Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Tenyésztőtől vegyek, vagy...

Tenyésztőtől vegyek, vagy menhelyről fogadjak örökbe kutyát?

Figyelt kérdés

Nagyon sokat gondolkoztam ezen a kérdésen és hát nem nagyon tudok dönteni. Nagy álmom volt idáig egy fajtatiszta amstaff, egy megbízható kennelből. A tenyésztőtől vásárolt kutyusnál ugye nagyjából tudnám, hogy mire számíthatok, milyen az idegrendszere a kutyának,mit örökölt, milyen betegségekre hajlamos(remélhetőleg minél kevesebbre) stb.


Viszont látom a képeket a sok megkínzott, magára hagyott kutyáról is és hogy sok menhely meg van telve, alig fogadnak az emberek örökbe kutyát. Megszakad a szívem értük, de ha belegondolok, akkor nem tudhatom, hogy milyen idegrendszerű kutyákról van szó, hosszútávon milyen hatással lesz rájuk az átélt trauma, ami miatt a menhelyre kerültek. és hát sok esetben ezek a kutyusok több generációs keverékek, vagy esetleg szaporítótól származó kölykök- tudjuk, hogy ezeknek a kutyáknak mennyi de mennyi egészségügyi és pszichés problémájuk lehet. :(


Ti mit gondoltok? Melyik variációt támogatjátok?


2013. ápr. 4. 13:46
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
77%

ha van célod a kutyával (verseny, kiállítás), akkor maradj a tenyésztői kölyöknél, ha nem, akkor nézegesd a fajtamentők oldalát, hátha ráakadsz a Nagy Szerelemre :)

mellesleg bármelyik verzió mellett is döntesz 1-2 év múlva, mikor már az első felnőtt, kialakult az egyénisége és megvan az összhang köztetek vállalhatsz mellé még egyet, a másik verzióból.

2013. ápr. 4. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
82%

Én is majd amstaffot-t szeretnék.De csak 2-3 év múlva tudok ilyen kutyát tartani.

Én is vacilálok,hogy egy tk-s kölyköt vegyek akit kezdetektől én nevelek vagy egy 1-2 év körüli felnőtt kutyust fajtamentőktől.Viszont én is amiatt gondolkozok ezen,hogy az átélt trauma mennyire befolyásolja a kutya további életét,hiszen sosem tudhatom,hogy mi válthat ki vmit belőle.És egy ilyen erős kutyánál akár veszélyes is lehet.

Én arra gondoltam,hogy amikor kutyát szeretnék megnézem a fajtamentők oldalát és csak egy barátságos tesztelt amstaff-ot fogok örökbe fogadni,ha akkor épp ilyen nem lesz akkor kölyköt veszek..bár én is inkább megmentenék egy kutyust..

2013. ápr. 4. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat :)


Hát igen, akkor úgy látom tényleg egy rizikós kérdést vetettem fel. :)


Egyébként nincs konkrét célom a kutyussal, ami miatt megvenném, csak egy társat szeretnék. :) De ennek ellenére nem tudhatom, hogy mit hoz a jövő és nem tartom kizártnak, hogy valaha kiállításra, vagy ügyességi versenyre járjak vele.

Nem akarom elkapkodni, várok még egy kicsit én is a dologgal hátha tényleg beleszeretek egy mentett kutyába. :)

2013. ápr. 4. 15:01
 4/20 anonim ***** válasza:
71%

az én véleményem az hogy egy enyésztőtől vett jó idegrendszerű kölyökkel is meggyűlhet simán egy hozzá nem értőnek a baja. itt nem feltétlen a kutya fajtáján, hanem magán a kutyán van a hangsúly. ha nem nevelik következetesen, a tökéletes idegrendszerű kölyök is válhat gondá nagyon könnyen. sőt akár még veszélyessé is, főleg ha domináns (ami teljesen természetes normális jelenség) és nem foglalkoznak eleget vele. és ott sem tudhatod soha hogy a kutyából mi mit hozhat ki hiszen nem vagy benne a fejében és ami a legfontosabb: ösztönlény. pár napja írtam hogy az enyém egyszer megijedt egy motortól, pedig se előte se utánna nem volt gondja. sőt egy hangos utcabálon is gyönyörűen végigment. (tenyésztőtől vett, evidens, jó idegrendszerű kutya.)


