Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A kutyáknál tényleg mérgező...

A kutyáknál tényleg mérgező lehet a dió?

Figyelt kérdés
Az én kutyám állandóan elcsen néhány darabot és megeszi,de nem lett semmi baja tőle,de most olvastam hogy mérgező lehet és gondoltam rákérdezek.Próbáltam már leszoktatni róla,csak általában suliban vagyok így nem látom ha majszolgatja és így nem sikerült(amúgy nem zavarna,ha nem káros,csak a teraszon hagyja a héjakat)
2013. máj. 12. 21:00
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
93%
A kesudió biztosan mérgező. A normál dió szerintem nem, legalábbis számtalan kutyát ismerek, akiknek az udvarában van diófa és kilószámra eszik.
2013. máj. 12. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
80%

A dióbél hasznos táplálék embernek, kutyának egyaránt. Telítetlen zsírsav és A, E vitamin tartalma hozzájárul szervezetünk nélkülözhetetlen hatóanyagainak kielégítéséhez. Kellemes ízanyagai a kutya számára is ellenállhatatlan táplálékká teszik. Sajnos a kutyák a rágcsálókkal ellentétben nem válogatják szét összeroppantás után a dióbelet és a csonthéjat, hanem válogatás nélkül, vegyesen nyelik le. A kutyák mohó, csillapíthatatlan étvágyának következtében nagy mennyiségű összeroppantott vagy egész diót képesek lenyelni.


Sajnos ezen élvezetek utóhatása gyakran tragikus végkifejletet ölt. Az egészben lenyelt dió a gyomorban még nem okoz problémát, szerencsés esetben kihányja az állat. Ha a gyomorból a vékonybélbe tovahalad, annak a legtöbbször teljes bélelzáródás a következménye, főleg kistestű kutyák esetében.


A teljes dióra a vékonybél fala teljesen ráfeszül, sőt a dió rücskös felszíne is hozzájárul a stabil helybentartáshoz.A bél elernyedése, majd megfeszülése


kis mértékű elmozdulást lehetővé tesz, de általános tapasztalat, hogy a gyomortól nem messze véglegesen elakad. A teljesen ledugózott bélen nem képes a béltartalom tovahaladni.


A súlyos állapot miatt a tünetek gyorsan óráról órára kialakulnak és egyre súlyosabb fokot öltenek. A kutya bágyadt lesz, nem eszik és nem iszik, elkezd hányni, ami az idő előrehaladtával egyre gyakoribbá válik. A hányadék az elfogyasztott eleség egészben vagy üres gyomor esetén barnás színű vékonybéltartalom. A hasi fájdalom miatt felhúzott hassal, púposítva nehezen jár. Egyes kutyák nagy fájdalomtűrő képessége miatt a hasi fájdalmasság nem minden esetben jellemző. A bélben kialakuló súlyos elváltozások (bélfal elhalás, bélfal kilyukadása, hashártyagyulladás, önmérgezés) pár napon belül elhulláshoz vezetnek. A betegség diagnosztizálása röntgennel történik, gyakran halványan kirajzolódik a dió sziluettje, de kontrasztanyagos felvételen jól látszik az elakadás pontos helye. A gyógykezelés műtéti úton bélmetszéssel, vagy bélszakasz eltávolítással történik.


A szétrágott dióhéj a vékonybélben tovahalad ugyan, de nagy mennyiségben elfogyasztva tömör dugóvá álhat össsze a vakbélben és a vastagbélben, mivel nem tudja megemészteni az állat. Ilyen esetben székrekedés tüneteit mutatja az állat, amik enyhébbek a már leírtaknál. A kutyának folyamatos székelési ingere van, bűzös híg barna lé folyik a végbeléből, néha-néha hányogat, de a közérzetromlás és a hasi fájdalmasság nem ér el olyan súlyos fokot.


A diagnózis meghozatalában a röntgen segít, gyógykezelése beöntésekkel, vagy műtéttel történik.


Megelőzésként ne vonjuk be kutyánkat segítőtársként a lerázott dió összegyűjtésekor!

2013. máj. 12. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy második írta.

Mi kutyáink mindig "feleszik" a diótermést, nekünk alig-alig marad. :I

2013. máj. 12. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
az én kutyám is mindig diót eszik,az ember azt veszi észre hogy már alig van
2013. máj. 12. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

A második válaszadó nagyon jól fogalmazta meg!

Az én kutyám szereti a diót, de nem adhatok neki sokat. Amikor a rossz diót összegyűjtöm és kidobom a kukába, mindig lekötözöm a kuka tetejét, hogy a kutyám ne tudja felborítani és hozzáférni ezekhez, különben megbetegszik tőle. Tavaly a rossz diókat máshol tároltam, mert arra gondoltam, jó lesz eltüzelni ezeket először. De amikor a kutyám enni kezdett belőlük, rosszul lett, kihányta, még a héjakat is! Nagyon meg voltam ijedve, de örültem, hogy a száján keresztül szabadult meg tőlük. Adtam neki egy kis tejet és ezek után jobban lett. Ezért ez óta, az eset óta mindig kidobom a rossz diót.

Szerencsére a diófánk máshol áll, így a lepottyant terméshez nem fér hozzá, mert nem éri el :)

2013. máj. 12. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
A mi kutyáinknak 30 éve a két diófa alatt van a kenneljük. Ha akarnánk se tudnánk megakadályozni, hogy egyenek belőle. Sosem volt egyiknek sem semmi baja.
2013. máj. 12. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%
21:04 a mi kutyáink mindig tökéletesen szétválogatják a dióhéjat, úgyhogy erre igenis képesek.
2013. máj. 12. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 compactegon ***** válasza:

enyém sem eszi meg a héját :)

bár általában megvárja, míg kézből megkapja a belsejét.

2013. máj. 13. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat,akkor a dióevés maradhat.Hálistennek az enyém is inkább a diót eszi,mint a héját :D...csak eléggé fájdalmas ha mezítláb kimegyek :D
2013. máj. 14. 10:04
 10/12 anonim válasza:
IGEN!!!! Tegnap voltunk sürgősségin a kiskutyánkkal. Diómérgezés. Remegett, nyáladzott, rengeteget hányt. A doki elmagyarázta, hogy az a dió okoz gondot, amit felszedeget így tavasszal a földről. A dió fekete burka fél évig ott rohad, penészedik, gombásodik, és emiatt lehet mérgező. Éjjel még készülni kellett, hogy esetleg kialakulhat roham, letargia, erős hányás. Kapott infúzióban gyógyszereket, sóoldatot, görcsoldót, hányáscsillapítót, meg valamit, ami akadályozza, hogy még több felszívódjon a mérgező anyagból. Órákig volt megfigyelés alatt. Szóval IGEN, a diómérgezés LÉTEZIK.
2021. ápr. 30. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!