Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mit kell tudni a Dobermann...

Mit kell tudni a Dobermann kutyákról?

Figyelt kérdés

Valóban olyan agresszivak, vagy kezelhetőek?

Leginkább olyanok irjanak akiknek volt vagy van ilyen kutyájuk.


2013. aug. 9. 11:19
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Származási hely: Németország

Eredeti feladata: Őrző-védő kutya.

Eredeti neve: Dobermann

Angol neve: Dobermann

Eredete: Valamikor a múlt század végén tenyésztették ki a német juhászkutya, a rottveiler, a dog, a pincser, a beauce-i juhászkutya és az angol agár keresztezéséből.


Teste: A dobermann erős, karcsú, elegáns megjelenésű kutya. Háta rövid, merev és izmos; a marja szépen kirajzolódó. Azokban az országokban, ahol ez megengedett, a farkát általában 4-6 centiméteresre kurtítják. Arányos mellkasa a könyökökig ér le, a mellkas elülső része kissé előreugrik. Hasa enyhén felhúzott. Egyenes lábaiban tökéletesen kerek csontok futnak. Mancsai rövidek, ujjai ívesek és szorosan zártak. A feszes, izmos nyak lefelé szélesedik.

Feje: A fej hosszúkás és feszes, eléggé lapos koponyával és enyhe stoppal. A fülek közepes nagyságúak, a fej mellett lógnak. A közepes nagyságú szemek ovális alakúak, tekintetük bölcs és erőt sugárzó. A dobermann harapása ollószerű.

Marmagassága: A kanok ideális marmagassága 70 cm, de a 72 cm-t semmiképpen sem haladhatja meg; a szukák marmagassága 63-68 cm.

Marmagasság minimum: 63

Marmagasság maximum: 72

Testtömege: 32-42 kg közötti.

Szőrzete: A fajta szőrzete rövid, sűrű és sima, szorosan a testhez simuló.

Színei: Az FCI tagországaiban ezt a kutyát csak fekete (fekete és cserbarna), illetve barna (barna és cserbarna) színben tenyésztik. A cserbarna rajzolatnak sötét rézvörös jellegűnek kell lennie. Más országokban kék és cserbarna, fakó és cserbarna, illetve a fent említett színeknél halványabb árnyalatú egyedek is előfordulnak.

Alomszáma: 5-8 kölyök

Várható élettartama: 10-14 év


Vérmérséklete


Jelleme: A dobermann igen mozgékony, éber, értelmes és okos kutya. A gazdájához és a családjához hűséges és odaadó, a házat nagy buzgalommal védelmezi. Viselkedésében elszánt és bátor, s erő tekintetében is igen szívós. Néha egy kicsit sokat ugat. Egyes példányai egy személyes kutyává válnak.

Társas viselkedése: Megfelelő nevelés és szocializáció esetén a dobermann jól kijön fajtársaival, a háziállatokkal és a gyerekekkel. Idegeneket nem enged a lakásba, de ha a gazdája azt jelezte hogy minden rendben, akkor azt a döntést a kutya is elfogadja.

Általános gondozási tudnivalók


Szőrzetápolási igénye: A fajta szőrzete nem igényel túl sok figyelmet. Elég hetente egyszer átkefélni egy puha sörtekefével, majd átdörzsölni egy kopókesztyűvel. A vedlési időszakban dudoros felszínű gumis kopókesztyűt érdemes használni a kilazult szőrszálak eltávolítására. A karmokat röviden kell tartani, és időnként szükséges ellenőrizni, nincs-e fogkőlerakódás a fogakon.

Tanítása: Ez az erős, jóképű kutya igen gondos nevelést és következetes bánásmódot igényel A tanítás során mindvégig a harmóniára kell törekedni. Aki eddig még nem sok tapasztalatot szerzett a kutyákkal, annak kifejezetten nem ajánlott ez a fajta. Sajnos túlságosan is sok dobermann válik neurotikussá a nem megfelelő nevelés miatt – az ilyen kutya félénk vagy ideges lesz, holott alaptermészete szerint nyugodtnak és kiszámíthatónak kellene lennie. A dobermannal mindig egyértelműen és tisztességesen kell viselkedni; soha nem szabad megütni, és arra is vigyázni kell, hogy ne érezze magát zaklatva. A nyugodt, természetes tekintéllyel rendelkező gazda viszont a legjobb tulajdonságokat hozhatja ki belőle. Ez a kutya igen gyorsan tanulja meg az új parancsokat, és szívesen teljesíti is azokat.

Mozgásigénye: A dobermann testfelépítése a gyorsaságot szolgálja, s ehhez rendkívül nagy kitartás társul. Ez a kutya nem éri be a naponkénti sétával a környéken. Szívesen végez bármilyen testmozgást – úszást, futást, hancúrozást labdázást, vagy a gazdájával való kocogást. Erre naponta nagyjából egy órát kell szánni. Ha egyébként eleget mozoghat, ez a kutya a lakásban nyugodtan viselkedik.