a fajtamentőknél nagyon antiszoc kutyákat nagyon jól rendbehoznak. sőt ha úgy nézzük ott legalább tudod előre ha pl. a macskával semmiképp nem jön ki, vagy a kanokkal. valljuk be egy mellettem felnövő kölyök esetében ez lutri. lehet hogy tegnap még tök cuki volt mindenkivel de aztán beüt a felnőttkor és csak nézek hogy nah akkor most mi van. egyébiránt ezeket a kutyákat alapból nem is adják ki hozzá nem értőknek, illetve találkoztam már olyannal is hogy ingyenes sulit is adnak mellé. véleményem szerint ha örökbefogadott a kutya előre lehet számolni nagyon sok tulajdonságával, ugyanis ezekre figyelnek és tájékoztatják is a leendő gazdit. ha más egyén dologban a kutya mégsem olyan amilyennek mondták, az véleményem szerint már a gazdi hibájában keresendő és abban hogy nem képes megfelelően nevelni a kutyát, de ugyanebben az esetben -mint már írtam- a kölyök kutya is simán "kifordul magából" ha felnőtt lesz. sőt ha az alapvető dolgokat nem tudja a gazdi akkor semmilyen kutya nem lesz mintapéldány, függetlenül a fajtától. csak eszméletlen ritka esetben létezik olyan totálisan megadó kutya amelyikhez nem kell "szakértelem".


ha azt is vesszük továbbá hogy a tenyésztőtől vett kutyával mindenképpen érdemes kutyasulizni akkor lényegében ugyanott vagyunk mint amikor az örökbefogadott ebbel járunk el. ha a jó idegrendszerű kölyköt nem neveljük megfelelően azt is nehéz visszatartani ha már felnőt akárhogy is nézem. én azt javaslom hogy a kérdező járjon el önmaga egy nagyon jó kutyasuliba, nézzen alaposan utánna mindennek hogy egy nagyon fontos dolgot megértsen: ki legyen a vezető és ki a követő. és persze mégegyet: unatkozó kutyából még eddig sosem lett jólnevelt. tök mindegy itt is hogy örökbe fogadott e avagy tenyésztőtől kutya. az antiszociális kutyákba komoly munkát fektetnek hogy normálislegyen. hogy megtanulja más szemmel nézni a világot. ezt a komoly munkát meg kell becsülni és "továbbvinni" törődni az állattal, sulizni, célt kitűzni elé akár sportban stb stb. és megfelelő vezetője kell legyünk. ugyanezt várja el a jó idegrendszerű tenyésztőtől származó kölyök nem mást. ha ezt nem képes biztosítani a gazda akkor lehetnek gondok.


jó sokmindet írtam, remélem azért érthető, hogy azok a tényezők amitől a kérdező fél az ugyanúgy minden más kutyánál fennál. így én azt javaslom hogy kutyasulival, aktív törődéssel mentsen meg egy kutyát, aminek a jelleme nem lesz zsákbamacska hiszen tökéletesen tisztában vannak a jellemével. főleg ezeknél a kutyáknál figyelnek nagyon oda. ha pedig a kérdező abban a tévhitben él hogy tényleges kutyás tudás nélkül és a ráfordított idő és energia nélkül megvásárolható a csoda kutya akkor véleményem szerint sem tenyésztőtől sem menhelyről nem javaslok ilyen típusú kutyát.

2013. ápr. 4. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 A kérdező kommentje:

Köszönöm kedves utolsó! :)


A kutyaiskolák világa nem idegen a számomra, mivel apukám benne van, ezzel foglalkozik és sokat tanulok tőle folyamatosan.


