Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Korai ivartalanítás kutyáknál?

Korai ivartalanítás kutyáknál?

Figyelt kérdés

Kinek van tapasztalata KORAI (párhetes korban) elvégzett ivartalanítással kapcsolatban? Főleg külföldi honlapokon találtam erről anyagot, és teljesen megoszlanak a vélemények állatorvosok közt is, de érdekel a téma, ezért gondoltam, megkérdezem.

Tenyésztési szempontból érdekelne. Itthon szerintem sz.rt sem érne, ha ivartalanítási kötelezettséggel adnák el tenyésztők a kölyköket, ahogy az sok országban már bevett szokás. Ha az alom legjobbját megtartom (mert eleve ezért hozom le az almot, és mesterséges megtermékenyítéssel, hátha kisebb lesz az alomszám, ugyanis 2-3-4 kölyöknek is hatalmas felelősség és feladat JÓ gazdát találni, aki kitart a kutya mellett annak egész életében), a többit pedig ivartalanítva adom el (cél: gátat szabni a szaporításnak), az ivartalanított kölyköknek lehet bármilyen fejlődési zavara?


Bocs, ha zavaros a kérdésem, remélem azért érthetően fogalmaztam.



2013. márc. 11. 20:04
 1/7 anonim ***** válasza:
Nem lesz "fejlődési zavara. Max a gazdája örülhet egy idős korában is kölyök szinten játékos kutyának. És kissé mergnyúlik a lábuk. Nem komoly mértékben. Vagyis, testileg is megmaradnak egy fiatal növendék kutya szintjén.De hobbisoknak ez igazán nem olyan nagy gond.
2013. márc. 11. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Kifizeteted a spermát, az inszeminálást, az anyakutya orvosi költségeit, az ellést, a kicsik felenevelése is baromi sokba kerül. Törzskönyvek, oltások. És még ivartalanitani is akarod, meg olcsobban is adni??????? Hogy???? Ráadásul én nem hiszek abban, hogy 100%-os biztonsággal ki lehet választani a legigéretesebb kiskutyát az alomból 8-10 hetes koráig. Ragaszkodni kell a kapcsolattartáshoz, és ezt szigorúan be is tartatni, és olyan szerződést kell irni, ami kitér mindenre.
2013. márc. 12. 06:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Ausztriában és Németországban 6 hetes kortól elvégzik az ivartalanítást. M.országon 3-5 hónapos kor előtt ritkán :(

mivel a világban év ezredek óta ivartalanítanak pár hetes kutyákat , nem hiszem ,hogy lenne negatívuma.

2013. márc. 12. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

én ellenzem a korai ivartalanítást, mert ha én kiadok teszem azt egy rottweiler-ért 100.000 Ft-t mert imádom a nagy, zömök testék, és a temperamentumát, amik kialakulásához szükség van némi nemi hormonra is, akkor nem fogom addig ivartalanítani, amíg ki nem fejlődik teljesen, mert nem egy megnyúlt lábú, örök kölyök kutyát szeretnék, hanem azt, hogy amíg kölyök, viselkedjen kölyökként, és ahogy fejlődik, testileg, úgy szépen fejlődjön ki agyilag is.

Azért hoztam fel a roti-t példának, mert egyik barátnőm kölyökkorában kasztrálta a kutyáját, és most 8 vagy 9 évesen amikor már azért ki van fejlődve,és sokan megkérdik, hogy fajta tiszta-e egyáltalán, mert tényleg nem hasonlít egy kifejlett kan rotihoz,

Nagyon magas, és a teste is nagyon hosszú...nem igazán rotis.

A temperamentumáról nem tudok mit írni, mert azt annyira nem ismerem, de olvastam már érdekes dolgokat.

Nekem 12 éves német juhászom van, sose volt kasztrálva, gyönyörű, arányos testalkata van, és jellemileg igen kiegyensúlyozott, nem szeleburdi. Ha játékról van szó, akkor persze ennyi idősen is jön, de nem olyan kis majom, mint régen volt, és én nekem ez pont így jó.

A fiatalabb kutyámat viszont tervezem ivartalanítani, de vele is megvárom az 1-1,5 éves kort, addig meg figyelek, és óvom.

