Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Milyen módszerrel kellene...

Milyen módszerrel kellene továbblépnünk?

Figyelt kérdés

Későn érő, közel másfél éves juhászkutyám van (több másik kutyám mellett), akit kicsi kora óta fokozatosan szoktattam a nagyvilághoz, hol másik kutyáim társaságában, hol egyedül. Egyedül is egészen szépen vette az akadályokat, juhászkutyánál megszokott módon fenntartással és óvatosan szemlélte a számára új, idegen dolgokat, nem volt soha egy vakmerő típus, de nem is volt félős, vagy labilis. Egy éves korára már annyira nem forszíroztam az önálló szoci-túráit, hanem más kutyáimmal együtt cipeltem magammal, majd néhány hete egy egyedüli sétánkon észrevettem, hogy a hangosabb ingerektől elkezd befordulni. Próbáltam nem tudomást venni a viselkedéséről, hogy véletlenül se erősítsem benne. Valószínűleg érezhette bennem a növekvő feszültséget, mert elkezdett folyamatosan lejjebb ereszteni, a végén már kifejezetten félősen jött utánam, lehúztuk egymást. Kissé elkeseredtem, hogy a szocializáltságát tekintve túl korai volt az örömöm, és elkezdtük elölről az egészet, ám valahogy mégis rögzült benne a hülyeség, és ahogy észreveszi, hogy "városban" van, elkezd újra leereszteni. Tömeg, hangos zaj, forgalom, váltják ki belőle, viszont ahogy leveszem a pórázt róla, elkezd látványosan felengedni, és ha picit játszok vele, akkor egészen jó kedve kerekedik, és újra normális lesz. Aztán ahogy visszakerül a póráz, ő is visszasüllyed. Labdával valamennyire pórázon, a tömegben is ki tudom zökkenteni, de nem eléggé.

Arra jutottam, hogy én és/vagy a póráz teszi ezt vele, hiszen szabadon és játék közben teljesen jól elvan, ha pedig velünk van valamelyik másik kutyánk, akkor normálisan viselkedik. A többi kutyától a nap nagy részében el van választva (ő bent van, a többi kint), pici korában is odafigyeltem rá, hogy szorosabb legyen velem a kapcsolata, mint a többi kutyával. Kíváncsi vagyok, hogy nálam tapasztaltabbak mit javasolnának erre a problémára. Biztos vagyok benne, hogy lassú víz partot mos alapon előbb vagy utóbb elfogadná a sorsát, de mennék vele versenyre ősszel, jó lenne egy gyorsabb megoldás.

Egyébként szuka kutya, a kapcsolatunk jó, 24/7-ben együtt vagyunk, tisztel, elfogad, lesi a kívánságaimat, nagyon pörgős, motívált, kajás-labdás-frizbis, fizikai igénybevételt nagyon jól bírja a mentálisat most kezdtem el kitolni (hisz még fiatal).



2013. szept. 3. 10:53
 1/10 sippara ***** válasza:
100%
Lehet, hogy hülyeség, a saját kutyámból és hasonló problémánkból indulok ki, de nem tartod másképp a pórázt a problémás helyeken? Nálunk az segített, ha simán csak a derekamra kötöttem a pórázt és "elfeledkeztem" a kutyáról, "egyedül sétáltam" - így szépen lassan felengedett, azóta újra visszavehettem a kezembe a pórázt, de ha érzem magamon, hogy rástresszelnék egy adott helyzetre, már reflexből kötöm az oldalamra és jobban is működik az ebzet így.
2013. szept. 3. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Nem lehet, hogy a pórázzal önkéntelenül is nyomod bele a feszültséget? Esetleg túl sok a korrekció vagy szorosabban magadhoz húzod? Milyen juhász? Kérhetnél segítséget az ugyanolyan fajtájú kutyák tulajdonosaitól.
2013. szept. 3. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

az ördögi kör valahogy így fest: a kutya kezd leereszteni, idegessé válik, húzni kezd. én ezt korrigálom, ahogy szoktam, illetve lábhoz hívom, de teljesen szétszórt, pár pillanat múlva újra húzni kezd. ha városban, forgalmas helyen vagyunk, akkor kénytelen vagyok rátenni a pórázt, és sajnos kevés olyan hely/zet van amikor adott az embertömeg, a zajok, de mellette, elengedhetem pórázról...

attól félek, ha a derekamra kötném, akkor stabilan csak húzna, de egy próbát megér a dolog. köszi!

