Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Jan Fennel és a szobakutyák?!...

Jan Fennel és a szobakutyák?! Ötperces szabály?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Most olvasom Jan Fennel könyvét, szimpatikus a módszere, és szeretném alkalmazni is, de furcsállom, hogy a könyvében rengeteg utalást tesz arról, hogy a kutyák, akikkel foglalkozik, alapvetően a házban vannak. A sétálós fejezetben még arról is beszél, hogy sikerült elérnie két kutyánál, hogy bent lehessenek a házban. Ez olyan fontos lenne, vagy csak én értem félre? (Azt értem, hogy persze alapból jó, ha egy kutya a házban is "képes" lenni, és nem rombol szét semmit.) Én úgy gondolom, hogy a legtöbb kutya alapvetően kertbe való, és nem a házba, az enyéim telente estére be szoktak jönni, de az előszobánál tovább nem. Így azok a lehetőséget, hogy az érkező vendéget a kutya elől másik szobába zárom, máris kipotyogtak. Valamint elkezdtem a 2 kutyámmal az egész módszert, például az 5 perces szabályt, ami nem ért véget túl sikeresen. Kimentem a kertbe, szöszöltem, mászkáltam, elfoglaltam magam, és mindeközben egyáltalán nem foglalkoztam a kutyákkal. Először, ahogy kell, mindketten ugrálni kezdtek, és próbálták magukra vonni a figyelmemet, aztán elkezdtek verekedni. Egy kis idő múlva pedig mindketten elmentek. Időnként, ha éppen valami olyan dologgal voltam elfoglalva, ami felkeltette a figyelmüket, odajöttek és ugráltak, de azért egy kicsit sem tűnt úgy, hogy azért csak a dolgon járt az eszük. Az utcán lévő járókelőket bámulták, minden kis ingernek utánamentek. Az egyik kutyám sokkal kevésbé volt ilyen, ő tényleg szabályszerűen elvonult-visszajött-elvonult-visszajött, aztán egy alkalommal lefeküdt kicsit messzebb, és sokáig meg sem mozdult. Ekkor magamhoz hívtam. Erre a másik ismét ugrálni kezdett, én meg ugyanúgy ellépegettem tőle, és nem vettem róla tudomást. De igazából huzamosabb ideig sosem éreztem, hogy őt érdekelném. 1 órát töltöttem kint, időnként odajött, de közben tök jól elvolt, szaladgált össze-vissza (elég hosszú a kert, és be is van építve, így nem lehet belátni egészen, volt , hogy percekre eltűnt a kert másik végében, de abban biztos vagyok, hogy végig rohangált), és a gondolkodás fázisát soha nem láttam nála. Végül amikor már jó ideje nem próbálkozott, magamhoz hívtam. Mit rontottam el? Miért nem gondolkodott? Elképzelhetetlen, hogy a házban is megpróbáljam, ahol kevesebb inger éri, mert már annyira megszokta, hogy itt csak aludni szokott, hogy amint beengedem lefekszik az előszobába, és innentől kezdve egyáltalán nem érdekli, hogy én mit szöszölök.

2013. jan. 5. 23:43
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Már rég olvastam a könyvet, de valami olyan rémlik, hogy leginkább hazatérésnél, amikor a falka egyesül, akkor van ez a szabály, akkor kell semmibe venni a lelkesedésüket.

Én is megfigyeltem amúgy, ha a falka legmagasabb posztján levő kutyával sétából érkezek haza, tüntetően keresztülnéz a többieken és morog rájuk, miközben ők puszilgatják.

Na, biztos nekem is így kéne, de nem vagyok valami jó Fennel követő. Pedig tök igaza van. Iszonyat üdvrivalgás fogad minden este hazatértemkor, aminek a szomszédok nem biztos hogy úgy örülnek, mint én. Egymás nyakába omlunk a kutyákkal egyből:)


Én szeretem, ha bent vannak. Azokkal a kutyáimmal, akik nem éltek velünk egy légtérben, sosem tudtam olyan kapcsolatot kialakítani, mint akik az életemnek sokkal jobban részei voltak. A lakásban velem élők már-már szinte emberi szokásokat, mimikát, hanghordozást alakítottak ki, még a gondolatunk is egy lett, míg a kintiek meg köztem mindig maradt egy vékony fal: ők kutyák, én meg ember maradtam. A bentiekkel valahogy egy fajnak érzem magam, és ez azért van, mert ők sokkal jobban értenek emberül, mint én kutyául.


Amúgy én sok mindent nem jól csinálok, az tuti, szóval nem követendő példaként írtam.

