Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A, , régi típusú"skót juhászku...

A, , régi típusú"skót juhászkutyák lassan már végleg eltűnnek? Nektek tetszenek a mai collie-k? El vagyok keseredve, félek, már nem találok abból a típusból, amit valaha collie-nak neveztek.

Figyelt kérdés

Évről évre egyre jobban elszomorít,ha kiállításon collie-t látok,ami gyerekkorom óta pedig a kedvenc kutyafajtám.Hiába a törzskönyv,a sok évre visszavezethető tiszta családfa;az orruk jóval rövidebb,a szemük olyan kicsi,hogy szinte alig látszik,és termetre is sokkal kisebbek lettek,már-már sheltie-nek nézni némelyiket.A tupírozott szőrsörény max annyiból elmegy,hogy az csak kozmetikázás kérdése.Persze,megértem,hogy van akinek ez tetszik,de...Tavaly fogadtam be egy 11 éves collie szukát,nincs törzskönyve.Nem azért,mert az enyém(még csak nem is engem illet a dicséret,mert nem én neveltem fel,gondoztam,tápláltam ezt a csodálatos hercegnőt)de ő még az az igazi,régi vágású collie.Azóta sem látok hozzá hasonlót,kiállításon legalábbis még egyszer sem jött szembe hasonló kutyu.Ha pár év múlva skótit szeretnék-mert szeretnék-fogalmam nincs,honnan veszek majd kutyát.Itt van két kép,az elsőn egy kiállítási kutyi,a másikon a régi típusú.

[link]


[link]


Mindenféle kulturált vélemény érdekel,kinek hogy tetszenek,mit gondol erről a dologról,illetve akár van-e ötletetek,hol találhatok hasonló vonalú kutyát.



2013. jan. 3. 21:06
1 2 3
 21/27 anonim ***** válasza:

Én kicsit vitatkoznék azzal, hogy kalsszikusabb kutya nem győzhet. Itthon tényleg ritka, de hozzáértő bírónál nem a típus az elsőszámú szempont, hanem a standard... A Méda-Gardenes kutyák is labdába rúghatnának kiállításon, ha nem menne a legtöbb bíró a szőrre (vagy a póráz másik végére, de ez egy másik téma). Nem baj ha a szőrösebb győz, ha két hasonló 'minőségű' kutya áll a ringben, de ha nem, akkor is általában a szőrösebb nyer...

Másrészről: ha egy ringben áll 4 db 50 cm-es szuka és egy jó méretű, pl. 53 cm-es, akkor melyikre fogják azt mondani (még a bíró is), hogy kanos? ...A jó méretűre...

Méda-Gardenen kívül: Nyitramenti tényleg nem rossz, Rineweld is szóba jöhet, de mindkettőnél meg kell nézni, melyik alomból választ az ember.

8. és 9. voltam

2013. jan. 3. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/27 anonim ***** válasza:

Ja és collieban ne nagyon keress munka- meg showvonalat, úgy mint a borderekben.

Az egész fajta már a küllemre szelektálódott, már nincs is szinte olyan vonal, ahol nem találsz küllemkutyát.

Az igazság az, hogy elsősorban a collie már nem juhászkutya, hanem családi kutya. A tenyésztők szerint is. És mivel szerintük az, így igényük sincs arra, hogy legalább ösztönpróbán átmenjenek a kutyáik. Az egyik legnagyobb magyarországi tenyésztő válasza a 'mit csinál a colliekkal?' kérdésre: kiállításra jár velük, azért vannak...

Ezek után miért csodálkozunk a nyomorék, mindentől félő kutyákon???

2013. jan. 3. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/27 anonim ***** válasza:
Én már voltam olyan szerencsés és láttam collie-t képességvizsgán. Nem sikerült neki.
2013. jan. 3. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/27 anonim ***** válasza:

Az a helyzet, hogy nem nagyon van értelme munkára szelektálni a colliet. Aki komolyan dolgozni vagy versenyszerűen sportolni akar a kutyával, az bordert fog venni, aki szeretne egy szép társkutyát, aki elkíséri ide-oda, az meg colliet. A collie az egyik legalkalmazkodóbb kutyafajta, szinte bármilyen körülmények között jól érzi magát(természetesen normális kereteken belül). Nincsen azzal baj, ha egy fajtát nem munkára tenyésztenek már, mert nincsen rá kereslet.

Már kifejtettem, hogy természetesen nem csak és kizárólag a küllemet kell figyelembe venni a tenyésztés során, mert egy családi vagy kiállítási kutyánál is nagyon fontos a jó idegrendszer meg az egészség, de hogy most éppen terel-e a kutya az számomra nem olyan fontos, maximum egy jó pont.

2013. jan. 3. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/27 anonim ***** válasza:
Félreértés ne essék, nem várom el, hogy az összes collie ösztönpróbás legyen és csak sikeres próbával lehessen tenyészteni. De jó lenne, ha az országban 1-nél több tenyésztő próbálná ki a kutyáit.
2013. jan. 3. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/27 anonim ***** válasza:
És mégis mi értelme van a terelés kipróbálásának, ha nem szelektálnak rá? Ez kb ugyanolyan, mintha megcsinálják a szűréseket a kutyának és eredménytől függetlenül tenyésztik, ergo nincs értelme. Ettől függetlenül én is el akarok menni egyszer kipróbálni a terelést a kutyámmal, csak a saját kíváncsiságom miatt.
2013. jan. 3. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/27 anonim ***** válasza:

Én sem az ösztönpróbát tartom a legfontosabbnak, de azért jó ha van. Így, hogy szinte nincs ösztönpróbás kan, így a lehetőség is elveszik, hogy arra szelektáljon az, aki akar...

Hihetetlen érzés látni, hogy a kutyád rájön arra, hogy mit kell csinálnia a birkákkal. Kívánom, hogy tapasztald meg Te is a kutyáddal. :)

Ha a tenyésztő nem kerti díszeket tart, akkor a kutyáit kipróbálja különböző dolgokban. Nyilván nem elvárható, hogy minden kutyával, minden sportot kipróbáljon, de legalább a szándékot lássam! Na én ezt nem igazán látom...

2013. jan. 4. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!