/watch?v=AUtPKbMwnRo


vagy ilyet:

http://www.youtube.com/watch?v=pkPNa4DBFHI


vagy ilyet:

http://www.youtube.com/watch?v=Gk4lyQmwBE4


A legújabb bemutatóról sajna még nincs fent a videó, az a legjobb!:D



Olyat taníthatsz vele, hogy 9 színes labdából melyik színűeket milyen sorrendben hova gurítsa a kutyád...

Nélküle is meg lehet próbálni... csak kb. 20x annyi időbe telne.

Ha egyszer ráérzel a klikkerezésre, nem fogsz tudni élni nélküle.:D


ja, és persze lényeges, hogy a klikker és a jutalom csak a tanítási fázisban kell (ill. utána néha véletlenszerűen adhatsz neki jutalmat, hogy ne aludjon ki a viselkedés), de nem kell ám mindig jutalomfalattal rohangálni, ha már tudja a kutya, elhagyjuk a klikkert és a jutalmat.:)



(Annyit még megemlítek, hogy 6 féle tanítási mód van klikkerre... erről bővebben a klikker.hu-n olvashatsz!)


Az egészben a legjobb, hogy a kutya nem passzív, mint általában más nevelési módszereknél, hanem aktív, lelkes résztvevője a tanulásnak, örömmel és szívesen "dolgozik", a saját kreativitását, fantáziáját kell használnia, ami elképesztő mértékben fejleszti őt, és még a kutya-gazda kapcsolatot is építi.:)

(Ma már drog- és bombakereső kutyákat, mentőkutyákat, segítő- és jelző kutyákat is így képeznek ki.)

2012. szept. 12. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
# 4, te miből gondolod, hogy Tükörsulis a fent említett ridgeback? Én semmi olyat nem olvastam, amiből erre következtetnék. Sőt a hám és a "rosszat figyelmen kívül hagyják" nekem nem stimmel. Én is tükörsulis vagyok, de a rosszat nem szoktuk figyelmen kívül hagyni. Szép is lenne, ha a kutyák szabadon gyepálnák egymást a pályán. :)
2012. szept. 12. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
Szerintem sem tükörsuli, a balhézó kutya mindig megkapja a magáét, ilyen nincs, hogy figyelmen kívül hagyás. Esetleg olyan iskola lehet, amely részben felhasználja a tüköriskola néhány elemét.
2012. szept. 12. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%
Na meg azért ne feledjük, hogy egy külső szemlélő nem mindig tudja reálisan megítélni a helyzetet. Nekem már volt olyan, hogy a kutyám játszott egy másikkal (birkóztak, morogtak, ugattak) és egy járókelő szörnyülködve nézte, ahogy "kutyaviadalozunk".
2012. szept. 12. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
100%

ÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ


Nem hiszem el b.sszus hogy nem tudjátok értelmezni, amit írtam!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

a f.szom belé, hogy írok itt egy oldalas választ, erre azért kell lepontozni, mert nem tudtok magyarul!

HASZNOS, VAGY NEM??

nem tetszik vagy nem tetszik gomb.

Leírtam, mi a pozitív megerősítés? szerintem bőven.


Egy szóval nem mondtam, hogy tükörsulis, pont azon lennék meglepve, ha az lenne.

Csak azért írtam, mert jellemzően a tükörsuliban használunk KLIKKERT, és szerettem volna előre leállítani az ilyen feltételezéseket.

2012. szept. 12. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

"Lehet, hogy terápiás kutyának ment neki"


Szerinted a tükörsulikon kívül hol vannak még terápiás kutyák? :) Valószínűleg nem sok másik kutyaiskolában. Amúgy én felpontoztalak, de tényleg félreérthető volt.

2012. szept. 12. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

[link]

ez egy cikk az operáns kondicionálás alapjairól, minden lényeges dolog benne van. Csak pozitív megerősítéssel nem lehet kutyát képezni, sem nevelni, de nagyon jó ha ez van túlsúlyban!

2012. szept. 12. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!