Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Van így értelme élni a kutyánk...

Van így értelme élni a kutyánknak? Szerinted altassuk el?

Figyelt kérdés

Van egy bernipásztorunk aki 4 éves korára megvakult, most 6 éves és már szinte teljesen süket is... :/ ha belegondolok abba, hogy szerencsétlen nem lát, nem hall.. és csak úgy van mintha én lennék egy fekete sötét dobozba akkor a sírás kerülget... de ha abba gondolok bele, hogy elaltatjuk akkor el is sírom magam :/ de viszont anyáékkal átbeszéltük, hogy neki az a jobb ha elaltatjuk mert így nem tud boldogan élni :(


Te mit tennél?


2013. jan. 12. 09:02
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem látszik egy kutyán, ha boldogtalan. Még mindig érzi ha megsimogatjátok, ugyanúgy meg tud titeket különböztetni szag alapján. A kutya simán tud tájékozódni csak az orra alapján is. Ne ti döntsétek el, hogy tud-e boldogan élni, hanem segítsetek neki, hogy boldogan éljen.
2013. jan. 12. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Már miért ne tudna élni? A kutyának a látás másodlagos, ők az orrukkal "látnak". Az meg hogy süket, nem jelent semmit. Nagymamám kutyája is süket, igaz, ő a kora miatt az, mégse akarja elaltatni. Ha úgy gondoljátok, hogy ez terhes számotokra, inkább ajándékozzátok el egy tapasztaltabb gazdinak,vagy adjátok oda egy fajtamentő csoportnak, akik gondoskodnak majd róla. Ne értsd félre, nem csesztetés akar lenni, de szerintem kár lenne ezért elaltatni, mikor még hosszú éveket élhet le vakon és süketen.
2013. jan. 12. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
71%

Orvosnak, más egyéb, szakmailag elismert kutyatenyésztőknek, szakértőknek mi a véleménye???

Sok hozzáértő ember véleményét kérném ki, mielőtt olyan lépésre szánnám el magam, amit visszacsinálni nem lehet!

2013. jan. 12. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
53%

először is nem szabad sajnálkozni. azt a kutya megérzi és nem jó. én megmondom őszintén ha valóban annyira szeretem és lehetőségem is van rá megtartanám. ugyanis a kutya első számú érzékszerve az orra. azzal tökéletesen tud tájékozódni. egy kutyának nem probléma ha egy sötét szobában van egyedül. nem megy neki semminek pedig nem is lát és a bútorok sem szólongatják hogy erre gyere. ha nagyon elveszett az csak azért van mert ti sajnáljátok. nagyon kevés olyan helyzetet tudok elképzelni ahol ne tudná megállni rendesen a helyét. nyilván nem engedném el idegen helyen mert ott nem ismeri a szagokat és sajnos az valóban nehéz helyzet lehet neki. ha megfigyeled észreveheted hogy a kutyáknál döntő részben a látás de főleg a szaglás a kommunikáció eszköze. ha pl. odamegy hozzá egy barátságos kutya hiába nem látja vagy nem hallja attól még tökéletesen ki tudja szagolni hogy az a kutya szuka e vagy kan, milyen idős, van e betegsége mindent. azt sem tartom kizártnak hogy egy idő után miután a kutya beleszokik abba az állapotba hogy a szaglására illetve a megérzéseire támaszkodjon teljes értékű kutya lehet belőle. ehhez természetesen magadat kell nagyon felfejlesztened: érintésre, érzelmekre összpontosítani. pl. a kutyát ugyanúgy le tudod ültetni pórázzal csak itt az érintéssel adod tudtára hogy mit szeretnél nagyon finoman lenyomod a kutya fenekét. ehhez nem kellet semm a látása sem pedig a hallása. egy próba: mondjuk a kutya épp fekszik egy helyen te ott vagy tőle pár méterre, elképzeled magadban ahogyan a kutyát szólítod hogy jöjjön oda hozzád, elképzeled ahogyan az a kutya odamegy hozzád. és minden érzelmedet ebbe összpontosítod (nem gondolsz közben semmi másra csak erre, nem foglalkozol semmilyen külső zajjal csak ezzel) ugymond magadban szólongatod a kutyát hidd el hogy oda fog menni hozzád.


azt tudtad hogy a vak embereknek sokkal jobb a hallásuk, tapintásuk minden érzékszervük mint az "egészséges" embereké? azért mert teljesen rá összpontosítanak ezekre az érzékszervükre. megfigyelted már hogy a vakok részére is készült közlekedési lámpák milyen alig hallható berregő hangot hallatnak? egy forgalmasab napot az ember meg sem hallja, sokáig nem is tudtam honnan tudják hogy elindulhatnak. megtanultak a hallásukra figyelni. ugyanez fog történni a te kutyáddal is. megtanulja hogy a szaglására és az energiákra figyeljen.


szóval röviden én semmiképp nem altatnám el. nincsen annak a kutyának semmi baja csak ti hiszitek azt hogy ez baj és képtelen élni mert mi emberek a látásunkra és hallásunkra hagyatkozunk ha ez a kettő nincsen meg számunkra akkor valóban csak vegetálunk. de a kutyák két érzékszerve az a látás és elsősorban a szaglás. olyan ez mintha egy vak embert akarnál megölni mondván képtelen a további életre pedig tökéletesen rendelkezésére áll a hallása.

