Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Tenyésztéssel kapcsolatos...

Tenyésztéssel kapcsolatos kérdések?

Figyelt kérdés

Olyan kérdésem lenne, elsősorban a kutya tenyésztőkhöz, hogy szoktak-e enyhe (nagyon minimális) harapás problémás kutyát tenyészteni (úgy hogy előtte a kutya fogát szabályozták, mintha nem is lenne ilyen gondja)? Gondolok itt pl. előreharapásra.

Orvosolják a problémát fogszabályzóval/műtéttel, majd mintha nem is lett volna semmilyen öröklött problémája a kutyának (mert senki nem tud róla, hogy ilyen korrekció történt) tenyésztik.

És ez egy munkavonalas németjuhász tenyészetbe mennyire okoz problémát (ami egyébként kitűnően dolgozik, HD/ED mentes, fáradhatatlan, temperamentumos állat).


És mennyire vinnétek ilyen kanhoz szukákat? Kiküszöbölhető a további öröklés egy ollós harapású szukával?

Minimális, nagyon enyhe előreharapásról van szó (még 1 mm-er sincs a két fog között)


2013. febr. 20. 14:31
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:
100%
Eltitkolni nem etikus. Ha amúgy annyira jó a kutya és ez a hibája publikus, akkor a későbbiekben a leszármazottainál oda lehet figyelni, hogy kiszűrjétek azokat az egyedeket, akik ezt esetleg öröklik. Szóval mérlegeni kell, hogy mit nyertek és milyen kockázatai vannak a tenyésztésbe vonásnak. Az enyhe előreharapást még a növekedési időszakban lehetett volna fehérje szegény étrenddel korrigálni egy kicsit.
2013. febr. 20. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszodat.

Kölyök tápot kapot (Brit-et), lehet hogy akkor emiatt nőtt túl az alsó állkapcsa?

Azért voltunk eddig megnyugodva, mert 3 hónaposan megnéztük, még rendben volt minden (de ugye az még nem mérvadó, hogy a kölyök fogak hogy állnak).

És mivel kezdő vagyok ebben a témában, azért voltam belenyugodva.


Tehát akkor te azt mondod, hogy ne nyúljunk hozzá? Hogy esetleg lássák a szuka tulajdonosok, hogy mi a helyzet és maguknak mérlegeljék, hogy megéri-e nekik, mert munkába tényleg kitűnő (és nem csak én mondom, hanem a segédünk is akihez járunk és az idegen segédek is, akik találkoztak eddig vele)

2013. febr. 20. 15:06
 3/27 A kérdező kommentje:

Jah.. és felajánlotta a tenyésztő, hogy garanciát vállal rá, de én nem akarom visszaadni a kutyát, mert akkor inkább pár évvel később beinvesztálok másikra, ha ez valóban akkora probléma.


Másrészről a testvéreinél egyiknél sem jelentkezett ilyen hiba, és a szüleinél sem állt fent ez.

2013. febr. 20. 15:08
 4/27 anonim ***** válasza:

Ha nem is látható az utódoknál, de öröklődik a hiba.A te kutyád szüleinek alomtestvéreinél vajon jelen volt-e ?

Öröklődő hibát nem lehet javítani.Vidd el tenyészszemlére és ott megmondják, belefér-e a tenyészthetőségbe az előreharapás mértéke.

Amúgy sem lehet tenyészszemle nélkül tenyésztésbe venni egy kant. Sőt...munkásnak a körung illik.

2013. febr. 20. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/27 A kérdező kommentje:

Szia!

Ez így van, MNJK-nál utána jártam, ott azt mondták, hogyha nem fér be egy gyufaszál a két fog közé, akkor hibának számít (és nem fér be),ha pedig befér akkor kizárják. Igen, kell a körung, de elvileg a körunghoz sem kell már kiállítás (új szabály szerint).

