Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Szeparációs stressz oka...

Szeparációs stressz oka csakis a falkavezérségben keresendő?

Figyelt kérdés
Azért kérdezem, mert van egy kb. négy hónapos kis örökbefogadott keverékem akinél ez a probléma merült fel. Az utcán találták kb. 7-8-9 hetesen aztán menhelyen volt kb. másfél hónapot és most egy hete van nálam. Nem lehetséges az, hogy azért szorong, mert fél, hogy megint egyedül marad és nem fogok visszajönni hozzá? A falkavezéres dolgon igencsak meglepődnék, mert van 3 felnőtt dobermannom és náluk sem szeparációs stressz sem semmi más komoly probléma nem volt sohasem, mindig is következetesen, határozottan neveltem őket kis koruk óta, ugyanezen elven nevelem ezt a kiskutyát is. Nem létezik, hogy 3 ilyen kutyát meg tudtam nevelni, de egy kis keveréknél akkorát bakiznék, hogy ilyen komoly probléma merül fel...
2013. szept. 14. 07:44
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Az esetek nagy többségében igen.

A kivételt meg azok az esetek képezik, akik nincsenek egyedülléthez szoktatva, vagy nagyon önállótlanok, nincs meg a konfliktuskezelő és problémamegoldó képességük.

2013. szept. 14. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 Imola Ágnes ***** válasza:
Egyrészt még kicsi, ezt kinőheti. Másrészt szabályokra, és napi rutinra van szüksége. Sok inder érte eddigi rövid élete során. Két dologra figyelj. A rendszeres, de nem megerőltető mozgatásra, és a rutin bevezetésére. Ha sikerül beállítani a napirendjét, nem lesz gond. Amint írtad a falkavezérség nem gond nálad, de abban is légy következetes, és ne sajnáld a kutyát, inkább neveld magabiztosan.
2013. szept. 14. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Nem sajnálom, mármint sajnálom, de neki ezt nem mutatom ki. Akkor lehet, hogy az a gond, hogy nincs napi rutin, mert össze-vissza dolgozom és nem mindennap ugyanakkor van séta, foglalkozás. A többi kutyám megszokta, de lehet, hogy ő nem érzi magát biztonságban velem emiatt? Sajnos ezen nem tudok változtatni. Főleg akkor jön ki a probléma mikor a másik hármat viszem még de őt már nem, neki az már sok lenne, viszont a többieket muszáj lemozgatnom, ezen sem tudok még változtatni addig amíg ő kicsi. Megválni nem akarok tőle,már most megszerettem. Olyan kis figyelmes, okos, könnyen tanítható kutya. A többi kutyámmal is jól kijön, nagyon illik a csapatba. Remélem majd kinövi.
2013. szept. 14. 14:07
 4/11 sippara ***** válasza:
Ha az oltásai rendben vannak, szerintem vidd nyugodtan a "nagyokkal", maximum ő nem rohangál annyit, ha túlerőltetné magát, még mindig pórázra tudod venni, és addig is a falkával van. A rendszernek nem kell tökéletesnek, pláne nem időhöz kötöttnek lennie - én is össze-vissza dolgozom, így a rendszer nálunk valahogy így néz ki: mielőtt elmegyek, séta; amikor hazaérek, séta; itthon tanulás; egy-két óra pihi; esti séta. A lényeg az, hogy valamihez tudja kötni az eseményeket :) A másik ok az lehet, ha nem tudtad fokozatosan egyedülléthez szoktatni. A dobikkal együtt van otthon, vagy el van tőlük szeparálva?
2013. szept. 14. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Megvannak az oltásai és mindig együtt vannak kivéve mikor ő otthon marad egyedül. Úgy szoktam csinálni, hogy reggel közös séta, közben otthon tanítgatás, szeretgetés, pihi, délután valamikor össze-vissza időpontban összeszedem az elérhető kutyás haverokat aztán a mezőn közös játék, rohangálás. Ott ha kifárad akkor leül mellém és nézi őket. Este már nem szoktam vinni, mert akkor futok a kutyáimmal, amit nem bírna már, már az iramot sem bírná tartani, aztán mini mantrailingezünk a parkban. Azt nem lehet kihagyni, imádják, olyan nekik mint a labdamániás kutyának a labda :) Hazaérve aztán még játszanak egy kört a kicsivel az udvaron, hogy neki is meglegyen az esti mozgás. Na és ő ezt az esti egyedüllétet nem bírja :/
2013. szept. 14. 15:06
 6/11 anonim ***** válasza:

Nagyon fontos tényező, hogy egy négy hónapos kölyökről beszélünk, aki ráadásul ténylegesen volt már egyedül, falka nélkül, ami az ő korában kvázi egy halálos ítélet. Nem természetes számára sehogy sem egyedül maradni, hát még ilyen múlttal. Ráadásul képzeld el, hogy lelép a komplett falka, mindenki rajta kívül, ezt lazán veheti büntetésnek, amitől persze máris ideges. Részemről teljesen érthető, ha ki van borulva, amikor ott hagyjátok.

A kérdés viszont az, hogy szoktattad őt bármilyen módon az egyedülléthez, vagy rögtön otthon hagytad egy órára tökegyedül, anélkül, hogy "megbeszéltétek" volna, hogy mi ilyenkor az elvárt viselkedés? Nem tudom, miben nyilvánul meg a szeparációs szorongása, ordít, vagy rombol, vagy mit csinál, de érdemes átnézni az alapokat, előbb külön szobában egyedül hagyni, rászólni, ha rosszalkodik, és visszaengedni a falkába, ha jól viselkedik, tudatosítani benne, hogy ez nem büntetés, hanem inkább egy maradj-nyugton-kicsit játék.

