Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Behívás tanítása kutyáknál?

Fannybaba8 kérdése:

Behívás tanítása kutyáknál?

Figyelt kérdés
Van egy 3 éves keverék kan kutyám. Okos, barátságos és játékos. Szivesen elengedném de nem akar visszajönni. Hogy tanítsam? Tippek esetleg?

2013. febr. 11. 18:32
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
2013. febr. 11. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm :)
2013. febr. 11. 19:30
 3/17 anonim ***** válasza:
22%

Hát, szerény véleményem szerint elég összetett dolog a behívás gyakorlása. A dolog egyik része az, hogy kellőképpen szoros legyen a kötelék közöttetek, a másik fele pedig, hogy Te legyél a kutya szemében is a falkavezér, akinek szót kell fogadni.


A mély kötödés építéséhez jó szívvel ajánlom Jan Fennell: Kutyapszichológia - Tanuljunk meg kutyául c. könyvét, a falkavezér szerepéhez pedig ezeknek a betartását:

[link]


És sok türelmet, kitartást kívánok, nem egy hét alatt tanuljátok meg mind a ketten bombabiztosan.

2013. febr. 11. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
48%

Ezt írtam erről egy másik kérdésre:


Mondjuk először is gyakoroljátok otthon a behívást és ha már ott jól megy, akkor elengedheted. Igazából nagyon sok eltérő választ is kaphatsz erre a kérdésre, mert valaki azt állítja, hogy csak és kizárólag tökéletesen behívható kutyát szabad elengedni, aki mondjuk ha egy macska után ered is simán le tudod fektetni paranccsal. Mások szerint meg pont akkor tanulja meg jól a behívást, ha elengeded. Van, aki azt mondja, hogy gyakorold előbb otthon, aztán terepen pedig rakj rá hosszú pórázt, madzagot és úgy hívd.. ha nem jön, húzd kicsit magad felé, hogy vegye a lapot... Ez azért fontos, mert a behívó szóra, parancsra minden körülmények között "válaszolnia" kell, azaz oda kell mennie hozzád. Én későn kezdtem el sétáltatni a kutyámat, de mivel az én kutyám nagyon kötődik hozzám, nem volt gond az elengedésből. Tehát én nem használtam madzagot, meg ilyesmi... Ha nem jött oda, akkor otthagytam és rohant utánam... Ezt persze csak olyan helyen lehet megtenni, ahol se más kutya, se autó, semmi nincs, csak a puszta természet (persze egy nyúl után így is elfut, ha vadászkutya). Nem árt egy kis jutalomfalat, illetve ha néha elbújsz előle... Minél jobban félted és pórázon tartod, annál nehezebben fogod tudni visszahívni, mikor elengedésre kerül a sor... Tehát gyakorolj vele otthon... Ha nem pórázzal, madzaggal, akkor úgy, hogy mindig akkor hívd be, amikor rád figyel, tehát amikor tutira biztosan oda is megy hozzád! Ez nagyon fontos, mert ha mondjuk a hozzám- paranccsal hívod és ha csak egyszer nem megy oda hozzád, onnantól kezdve arra a parancsra sohasem fog minden körülmények között reagálni, csak ha éppen ahhoz lesz kedve, nem köti le éppen valami. Ha már otthon mindig odamegy hozzád, akkor kiviheted terepre, nyugodt helyre, forgalomtól távol. Ott vagy madzaggal, vagy csak simán szabadon gyakorold. Hogy melyiket választod az függ attól is, hogy otthon mennyire sikerül megalapoznod a behívást. Aztán mindig egyre ingergazdagabb környezetben gyakorolj vele, ha nem vagy biztos magadban, akkor mindenképp madzaggal, 10 méteressel kb. És így tovább... Ahhoz, hogy egy macska után iramodó kutyát le tudj mondjuk fektetni, vagy csak simán megállítani, nagyon sokat kell gyakorolnod és minden esetben megkövetelned tőle, hogy odamenjen hozzád és egy kis kutyasuli sem árt! Persze jó kutyasuli, mert rossz is akad bőven... Ha pl. szabadon van és hívod, de nem megy oda, azt is csinálhatod, hogy hozzávágod a pórázt, vagy valamit, amivel kizökkented. Persze nem izomból, csak hogy kapcsoljon... Ami még nagyon fontos! Soha, de soha ne hívd magadhoz a kutyádat, ha büntetni akarod. Ha pl arra mész haza, hogy szedi szétfelé az ágyat és te odahívod és megbünteted, akkor azt elcseszed. Szóval ha pl arra mész haza, hogy rombol, tehát rajtakapod, akkor rászólhatsz, stb., de soha nem úgy, hogy előbb odahívod magadhoz. Egy ismerősöm kutyája elkapott egy csirkét, ő magához hívta és elverte... Még kölyök volt a kutya, tehát a behívást már kölyökkorban elcseszte...


A lényeg a következetesség és persze fontos a jó kapcsolat, kötődés a kutyáddal.

