Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Túl sok benne az energia, mit...

Túl sok benne az energia, mit tegyek?

Figyelt kérdés

A napokban hoztunk el a menhelyről egy kutyát, körülbelül egy éves lehet(kan). Tudom most még az ilyen korszakát éli, energiával teli meg minden, de ez pl sétálásnál elég zavaró tud lenni. Ma vittem el elösször(a menhelyen is folyton sétáltatták) de nagyon húzott, össze vissza ment, és hiába próbáltam ki amit olvastam hogy ültessem le, nem ült le. Van még egykét rossz szokása, pl folyton felugrik rám, hiába szólok rá. Az udvarunk amúgy elég nagy, tud nyugodtan futkosni, de sose fárad el úgy látom.

Tudna valaki valami tanácsot adni, hogy neveljem? Ma azt próbáltam megtanitani neki hogy ne menjen ki a kapun, de eddig ez se sikerült. Vagy esetleg tudtok olyan oldalt, ahol tanácsokat adnak ezzel kapcsolatba? Normális válaszokat légyszi, köszi.


2012. dec. 31. 20:44
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
78%

Mi az, hogy nem sikerült a kapus gyakorlat?!

Hát addig kell visszatartani, amíg ott nem marad.

Ha 3 órába kerül, akkor annyiba.

Ezerszer keményebben kéne venni a korlátok betartatását, mert egyelőre "kiröhög" a kutya.

Egyébként a húzás, felugrálás, stb, nem az ő hibája. Azért csinálja, mert hagyod neki.

Ha elég komolyan és elegendő intenzitással adnád tudtára, hogy ez tilos, akkor 100%, hogy nem csinálná.

Egy 1 éves kutya még nem olyan makacs, pillanatokon belül meg lehet törni a dominanciáját.

Ásd bele magad a falkasorrend témába, mert most válik felnőtté, és ez most a legfontosabb.

2012. dec. 31. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:

Az alap kérdésre visszatérve, mindegy, hogy sok benne az energia, azt is lehet kezelni.

Itt a tisztelet hiányáról van szó, ez teljesen egyértelmű.

2012. dec. 31. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:

Részben azért se sikerül szerintem, mert tartok attól, mi van ha elszökik, főleg hogy a fő úton lakunk.

Azt viszont észrevettem hogy akárhova megyek, követ, folyton mellettem van és szinte "könyörög" hogy simogassam. Lehet itt olyanról szó, hogy "kiválasztott" engem? Mert olvastam ilyenről is.

2012. dec. 31. 20:56
 4/16 anonim ***** válasza:
73%

Először is: ha húz, ne ültesd le, az semmit se ér. Ahogy leelőz téged, azonnal fordulj meg lendületesen egy szó nélkül és rántsd magad után. Ha megáll, tegyél úgy, mint ha észre se vetted volna, húzd tovább. Te vagy a főnök, aki megszabja az irányt, a tempót és aki mutatja az utat. Ne te igazodj a kutyához!

Másodszor: ha felugrál, azzal figyelmet akar kapni. Vagy fordulj el és ne is foglalkozz vele, csak ha már teljesen lenyugodott, így kialszik ez a viselkedése. Vagy küld el magadtól, hisz bepofátlankodott a személyes teredbe, ami elég nagy szemtelenség a részéről. A dominánsabb egyed privát területébe az alacsonyabb rangú nem léphet be, csak ha bekéredzkedik, illetve ha engedélyt vagy parancsot kap rá (legalább is míg a viszonyotok nem lesz megfelelő. Utána ez elhagyható, persze). Ha már elfogadta a kiváltságodat és megnyugodott, akkor hívd be és mehet az üdvözlés.

Harmadszor: az udvaron egyetlen kutya sem tudja levezetni az energiáit! Ahhoz, hogy nyugodt, kiegyensúlyozott legyen, fizikai és szellemi fárasztás kell. Idegen szagokra, új eseményekre, gyakorlásra, sportra és legfőképp tanításra, más kutyákkal való kommunikációra van szüksége a mentális lefárasztáshoz (egyébként ez sokkal fontosabb, mint a fizikai fárasztás!). És sétánál bőven nem elég, ha csak pórázon mozoghat! Ha más nem, keress egy zárt kutyafuttatót, míg a behívás nem lesz tökéletes.

És nagyon ajánlom, hogy keress fel egy jó sulit (lehetőleg olyat, ahol a foglalkozások, a munka és főleg a bemutatók is szabadon, póráz nélkül zajlanak. Az ilyen iskolákban nagy hangsúlyt fektetnek a behívásra és ennek értelmében a kutya-gazda viszony megfelelő kialakítására).

2012. dec. 31. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
70%

[link]


[link]


Jó olvasgatást :)

2012. dec. 31. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
100%

Én teljesen mást látok ebben a szituációban, de nem én vagyok ott.

Mivel jelenleg jelenleg fényévekre vagy attól, hogy irányítsd, így ő irányít téged, illetve a szituációkat.

Ez eddig rendben van, ezeket írtad, akár a sétánál, akár a várakozásnál, végeredményben az ő akarata érvényesül.

Az ilyen embereket azért választják ki, mert rájönnek, hogyan tudják manipulálni.

Pl addig "könyörög" hogy simogasd meg, míg tényleg meg nem simogatod.

És íme, ismét érvényre juttatta az akaratát.

Én ennyit olvasok ki ebből az egészből, ezért is mondtam, és komolyan is gondolom, hogy sokkal nagyobb gondot kéne fordítani az egészséges falkasorrendre, mert ez minden, csak nem vezető pozíció.