De, ez a dolog is relatív, szerintem nem lehet meghozni a legjobb döntést, hogyha még azok se tudnak megegyezésre jutni, akik ezzel foglalkoznak.

Ez, az én véleményem, biztos, hogy van, aki egyet ért velem, és biztos, hogy sokan nem.

De, ha olyan oldaláról nézzük a dolgot, hogy a Tenyésztők ivartalanítják a kölykeiket, ezáltal óvva őt a szaporítóktól, az még mindig nem megoldás a szaporításos problémára, mert az jó vérvonalú kutyákat valóban nem fogják tudni szaporítani, de a sok gyengébb minőségű kutyát igen.

2013. márc. 12. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat, mindegyikben van igazság.


Olcsóbban nem adnám az ivartalanított kölyköket, normál áron adnám, amennyit a fajtában egy kiemelkedő párosításból származó kölyökért itthon elkérnek. És tény, hogy ivartalaníttatni is a kölyköket az egyéb költségek mellett irtózatos ráfizetés lenne, de nincs más ötletem, hogy lehetne megakadályozni azt, hogy mondjuk a hobbi célra eladott kölyköt, aki nem is lett olyan felnőttként, ne fedeztesse a gazda, csak mert rájött az ötperc, hogy Cukika mégis legyen anyuka.


Sajnos több olyan történetet hallottam, hogy a tenyésztő a legjobbnak tűnő gazdának adta el a kölyköt,többszöri személyes találkozás, a vevő tántoríthatatlan volt, tényleg jó gazda is volt egy ideig, aztán jött a gyerek vagy megunta a kutyát, mert mégsem gondolta utólag olyan komolyan, és simán túladott rajta a tenyésztő tudta nélkül, az új tulajdonos pedig elkezdte fedeztetni stb.


A szerződés sajnos azt látom, semmire sem biztosíték, ha a tenyésztő pereskedni is kezdene, egy sajnos a tyúkper kategória, lassan halad az eljárás, és mire megszületik a döntés már rég lejött több alom :(


De abban is igazatok van, hogy sokszor a középszerűnek tűnő kölyökből lesz aztán a legszebb, és a legszebből a semmi extra felnőttként, és én is tartok a kölykös viselkedés és az amorf testalkat kialakulásától...mert ugye csak azt szeretném, hogy a hobbi célra eladott kölykök is a fajta méltó képviselői legyenek, még ha nem is kiállítási minőségűek, mert az azért ritka, hogy egy alomban mindegyik kölyök kimagasló (láttam már rá példát, de nagyon ritka).


Csak olvasgatom itt is ezeket a fedeztetésre vonatkozó kérdéseket, és riasztó, hogy mennyien hoznak le hobbiból, csak úgy almokat, mindenféle tévhitre alapozva, vagy pusztán önzésből és felelőtlenségből, mondván, milyen cukik a kiskutyák. Mondjuk az ennyire sötét vevőjelölteket azért ki lehet beszélgetés alapján is szűrni, nem tudom, remélem...mindenesetre évente biztos nem akarok almot, pont emiatt.

2013. márc. 12. 09:58
 6/7 anonim ***** válasza:
nekem a szerződésemben benne van, hogy a kutya csak akkor hozhat utódot a világra, ha a kötelező szűrései, illetve a tenyészszemléje megvan. Ellenkező esetben azonnal visszahozhatom ellenszolgáltatás nélkül. A szaporitani vágyók elég ritkán vesznek minőségi kennelből kiskutyát. ha ivartalanitod, akkor nem adhatod ugyanazon az áron mint az igéretes kiskutyákat. Jelképes összeget kérhetsz csak értük. de ők is ugyanannyit, és ugyanazt eszik , ugyanazt a foglalkozást kapják mint a kiállitásra szánt testvéreik. Akik 100 ezres nagyságrendet fizetnek egy kölyökért, elég ritkán elletik össze vissza. már ők is minőségre törekszenek, ami nem baj, ha a tenyésztő segitségével történik.
2013. márc. 12. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
még annyit: a szerződésem szintén tartalmazza, hogy elővásárlási jogot tartok fent.
2013. márc. 12. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!