2013. febr. 11. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:

A behívás nem tanítás! Ez csak és kizárólag tekintély alapú! Érdemes jutalomfalatot használni, de nem lesz csak a kaja miatt 100%-os a behívhatósága a kutyának. Ha nincs kellé tekintélyed és nálad érdekesebb dolgot érzékel, nem fog hallgatni rád. Ha megfelelő a kutya kötődése feléd, megfelelően le szoktad fárasztani naponta és főleg kellő tekintélyed van, soha nem lesz gond a behívással.

Az, hogy otthon gyakorold, hülyeség. A kutya otthon, biztonságban, a saját, ingerszegény területén örül, ha foglalkozol vele. Persze, hogy működik! Ettől függetlenül kint még nem fog rád hallgatni. A hosszú póráz szintén fölösleges baromság. Nem hülye a kutya, tökéletesen tisztában van azzal, hogy mikor van rajta póráz és mikor nem. Ha nem tudod, hogy érd el a stabil behívást, mindenképp keress fel egy jó kutyasulit, ahol ez is az elsődleges szempontok egyike. Szükséged lesz oktató, hozzáértő segítségére, mert nagyon balesetveszélyes a kutyára nézve, ha nem tudod mindig kontrollálni, elrohan macska, más kutya, biciklis után, illetve az pedig nem élet neki, ha csak pórázon sétáltatod.

2013. febr. 12. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
Kedves 5ös! Próbálj már meg egy éppen szárnyait bontogató 4-5 hónapos kölyköt otthon behívni... Megnézném én, hogy megy e hozzád minden alkalommal... Teljesen egyértelmű, hogy minden új dolgot, legyen az ültetés, fektetés, behívás, otthon kell elkezdeni gyakorolni, mert ha valami otthon se megy, akkor máshol garantáltam nem fog! Egyébkét egy 10 méteres madzag aligha zavaró számára, viszont hasznos, hiszen mikor hívod a kutyát, de az nem jön, mert mondjuk leköti egy szag, stb., akkor nyilván be kell, hogy hívd valahogy... na ezért van a madzag, hogy meg tudd rántani, hogy elinduljon feléd, vagy erre jó lehet még, ha hozzávágod a pórázt, hogy rád figyeljen és elinduljon. De kérdem én, hogy ha se nem vágsz hozzá semmit, nincs rajta madzag és hiába futsz el, nem megy utánad, akkor az adott behívásra használt parancs nem veszíti el a jelentőségét? Dehogynem! Ha csak egyszer is nem megy oda hozzád az adott parancsra, akkor cseszheted!
2013. febr. 12. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
Ja és az pedig nyilván segít a dologban, ha van tekintélyed, de nem minden kölyökkel olyan egyszerű, hogy már az első nap elfogadjon. Némely fajtákkal, egyedekkel hónapokig kell foglalkozni, míg kialakul a sorrend, amíg elfogad téged vezetőjeként. Mert ugye nem mindenki úgy oldja ezt meg, hogy jól megveri a kutyáját és aztán kész... Szóval addig az x ideig is be kell hívni valahogy, márpedig nagyon sok múlik a gyakorláson otthon és nyílt terepen egyaránt. Kölyöknél és ragaszkodó kutyáknál ki lehet használni a követő ösztönét, ragaszkodását, na de ezt nem lehet készpénznek venni...
2013. febr. 12. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:

3 éves felnőtt kutyáról van szó, nem pedig pár hónapos kölyökről! A gyakorlás pedig csak akkor kell, ha tanulás előzi meg a feladatot. De a behívás nem tanulás!

A kötélről annyit, hogy minden kutyánál, amelyiket azzal kényszerítenek arra, hogy bemenjen a gazdához, jól látható, hogy pórázon gyönyörűen megy a behívás, anélkül nem. Azok ajánlják ezt és használják ezt a módszert, akik nem képesek helyre tenni a kapcsolatukat a kutyájukkal, nem képesek a behívás szabályát érvényesíteni.

2013. febr. 12. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
Én sosem tanítottam a behívást kötéllel, tehát nem azért ajánlottam, mert ismerem a dolgot, hanem azért, mert egyébként hasznosnak találom és nem állandóan kell használni, hanem csak egy darabig... és ahogy azt már írtam is, vannak kutyák (legyen az kölyök, vagy felnőtt), amelyeknél nem két nap rendezni a viszonyt (persze ha nem vered meg, de mondjuk ha egy 40 kg-s csaj vagy verjék már meg egy 60 kg-s rottit mondjuk). Szóval akkor addig el se engedd vagy mi? Jó most ezen lehet vitatkozni, nyilván kell hozzá a tekintély, a kötődés és még egy sor dolog. De a behívás ettől még tanítás marad, mert ha már valamit gyakorolsz és nyilván kell a gyakorlás ahhoz, hogy működjön, akkor az már tanulásnak számít...
2013. febr. 12. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
Na meg ezek szerint te azt állítod, hogy a te kutyád mindig, minden körülmények között odamegy és oda is ment mindig hozzád, anélkül, hogy így vagy úgy gyakoroltátok volna? Nehéz elhinni...
2013. febr. 12. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!