Alkalmazásai: A fajta ideális azok számára, akik kutyás sportágakban szeretnének versenyeztetni. Gyakran tanítják be vadászati gyakorlatokra, amelyekben kiemelkedő teljesítményt nyújt. Nem szabad túl korán kezdeni az edzéseket, és eleinte nem is szabad azokat túlzásba vinni. A dobermannak „éretté” kell válnia ahhoz, hogy komolyan munkához láthasson. A dobermann jó teljesítményt nyújt az ügyességi és engedelmességi számokban is – de ehhez igen sok időt kell ráfordítani.

2013. aug. 9. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 Jázi&Csenge ***** válasza:

Nekünk volt, bár én akkor még kicsi voltam:) Alapvetően nagyon jó kutyák, de erős kéz kell hozzájuk, és elegendő határozottság. Kezdőnek én nem ajánlanám, de megfelelő, következetes nevelés mellett nem agresszívak. Mivel aktív, sportos munkakutyák, fizikailag is alaposan le kell fárasztani őket, így elkerülhetők a viselkedési problémák.

[link]

2013. aug. 9. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
87%

a Dobik a világ legjobb fej kutyái. igaz , hogy Dobermann Úr álomkutyájától már igencsak elkanyarodtak, mind küllemben, mint idegrendszerben. Nevelésükhöz ugyanugy be kell tartani a következetesség elvét, mint bármely más fajtánál. Szeretnek dolgozni, habár nem a legkönnyebben képezhető kutyák közé tartoznak. A dobi szeret kombinálni, viszont ha megunja a munkát, akkor egyszerűen otthagy. nem egy alázatos fajta. Tény, hogy türelem kell hozzá, és humorérzék, mert vannak néha érdekes dolgaik:)))

Eléggé kontaktkutya, számára lételem a gazda közelsége, ha teheti a nap 24 órájában az ember sarkában liheg:) A kennel, és az udavri tartást nehezen birja, ráadásul a tél megviseli az izületeit, ami időskorban komoly problémákhoz vezethet. Mindent imádnak amit a gazdával lehet csinálni. Jó helyről, jó idegrendszerű kutyát kell venni. És nagyon áttanulmányozni a felmenőket, mert némely vonalak betegséggel terheltek. érdemes azt is számitásba venni, hogy az ősök meddig éltek. A testét az izomzatát folyamatosan épiteni, erősiteni a szalagokat, porcokat, magas kutya, és gyakorlatilag mindent rohanva csinál, sérülékenyebb. A szocializációjára nagy gondot kell forditani kiskorban. Felnőttként a kanok nehezen viselik más kanok társaságát, igy a kézbentarthatóságra nagy hangsulyt fektetni. későn érnek, ugy 3-4 éves korban érik el az igazi szépségük. Egy jól ápolt, szép izomzattal rendelkező büszke dobermann maga a csoda. Ha kezdő kutyás vagy, én mindenképp szukát javasolnék. És nagyon nézd meg, hogy milyen az anyakutya, és hogy nevel.

2013. aug. 9. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
Volt.Hajlamos meghülyülni idősebb korára és ha nincs lefárasztva fizikailag,szellemileg.
2013. aug. 9. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
az hülyeség.. nekem a legidősebb 9 éves, az előző dobim 12 évesen hagyott itt, és totálisan normális volt ő is, meg most az öreglány is.
2013. aug. 9. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

köszönöm szépen a válaszokat.

Imádnivaló kutya és én is cska akkor vállalnék ilyen kutyát ha időm engedné, hogy szenteljek neki időt. És mig nem vagyok informált addig sem.

Esetleg valamiféle rossz tapasztalata már volt valakinek a Dobermannokkal?

2013. aug. 9. 22:54
 7/12 anonim ***** válasza:
9 dobim van itthon. Az elég?:)
2013. aug. 9. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
juhj.....az csodás :D És rosz tapasztalat vagy egyéb? :D
2013. aug. 9. 23:24
 9/12 anonim ***** válasza:
Egyszer, az egyik kanommal. maga a tökély volt 3 éves koráig. Egyszerűen nem volt miért büntetni. Aztán egyszer ugy döntött, hogy én ne üljek a kanapéra, mert ő ott fekszik. és akkor le kellett boxolnunk. És utána helyreállt a rend. Sosem próbálkozott később. Tiszteltem őt, és ő is engem. Mondjuk első kutyám volt, de sokat tanultam tőle. :)
2013. aug. 9. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Uhh az nem semmi, hogy első kutyát igy tudtál kezelni !

És mit jelent gyakorlatban , hogy ne legyek erőszakos a kutyával, de azért gyengéd se....?! milyen az arany közép út?

2013. aug. 9. 23:30
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!