Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mudi-gazdák! Mesélnétek a...

Mudi-gazdák! Mesélnétek a fajtáról?

Figyelt kérdés
Egyelőre csak tájékozódnék, fajtaleírásokat olvastam, de örülnék valami személyes tapasztalatnak is, véleménynek is:)
2013. ápr. 29. 08:23
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

A tapasztalataim a következők:

A mudi egy nagyon értelmes, tanulékony kutya, aki szeret együttműködni és jól alkalmazkodik a gazdához. Lakásban csöndes, viszont a szabad ég alatt nem az. Az, akit zavar az ugatás, ne ezt a fajtát válassza, mert sokkal többet és változatosabban ugatnak, mint sok más fajta.

Az, hogy egygazdás, inkább függ a nevelésétől, mint alap természetétől - az én kutyáim nem egygazdásak.

A legtöbb mudiban erős védőösztön van, ami a terelőösztönnel párosulva jó kihívás a gazdának, pl az én mudijaim nagyon gyorsan váltanak közöttük.

Nagyon gyors kutyák.

Nagyon ragaszkodnak a családhoz, de nem igaz az, amit sok tenyésztő szeret mondani, hogy a mudit elküldeni nehéz... talán azokra a mudikra, akik minden nap legeltetnek, hajtanak, igaz ez, de úgy egyébként nem, ugyanúgy rohangásznak, mint a többi kutya, csak gyorsabban, és ugyanúgy be kell őket hívni és ugyanúgy el lehet őket rontani.


Az idegenekkel való bizalmatlanság... hááát... egyik kissé bizalmatlan, a másik nem.


Láttam már gyengébb képességű mudikat is, de alapvetően a mudi egy munkakutya. Tulajdonképpen minden sport, kutyás tevékenység kipróbálásra alkalmas, és nagyon sokban érhet el jó eredményeket - és ez kevés más 40-45 cm marmagassságú kutyára igaz.

2013. ápr. 29. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Még annyit, hogy valóban szüksége van a rendszeres munkára, sportra. Egy igazán ösztönerős mudival pedig nem könnyű.
2013. ápr. 29. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
Dicséretes, hogy e kutyafajta iránt érdeklődsz.
2013. ápr. 29. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Kedves kérdező! Igyekszem nem elfogultan írni a kedvenc fajtámról, mert bár a mudi nagyon jó kiskutya, de nem való mindenkinek. Mivel egy magányosan dolgozó, egygazdás munkakutyának lett kitenyésztve, ezért a szocializációját érdemes minél korábban elkezdeni, fél éves koráig különféle ingerekkel megismertetni, hogy később magabiztos legyen mindenféle helyzetben.


Ajánlatos kutyaiskolába (kutyaoviba) vinni, mert hajlamos az ugatva lerohanós ismerkedésre, amit nem minden kutya tolerál, ezért jó, ha már kölyökkorában megtanulja, hogyan "illik" más kutyákkal kapcsolatot felvenni. Idegenekkel általában bizalmatlan (de ez egyedfüggő), de legtöbbjük nem szereti, ha ismeretlenek azonnal "letámadják" őket simivel, szeretik előtte ők végigszimatolni az illetőt. Ugyanúgy az én mudijaim nem szeretik azokat a kutyákat, amik azonnal rájuk mancsolnak, játékra hívják őket, egy alapos, kölcsönös végigszimatolás után után viszont örömmel játszanak bármilyen méretű, fajtájú kutyával. Sajnos sok kutyasuliban nem ismerik a mudik jellemét, a "hagyományos" munkakutyákhoz képest ők más természetűek, másféle módon kell foglalkozni velük.


A kemény bánásmódot nem bírják sokáig, elvesztik a bizalmukat az ember iránt (kóbor mudikat sokszor napokig, hetekig, sőt, hónapokig tartó etetés, szelídítés után tudják csak befogni az állatmentők, bár utána általában már könnyű dolguk van). Komolyabban fegyelmezni őket fél éves koruk előtt nem ajánlatos, inkább legyen addig kicsit szemtelen, de bátor, a kötődés, bizalom kialakítása sokkal fontosabb.


A mozgásigényük nagy, de ha minden nap eleget játszik, sétál a mudi, nyugodtan elhever az udvaron. A fölösleges ugatásról korán el kell kezdeni leszoktatni őket, hogy később valami gyanús jelre beérjék egy-két rövid vakkantással, morgással, és csak indokolt esetben ugassanak a kapunál. Nagyon szeretnek trükköket tanulni, meglepően gyorsan sajátítják el az ismereteket, el is várják a szellemi lefárasztást. Hobbikutyának érdemes nyugodtabb kölyköt választani, vele könnyebb lesz az élet. A többi állattal általában könnyű összeszoktatni őket, de korán meg kell tanítani őket a terelőösztönük kordában tartására (a terelőkutyák könnyen lázba jönnek mindentől, amit üldözni lehet, legyen az biciklis, kocogó ember, macska vagy őz).


