Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Terelés új birkákkal?

Terelés új birkákkal?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Van egy border collie kiskutyám, és venni fogunk pár juhot. Kérdésem lenne, hogy ezek a birkák nem voltak eddig kutyához szoktatva, lehet - e őket terelni kutyával, csak szórakozás képpen, vagy veszélyes a kutyára nézve? Hozzá lehet szoktatni őket?



2013. júl. 17. 14:40
 1/8 anonim ***** válasza:

Szerintem hozzá lehet szoktatni, a kutyában pedig ha jó helyről van, ösztönösen felébred a terelőösztön.

Hacsak nem rackát vesztek, mert az letapossa a border colliet.

2013. júl. 17. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Jaj ne viccelj már, szerinted a pásztor 100 éve aggódott azon, hogy mi veszélyes a kutyájára? Hisz pont azért van, hogy megregulázza az állatokat, hogy ne legyenek veszélyesek! Más kutyákkal sertést vagy szürke marhát is terelnek, aztán előtte nem viszik oda, hogy nézd bocikám, a kutyát nem szabad bántani, hagyjad, hogy terelgessen, mégse lesz semmi bajuk. Persze a kölyökutyát még nem kell bedobni a nyáj közepébe.
2013. júl. 17. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Értem. Ezen én is gondolkodtam, hogy a pásztorok, ha vettek új juhokat, biztos nem foglalkoztak azzal, hogy most szoktassa őket a kutyához. Csak nekem fontos, hogy a birka ne bántsa a kutyám, mert a juhok lesznek a kutya miatt szórakozásból, nem a kutya a juhokért.

A kutya egyébként munka vonalú, tehát biztos lesz ösztöne, és gondolom elég figyelmes és gyors lesz ahhoz, hogy ne ő húzza a rövidebbet. Arra gondoltam, hogy 1 éves kora előtt nem engedem birkákhoz közel, hiszen akkor még erősebb és akár gyorsabb a birka.

Akkor ezek szerint ha meglesznek a juhok, elég idősen simán "rájuk ereszthetem"

Akkor

2013. júl. 17. 17:22
 4/8 anonim ***** válasza:

Úgyis látni fogják, hogy ott van körülöttük egy kutya, megszokják. A terelés viszont sehogy sem lehet megszoktatni velük, csak terléssel, finomabb út nincs.

Amúgy meg általában nem a kutyához szoktatják a birkát, hanem az emberhez, kézhez. Hogy ha eléáll, akkor kövesse és ne a kutyát figyelje, aki tereli éppen. Mi ilyen birkákon tanultunk.

2013. júl. 17. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Köszi a választ!

Most lehet, h pár embert ki fogok akasztani, főleg aki versenyszerűen űzi a terelést, de leegyszerűsítve annyi a lényeg, hogy a kutya utánam terelje a birkákat, arra amerre én akarom ugye? Legalábbis eleinte. Aztán gondolom parancsszóra az adott irányba kell tudnia terelni önállóan?

2013. júl. 17. 17:52
 6/8 anonim ***** válasza:

A legrosszabb kombináció a nyers kutya-nyers birka. Először próbáld meg a kutyádat elvinni bekutyázott birkához, illetve kérj meg valakit akinek a kutyája már tapasztalt, hogy kutyázza be a tieidet.


Illetve vidd el a kutyádat ösztönpróbára, a terelőösztön megléte nagymértékben elősegíti a terelési képességet.


Persze ha nincs vagy gyenge a kutya ösztöne még megtanítható, de az iszonyat meló.

2013. júl. 18. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Egyetértek az előttem szólóval, van még néhány hely, ahol van valami terelés-oktatás féleség, mindenképpen érdemes lenne egy ilyen helyre ellátogatnod, hogy legalább valami elképzelésed is legyen, neked is, a kutyának is. Ha ráengeded a nyers kutyádat a nyers birkákra, legjobb esetben csak szanaszét szaladnak a birkák, a kutyád meg tehetetlenül üldözi őket (ami nem szórakozás egyik félnek sem) rosszabb esetben megtaposhatják, esetleg a birkák sérülhetnek meg, kitörnek, szétdöntik a kerítést ésatöbbi.
2013. júl. 19. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Ha nyers a birka, fél a kutyától, a legkisebb az esély arra, hogy megtámadja a kutyát. A kutyázatlan juhokkal azért nehéz dolgozni, mert a világból is kiszaladnak a kutya láttán, viszont a kezdő kutyának még nincs meg ahhoz a képessége, hogy begyűjtse őket vagy megfelelő távolságot tartson, hogy ne rohanjanak el a juhok, ezekre még jó képességű kutyákat is képezni kell.

A kutyázott juhokkal azért könnyebb elkezdeni a képzést, mert nem szaladnak ki a világból és szívesen maradnak az ember közelében, ott érzik magukat biztonságban. Ez azért alakul ki a juhokban, mert a kutyáknak sokáig még csak a juh emberhez gyűjtését tanítják, így a biztonságérzet az ember közelében lesz meg. Valamint a képzés során az ember letiltja a kutyát a juhok űzéséről, harapásáról, ez csak akkor megy, ha a birka közvetlen az ember közelében van, ezért is lesz a kutya "emberes". Tehát a kutyázott birka valójában "emberes" birka is.

S mivel szívesen megy az ember után, ezért az alap dolgokat könnyebb a kutyának megtanítani: nem tépheti, űzheti a jószágot, tartson megfelelő távolságot, balanszoljon, vegyen fel gyűjtőpozíciót vagyis az ember mint falkavezér felé terelje a juhokat.

Ha ez megvan, már könnyebb a kutyázatlan birkával dolgozni, amelyik érzékenyebb, így a kutya birka érzéke is javul, valamint könnyű elhajtani az embertől, ezekkel tanítható a hajtás és a távolsági munka.

Ha nyers juhokon képeznek teljesen kezdő kutyát, nagyon hamar kialakul a birkában az "emberesség", ha a kutyát észleli. Valamint hamar "zombivá" válik a birka, ha sok kezdő kutyával találkozik, a kezdő kutyák hevessége miatt. Ha pedig a birka "zombi" lett, már nagyon nehezen mozgatható a kutyával, mert a birka nem reagál rá.

Szó ami szó, én nem ajánlom a nyers kutya-nyers birka párost, ha pedig nincs alapos szakmai felkészültség és rutin, akkor végképp nem. A kutyát tönkreteszi, a birkákat pedig feleslegesen stresszeli a szakavatatlan bánásmód.

2014. febr. 26. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!