Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Klikker gondok?

Klikker gondok?

Figyelt kérdés

Nemrégen szereztem be egy klikkert hogy hatékonyabban menjen a tanulás, illetve a pozitív cselekvésekre való ráerősítés. Első lépésként a kutyának bekondícionáltam és le is ellenőriztem hogy megértette-e vajon a lényeget. Egy katt és máris figyelt. A gondom hogy ha a kutyust ténylegesen tanítani akarom valahogy mintha nem figyelne a lényegre, tehát a kattintás neki önmagában mégsem elég mint pozitív megerősítés. A szóbeli dicséretre figyel jobban, míg a kattintást nem értelmezi hogy az amit éppen csinál az jó. A kattintás után természetesen mindig megkapja a jutit. Lehetséges hogy ehhez több idő kell? Mivel azelőtt mindig csak szóbeli dicsérettel tanult. Azt szeretném nála elérni hogy elég legyen csak a kattints, ne kelljen szóban is dicsérgetnem. Esetleg ez nem megoldható? Le tudnátok írni a személyes tapasztalataitokat a klikkerrel kapcsolatban?

Kattintás-dicséret-juti vagy dicséret-kattints-juti? Melyik a helyes sorrend ebben az esetben?


2013. márc. 15. 21:01
 1/7 A kérdező kommentje:
A kutya szuka, keverék, kettő éves.
2013. márc. 15. 21:02
 2/7 anonim ***** válasza:
52%

A klikker nem arra való, hogy felváltsa a szóbeli dicséretet, hanem arra, hogy elkapd a tökéletes pillanatot amikor a kutya valami jót csinál és rögtön tudja, hogy az helyes. Utána úgyan

úgy meg kell dicsérni, jutalmazni.

2013. márc. 15. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Klikker mellé nem is kell feltétlenül szóbeli dicséret. Persze nem kell és nem is szabad teljesen elhagyni, főleg ha a kutya megszokta, hogy hangos gazdája van, de akár fokozatosan lehet csökkenteni. Például formálásnál ha a kutya aktívan gondolkodik és nem fagy be, elképzelhetetlen a folytonos magyarázás és dicséret. Egyébként a formálás, például a 101 dolog a dobozzal pont olyan, amitől a klikker nagyot tud nőni a kutyában.


Ha kell ilyen, akkor talán még az a leghelyesebb sorrend, hogy klikk pont, mikor elkapod az adott cselekvést - kaja és közben a szóbeli dicséret. Ha a dicséret a klikk előtt van, akkor a klikk egyfajta másodlagos kondicionált megerősítés lesz, kevésbé jelentős a kutyának (van módszer, ahol így használják a klikkert). Az elsődleges megerősítés pedig a hangod lesz.

De nagyon sokszor van gond azzal is, hogy eleinte az emberek automatikusan nyúlnak a jutalomért a klikk közben vagy akár még előtte. Ez azért hiba, mert így a mozdulat lesz a kutyában az elsődleges megerősítés, megint csak nem a klikker hangja. Erre is figyelj majd.

2013. márc. 15. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Valletta ***** válasza:
100%

Én a szemkontaktussal kezdtem (vagyis figyelmet vártam el), ha a szemebe nézett a kutya, 1-2 mp-en belül kattintottam és dobtam a falatot. Öt perc után ráérzett, amit nem csak onnan tudtam, hogy újra és újra felvette a szemkontaktust, hanem hogy kattintás után azonnal várta a falatot. A későbbiekben is, amikor pl. a pálca orrával való megérintését gyakoroltuk, ahogy kattintottam, levette az orrát és várta a jutalmat, amit 1-2 mp-en belül meg is kapott.

A klikk arra jó, hogy elkapd a pillanatot, amit vársz a kutyától, mert mire odaadnád neki a falatot, már mást csinálna, így nem értené pontosan, mire megy ki a játék. Én a kajával egyidőben szoktam hanggal dicsérni ha valamit nagyon jól csinál, általában csak falat van és csend.

2013. márc. 15. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 sippara ***** válasza:
Az első teljesen jól leírta. Annyit tudnék még hozzá tenni, hogy ha úgy látod a kutyán, hogy nem érti a klikker lényegét, kezdjetek olyan gyakorlatokat újra tanulni klikkerrel, amiket "hagyományosan" már átvettetek és jól mennek (akár ültetés, fektetés). Itt meg tudod neki mutatni, hogyan is működik a dolog.
2013. márc. 15. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Szilvi & Argos ***** válasza:
Azt is csinálhatod, hogy sima hétköznapi dolgokat, mint behívás, úttestnél megállás, kutyákkal való helyes kommunikáció, stb. leklikkelsz, adsz neki érte kaját és közben nagyon megdicséred. Ezzel még jobban általánosítod a klikkert
2013. márc. 15. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Azt írod, hogy be van kondicionálva, mert ha klikkelsz, akkor figyel. Ez így nem jó. Akkor van bekondicionálva, ha amikor klikkelsz, akkor várja a jutifalatot illetve megy érte.
2013. márc. 15. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!