2013. szept. 3. 11:42
 4/10 sippara ***** válasza:
Ha húz, apró rántással korrigáld és utána azonnal engedd is el a pórázt. Egyelőre ilyen idegállapotban ne várj el lábnál követést, elégedj meg eleinte azzal, ha csak nem húz - ahogy nyugszik le, előbb-utóbb neki is kényelmesebb lesz láb mellett közlekedni :)
2013. szept. 3. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Rakj rá hámot,ha eddig nyakörved volt és keress városi,de kevésbé zajos helyet neki.Ha a séta végén egy futtató,vagy játék vája,akkor felengedhet előbb utóbb.Nekem volt ilyen zajérzékeny ideiglenesem,nála az volt a megoldás,hogy nem vettem tudomást a félelméről.Mentem tovább ugyan úgy,legfeljebb kicsit szörfölt a póráz végén.Ha szépen jött ingergazdag helyen röviden dícsértem,ha nagyon leakadt ,egy nem jó,majd határozott gyere,paranccsal vezettem tovább.De kutyánként más,hogyan segíthetsz neki.
2013. szept. 3. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 ödi2 ***** válasza:
Mindegyik előző válasz segíthet, de nehéz így látatlanba... Volt olyan esetem, hogy kezembe vettem a pórázt és egyenest bementünk a zajba és mikor pánik látszott rajta, megálltam és semmit sem csináltam, csak kivártam. Mikor látta, hogy nincs baj, csak zaj, lenyugodott és elindultunk a zajtól távolabb, míg teljesen lenyugodott. Tettünk egy kanyart és ismét a zaj felé mentünk... Kb 4-5 alkalom után rendben volt. Ha van otthon lehetőség, akkor minél több hanggal és zajjal kellene szoktatni, de igazán a higgadtság és a nyugodtság fog segíteni, amit Tőled kaphat meg. Mindenképp motiváld és jutalmazd ha jól teljesít, tényleg sok múlik a hozzáállásodon. Ha lemarad és vonszolnod kellene, akkor állj meg és hívd magadhoz inkább és ültesd le melléd, várj amíg megnyugszik és utána indulj ismét az eredeti irányba. A derékra kötött póráz is jó ötlet, mert az is lehet gond, hogy pont a Te idegességed veszi le, ahogy tartasz a lehetséges reakciótól... Nincs egy jó kutyás suli a környékeden? Nem tűnik nagy problémának és vannak akik eseti segítséget is vállalnak, 2-3 alkalom szerintem már adna elég segítséget, próbáld meg, nézz utána.
2013. szept. 3. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 ödi2 ***** válasza:
Amúgy milyen juhászkutya? jó pár fajta megfordult a kezem alatt 25 év alatt... Amúgy sok a pórázproblémás kutya, nekem is volt sajátban is, nem mindig van tuti recept.
2013. szept. 3. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Szilvi & Argos ***** válasza:

A helyedben a magába forduló kutyát nem korrigálnám, meg lábhoz húznám, hanem próbálnám lelkesíteni. Gyors tempójú séta, akár kocogás, közben magas hangon biztatnám. Cél, hogy kioldja magát és jó kedvű, vidám legyen. Ilyenkor akár egy kis eszköz nélküli játékra is lehetne bírni.

Sőt, buzdítanám, hogy előttem, akár feszes pórázon ügessen büszkén felemelt fejjel. Ilyenkor azt kell erősíteni, hogy magabiztosan MERJEN kezdeményezni...

2013. szept. 3. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 ödi2 ***** válasza:
100%
Szilvi válasza is jó megoldás lehet!:) Az a baj, hogy ez tipikusan az a helyzet, hogy egyikünk sem látja a kutyát, nehéz így megmondani, hogy melyik megoldás a jó. Az általam leírtak ANNÁL a kutyánál beváltak, a tiédnél meg lehet a Szilvi javaslata használna... Próbáld ki amelyiket hasznosabbnak gondolod, ha több próbálkozás, mondjuk egy hét sem segített, akkor hátra arc és jöhet a következő választási lehetőség. De még mindig az oktatót javasolnám, ez tipikusan látni kell és megcsinálni probléma, leírtak alapján jó tanácsot adni vagy fogadni elég necces... A kutya habitusától indulj ki és úgy válassz módszert, ahány választ kaptál, annyi jó módszert, csak hogy melyik válik be a kutyádnál, azt nem tudja senki így megmondani...:) Sok sikert és kitartást!
2013. szept. 3. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Sziasztok! Azért írtam ki ezt a kérdést, hogy kapjak néhány ötletet más szemszögből is, ez megtörtént, nagyon köszönöm!

A fokozatosság és a jutalmazás szerepelt a terveim között, a hám és a póráz más jellegű kezelése nem, illetve az is jónak tűnik, hogy kicsit fussunk, felpörgessem (bár nem tudom ezt hogy sikerül majd kivitelezni a forgalmas helyeken :)).

Azon gondolkoztam még, hogy teljesen elzárom a többi kutyámtól, mert nekem az sem tetszik, hogy az ő jelenlétükben higgadtabb, ill. az is megfordult a fejemben, hogy először úgy páromnak adnám át a necces helyeken a kutyát, én pedig csak kísérném őket (ő sokkal dominánsabb, és higgadtabb, mint én). Ki fogom próbálni az ötleteket, még egyszer köszönöm!

Oktatóhoz úgyis megyünk, ha kezdődik a suli e hónapban, remélem addig is jutok valamire. Abban nincs kétségem, hogy el fog múlni, csak azt nem tudom, hogy mikor :)

2013. szept. 4. 08:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!