Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Valószínűleg epilepszia,...

Bozsikrisz kérdése:

Valószínűleg epilepszia, tehetek majd érte bármit?

Figyelt kérdés

2 évvel ezelőtt történt először (pont nem voltam otthon, a szüleim mesélték) hogy a kutyám elkezdett szédelegni, dülöngélni, és bepisilt. Pár perc után elmúlt, azt hittük, hogy a meleg miatt van. (nagyon forró nyári este volt)

Kb 1 hónappal megint elkezdett szédelegni, pár percig tartott, aztán elmúlt. (akkor nem pisilt be)

De ma éjjel megint arra keltem, hogy valami baja van. Nekidőlt a lábamnak, és láttam, hogy a lepedőn van egy kis folt, gondolom becsurrantott :( És éreztem a sötétben, hogy picit remeg a teste, meg a szája is.

Még a héten elviszem az állatorvoshoz, de gondolom sokat nem tud tenni. Ha bármi vizsgálatot javasol, természetesen megcsináltatom, de gondolom gyógyszeres kezelésre még nem szorul.

De azon gondolkoztam, hogyha gyógyszerrel lehet kezelni egy állatot, akkor biztos vannak természetesen anyagok is, amik segíthetnek. Ezeknek a gyógyszereknek nyilván ugyanaz a fő alapanyaguk, de mi az? Tényleg semmivel nem tudok segíteni, vagy megelőzni azt, hogy súlyosbodjon az állapota?


6 éves yorkshire terrierről van szó. Ezt leszámítva makk egészséges, soha semmi baja nem volt.



2013. ápr. 29. 09:10
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

Az én német juhászomnak generalizált epilepsziája volt (az eszméletét is elveszítette a rohamok alkalmával), a te kutyusodé a tünetek alapján "csak" parciális, ezért valószínúleg más gyógyszert fog kapni, de a terápia minden esetben gyógyszeres. Kutyáknál is bevált embergyógyszert kapnak, az enyém Diphedant szedett és szinte teljesen tünetmentessé tette (mikor befogadtunk hetente voltak rohamai, utána 2-3 havonta talán, ha épp front volt vagy utaztunk).

2013. ápr. 29. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Ez ellen nincs természetes anyag sajnos, így csak az állatorvos által felírt görcsoldó-nyugtató, antiepileptikus gyógyszerek fognak segíteni a kutyádon. Ez azonban nagy valószínűséggel életre szóló terápiát jelent.

Talán annyiban tudsz segíteni, hogy mindig nyugodt körülmények között kell lennie a kutyádnak. De nem hiszem, hogy ez eddig nem így lett volna.

Mostantól kezdve nyithatsz egy kis füzetet, amibe feljegyzeteled a kutya állapotát: mikor voltak rohamai, mennyi ideig tartott a roham, milyen tünetek voltak jelen. Ezzel segíthetsz az állatorvosnak is, és magadnak is. Láthatod, hogy a gyógyszer hatására javult-e az állapota. Bár szerencsére itt azért nincs túl súlyos esetről szó, de kezelés nélkül azonban súlyosbodhat.

2013. ápr. 29. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Én is úgy látom, hogy egyelőre nem komoly, nagyon örülnék, ha nem lennének gyakoriak ezek a tünetek. Rohamnak nem nevezném, mert csak szédül, és nem görcsöl, nem hiszem, hogy lenne bármilyen fájdalma. Direkt figyeltem a szemét, folyamatosan tudatánál van, és mindenre reagál, amit mondok neki.

De írtam az epilepsziás kutyákkal foglalkozó központnak, hogy mit javasolnak.

2013. ápr. 29. 12:34
 4/9 A kérdező kommentje:
Ja, és írtátok a nyugodt körülményeket. Az utolsó 2 szédelgés mindig akkor jött rá, amikor épp aludt.
2013. ápr. 29. 13:17
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Az epilepsziának nem csak a kezelése, de még a diagnosztizálása is vitatott az állatorvostársadalomban. Ami biztos, hogy első körben ki kell zárni minden mást, ami epileptikus tüneteket okoz. Ilyen lehet cukorbetegség, vese- vagy májelégtelenség és akár szívritmuszavar is, tehát először kell egy vérkép, és ha nem volt még soha, akkor egy szívultrahang is. Ha ezek mind ki vannak zárva, akkor jön a neheze, mert pl. Dr.Kiss Gabriella ragaszkodik ez eeg-hez, míg mások (akár az ő tanítványai közül is) cáfolják, hogy az eeg mutatná az epilepsziàt, nem mellékesen 70 ezer Ft. Van aki a folyamatos gyógyszerezés pártján áll akár már egy roham után is, merthogy az megelőzi az állapot romlását, míg mások szerint csak akkor kell gyógyszerezni, ha negyedévente, megint más szerint ha havonta van roham. Van aki akkor sem kezd el gyógyszerezni. 4 orvossal beszéltem, és az utolsó úgy összegezte a kérdést, hogy mivel a kutatás gyerekcipőben jár, és nincs egységes álláspont, gyakorlatilag a gazdin múlik, hogy hogyan dönt.