2013. jan. 5. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Én nyáron olvastam a könyvet, én betartom szigorúan az 5 percest szabályt de minden nap ugyan olyan őrömmel fogad a drágám annyi hogy tudja hogy nem figyelek rá 1perc és már el is megy szóval valamennyit akkor csak használ :D Bár neked kint van a kutyád de ha haza érsz te is megpróbálhatod semmibe venni a kutyukat 5 percre hátha látsz majd valami változást idővel. Az gesztus evést is csinálom nem tudom az mennyit használ hogy falkavezér legyek mert sétánál húz akármit csinálok :S


Első válaszoló: jaj de aranyos vagy te úgy fogadod el a kutyidat ahogy van. Jó volt olvasni a komidat :)

2013. jan. 6. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Első: Én biztosan nem fogom a lakásba zárni a kutyám, mert egy igen nagy mozgásigényű 70 kilós amstaff keverékről van szó. De amúgy sem tenném, mert egy kutya állat, és szerintem embert akarunk csinálni belőle, ha megfosztjuk a természetes közegétől, amiben alapvetően jól érzi magát. Más kérdés, hogy egy rövidszőrű téli estéken kint remegne a hidegtől, és ilyenkor boldogan beengedem őket az előszobába. De ezen tényleg nem akarok vitázni, te így gondolod, én úgy. :) Az ötperces szabályt pedig minden alkalommal lehet alkalmazni, amikor a falka újraegyesül, így tudtommal akkor is, ha egyszerűen kimegyek hozzájuk.

Bettina0320: Te szerintem eléggé félreértetted ezt a módszert. :)

2013. jan. 6. 00:23
 4/10 anonim ***** válasza:
Az lehet :D
2013. jan. 6. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
ez miért olyan nagy probléma? és miért olyan fontos ez az ötperces szabály vagy mi??? Miért baj az, ha a kutya örül a gazdájának?
2013. jan. 6. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Nem az a baj hogy a kutya örül a gazdájának, hanem az, ha felugrál. Én is szeretem mikor üdvrivalgás fogad, de egyszerűbb a kutyákat úgy kordában tartani ha ezt csak akkor engedem meg nekik amikor én akarom. Kiskutyánál ez lehet hogy nem gond, de ha egy vizsla nekifutásból ugrik a nyakadba fülig sárosan más a helyzet. Erre jó az 5 perces szabály, és arra, hogy megtanítsa a kutyát, hogy akkor jöjjön hozzád mikor te hívod, ne tolakodjon, ne borítson fel. Ez a tiszteletlenség jele. Amikor a domináns kutya belép az udvarba soha nem ugrik a többiek nyakába, csak lassan besétál és hagyja, hogy a többiek odakússzanak hozzá, megszagolják - de nem több.


Kérdező: a kutyáid elfogadták, hogy most nem vagy rájuk kíváncsi. Néhány perc múlva, mikor lenyugodtak hívd oda őket magadhoz és legyen nagy a ugribugris boldogság! Azonban mindig te vess véget neki, ne a kutya.


A lakásban tartásról: minden kutya igényli a nagy mozgásteret, de biztos vagyok benne hogy a gazdája mellett a legboldogabb. Ezért is örül úgy neked mikor kimész hozzá, hiába van kinn a nagy kertben, téged jobban szeret. Ha neked így kényelmesebb őt tartani, akkor tartsd így, a lényeg hogy elegendő minőségi időt töltsetek együtt. Az én kutyáim mindig is a házban lesznek. Ha választás előtt állnak nem véletlenül döntenek úgy, hogy inkább bejönnek mint hogy kinn maradnak.

2013. jan. 6. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ. :)

Én csak azt furcsállom, hogy Fennel azt írja, hogy a kutya akkor nyugszik bele a felsőbbrendűségedbe, ha már nem próbálja többet magára vonni a figyelmed, és elengedi magát, pl. lefekszik. Ez ma meg is történt, de kevesebb, mint 1 percet töltött így, aztán meglátott valakit az utcán, felugrott, és kezdődött elölről az egész, és újra kezdett ugrálni, meg az arcomba nyomni a fejét. Tehát nem látom, hogy "megadná" magát.

2013. jan. 6. 14:38
 8/10 anonim ***** válasza:
Én se zárom be a kutyáimat, vitázni meg végképp nem vitáztam erről. Nap közben kint vannak, annyit szaladoznak amennyit akarnak, de ha otthon vagyok, gyakran beengedem őket, plusz este mindig bent alszanak. Szobába nem jöhetnek be (bár én szeretném, csak a párom miatt kompromisszumot kötöttem), csak a folyosó és a konyha az, ahol lehetnek. Nekünk ez így jó. Lehet vitázni kint és bent tartásról, de a lényeg: a kutya akkor boldog igazán, ha a gazda közelében lehet és ha a gazda napi 20 órában bent van, akkor a kutya napi 20 órában nem boldog igazán.
2013. jan. 6. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

gondolom, nem vizslád van, de ebbe olvass bele!



[link]


11. oldal - AZ 5 PERCES SZABÁLY, AMI NEM BIZTOS, HOGY 5 PERC

2013. febr. 3. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Én is beengedem a kutyáimat, hisz ők mindig ott akarnak lenni ahol én vagyok. Nincsenek bezárva, ha nem vagyok otthon akkor övék az udvar. De amikor hazaérek, onnantól kezdve együtt megyünk mindenhová és ez nálunk így természetes. Igazán közeli kapcsolatban állok velük, elismernek falkavezérnek és mindig a közelemben akarnak lenni.
2014. szept. 30. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!