Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A régi, rossz körülmények...

A régi, rossz körülmények hatására lehet egy kutyának szeparációs szorongása?

Figyelt kérdés
Van egy 11 hónapos, szaporítótól mentett, kan kutyám. A probléma a következő: 1,5 év munkanélküliség után dolgozom végre. Viszont, a kutya 10 hetes kora óta velem van. Minden nap itthon voltam, persze volt egyedül a kutya, de max 3 órát. A párommal általában olyan programokat terveztünk, ahova a kutya is jöhetett. Most viszont 6-8 órát is egyedül kell lennie. Ezalatt az idő alatt folyamatosan hisztizik, sír, a szomszédok szerint. Munka előtt, azaz 6-tól 7-ig sétálunk a közeli mezőn, játék, futás, stb. Aztán dolgozni megyek fél 8-kor, és általában 14-16 óra között érek haza. Ezután megcsinálom a ház körüli teendőket, pl berakom a ruhákat a mosógépbe, főzök, stb. Aztán elmegyünk hárman az esti sétára, ami kb 3 órán át tart. Ezalatt kutyás ismerősökhöz megyünk át, velük megyünk ki a folyópartra, ott játék, úszkálás, engedelmességi gyakorlatok. Onnan tovább. Nem értem hol van a hiba. Mintha szeparációs szorongás lenne. Amikor csak 3-4 órát kellett egyedül lennie, akkor is volt hiszti, mikor elmentem, de akkor állítólag utána végig csendben volt. Falkasorrend én úgy érzem rendben van, nem szemtelen, engedelmes, okos kutya. Nem szoktam induláskor elbúcsúzni tőle, vagy érkezéskor köszönteni. Teljesen semleges vagyok olyankor. Nagyon rossz körülmények közül van a kutya, arra gondoltam, hogy nem a neveléssel van a baj, hanem az idegeivel, amik az ott töltött pár hét alatt készültek ki. Végül is ott született, és csak 10 hetes korában került hozzám. Viszont amúgy semmi furcsa nincs a kutyán, nem viselkedik idegbeteg módon, barátságos emberrel, kutyával, macskával. Agresszió jelét pedig soha nem mutatta....Mit tudtok tanácsolni?

2013. máj. 26. 23:26
 1/3 anonim ***** válasza:
Hát szerintem a hirtelen változás a napi rutinban mindenképpen félelmet kelthet a kutyában.Jobb lett volna fokozatosan egyre több időre egyedül hagyni,hogy lassan megszokja.Lehet,hogy így is megszokja idővel,de addig még nyüszíteni fog utánad.Én nem vagyok kutyaszakértő,de talán meg lehetne próbálni,hogy amikor megjössz,adni neki jutalomfalatot,így berögzül egy rutin és jó élményei lesznek ezzel kapcsolatban.De idő és türelem és főleg következetesség a legfontosabb!
2013. máj. 27. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

A mentett kutyák szeparációs szorongása általában nehezebb ügy és igen, létező jelenség, de ha 10 hetes kora óta nálad van, akkor nem hiszem, hogy ez a gond, inkább az, hogy nincs hozzá szoktatva az egyedülléthez. Egy ismerősöm is így járt, hogy egyetemista volt mikor hozzákerült a kutya, és elfelejtette egyedülléthez szoktatni.

Legalább átmenetileg meg kellene próbálni korábban kelni, és hullára fárasztani mielőtt otthon hagyod.

Emellett fontos lenne semlegesíteni az elindulással kapcsolatos ingereket. Tehát végigcsinálni az indulók rituálét, de aztán nem elmenni. Aztán kimenni, ajtót zárni, visszamenni.

Az fontos, hogy ha hallod, hogy hisztizik, sose menj be.

Érdemes hagyni neki otthon tennivalókat. Csontot, valamivel megtöltött kongot, vagy ilyesmiket.

Ha van lehetőségetek valahogy bekamerázni a lakást, akkor jó lenne megnézni, hogy pontosan mit csinál, mikor kezdi, stb.

A szomszédoknak meg szóljatok, hogy nehogy beszéljenek hozzá, vagy zörögjenek az ajtón keresztül, mert az csak ront a helyzeten. Nálunk annó ez volt a gond, hogy a szomszéd néni merő jóindulatból beszélt a kutyához, hogy megnyugtassa. Miután abbahagyta a kutya rövidesen felhagyott a hisztivel.

2013. máj. 27. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Ezt az indulás előtti rituálé dolgot sokszor eljátszottam vele. Ide komolyabb segítség kell, azt hiszem. Teljesen lelki beteg lesz, ha csak megérzi a szándékot rajtam, hogy lassan elmegyek otthonról. Jutalomfalattal nem igazán motiválható, ritka az ilyen, de őt nem érdekli igazán a kaja. Játék annál inkább. Vettem neki Kong játékokat, eldugtam a kertben erős illatú jutalomfalatot, de ezek nem hatják meg. Munka előtt intenzív séta és játék van, elfárad kellően, de ez sem jó. Tudom, hogy én rontottam el azzal, hogy keveset hagytam egyedül. Ha mást nem, nézek valami kutyasulit, ahol segíthetnek. Köszönöm mégegyszer a válaszokat!
2013. máj. 27. 22:32

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!