2012. dec. 31. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
A kapunál hozz egy szabályt, hogy az engedélyed nélkül nem lépheti át. Tiltsd ezt a viselkedést erélyesen és ha már felfogta a kutya, hogy a kapun nem mehet ki csak úgy kedvére, büntesd is, ha engedély nélkül ki akarna surranni mégis.
2012. dec. 31. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:
rendben, észben fogom tartani. köszönöm mindenkinek :)
2012. dec. 31. 21:05
 9/16 anonim ***** válasza:
Labdával, bottal egyéb dobálni való játékkal, hogy áll? Jó, hogy nem tud nyugton maradni, ha csak a háztömböt kerülitek pórázon. Hogy várhatod el egy ilyen kutyától, hogy nyugton legyen? Mozgasd le, játssz vele. Menj el vele futni, ha pórázon is akkor is nagyobb mozgás mint a póráz rángatás, mert te csak sétálni vagy hajlandó. Bocsánat, ha valamit félre értettem, de nekem ez jött le.
2012. dec. 31. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
38%

először is, lehetőleg ivartalanítani minél hamarabb.

nah szóval. a dolog ott kezdődik amikor az ételét adod neki azt leteszed a földre, leggugolsz az ételhez ugy hogy zt minden szögből behérhesd a kezeddel, magyarán mint egy kapus, véded az ételt. nah szóval. addig nem engeded oda amíg szépen le nem teszi a popóját a földre és szépen rádnéz hogy most mi legyen. akkor mondasz neki akármit ami mindig azt fogja jelenteni hogy mostmár az övé az étel. előre szólok hogy először lesz kavarodás esetleg hiszti is de hidd el előbb utobb leül majd magától. idő kell és rá kell szánni. innentől kezdve mindig így etesd. soha de soha ne legyen kivétel. kb egy hónap és saját magától fog már szépen leülni tisztes távolságban. a kaját pedig úgy védd meg hogy amint a közelébe ér megbököd egy határozott mozdulattal. az oldalán a váll/borda vagy van még az a pont szintén oldalról ahol már alul a nemi szerve van, az aztán nagyon érzékeny, itt hangsújozom, oldarlól szintén azt a puha hasi részt kell megbökni. és semmi de semmi képp nem engeded a kaja közelébe amíg számodra elfogadhatóan nem kezd viselkedni, magyarán megérti hogy az étel a tiéd és tiszteletben tartja.


séta. először is fojtó nyakörv, nem a szöges hanem a sima lánc. fent kell lenni egészen a fül mögött, nem lent mert attól csak fullad a kutya illetve semmi értelme. ha fönt van a kutya fejét tökéletesen tudod irányítani ha azt akarod balra nézzen balra néz, ha jobbra akkor jobbra. na már most, ha a kutya húz automatikusan fojtja saját magát, ha ezt nem akarja ahhoz lassítania kell a tempón ugye és ilyenkor automatikusan enged a lánc is. figyelmeztető rántásokat végezz amikor elkezd nagyobb tempót felvenni. ilyenkor fölfele vagy oldalra ránts soha ne hátra fele és a rántás után azzonnal engedj, tehát nem húzzuk mert akkor már fojtod a kutyát és abból nemigazán érti meg a lényeget. javaslom a gyakorlást az udvaron ha minden oké, akkor jöhet a nagyvilág.

a bökdöső módszert javaslom akkor is amikor fel akar ugrani rád, bár itt én a nyaka két oldalán két kézzel csinálnám. ha lent van a nyitott tenyereddel határozottan mutass felé hárító mozdulatot. persze a tiltó mozdulatokat nem árt megspékelni tiltó szóval is, fúj, nem, akármi. ha lent marad a kis fenekén szóban mgdicsérni, ügyi vagy, brávo, akármi, de nem ujjongjuk körbe a kutyát.

a nagy udvarban csodás lehetőségek vannak a fárasztásához. én felállítanék átugrani való akadályokat -nem magasan- illetve apportoznék vele.

megtanítani bizonyos dolgokra rengeteg türelem, idő szükséges. az ülést talán a legkönnyebb. póráz, kiadod a veszényszavat, és miközben felfelehúzod a porázt a másik kezeddel lenyomod a fenekét. bár ez általában menni szokott póráz nélkül is. ilyenkor jutifalattal lehet erősíteni a kutyában hogy jól tette amit tett. ül, ő leül és jutifati.

ha van biciglid azzal nagyon jól le lehet fárasztani az ebet, legalább is jobban mint gyalogosan.

leírás alapján sajnos úgy látom ez a kutya nem igen tanulta meg mit szabad és mit nem, így hát mindent az alapoktól kell kezdeni. remélhetőleg van sok időd. az udvar pedig teljesen tökéletes gyakorló tér a sétához, hiszen gondolom ott is akadhat -járókelő, akármi- ami elvonhatja a figyelmét.

azt hogy a kapun hogy tanítsad meg hogy ne menjen ki, lényegében ugyanaz az eljárás mint a kajánál, csak itt azt akarod tőle hogy azt a kaput hagyja békén. arra figyelned kell hogy soha de soha ne legyen kivétel, ha nyitva van soha de soha nem mehet ki, vagy az engedélyednélkül.


végezetül ne feledd hogy mindenhez idő és kitartás kella részedről. ha feladod akkor sajna veszítesz a kuttya szemében. általában nem buták a kutyák hamar megértik hogy mit akarsz, és tudodm hogy hihetetlen de ilyenkor valójában még a legnehezebb esetnek is -de ez tényleg nagyon maxi- fél óra kell hogy megértsen valamit. amugy kb 5-10 percek. de lehet hogy kevesebb is. a lényeg hogy a kutya számára egyértelművé kell tenned mit szeretnél.

2012. dec. 31. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!