Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogyan tanítsuk szobatisztaság...

Hogyan tanítsuk szobatisztaságra a bő 1 éves, Illatos útról hozott kutyát? Azt mondják, utólag ne büntessük meg, de mi van, ha mindig akkor csinál be, amikor nem vagyunk itthon?

Figyelt kérdés

Mindenhol azt olvastam, hogy utólag már ne büntessük meg, ne dugjuk bele az orrát, mert nem fogja tudni, miért csináljuk.

Akkor szidjuk csak le, amikor éppen a lakásban végzi el a dolgát.

De: mi van, ha mindig (vagy főleg) csak akkor fog becsinálni, mikor nem vagyunk itthon? Mi számít "későbbnek"?

Tegnap pl. reggel levittem, sétáltunk 2 órát, barátkozott más kutyákkal, jó párszor elvégezte a dolgát. Mikor hazaértünk, kapott reggelit, majd kb. fél óra múlva észrevettem, hogy bekakilt. Tehát nem kaptam rajta, de max. 20 perc telhetett el. A párom odavitte és rákoppintott a fejére... de nem tudom, ér-e ez bármit is.

Vizsla és labrador keverék, nagyon értelmes, ülni már tud, előreenged az ajtóban (3 napja van csak nálunk!), szóval nagyon értelmes, okos kutya, tehát ha mi tudnánk, hogyan tanítsuk meg, ő meg tudná tanulni :)



2013. jan. 1. 16:28
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:

Sok könyv foglalkozik a kutyák tanításának módszereivel, érdemes beülni egy könyvtárba és többe is beleolvasgatni.

Van egy régi mondás, miszerint "A kutya nem sz....k a saját fészkébe". De van egy másik is: "A kutya oda sz....k, ahol már úgyis van." E kettő kombinációja az igazság, és ezt lehet nagyon jól hasznosítani a kutya tanításakor. Tapasztalatom szerint nagyon fontos a rendszeresség. Ha reggel és délután ugyanabban az időben viszitek ki, az időpontokat a pavlovi reflex alapján meg fogja szokni és fokozatosan ki fog alakulni nála, hogy ezekre az időpontokra időzítse az elintézendőket. A büntetéssel valóban nem sokra mész. Az Illatos úti kutyákhoz különben is sok türelem kell, hiszen ki tudja, mennyi ideig voltak ott egy szűk kennelbe bezárva és milyen volt az előző életük. De ha olyan okos kutya, mind írod, a rendszeresség csodákat fog művelni vele. Sok sikert és örömöt a kutyusodhoz és gratulálok, hogy nem vettél, hanem megmentettél egyet.

2013. jan. 1. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
27%

nyugodtan megbünthetitek amint észrevettétek a dolgot: oda hivjátok és rámutattok. ez hülyeség hogy utolag nem tudja mit csinál, ha így lenne a kutyám nem lapulna mikor felveszem a földről a kirágot cipőmet/zoknimat stb... (megjegyzés: a strandpapucsomnál az alján a korongot rágta ki, de ugyhogy nem vettem észre napokig, mert éppen nem használtam, viszont valahányszor rakosgattam a kutya nagyon sunyult... egyszer mikor vittem volna le, hát mondom gyorsan belebujok és akkor néztem hogy a lábujjak közötti rész alul nem kapcsolodik... ránéztem persze akkor is lapult mint az a bizonyos a fűben...



ha úgy érek haza hogy nem az ajtóban ugrál hanem a fekhelyéről kukkol akkor már általában körbe járom a lakást hogy mi rosszat csinált... utóbbi időben csak a takaróját rágja de az az ő baja.. max nem lesz min feküdnie....



és hogy a szobatisztaságra is válaszoljak: mielőtt elmentek ne adjatok neki enni, és közvetlen előtte vigyétek le és addig ne menjetek fel amig nem pisilt kakilt...


azt mondják 2 óránként kell levinni őket, illetve hogy séta előtt kapjon a kutya enni (ha még nem szobatiszta)


bár az én kutyám séta után kap enni, és kb 3-4 óra mulva jelez hogy menni kéne...

2013. jan. 1. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
64%
Tényleg ne büntesd, ha a lakásban pisil, kakil, ne vegyél róla tudomást, viszont amikor leviszed sétálni és elvégzi a dolgát, nagyon-nagyon dicsérd meg, vigyél magaddal jutalomfalatkát és adj neki. Előbb-utóbb rá fog jönni, milyen jó, ha az utcán van a pisi-kaki, utána mindig simogatást és finom falatot kap.
2013. jan. 1. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
100%

Én nem szidnám le.

