Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Munkakutyások, mennyire...

Munkakutyások, mennyire fontos nektek a küllem?

Figyelt kérdés
Régen úgy gondoltam, hogy a munka és a küllem ugyanolyan fontos. Mostanában viszont egyre inkább az a véleményem, hogy a szép küllem csak valami mesterségesen kitalált dolog és a kiállítás csak eltávolítja a fajtát az eredeti típustól, amit a munkavonal képvisel. Bőven elég az, hogy felismerhető legyen a fajtája, ne legyen durva kizáró hibája (pl. német juhász lógó füllel, rejtetthere, harapáshiba). Mit gondoltok? Egyáltalán lehet szép és jó kutyákat tenyészteni, vagy előbb-utóbb valamelyik háttérbe szorul?

2012. nov. 11. 17:24
 1/10 anonim ***** válasza:

Nekem nagyon fontos a küllem, de nem feltétlenül a hivatalos. Tehát nekem mindegy, hogy milyen csúcsszuper egy kutya munkába ha amellett számomra! bűnronda. Én olyan kutyával szeretnék 15 évig együttélni és megjelenni akire szeretek ránézni. Az hogy hivatalosan milyen szép, az már nem annyira fontos. De azért ha az van a törzskönyvében, hogy xy fajta, akkor már azért ne nézzen ki z-nek vagy keveréknek... A kiállítások túlzottan nem érdekelnek, viszont szeretnék egyszer tenyészteni, és ahhoz a kutya meg kell hogy feleljen a standarnak, és amúgy is olyan típusú ember vagyok aki szereti a szabályokat (azért nem mint a birka) és nem mindig elégedetlenkedni meg lázadni meg másokat szídni akar (küllemtenyésztőket vagy akik kitalálták a standardot egyáltalán)....

Amúgy meg ha már innen közelítjük meg, a mai modern versenyek (IPO, agility, flyball, frizbi, obedience, stb) is mesterségesen kitalált dolgok. Akkor meg? Plusz szép dolog az örökség de jövője csak annak a fajtának van aki túl alkalmazkodni, és aki foggal körömmel és logikátlanul ragaszkodik valamihez csak azért mert az eredeti és régi, az ki fog halni.

2012. nov. 11. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Kérdező, én is hasonlóan gondolom, mint te, bár régebben nem így volt.

Volt, vagyis van (és lesz:)) egy kedvenc fajtám, aminek nagyon utánajártam, mielőtt elkezdtem tartani. Nagyon odavoltam néhány kennel kutyáiért, hogy milyen szépek. Amikor meg munkavonalút láttam, azt gondoltam, hogy jó kutyák biztosan, dehát szegényeknek milyen hosszú az orruk, milyen a testük stb...

Erre hozzájutottam egy olyan kutyához, hogy egyszerűen odavagyok érte, pedig nagyon nem számít szépnek a fajtán belül :) Helyette viszont sokkal jobban dolgozik, mint azok a kutyák, amelyeknek a tenyésztőjétől kutyát szerettem volna venni.

Egyébként az enyém is megfelel a standard-nek egy kis színhibát kivéve, csak egyszerűen nem szép a formája (és érdekesen van vágva a füle, de hát ez nem genetika...), de én így is szépnek látom :)

2012. nov. 11. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
63%
A küllem a funkciót szolgálja...általában a jó kutya nekem küllemben is tetszik, persze ez nem jelenti azt,hogy a kutyakiállításon a bírónak is tetszene...sőt!;-)Legtöbb bíró soha életében nem látott még munka kutyát...sajnos.
2012. nov. 11. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
engem nem érdekel, hogy milyen a külseje. Belül legyen meg benne aminek lennie kell.
2012. nov. 11. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Én évekig csak szép kutyát akartam. kiállitások, sikerek egyebek. aztán idővel kiderült, hogy egy szép kutya 3 éves korára meg tudja szerezni gyakorlatilag az összes elérhető cimet, de ha a szépségen kivül "másra nem alkalmas" akkor az elkövetkezendő 10 évben csak a kertemben tudom nézegetni az InterChampion kutyát. Szerencsére elég aktiv vagyok, igy mindig is foglalkoztatva voltak a kutyáim, ez a veszély annyira nem állt fennt. Ma már azt mondom, hogy a szépség funkció nélkül semmit nem ér. Legyen inkább "csúnyább" egy kutya de tudjunk együtt dolgozni. A standardben az anatómia a legfontosabb, hogy a kutya rendesen tudjon mozogni, és ha mondjuk a szeme egy árnyalattal világosabb az már nem igazán érdekel. Nem lehetetlen szép, és jó kutyákat tenyészteni, de azt gondolom, hogy ha egy fajta munkakészségét szeretnénk fenntartani, akkor ott bele kell kalkulálni, hogy olykor a küllem rovására mehet.
2012. nov. 11. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 zsuzsabazsa ***** válasza:

Ha már a munkakutyákról van szó és a küllemről akkor most én kicsit leszűkíteném a Német juhászokra.

Meg kell nézni egy törzskönyvet, azon látható, hogy a felmenők 90%-a munkavizsgával rendelkezik.

2012. nov. 12. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Érdekes dolgokat írtok. Belegondolva teljesen igaza van az elsőnek, ha pl. agilityre tenyésztünk, az is eltávolít az eredetitől, de gyakran már az is, ha ugyanazt a munkát végzi, de nem élesben, hanem a versenypályán. Amúgy szerintem egy munkavonalú kutya nem lehet nem szép, mármint ha a standardtól elvonatkoztatunk. Arányos, egészséges, kutyaformájú felépítésük van, túlzásoktól mentes.
2012. nov. 12. 14:54
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
Nem szükséges "csúnyának " lennie a munkásnak sem. A sztenderd egy alap. Nagyon sok munkavonalú belefér. Az már más dolog, hogy a kiállításon mit favorizálnak.
2012. nov. 19. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

11-12 11:44

nem sokat mond a munkavizsga a törzskönyvbe. Eleve csak vizsgával tenyészthető az nj . talán csak nálunk van az, hogy egy vizsga nélküli is megkapja a tenyészthetőt tenyészszemlén. Magára valamit is adó tenyésztő körungoztatja a kutyáját. Ott pedig csak vizsgával mehet.

Az I-es vizsga minősége meg nem látszik a papíron.

2012. nov. 19. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
70%
Az én fajtámnál minden nagy kutya I-es vizsgás, a kiállitások sztárjai, ezeknek a 98 %-a azt sem tudja mi az az apportfa. Ugyhogy az, hogy mi van a törzskönyvbe irva, lényegtelen. ugyanugy a fotók, és a videok is. Életben kell látni egy kutyát. de azt mondom nem lehetetlenség szép, és egyben jó kutyákat is tenyészteni. más kérdés az, hogy kiállitáson nagyon nem lehet labdába rugni.
2012. nov. 19. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!