Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Elegem van ebből a kutyából....

Elegem van ebből a kutyából. Mi a teendő, ha így viselkedik?

Figyelt kérdés

Jópár hónappal ezelőtt én írtam ki ezt a kérdést: http://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__kutyak__241999-a-staf..

Azóta nem hogy javult volna, de még tovább romlott a helyzet. A rokonaink nem vitték iskolába a kutyát, sétálni jó, ha egy héten egyszer elviszik (és olyankor is csak pár háznyira mennek - szóval, nagyon-nagyon rövid távra), és a kutya egyre kibírhatatlanabb. Kezdetben testvéremmel játszottunk vele viszonylag sokat, de a rokonainkkal nem a legjobb a kapcsolatunk, és ez utóbbit nem vihettük "túlzásba", az pedig "természetesen" szóba se kerülhetne, hogy mi sétáltassuk, vagy ilyesmi (bár őszintén szólva már nem is vágyom rá).

A gond a következő: a közös telek miatt egyfolytában kerülgetni kell a kutyát, aki ugrál ránk és harapdál (emellett - szerintem - buta is). Már nem tudok felé szeretettel közelíteni, ideges vagyok, ha csak meglátom, hogy közeledik (főleg, ha futva). Próbáltam szép szóval és erélyesebben is, de semmi se használ igazán, néha tiszta bolond (oké, nem mindig, az időjárástól is függ, de 10-ből 7-szer biztosan). Az a furcsa, hogy pl. a fejét se lehet megsimogatni, mert az szinte idegesíti, el akarja kapni az ember kezét. Ha bármi kedves gesztust teszek, egyből ugrál, ételt kézből csak úgy lehet adni neki, ha résen van az ember - gyorsan el kell rántani a kezünket, különben az étel mellett arra is ráharapna. :S

Nagyon szeretném, ha békén hagyna, de már nem tudom, mit tehetnék. Rokonaink szerint erőteljesen kell rászólni, meg pofont adni neki, ha nem fogad szót, de én már egyre jobban tartok tőle, és agresszíven nem mernék fellépni vele szemben. Kölyökkorában próbáltam az "Embernevelés kutyákhoz" (vagy vmi ilyesmi című videó)tanácsai alapján bánni vele (ezt egy kedves válaszadó írta itt a fórumon), de sajnos ahogy nőtt, úgy csúszott ki a kezemből (nem csak az enyémből) az irányítás.

Van vkinek vmi jó tippje, hogy hogyan lehetne "megmenteni" ezt a kapcsolatot? Szeretném, ha olyan, bizalmi kapcsolat alakulhatna ki közte és köztünk, mint a korábbi kutyáinkkal.


2009. okt. 11. 16:39
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
85%

Az alapvető gond az, hogy nem (jól) tanítod. Ennek két oka van:

1- te magad sem tudod, hogy mit csinálsz, és mért. Márpedig ha a tanár se tud tanítani, akkor abból csúnya dolgok születhetnek...

2- rossz a hozzállásod. Ezt a kutyát már félreneveltétek, türelem és kitartás kell hozzá, hogy normális legyen. Nameg alázat, szóval ha úgy álsz hozzá, hogy minden csakis a kutya hibája az régen rossz.


Először is nem ártana tájékozódni, keress rá az etológia címszóra neten (de jobb lenne valami igényesebb könyvet beszerezni, esetleg könyvtárba elsétafikálni), majd hamár érted az alapelveket, akkor speciálisan kutyákkal foglalkozó anyagokat nézni.

Vagy kutyaiskola, ahol mindaz a szaktudás megvan, amit neked kellene még elsajátítani, persze ez pézbe kerül.

2009. okt. 11. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
87%

1. Kerítést csináltok és elosztjátok a közös telket.

2. Rászánsz napi fél órát, két marék jutifalatot és nekiállsz foglalkozni a kutyával. Olvass el előtte egy jó könyvet, vagy menj ki egy kutyasuliba és figyeld pár órán keresztül, hogyan tanítják, nevelik a kutyákat. És vágj bele.


Én nagyon határozottan megmondanám a kedves rokonnak, hogy így veszélyesnek tartom a kutyáját és vagy neveli, vagy hagyja, hogy én neveljem, vagy nem adom beleegyezésem ahhoz, hogy a közös kertben kutyát tartson. Ugyanis ahhoz a ti hozzájárulásotok kell. Válasszon.