Természetesen, mindegyik kutya külön egyéniség, nem csodakutyát szeretnék. Viszont, ha már kutyát vásárolok/fogadok örökbe, akkor nem szeretném, hogy végig kelljen néznem ne adj isten a pár éven belüli halálát, ilyen-olyan öröklődő betegség miatt. Tudom, hogy ez is lutri, de valljuk be, hogy azért a tenyésztők értik a dolgukat.

Ezzel szemben a keverékeknél nem tudhatjuk, hogy felmenőknek milyen pozitív és negatív tulajdonságaik voltak, amik ötvöződnek a kölykökben. Természetesen ez is lutri, lehet, hogy makkegészséges kutyává válnak a kölykök. És sajnos a következetes nevelés sem mindig vezet célra.. Épp nemrég hallottam, hogy az egyik ismerősünk viszonylag fiatal németjuhásza(eszméletlen okos kutya volt, versenyekre jártak stb.) egyszerűn "megbolondult". Megtámadta a család több tagját, ezután kihívták az állatorvost, aki az elaltatás mellett döntött, mivel a kutya közveszélyessé vált egyik pillanatról a másikra. Még az állatorvos sem tudott a közelébe jutni, így végül vadászoknak kellett lelőni. :(

2013. ápr. 4. 15:32
 6/20 A kérdező kommentje:
Egyébként részleteket nem tudok, lehet, hogy nyugtatólövedéket lőttek belé és ezután altatták el, de végül is a végkimenetel szempontjából ez lényegtelen. :(
2013. ápr. 4. 15:35
 7/20 anonim ***** válasza:
53%

15:15-ös nekem segített amit írtál! :) hajlok az örökbefogadásra majd ha itt lesz az idő! :)


2. vagyok..


Magyar amstaff fajtamentőknél próba időn vannak kin a kutyák vagyis ideiglenesbe állítólag pár hónapig azalatt letesztelik, más kutyákkal (kannokkal is ,szukákkal is)macskákkal,gyerek és idgenekkel is..


[link]


nézz körül itt vagy Facebookon is megtalálod őket,ott többet írnak a kutyákról(facen) is meg sok kép is van!


tuti tőlük fogok kutyát örökbe fogadni :)

2013. ápr. 4. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
A fajtamentők kiismerik a kutyát,mielőtt örökbe adják.Igazából ha nincs versenyzési célod vele,fogadj örökbe,2 életet mentesz meg.
2013. ápr. 4. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 A kérdező kommentje:
Én is hajlok rá, megfontolom :-)
2013. ápr. 4. 16:04
 10/20 anonim ***** válasza:
53%

a hosszan válaszoló vagyok.


eddig én is vásároltam a kutyákat, de mióta tudom hogy mennyi ilyen típusú kutya van azóta elhatároztam hogy tuti a következő ilyen kutya lesz. igaz mi külföldön vagyunk de a párom simán rávágta nemegyszer hogy kifizeti az utiköltséget is őt ez nem érdekli. nagyon sok nagyon szép kutya van. és én belegondoltam hogy valójában egy olyan kutyát kapok aminek a jelleme már kialakult, sőt eksztrákkal, megtanítják nagyon sok mindenre, amire pl. a jelenlegit nekem kellett. ilyen pl. a szobatisztaság, önmagában a tiltások, legyen semleges az utcán történő dolgokkal, sétáljon széépen pórázon stb stb. tulajdonképpen készen kapok egy kutyát aminél semmi egyéb feladatom nincsen csak ugyanúgy törődni vele és helyt állni a vezéri pozíciómban. akkor kizárt hogy bármi különösebb gond adódjon.


a német juhászos példát én nem feltétlen veszem úgy ahogyan első hallásra sokan. borzasztó sokmindenen múlik ha egy kutya "hirtelen bekattan". mi van ha csak a kölyökkorból az addig is vezető pozícióban levő kutya felnőtté vált? olyankor elkezdi maga eldönteni ki barát és ki ellenség. ilyen esetekben egyből rávágják hogy bekattant. mi van ha azza a kutyával nem sétáltak eleget? az nem elég ha a kutya pl. egy udvarban szépen megtanulta a parancsokat. mozogniuk kell. sőt minél nagyobb méretű és minél aktívabb a kutya annál többet. a mi pitünk iszonyat energiával rendelkezik. ha nem vezetnénk le az energiáit eléggé lehet ő is ugyanúgy bekattanna. de legfőképp akkor vannak nagy és "értehtetlen" változások amikor a gazdi soha nem volt vezére a kutyának.