2013. szept. 14. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Esetleg az is segíthet, ha meg tudod oldani egy darabig, hogy az esti futás két körben menjen le (az egyik kört viheted bringával is, gondolom a dupla futás nem opció), hogy mindig maradjon valamelyik otthon a kicsivel jó példát mutatni. De én mindenképpen a szoktatástól kezdeném, hogy egyáltalán tudja hova tenni ezt a "tök egyedül maradok" szituációt.
2013. szept. 14. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Első nap végig vele voltam, hogy szokjon egy kicsit.Második nap már dolgoznom kellett, de még aznap előtte kimentem az udvarra bezártam őket és hallgatóztam, néha ugatgatott de semmi különös, akkor még elmentem a kisboltba, kb. 3/4 órát voltak egyedül, nem csinált semmit. Megdicsértem nagyon, hogy milyen ügyes volt, jutalomfalat, játék minden volt. Amíg dolgoztam szintén nem csinált semmit. Megint dicséret. Akkor még kihagytam a teljesen egyedül maradást. Harmadik nap hagytam egyedül teljesen, vártam még egy kicsit mielőtt elindultam, ugatott, de hát ezt eddig is csinálta,gondoltam ez normális, 3 nap az még semmi, meg kell szoknia, az ugatás még belefér. Na hazaértünk, ült az udvaron, az ajtó előtt, mikor meglátott minket szaladt oda nagy örömmel. Hát néztem nagyokat, mert én a lakásban hagytam... Viszont az ablak nyitva volt, fene se gondolta, hogy ki tud menni az ablakon. Olyan mint a macska. Az útvonal valószínűleg az volt, hogy kanapé, onnan átugrott a magasabban lévő asztalra, onnan át a konvektorra (erre a mutatványra azért kíváncsi lennék, mert előttem nem produkál hű de nagy ugrásokat, ki sem néztem belőle) és onnan már az ablakpárkányon is volt és onnan kiugrott. Kész csoda, hogy akkor nem tört maga alá a lába vagy nem lett bármi más sérülése. Negyedik nap eltoltam az összes bútort és bezártam az ablakot is. Nem tudott kimenni, de ettől teljesen bepánikolt szerintem. Rombolt, leszedett mindent a konyhapultról, a kanapét összejárkálta, látszottak a mancsnyomai, de onnan már nem tudott átugrani sehová, de azért lepisilte. Ment a hasa ( mindig normális széklete van) gondolom a félelem ezt hozta ki belőle. Ja és a szobatisztasággal sincs baj, tudja tartani akkor is amikor dolgozom. Rájött, hogyan kell kinyitni a konyhaszekrény ajtaját, széthúzta a szemetet, elborította vele a konyhát. Hát öröm volt hazaérni. Nem szidtam le, nem szóltam hozzá, szép csendben összetakarítottam és közben magamban szitkozódtam nem kicsit. Ötödik nap vele hagytam az egyik kutyát, hátha akkor megnyugszik. Hát nem, ugyanezt csinálta. Tegnap két kutyát hagytam vele az sem segített. Ma itthon vagyok egész nap, nem fogom egyedül hagyni, közös séta lesz csak és itthon lemozgatás, játék. Akkor nem csinál semmit ha mindhárom kutya vele van, mert amikor dolgozok soha semmit nem csinál, de ha egyet is elviszek magammal akkor hiszti van. Egyenként meg nem tudom őket lemozgatni, mert annyi idő nincs rá, hogy így is mindegyikük kimozogja magát. :/ Az baj még, hogy a házban nincsenek ajtók csak boltívek, kivéve a fürdőszobát, oda nem akarom bezárni, mert azt már szerintem eleve büntetésnek venné. Megpróbálom akkor azt, hogy a három nagyot kiviszem az udvarra és akkor megpróbálom először pár percre bent hagyni, aztán majd kitoljuk az időt. Remélem megoldódik, mert ez így sokáig nem mehet.
2013. szept. 14. 16:51
 9/11 anonim ***** válasza:
Na, hát akkor itt a gond, egyszerűen csak nem érti, mi történik vele, persze, hogy pánikol. Ezért kell legalább egy hét szabit kivenni új kölyöknél, hogy az ilyen dolgokat legyen idő megalapozni. Az, hogy egyedül hagytad egyszer-kétszer, és nem csinált semmit, nem szoktatás, hanem mázli :)
2013. szept. 14. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Utolsó - lehet :D Na de hát a másik hárommal sem csináltam semmi extra szoktatást. Elmentem fél órára, majd egy órára, pár órára és aztán dolgozni. Ők sosem csináltak ekkora balhét belőle, sőt semekkorát. Egész eddigi életükben fejenként max. 1-2 esetet tudnék mondani amikor romboltak,de összesen sem volt annyi mint ennek a kicsinek egy attrakciója :) Az első kutyám ő ha egyedül maradt akkor ugye teljesen egyedül maradt minden esetben mégsem volt belőle baj. Na mindegy, ő már az előélete miatt is problémásabb, vele másképp kell. Ma már egész ügyes volt, gyakoroltunk egész este :) Jövő hétre kérek szabit és akkor pöccre vágjuk a dolgot :) Köszönöm a segítségeteket!
2013. szept. 14. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!