Utólag amúgy is teljesen felesleges (bármilyen tettről is legyen szó), nem büntetünk így, mert nem tudja összekötni, hogy miért kapja.

Másrészt pár napot rá kell szánni, 2-3 óránként levinni a kutyát, mint a kölyök kutyáknál, ha lent elvégzi a dolgát, akkor megdicsérni. Fent a lakásban pedig árgus szemekkel figyelni, hogy mire készül, egyértelmű jelei vannak, ha pisilni/kakilni fog, szaglászik, forgolódik stb.

Olyankor futás le és lent hatalmas dicséret. Nem tudja még, hogy mit szabad neki, ezért amúgy is felesleges büntetni, mert büntetni akkor büntetünk, ha megvan a szabály, a kutya megértette, ennek ellenére mégis felrúgta. Nálatok erről még szó sincs, hiszen nem érti mit szeretnétek tőle. (De mondom, a szobatisztaság nem ez a kategória, pláne, h a büntetéssel azt is elérhetitek, ha netán bekakil, akkor megeszi, hogy ne kapjon érte.)

2013. jan. 1. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
100%
2. vagyok: még akkor is felkeltett mikor hasmenése volt, hogy gyorsan menjünk le.. (amint kiértünk lépcsőházból pár lépés és kakilt is) - ő is menhelyes kutyus, 9 hónaposan hoztuk el, addig menhelyen élt
2013. jan. 1. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
100%
Hát mi lenne, ha a távollétedben csinál be, takarítasz :) Későbbnek már az is számít, ha a kutya felállt és befejezte a pisit/kakit, onnantól kezdve maximum az abbahagyásért bünteted, vagy a semmiért az ő szemében. Ne büntesd, soha. Ha rajtakapod, akkor is csak rosszalló ejnyebejnyét kapjon, hiszen tanulja még a szobatisztaságot, nem direkt rosszalkodik. Jó, ha tudja, hogy ezt nem szabad, de ne tegyél bele frusztrációt a pisivel-kakival kapcsolatban, mert annak az lehet az eredménye, hogy egyáltalán nem mer majd a jelenlétedben semmit csinálni (lent sem), vagy feleszi a végterproduktumot, vagy elvonul a kanapé mögé a dolgát végezni, hogy ne lásd. Türelem :) Dicsérd, ha lent végzi a dolgát, vidd le sűrűn, és takarítsd csendben.
2013. jan. 1. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 A kérdező kommentje:

Hűha, köszönöm a sok és gyors és hasznos választ, megpróbálom őket kombinálni! :)

Valaki írta, hogy az előtt etessük meg a kutyát, mielőtt levisszük. Úgy tudom, hogy a labradoroknak nagyon érzékenyek a beleik, ezért evés után nem túl jó őket "ugráltatni". Így én a reggeli séta után adtam neki enni. Jobb lenne előtte, mondjuk fél órával a séta előtt?

Két óránként sajna nem fogjuk tudni levinni, hiszen dolgozunk, de akkor előbb utóbb megtanulja majd a rendszert.


Mindenképp beszerzek sok könyvet, csak eddig zárva volt a könyvtár, illetve ez most szöget ütött a fejembe, mert a kérdés kiírása előtt pisilt be.

2013. jan. 1. 16:52
 8/19 anonim ***** válasza:
100%
Kaja után tényleg ne mozgasd. Amúgy ha egy éves, akkor bőven elég már csak egyszer megetetni, mondjuk este, úgy praktikus.
2013. jan. 1. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 A kérdező kommentje:
Igen, az a terv, hogy egyszer fog csak kapni, de szegény elég vékony, úgyhogy a doki is azt mondta, hogy most még kétszer etessük (reggel kicsit kevesebbet, este kicsit többet), amíg kicsit meghízik.
2013. jan. 1. 16:57
 10/19 A kérdező kommentje:

Akumi:


A "kaja után" az kb. mit jelent? Fél órát, 1 órát, kettőt? Mert ha mondjuk fél-1 órát, akkor érdemes nekem kicsit előbb felkelni, megetetni, és utána levinni. Persze ha kell 2-3 óra, akkor ez nem fog menni, marad a séta utáni reggeli.

2013. jan. 1. 16:59
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!