Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kutya kiszoktatása? Hogyan?

Kutya kiszoktatása? Hogyan?

Figyelt kérdés

A helyzet a következő:

Vettünk egy kölyökkutyust. Most 11 hetes múlt, 1 hónapja van nálunk, azóta mellettem alszik az ágynál.

Még sosem volt egyedül, mert nem dolgozom, de kb 1 hónap múlva munkába állok.

Kertes házban lakunk, így eredetileg is kinti kutyusnak szántuk, viszont mivel még elég kicsi, néhány helyen átfér a kerítésen, ezért felügyelet nélkül nem engedjük ki. Gondoltunk rá, hogy szólunk a szomszédnak, hogy csináltassa meg (nem a mi részünk), de max 2-3 hét múlva akkora lesz a kutya, hogy már nem fog átférni, így úgy döntöttünk ezen nem problémázunk.


Arra lennék kíváncsi, hogyha majd eljön az idő, hogy kint kell aludnia, vagy a munka miatt nem lesz mellette pár óráig senki, hogyan kezdjem a hozzászoktatást?

Mert így is szinte azonnal nyüsszög, ha mondjuk csak a mosdóba merek kimenni. Múltkor összepisilte az egész lakást, mire kijöttem a zuhanyból, pedig nem volt több 10 percnél (kivételesen nem hagytam nyitva a teraszra az ajtót, mert akkor mostam föl, de a kutya előtte volt kint, így gondoltam nem lesz gond).



2013. szept. 2. 16:37
 1/9 anonim ***** válasza:
Ebben az esetben,tavasszal lenne érdemes kezdeni a kiszoltatást,mert túlzottan kötődik.Viszont első lépésként ki kellene tenni a hálóból,szokja meg,hogy nem veled alszik és gyakrabban magára kell hagyni néhány percre,amennyit stressz,pisi nélkül kibír,ezt jutalmazni finom falatokkal,majd mindig növelni lassan az időt.
2013. szept. 2. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Egy hiperaktív kutyusról van szó és a ház maga csak 36 négyzetméter (a kert viszont hatalmas). Nem várhatok tavaszig a kiszoktatással mert megőrülne addig.
2013. szept. 2. 17:14
 3/9 Szilvi & Argos ***** válasza:
100%

Manapság minden kicsit is mozgékony kutyára rámondják, hogy hiperaktív...pedig csak foglalkozni kéne velük.

Ha naponta kétszer megsétáltatod, tanítod, játszol vele, NEVELED, akkor a lakásban sem fog különösebb gondot okozni.

A szocializáció része (kéne legyen), hogy a kutyus a gazdi életterét alaposan megismeri, megtanulja a szabályokat, korlátokat. Persze, ez sokkal több idő és energia, mint kivágni a kertbe...

Ha ki akarod szoktatni, akkor lassan kezdj neki. Fokozatosan egyre több időt töltsön kint a kutya aktív séta-játék-tanulás-evés után, mikor már ellazult állapotban van, akkor hagyd kint.

Ha nyüszít, sír, NE FOGLALKOZZ VELE...ha ilyenkor kimész csitítgatni, akkor elérte, amit akart: figyeltél rá

2013. szept. 2. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Először egy szép napos délelőtt menj ki vele a kertbe, játszani, aztán csinálj valamit te magad, úgy, hogy nem foglalkozol vele, majd kicsit menj be a lakásba, csukd be az ajtót. Kis idő múlva menj ki, megint legyél kicsit kint, megint csukd be az ajtót... Pár nap múlva hagyd kint aludni is, de azért legyél vele kint elég sokat. Persze csináld meg még az elején kint a helyét, rendes, szél és esőtől védett házat, vizet, stb. És mutasd meg neki a helyét, simogasd ott, mondd neki, hogy az a helye, tanítsd meg neki, hogy helyedre!... Játékosan, jókedvűen, jó élményei legyenek kint. Pl mostantól mindig kint etesd, akkor az is pozitív élmény neki.
2013. szept. 2. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

A border collie szerintem elég hiperaktívnak számít és nem hiszem, hogy bármennyi fárasztás elég lenne neki, ilyen kis helyen kb 9 órára magára hagyva... Ha én itt vagyok akkor is kb 2 órát bír ki semmittevésben a legnagyobb fárasztás után is. A kertben sokkal jobban érzi magát, könnyen leköti magát (és később agility pályája is lesz).


Egyébként köszönöm a válaszokat.

2013. szept. 2. 18:28
 6/9 Szilvi & Argos ***** válasza:

Hát a border collie tényleg nem egyszerű eset :D

Sokan tartják lakásban, tehát nem lehetetlen ;) Bár kölyökkorban gondolom valóban okozhat nehézségeket a dolog :D

2013. szept. 2. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Csak hogy helyretegyük a dolgokat: A kutya gazdájának a kötelessége, hogy megakadályozza a kutya szökését és ebben az esetben nem lényeges, hogy kié a kerítés. Nem kötelezheted a szomszédot, hogy medvebiztos kerítést építsen, ha te medvét akarsz tartani. Nem tudom, hogy milyen az a kerítés ami nálatok van, de ha szerinted már elég nagy a kutya, hogy ne férjen át rajta, attől még ő megtalálhatja a módját. Olyan helyeken férnek át, hogy nem is gondolná az ember. Én a helyedben azért rendbetenném azt a kerítést. Persze, ha jófej és gazdag a szomszéd, akkor lehet, hogy ő is partner lenne a kerítésépítésben, tehát megpróbálhatod megbeszélni vele is.
2013. szept. 2. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

"... de max 2-3 hét múlva akkora lesz a kutya, hogy már nem fog átférni, ..."


Volt már kutyád? Mert nem úgy tűnik. A kerítéslukaknak valamiért MINDIG a kutyáéval egy időben indul be a növekedéshormon-termelődésük. Ez bizonyított tény. Ha pedig nem akarod hogy kiszökdössön a kutya, akkor igenis tessék befoldozni a lukakat, ne a szomszédra várj. Elvégre nem az ő kutyája, hanem a tiéd.

2013. szept. 3. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Már megcsináltuk a kerítést, de azért köszi a válaszokat!
2013. szept. 6. 14:23

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!