2013. jan. 12. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Ahogy az előzőek is írják a kutya meg tud lenni látás és hallás nélkül is, hogy ő hogyan érzi magát azt csak ti látjátok. Jó-e a kedve, örömet okoz-e neki a társaságotok, a simogatás, van-e étvágya, stb. Ha igen, van még miért élnie, hiszen érik kellemes ingerek amiket kedvel, érzi az érintést, a szagokat, az étel ízét, ezek nagyon fontos dolgok. Emberek is képesek többé-kevésbé boldog életet élni (ahogy bárki más) siketen és vakon, egy kutyának ez sokkal kisebb probléma. A vaksághoz már alkalmazkodott, a siketség pedig nem sokban változtat a helyzeten.
2013. jan. 12. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
62%

kedves Wintersunset!


azt kell mondjam hogy nem teljesen értek egyett hozzászólásod arra vonatkozó részével miszerint figyeljék meg elég boldog e a kutya. ugyanis téves információt hordoz magában.

először is azért mert biztosan kell egy idő míg a kutya megszokja azt hogy csak a szaglására támaszkodjon. pl. az oktatások illetve a kutyával való kapcsolatunk nem másra alapszik mint a hallásra illetve a látásra (értsd: szóban ültetés kézjellel). ezáltal a kutya többségében erre tanul meg összpontosítani és a szaglásáról főleg ilyen helyzetben könnyen "megfeledkezhet". ilyenkor a kutya valóban ugy érezheti hogy "elvtávolodott" a megszokott helyzetéből és egy kissé levertnek mutatkozhat. az sem mellékes szempont hogy a gazdái szánalommal sajnálattal tekintenek rá, esetleg már nem úgy foglalkoznak vele mert ugysem hall ugysem lát, illetve még sétálni sem sétálnak vele, kutyákkal sem találkozhat mert az ember azt gondolja ugysem hall ugysem lát, valóban kedvetlen depressziós lehet a kutya. kizártnak találom hogy ha a kutyával ugyanúgy foglalkoznak, sétáltatják (tehát érik ugyanúgy ingerek) akkor az eb depressziós vagy szomorú volna.


a kényeztetés (több simi stb) pedig egyenesen helytelen tanács ugyanis azzal azt érik el hogy a kutya el lesz kényeztetve és azt hiszi mindent megtehet, így késöbb problémás lesz a viselkedése amit tévesen a hallása és látása hiányának tudnak majd be és elaltatják. nem!


mint már írtam nem kell sajnálni azt a kutyát, egyáltalán nincsen szüksége rá. ha egy másik kutyával találkozna az nem menne oda simizni vagy nyaldosni a képét hogy ó te szegény nem látsz és nem is hallasz? ugyanúgy bánna vele mint a többi kutyával. lényegében csak két dologra kell figyelni: lehetőleg ne legyenek hirtelen mozdulatok (a kutya alszik én meg hirtelen odarohanok hozzá és megsimogatom megérintem, ehett álljak meg mellette pár percig hogy érezze meg a szagomat és csak utánna érintem) illetve számára idegen helyen nem engedem el. (ha pl. a kutyafutatóba járunk már évek óta nyilván betéve ismeri a helyet tehát ott pl. elengedhetem)

2013. jan. 12. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
84%
Szerintem még élhet így boldog életet. Mozogni tud, így el tudsz vele menni sétálni, a jól ismert helyeken pedig elengedheted. Az agyát is tudjátok még stimulálni jutalomfalat keresős játékokkal. Nem szabad elfeledkezni arról, hogy a kutya szaglása összehasonlíthatatlanul jobb az emberénél, így nincs annyira rossz helyzetben, mint amennyire mi emberek gondoljuk (remélem :)). Én a helyedben felkeresnék egy kutyaiskolát/kutyakiképzőt, hogy segítsen nekem alkalmazkodni az új helyzethez.
2013. jan. 12. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Azért valami nem kerek annál a kutyánál, hogy 4 évesen vak lett, 6 évesen meg süket is. 6 évesen egyáltalán nem jellemző az ilyesmi. A nagytestűek kb 10-11 év után kezdenek el veszíteni a hallásukból, látásukból.
2013. jan. 12. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
Egy valamibe kötök bele csak: SEHOL nem engedheted el, még azon a helyen sem, amit a kutya jól ismer. Mivel baj esetén nem tudod behívni! Sétáltatás alkalmával csakis pórázon lehet a kutyus. Egy siket kutya gazdája
2013. jan. 12. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Kedves 6-os!


Az a gond, hogy próbáltam elmagyarázni a gazdának, hogy így is lehet boldog a kutyája? Szerintem ez lenne a cél, egy szóval nem említettem hogy sajnálni kell, de szerintem te is tisztában vagy vele, hogy egy ilyen kutya extra törődést igényel, ami nem biztos, hogy új kutyák társaságának tömegét vagy utcai sétát jelent ebben az esetben. Volt már dolgom vak, alig halló kutyával és tudom, hogy az életükben a legfontosabb a biztos környezet, ami nem változik. Egy vak kutya nem szeret pórázon sétálni, nem szereti a környezeti változást. Azt szereti ha tudja hogy hol van, merre van az udvar, merre van a víz és az élelem, és hogy a gazdi is ott legyen. Környezetváltozással nagyon el lehet őket bizonytalanítani. Tudok egy ilyen kutya örökbefogadásáról. A fentieket kivéve egészségügyi probléma nélkül fogadták örökbe az állatmentőktől, ahol éveket töltött. Pár hét múlva belepusztult.


Ja és ha te vagy a 4-es, azt szeretném látni hogy hívod oda magadhoz gondolatban a kutyát. Szerintem ezt tanítanod kéne, komolyan!

2013. jan. 12. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!