A kölyökválasztásról: tudom, hogy manapság mindenen spórolni akar az ember, de a mudi sajnos a kihalás szélén áll, és még törzskönyvvel is igen olcsók más fajtákhoz képest. Ha a mudi mellett döntesz, mindenképpen rendes tenyésztőt keress fel, ezzel kicsit hozzájárulsz a fajta fennmaradásához. Ha még nem vagy biztos a választásodban, ajánlom, hogy keresd fel a mudi fajtamentőket, nagyon kedvesek és segítőkészek, az országban szétszórva vannak az ideigleneseik, ezért remélhetőleg akad is valaki a közeledben. Meglátogathatod valamelyiküket, kimehettek együtt kutyát sétáltatni, elbeszélgettek a fajtáról, és kicsit megismered a mudik jellemét, talán könnyebben eldöntheted, ők valók -e hozzád. Akár ideiglenes befogadónak is jelentkezhetsz, állnak minden költséget, ami a kutyus befogadásával jár!


Ugyanígy a közeledben lakó tenyésztőket is meglátogathatod, a legtöbbjük örül a látogatóknak, még ha az nem is akar egyenlőre kölyköt venni, csak megismerni a fajtát közelebbről (aki meg elzárkózik ettől, azt messzire el kell kerülni).

2013. ápr. 29. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a válaszokat, különösen, hogy ilyen sok mindent leírtatok!

Vizsla-gazdi vagyok, vele oviztunk, sulizunk, mindenképpen valami sportba is szeretnénk majd belekezdeni és természetesen ha előbb-utóbb bővül a család, akkor ezekből a jókból a mudi sem maradna ki! A nagy mozgás és tanulási igény tehát nem gond, sőt:)

A jelen idő és energiakapacitásomat figyelembe véve egy-másfél évig még biztosan nem vállalkozom második kutyára, mert neki is szeretnék mindent biztosítani, amit a vizslám megkap, azért is gondoltam, hogy elkezdek érdeklődni, hogy alaposan felderíthessek mindent, illetve találjak megbízható tenyésztőt, ha úgy döntök, hogy tényleg passzolnánk egy mudival.

Egyelőre megerősítettetek azokkal, amiket írtatok:) Összességében akkor sok természetbe járás, tanítás, kutyasuli és persze egy vizsla mellé ajánlanátok (egy a felsoroltaktól eltekintve viszonylag kezdő, de elszánt gazdinak)?

2013. ápr. 29. 15:11
 6/11 anonim ***** válasza:

Ugatva lerohanás nálunk is megvan. xD Erről nagyon nehéz leszoktatni - azt hiszem, a mudi az egyik legjobb kutya lenne kezdő kutyás, sportos gazdiknak... ha ez nem lenne.

Mert egyébként mindent nagyon gyorsan felfog, örömmel tanul, játékra, kajára, kedves szóra is motiválható, de ezt ha a tapasztalatlan gazdi nem iktatja ki időben (vagy nem előzi meg...), akkor utána vért kell izzadni vele.

Ez az ugatva lerohanás valószínűleg a védőösztön és a terelőösztön románcából jött. xD

2013. ápr. 29. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Jahm és az utolsó kérdésedre válaszolva: abból, amit leírtál, én ajánlom Neked a mudit.
2013. ápr. 29. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
A mudi egy tökéletes kutya. Nekem 3 van, de még az is kevés. :D Ez a tömör igazság, ha nem lennék hullafáradt, oldalakon keresztül áradoznék.
2013. ápr. 29. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

A 4-es (hosszút) író válaszadó vagyok. Szerintem is jó választás neked a mudi, a leírtak alapján jó gazdája lennél, de azért persze próbáld megismerni jobban a fajtát, hogy biztos Őket szeretnéd -e, illenek -e az életviteledhez! Felelősségteljes gondolkodásra vall, hogy nem azonnal, pár nappal a befogadás előtt kérdezősködsz, hanem jóval előtte. A vizsla meg szerintem örökmozgóbb, mint a mudik, ők inkább játéknál, munkánál pörögnek be, de akkor nagyon (persze ez is egyedfüggő).


Nyugodtan gyere el egy-egy kiállításra, beszélgess el a kiállítókkal, a legtöbben örömmel elbeszélgetnek veled ringbelépés előtt vagy után (én legalábbis biztos, ha odajön hozzám valaki érdeklődni). Jó ötlet lenne eljönnöd május 19-én a Világkiállításra, mert száznál is több mudit neveztek be (ennyi még soha nem jelent meg kiállításon, talán 40-50 körül volt a legtöbb, de az is igen régen), elég jó képet kaphatsz az állományról, kint lesz szerintem a tenyésztők nagy többsége, és a fajtamentők is kint lesznek standdal, a G pavilonban, a kiállítás minden napján (de 19-én lesz a mudi bírálva):

[link]

A passzázs felöli bejárat mellett (14,15,16,17-es számoknál Rescue felirattal)

[link]

Tehát velük is el tudsz beszélgetni a fajtáról :) És a netboard Mudi fóruma is elég aktív, örömmel látjuk az érdeklődőket, nyugodtan felteheted ott is a kérdéseidet!

[link]


Üdv, Gulakuti Ejnye 'Csipke' gazdija :)

2013. ápr. 29. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Ismét nagyon köszönöm a válaszokat!


A vizslákkal kapcsolatban teljesen igazad van, az enyém már attól felpörög, ha a szokottnál picit kedvesebb hangom dicsérem meg valamiért és az a négy-öt vizsla, akit rajta kívül gyakorta látok, mind ilyen ugrabugra..:)


Köszönöm a linkeket, a világkiállításra mindenképp terveztem menni, igazad van, ez arra is remek alkalom, hogy jobban tisztába kerüljek a fajtával:)

2013. ápr. 30. 20:11
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!