legjobb példa erre pont ezeknek a kutyáknak a rehabilitációja. elvadult antiszoc, verekdeésre használt kutyákból csodát művelnek. aminek nem más a titka mint az hogy a vele foglalkozó ember megérteti a kutyával hogy nem ő a főnök és hogy mit vár el tőle. így idővel ezekből a kutyákból nagyon jó ebeket faragnak. megérti a kutya hogy nem kell nekiesnie a mellette álló másik kutyának mert nem az a feladata. éppen cesar és még nagyon sokan mások az ilyen kutyákért vannak és próbálják megértetni az emberiséggel hogy attól mert egy kutya rossz kezekbe került és rossz nevelést kapott még nem kell halálra ítélni vagy magányra.


nagyon jól írta az egyik válaszoló azt is hogy ezekkel a kutyákkal ideiglenesen valaki van. tehát az antiszoc rossz idegrendszerű kutyával élnek ami ha menthetetlen evidens hogy nem is adnák örökbe. nagyon sok ilyen típusú kutyát amelyik domináns eleve nem is adnak oda hozzá nem értő gazdinak. ugyanis a domináns kutyához valóban több belefektetett energia kell hogy tudja nem ő lesz a jani. ugyanakkor hiszem és tapasztalatból is mondom ha ezekkel a kutyákkal megfelelően bánnak nagyon csodás kutyát kaphatnak cserébe. az enyém is domináns, nem egy egyszerű eset. valljuk be néha nem is a szívem csücske, de a belefektetett energia és munka miatt alapvetően nagyon jó kutya. de ez minden más kutyáról ugyanúgy elmondható mint már azt előzőleg is írtam. rengeteg problémás kutya van, legyen az tenyésztőtől, menhelyről vagy ne adj isten szaporítótól. de minden esetben ha egy kicsit alaposabban megvizsgáljuk a helyzetet rájöhetünk hogy a gazdi nem tud kellőképpen helyt állni, legyen az a vezérség hiánya, vagy a le nem mozgatott kutya esete. igaz a le nem mozgatott kutya esete is a vezérség hiánya ugyanis a jó vezér, a jó vezető biztosítja a "falkája" számára a mozgás lehetőségét.


érdekes egyébként az is hogy sok esetben jóval könnyebb is az ember dolga egy alaposan kifárasztott eb esetében. én pl. bármibe lefogadnám hogy legyen akármilyen jól nevelt is az enyém, legyek akármilyen sziklaszilárdan én a vezető, ha a kutyám csak száz évente egyszer lát mezőt pl. igen nehéz lenne kordában tartanom. és nem azért mert nincsen tekintettel rám, hanem pontosan azért mert ő nem egy robot, akitől elvárhatom hogy higgadtan kezeljen egy olyan nagy dolgot hogy végre szabad lehet, vagy azt hogy éli az unalmas ingerszegény életét egy udvarban.


az meg hogy lehet az örökbefogadott valamibe belehal... hát. mibe? betegségbe ha oltva van szinte kizárt, ha figyelünk rá és azonnal orvoshoz visszük ahelyett hogy itt kérdeznénk (ahogy sokan teszik sajnos) szintén kizárt. egy tenyésztőtől vett kutya is az ilyen jellegű felelőtlenség ugyanolyan áldozata lehet. elütni egy tenyésztői kutyát is elüthet az autó. hosszútávú költséges egészségügyi poblémákról jobb menhelyeken tájékoztatnak (tehát nem lutri), de az is lehet hogy ők állják a költségeket. szóval még mindig oda lyukadunk ki hogy a menhelyi kutya valójában nem is olyan lutri mint ahogyan azt első gondolkodásra hiszzük. sőt, sokkal kiszámíthatóbb.

2013. ápr. 4. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!