2013. febr. 20. 15:30
 6/27 anonim ***** válasza:
Nem tudom, hogy a Britnek mekkora a fehérje tartalma, de pl. olyan kutyák számára, ahol az előre harapás standard elvárás, azoknak létezik 30% feletti fehérje tartalmú kölyök táp is direkt emiatt. Azt te tudod, hogy az alomtesóknak van-e ilyen hibája és a sajátodat mivel etetted. Egy németjuhásznak a 25/12-es táp bőven elég. Érdemes lenne a kérdést megbeszélni a tenyésztőjével is.
2013. febr. 20. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 anonim ***** válasza:

A fogszabályzás szerintem nagyon etikátlan, ezt a hibát nem szabad eltitkolni a szukatulajdonosok elől, mert ha máskor nem is az utódokban megjelenő harapáshibából észre fogják venni, hogy valami nem stimmel a kannal.

Én személy szerint nem vonnék tenyésztésbe egy ilyen kant, mert egy olyan fajtában, mint a német juhász, ahol igen nagyszámú egyedet törzskönyveznek évente, bőven lehet olyan kant találni, aki minimum ilyen szintet teljesít munkában és még a foga is rendben van. Ha ritka fajta lenne és egy egész vérvonal veszne ki, ha nem vonják tenyésztésbe, akkor más lenne a helyzet. Mérlegelni kell még a kutya származását is, mert ha egy igazi unikum a törzskönyve és nincs még egy ilyen a világon, akkor lehet elnéznék neki egy aprócska foghibát, de ha átlagos ősöktől származik egy ismeretlen kennelből, akkor nem fedeztetnék vele.

A genetika nem ilyen egyszerű, hogyha foghibás a kutya, akkor ez megjelenik a kölykeiben is. Lehet, hogy csak a 3-4. generációban jön majd elő, de az is lehet, hogy rögtön az első alomban fokozottan megjelenik, ezt nem lehet előre tudni.

Minden esetre én azt ajánlom, hogy menjetek el egy tenyészszemlére, ott majd a hozzáértő bíró eldönti, hogy tenyészthető-e a kutya avagy sem. Ha nem kapja meg a tenyészthetőt, akkor nincs is min tovább gondolkozni. A tenyésztőjével mindenképpen beszélj, ha még nem tetted volna meg, mert ha tenyésztési céllal vetted a kutyát, akkor lehet erre vállalt valami garanciát(az ár egy részét visszafizeti például).

2013. febr. 20. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/27 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek a válaszát.


Utolsóra válaszolva, nagyon jó kennelből származik, kiváló, körungos szülőktől (akiknek minden rendben van a fogával, és a testvérein sem ütközött ki ilyen).

Elit törzskönyvvel rendelkezik, tehát abszolút meg voltam győződve róla, hogy semmi sem fog váratlanul érni.. Hát ért...

főleg erre nem gondoltam, hogy ilyen fog történni...


Brit táppal etettem, eleinte kölyökkel majd később sport táppal. Ami prémium minőségű tápnak számít.


Kicsit tanácstalan vagyok.... Természetesen szándékomban áll elvinni tenyésszemlére, ott biztosan meg fogják tudni állapítani, hogy mehet-e tovább vagy sem?

2013. febr. 20. 17:06
 9/27 anonim ***** válasza:
Először is mutasd meg a tenyésztőjének. ha jó agyu a kutya, és szereted, tudsz vele dolgozni, akkor dolgozzatok. max. ha szeretnél másikat, veszel mégegyet. Ismerek olyan VB-s kutyát, aki félheréjű. nem tenyésztenek vele, de olyan eredményeket produlkál, hogy ámulnak rajta. ha sport célra vetted, akkor az elsődleges szempont az legyen, hogy arra megfelelő legyen. De, hogy a kérdésedre válaszoljak, eltitkolni nem etikus.
2013. febr. 20. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 anonim ***** válasza:
A Brit Sport 30% fehérjét tartalmaz! Azzal simán tönkretehetted, ha kölyökként ezen nevelkedett. Ezt legfeljebb valóban aktívan sportoló kifejlett felnőtt kutyának szabad adni. Ebben az esetben viszont nem öröklött, hanem szerzett rendellenességről van szó és erre a tenyésztői garancia sem vonatkozik.
2013. febr. 20. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!