Van viszont pár dolog, ami biztos. A rohamokról érdemes naplót vezetni, minél körültekitőbben minden részletet leírni. Mi történt előtte, milyen front volt, milyen hold, milyen légköri nyomás, milyen ingerek érték a kutyát. Ha van összefüggés, az jó, mert arra már lehet alapozni. Ha valamilyen inger váltja ki, akkor egyszerűen el lehet kerülni az ingert. Ha az időjárás hat rá, akkor az is egy lehetőség, hogy ha tudják, hogy problémás lesz az idő, akkor kaphat a kutyus megelőzésképpen valamilyen szorongás oldót ilyenkor.

Ami még fontos, hogy a rohamok megelőzhetőek azzal is, ha a kutyának egy kiegyensúlyozott életmódot biztosítanak, amiben valódi megbízható vezetője a gazdi a kutyának, és amiben a kutya alaposan és rendszeresen ki van fárasztva fizikailag és ösztönszinten is. Így ugyanis van lehetőség gyógyszer nélkül is szedálva tartani a kutyát

Érdemes a rohamokat videózni, és a rohamnaplóval együtt megmutatni a dokinak, mert ez alapján tud ő is dönteni a gyógyszerezésről.

Én mindenképpen azt tanácsolom, hogy több orvossal egyeztessenek, és az alapján döntsenek.

És a legfontosabb, hogy ne essenek pánikba, a nyugodt gazdi nyugtatja a kutyát is. Ez egy állapot, amivel lehet együttélni, csak odafigyelést igényel.


Ezt máshova írtam, de ide is releváns. Én úgy döntöttem, hogy nem kezdem el gyógyszerezni a kutyámat, mert semmi garanciát nem látok arra, hogy a mellékhatásokkal együtt jobban járok a gyógyszerezéssel. Tartok otthon kúpot, meg algopyrint, hogy legyen hova kapni, ha olyan rohama lenne, amiből nem jön ki néhány perc alatt, de eddig még nem volt rá szükség.

Én egyelőre úgy gondolom, hogy ha romlik az állapota, akkor is első körben növényi szorongásgátlóhoz nyúlnék, és csak ha nem segít, akkor kezdeném el gyógyszerezni.

2013. ápr. 29. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Neked is köszönöm a választ! Annak az alapítványnak írtam, amelyiknél Kiss Gabriella is dolgozik. Remélem kapok választ hamarosan.

Más okból kifolyólag csináltattam 2 éve hasi és szív ultrahangot, illetve a vérképét is megnézettem. Akkor mindent rendben találtak. De mivel eldöntöttem, hogy 2 évente meg fogom nézetni, és ez most lenne aktuális, így elmondom majd a dokinak, hogy ezt is vegye figyelembe a vizsgálatnál.


Egyébként a kutyámnak boldog és kiegyensúlyozott élete van. Nagyokat sétálunk, otthon szeretetben él, nem éri stressz. Amikor ez a szédelgés volt, nem estem pánikba, mert nem volt ijesztő látvány. Mondtam neki, hogy üljön le, simogattam, nyalogatta a kezem, és türelmesen várt. Pár perc után már nem volt gond.

Akkor ha legközelebb ilyen van, mindent fölírok részletesen.

2013. ápr. 29. 15:25
 7/9 A kérdező kommentje:

Voltunk az állatorvosunknál, elmeséltem neki a tüneteket. Megnyugtatott, sok mindent mondott a betegségről, de azt mondta, hogy ezek az epileptikus tünetek egyáltalán nem komolyak, egyelőre teljesen felesleges lenne bármilyen gyógyszert szednie. A biztonság kedvéért felírt egy ilyen kúp szerű dolgot, amit komoly roham esetén kellene beadni.

Neki 2 tacsija van, mindkettő epilepsziás, szóval sajnos tudja, hogy mivel jár ez a betegség.

Vizsgálta a kutyámat, szívét, refelxeit, pupilláit, és azt mondta, hogy minden ok. Azt a jótanácsot kaptuk, hogy szeressük nagyon, az sokat segít :)

2013. ápr. 29. 19:45
 8/9 Firestorm ***** válasza:
100%
Az a kúp nagyon jó!Az én yorkim kb 5-10 perc alatt helyre jött tőle :)
2013. máj. 3. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
2013. máj. 18. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!