Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogyan kezelik az állatorvosok...

Hogyan kezelik az állatorvosok a stroke-ot/agyvérzést kapott kutyákat?

Figyelt kérdés

A 15,5 éves kutyusom valószínűleg stroke-ot kapott. Füleredetű egyensúlyvesztést sajnos kizárta az állatorvos. Nem tudja pontosan, mi baja van, ahhoz CT vagy MRI kéne, de szerinte úgyse változtatna a kezelésen. Lehet stroke, agyvérzés, akár daganat is. Féloldalasan tartja a fejét és a szeme ide-oda rezeg, tehát borzalmasan szédül. Látszik is a járásán, mint aki részeg, ha nagyon akar egy irányba menni, csak körbe-körbe viszi szegényt a feje, de aztán nekiindul és 50 métereket képes egyhuzamban haladni. Szteroidot kap és B vitamint folsavval idegregenerálásra, plusz gyomorvédőt a szteroid miatt.

Enni tud, de nem sokat és csak pépeset, rágni nem hajlandó. Májkrém, fasírt, párizsi jöhet, de pl. a száraz táp nem kell neki. Amúgy meglepően mozgékony, még ha akarnám se tudnám fekve tartani, de úgy veszem észre, jót tesz neki, hogy mozog. Jön-megy a kertben, szaglászik, megy a többi kutyám után, meg utánam. Persze azért hosszabb időre nem hagyom kint, főleg a hideg miatt féltem. Ha bent van, szépen lefekszik aludni. Sokat iszik és gyakran kéredzkedik ki pisilni, de úgy látom, mintha nem lenne túl sok vizelete. Nem tudom, mit lehetne még tenni érte. Volna-e értelme a CT-nek/MRI-nek. Agydaganat esetén értelmetlen volna, az biztos, mert tavasszal operáltak le neki egy melanomát a szemhéjáról és akkor ez egy áttét, semmi értelme nem volna műtéttel kínozni. De azért érdekelne, mivel szokták kezelni általában a stroke-os/agyvérzéses kutyákat.



2013. okt. 5. 16:48
 1/5 anonim ***** válasza:

A stroke elég ritkán fordul elő kutyákban, de előfordul. Mindenesetre a stroke azt jelenti, hogy egy vérrög elzárta az agy egy területének vérkeringését,ezáltal elhalt az oxigénhiányos agyterület. Két tipusa van, hemorrhágiás, és ischaemiásstroke.

Ezzel nagyon nincs mit tenni, a tüneti és támogató kezelésen kívül.Ha ischemiás stroke-ja volt, akkor jó esélye van, hogy néhány héten belül elég jól rendeződik az állapota, de ez nem biztosított.

Diagnosztizálni MRI-vel lehet. Ránézésre nem.


Egyébként remélhetőleg vett az orvos a kutyádból vért,és készült egy alapos vizsgálat, tekintettel az idős korra. Ez feltétlenül szükséges.


Kíváncsi lennék, hogy zárta ki a fül eredetű egyensúlyvesztést?

Ugyanis különösen idős kutyákban gyakori az idős kori vestibuláris szindróma, ami mellesleg az általad leírt tünetekkel jár, annyival kiegészítve,hogy gyakran hányni is szoktak a betegek, illetve egyeseknél nehézkes evés is tapasztalható. Egyébként ez is magától javulni szokott néhány napon, 1-2 héten belül. A steroid terápia pedig ebben az esetben kontraindikált. Gyakran összetévesztik a stroke-kal..


Lehet még agydaganat, tályog, granuloma... De az ok csak akkor fog kiderülni, ha elmentek MRI/CT-re. Az MRI jó lenne arra, hogy kiderüljön, mi a baja a kutyádnak. Mert így csak találgatás van. Viszont sajnos elég húzós az ára ennek a vizsgálatnak.

2013. okt. 5. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a hasznos választ. Rohamosan javul az állapota, de a fejét még mindig féloldalasan tartja. A szeme már szinte alig rezeg és a járásán is látszik a jelentős javulás. Étvágya egyre jobb. Eleinte nem akart enni, de most már mindenből eszik egy keveset, kivéve a szokásos száraz tápot - az nem kell. Nekem is van egy olyan érzésem, hogy mivel a szédülésen kívül más tünetet nem tapasztalok nála, nem vagyok biztos én abban a stroke-ban. A fülébe benézett nagyon jó minőségű kamerával, én is láttam a monitoron, de azt mondta, mivel a dobhártyán nem látszik semmi, nem domborodik ki, se nem gyulladt, ezért zárható ki a fül eredet. Viszont ez az időskori vestibularis szindroma gondolom nem feltétlenül látszik fültükrözéssel...Vérképet nem néztek. Tavasszal volt teljes kivizsgálás a szemhéjműtéte miatt, akkor nagyon jó volt a vérképe, semmi komolyabb probléma nem volt. Azért most elgondolkoztam, hogy talán jobb lenne tisztázni az okot, mint szteroidokkal tömni őt feleslegesen. CT vizsgálat megfelelő lenne vagy csak az MRI mutatná ki? Mindenesetre ha ilyen ütemben javul, lehet hogy hamarabb abbahagyom a szteroidozást, mint ahogy javasolták, de figyelek rá, hogy fokozatosan csökkentsem az adagot. Férjem azt mondja, hogy az állatorvos nem zárta ki a fül eredetet sem, csak nem látott semmiféle elváltozást a fülben. Valóban egyébként, annyit mondott hogy ismeretlen eredetű, tehát nem állított fel konkrét diagnózist. Nagyon köszönök minden segítséget! Olvastam erről a betegségről előtte is, de azt nem tudtam, hogy időskorban gyakori.
2013. okt. 7. 12:57
 3/5 A kérdező kommentje:
Most látom csak, hogy írtad, hogy a CT is megfelelő...
2013. okt. 7. 13:02
 4/5 anonim válasza:

Szia!


mi lett a kutyussal?

a mi 9 éves boxerünkkel ugyan ez történt/ történik.

nagyon meg vagyunk ijedve, de bíztató hogy a te kutyud 2 nap után mér jobban lett.

2015. jún. 2. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Bocsánat, a privit előbb észrevettem volna. Szerintem csak fülfolyadék probléma volt.:) Szegénykémmel beszedettem a szteroidot, de minek? Mindenesetre azóta kb. 2-3 alkalommal volt már neki, ilyenkor 2-3 napig jojózik a szeme és csak pépeset tud enni vagy azt se, meg tántorog szegénykém, de aztán kutyabaja:) 17,5 éves, épp tegnap kapta meg az esedékes kombinált oltását, azt is remekül viselte. Második alkalommal már nem is vittem orvoshoz, nem szteroidozom feleslegen.
2016. jan. 8. 04:03

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!