2009. okt. 11. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 anonim ***** válasza:
80%
Ez a kutya nem kapta meg az alapvető oktatást arról, ki a falkavezér, ezért aztán saját magát tekinti annak. Ez egyébként nagytestű kutyáknál 7-8 hónapos korban jelentkezik, ilyenkor kell nagyon határozottan tudtára adni, ki a falkavezér. Engem állatorvos tanított meg arra, hogy amikor morog, bele akar kapni a kezembe, azt teszi, amit ő akar, akkor kapjam el a nyakszíját és szorítsam le a földre. Nem kell megfojtani, de érezze a fölényt. Amikor aztán a hátára fordul és a hasát mutatja, akkortól elismeri, hogy a gazda a falkavezér. Tett még egy kísérletet, de akkor már pofont is kapott. Azóta nincs vele gond. (Németjuhász).
2009. okt. 11. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat! Első válaszadónak igaza van, így kellene cselekedni..., amennyiben a kutya az enyém lenne. De nem az, iskolába nem vihetem, kutyás könyvre pedig csak miatta nem fogok áldozni. Igaziból már egyre kevésbé az elszántság és cselekedni vágyás beszél belőlem, mintsem a keserűség.

Második válaszadónak: a jutalomfalat jó ötlet, már gondoltam rá, hogy azzal kéne közelítenem felé, de anyukám azt mondta, hogy nem fogunk az ő kutyájukra költeni. És ebben tökéletesen igaza van. Nekik kell(ene) ezt megoldaniuk, nem tehetnének ki minket annak az abszurd helyzetnek, hogy kerülgetni kelljen egy neveletlen dögöt, akinek minden vackot megvettek (rakás játék, új tányér - a régi kutyáé nem lett volna jó?..., útlevél), de érdembeli figyelmet nem kap, és ezért ugrál össze-vissza. Amúgy mi is szeretnénk tavasszal kutyát, de félek, hogy az övéké bántaná a mienket (mi ugyanis nem akarunk harci kutyát, inkább vmilyen békesebb fajtát). Ez a telek-elkerítés dolog sajnos több okból is igen körülményes, ilyesmi nem került szóba.

Csak az biztos, hogy vhogyan meg kell oldani ezt a helyzetet. Én úgy szeretném, ha minimális pénzráfordítással meg lehetne. Időt (vmennyit) szívesen rááldoznék - akár naponta is -, de nem egyedül, mert már tartok tőle. Csak vmilyen jó "taktika" kellene. Hogyan közelítsek felé, hogy ne ugorjon mindjárt a nyakamba, milyen játékot lehetne vele játszani, amiben nem veszíti el a fejét, stb. (Pl. van egy vastag kötele, amitől szabályosan bevadul - kiskorában még lehetett vele azt játszani, hogy fogtam az egyik végét és ő húzta a másikat, stb., de most már nagyon belelendül ebbe, morog, stb.). Ismertek olyan játékokat a labdajátékon kívül, amik nem az erőre, hanem a koncentrálásra, "észmunkára" építenek, és amivel le lehet kötni egy hiperaktív kutya figyelmét?

2009. okt. 11. 17:49
 5/24 A kérdező kommentje:

Köszönöm a harmadik válaszadónak is! Néha ő is a hátára fekszik, és lehet simogatni a hasát, de az csak nyugodtabb perceiben fordul elő. A fejét meg vmiért nem szereti, ha simogatják.

Most 6 hónapos körüli. Akkor ezek szerint csak rosszabb lesz? :S

Egyébként ambivalensek az érzéseim: egyfelől sajnálom őt, másfelől haragszom rá.

2009. okt. 11. 17:52
 6/24 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

Nekünk is ilyen kutyánk van most 4 hónapos. Ezzel a fajtával nagyon sokat kell foglalkozni, mert ügye a harci ösztön benne van, de ezt a gazdi el tudja benne "nyomni", ha rendes nevelést kap. Megütni soha SOHA nem szabad, és mindig nyugodtan lépj fel vele szembe, hogy érezze hogy ki a falkavezér! (szükség esetnén újságpapírral a fenekére, és soha nem az orrára!!!), mert attól még agresszívabb lesz, és gondolom nem hiányzik nektek, hogy felnőtt korára neki menjen valakinek akár széttépje, mert abból minimum feljelentés lesz stb. Párommal naponta min. 1,5órát foglalkozunk vele, tanítjuk és játszunk vele, és este fél vagy 1 órás séta. Vagy kivisszük "bandázni" ami kb. 10-15 kutyát jelent és ott egymást lefárasztják a kutyák 1 órában, míg a gazdik beszélgetnek közben.

A lényeg, ez egy nagyon okos, értelmes fajta, de azért tenni kell a gazdinak hogy az is legyen a kutya. Sokat foglalkozzatok vele, és minnél hamarabb szocializáljátok vagyis legyen kutyákkal. A mienk is harapdál/t. Mióta bandázik azóta egyre kevesebbet harap, mert ügye ha megharap egy kutyát visszaharapnak neki és egyből tudja hogy az fáj és már minket sem harap, csak finoman és néha. De minden kölyök kutya ezt csinálja és később kinövik. Ez a fajta csak KÖVETKEZETES, CÉLTUDATOS embernek való, és akinek van ideje vele foglalkozni!!!

10 perc séta nem elég neki, mert nagyon nagy a mozgás igénye. Ha ez neki nincs kielégítve akkor ne várjátok hogy nem fel alá fog rohangálni és ugrálni mindenkire.

Ezek szerint a rokonaid nem néztek utána ennek a fajtának és nem tudják neki biztosítani azt amire szüksége van, a nagy figyelmet, a folytonos tanítást és feladatokat (amit mindig szívesen végrehajt) és a mozgás igényét sem elégítik ki. nagy igénye van a szeretettre és egy igazi társasági lény, ami rosszul viseli a huzamosabb ideig történő egyedül létet. NEM DIVATBÓL KELL KUTYAFAJTÁT VÁLASZTANI!!!

2009. okt. 11. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 anonim ***** válasza:
100%

17:53 VAGYOK.

ez lemaradt, és még könyvet sem kell venned. Olvasd el mert sokat tanulhatsz belőle.:)

[link]


ott le van írva minden kérdésedre a válasz!!! Nagon sok Kitartást kívánok! 22/L

2009. okt. 11. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 anonim ***** válasza:
47%
Azt írod, se pénzt, se időt nem akarsz rá áldozni, a kutya tulajdonosait pedig nem tudod meggyőzni, hogy foglalkozzanak vele. Sajnos így ez a helyzet nem fog megváltozni. Jutalomfalatot nem kell venni, konyhai maradék is jó, sőt, az a legjobb. Megpróbálhatod könyvekből nevelni, de sajnos kitartás és főleg tapasztalat nélkül egy harci kutyát esélyed sincs megnevelni. Ultimátumot kellene adni a gazdáinak, hogy vagy megnevelik (vagy hagyják, hogy te foglalkozz vele), vagy új gazdát keresnek neki, mielőtt megtámad valakit (a saját gazdáit például). Nehéz helyzet, de talán nem megoldhatatlan, ha tényleg meg szeretnéd menteni a helyzetet és ezért képes vagy MINDENT megtenni.
2009. okt. 11. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 A kérdező kommentje:

Köszönöm a további válaszokat is! Amit a 22 éves lány ír, nem túl biztató. Ilyen sok időt biztosan nem fognak ráfordítani a gazdái a kutyára. :( Nekik az, hogy ilyen kutyát birtokolhatnak, bőven elég. Státusz szimbólum számukra, mint másnak egy jó autó.

A legutolsó válaszadóhoz csak annyit fűznék, hogy nem írtam olyat, hogy sem pénzt, sem időt nem fordítanék rá. Pénzt tényleg nem szívesen, de időt igen. Viszont abból nekem sincs sok, mert jelenleg még tanulok, és emellett szakdolgozatot írok (egy másik szakon, nem ott, ahol jelenleg vagyok). Szóval, napi másfél óra kivitelezhetetlen. Jó esetben 25-35 perc. Na, de nem is az én dolgom lenne a nevelés és a játszás. A "mindent" megtennék kicsit korlátoltan értelmezhető az én esetemben. MINDENT megtennék, ami az időmbe belefér és ami a józan ész határain belül mozog. De mivel nem szeretem a kutyát, nem én akartam őt (meg se kérdezték, jöhet-e...), tul.képpen (bár ez tudom, irtó furcsán hagzik), "csak" azt szeretném, hogy megszokjon, megkedveljen, hallgasson rám legalább annyira, hogyha azt mondom, nem ugorhat föl rám, hagyjon békén. Igaziból a jövőtől félek!!! , és azt remélem, ha kedvesebb vagyok vele, és több figyelmet kap, nem válik még ennél is kezelhetetlenebbé.

Megnézem részletesen azt az oldalt, amit a 22 éves válaszadó írt! Köszönöm szépen!

(Egyébként, szerintetek, ha minden így marad - nem tudok bánni vele, a gazdái nem játszanak vele, nem sétáltatják, stb. -, akkor akár ellenünk is fordulhat idővel???)

2009. okt. 11. 19:04
 10/24 anonim ***** válasza:
Szerintem igen, mert nincs megnevelve és domináns harci kutya. De ez csak az én véleményem, azért várd meg a többi választ is. Előző voltam.
2009. okt. 11. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!