Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Milyen fajta kutyát válasszunk...

Milyen fajta kutyát válasszunk? Melyik a legideálisabb kezdő kutyások számára?

Figyelt kérdés
Párommal szeretnénk egy kiskutyát venni, de nem tudunk dönteni, hogy milyen fajtát. Elsősorban bichon vagy westie érdekel minket. Ha bichon, akkor vagy bolognese vagy havanese. Mindhárom kutyafajta jellemzőjét elolvastam, összehasonlítottam. Bichonoknak a szőrét naponta kell fésülni és a szemüket is naponta ápolni kell (legalábbis több oldalon is ezt olvastam, nem tudom a szemápolásból mennyi igaz). Tehát elég macerás. Ezen kívül nem szeretnek túl sok időt egyedül tölteni. Párom 3 műszakban dolgozik, én 2, ezért van amikor úgy jön ki a váltás, hogy 4-5 órát is egyedül lenne a kutyus. Nem tudom ezt hosszú távon mennyire bírná. Westienél viszont írják többen, hogy eléggé ugatós fajta. Lakásban lakunk, így a szomszéd tévéjét is lehet hallani, szó szerint, így gondolom a kutya ugatás is áthallatszana. Igazából mindkét fajta tetszik kinézetre is, jellemre is, és persze mindkettőnek van hátránya. Szeretnék tanácsokat, esetleg személyes tapasztalatokat a fent említett kutya fajtákkal kapcsolatban. Elfogadok mindenféle tanácsot is kutya neveléssel/tartással kapcsolatban, hiszen most először lesz saját kutyám. A családban mindig volt, csecsemő korom óta, de azért más, ha tényleg csak én vagyok érte a felelős. Előre is nagyon köszönöm a válaszokat!

2013. okt. 22. 11:23
1 2 3
 1/22 intrepid ***** válasza:
52%
Puli forewer!
2013. okt. 22. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
31%
Valami kisméretű keverék kölyköt ajánlanék.Ezek a fajtatiszta ebek elég terheltek egészségügyileg a tömegtermelés miatt.
2013. okt. 22. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 A kérdező kommentje:
Találtam neten bichon frise és bolognese illetve havanese-bolognese keveréket. Akkor inkább azt ajánlanád, vagy teljesen szakadjak el a bichonoktól?
2013. okt. 22. 11:34
 4/22 anonim ***** válasza:
46%
Telis tele minden ezekkel a kis fehér pamacskutyákkal,ami nem lenne baj ,de boldog boldogtalan szaporítja őket, ne törődve sem a vérvonalukkal sem a szűrésükkel. Én kevésbé népszerű fajtát választanék, vagy keveréket.
2013. okt. 22. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! Írnál pár kevésbé népszerű fajtát, ami kis termetű? Tacsi,yorki kizárva, nem is szeretnék, meg velük is tömve van az utca.
2013. okt. 22. 12:12
 6/22 anonim ***** válasza:
76%

Tenyésztőtől kell kutyát venni, akkor mindegy, mennyire népszerű a fajta.

A következő kérdéseket tedd fel magadnak (esetleg válaszold meg itt):

1. Mennyi pénzt szántok a kutya megvételére?

a, Kb 100 ezer Ft: a legtöbb fajta ilyen árban mozog, a bichon és a westie is.

b, Kb 50 ezer: az nem az általad említett fajták árkategóriája. Annyiért magyar fajtát kapsz, mint amilyen pl a mudi.

c, 40 ezer alatt: menhely, fajtamentők. Ha szereted az állatokat, ne támogasd a szaporítókat. Ha ragaszkodsz a bichon-westie fajtákhoz, akkor 80 ezer alatt már biztos, hogy vmi gebasz van a kiskutya körül. Ha nincs pénz az adott fajtára, jobb menhelyről hozni kiskutyát, mint pénzt adni a fajta megnyomorítóinak.


2. Kezdők vagytok, de akartok-e kutyaiskolába menni, sportolni a kiskutyával?

a, Igen: bármelyik fajta megfelelő lehet. Tudni kell a terrierekről (westie), hogy keményebb diók, mint a nem terrierek (bichon). A terrier neveléséhez egy kezdőnek valószínűleg segítség kell. De mindkét fajta igényel foglalkozást, érdemes velük eljárni sportolni (persze megvannak nélküle is, de az állatok ugye sokmindent túlélnek).

b, Nem: Akkor inkább bichon.


A konkrétan felmerült témákkal kapcsolatban:


Szőrápolás: én gyakorlatilag egy lakásban tartható fajtát ismerek, akinek a szőrével nem kell foglalkozni, ez pedig a mudi. Lehet, hogy a bichont fésülni és nyírni kell, de a westiet is kell vinni időnként trimmelni. Ráadásul a legtöbb kutya nagyon érzékeny a fürdetésre, de egy bichont sokkal gyakrabban lehet fürdetni, mint a többi kutyát, mert másmilyen a szőre - ezért ha lakásba, kanapéra ülő kutyát akarunk, ez egy könnyebbség szerintem. Persze ha nincs időd az ápolására, akkor jobb a westie, de egy nem kiállítási szőrben lévő bichon ápolása nem akkora nagy kunszt.


Az ugatásról:

A legugatósabb fajtákat is meg lehet arra tanítani, hogy a lakásban csönd van. Nekem pl mudim van, a szabadban be nem áll a szája, de itthon meg se nyikkan. Ezt nem bonyolult elérni.


Az egyedüllétről:

4-5 vagy akár 8 óra egyedüllét könnyedén kibírható bármely kutyának. Persze ha félresiklik a nevelés, akkor kialakulhat szeparációs szorongás, de ez szintén fajtától független.


Én a helyedben bichont vagy annak keverékét tartanék. A bichon fajtamentésnek is sok kutyája van.


Azt még érdemes átgondolni, hogy van-e a közelben megfelelő zöld terület, ahol elengedheted a kutyádat és játszhat más kutyákkal. Ha nincs ilyen a környéken, akkor egyrészt nagyon nehéz lesz megoldani a mindennapi mozgatást és a szocializációt, és egy energiától túlcsordult és nem szocializált kutya pedig minden nevelés ellenére is a póráz végén őrjöngő kis szőrgolyó lesz. Ha nincs a közeletekben ilyen zöld rész, akkor szerintem ne kutyát tartsatok.


Most így hirtelen ennyi jutott eszembe.

2013. okt. 22. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
100%

Kevésbé népszerű fajta:

Mudi: sokan azt hiszik, ez egy nagy kutya, de elég sok a túlméretes kutya. Egy standarden belüli szuka 10 kg kb. Olcsó, a szőrével nem kell foglalkozni, de gondosan kell szocializálni, és mivel jó munka - és sportkutya, sportolni kell vele.

Mopsz: egyre népszerűbb, viszont jól bírja a napi egyedüllétet, és sokkal kevesebb mozgatást igényel, mint a legtöbb kistermetű fajta. A ráncait kell törölgetni, de minden fajtát kell valahol ápolgatni. :)

Kínai meztelen kutya: magas árkategóriájú, sok ápolást igényel, de jelleméből adódóan szerintem ideális kezdőknek.

2013. okt. 22. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 A kérdező kommentje:

6os válaszoló köszönöm nagyon sokat segítettél!!

Én szívesen fogadnék be menhelyről egy kis keveréket, viszont a párom inkább tenyésztőtől venne. Kutyaiskolába én szívesen mennék, viszont a városunkban sajnos nincs. A legközelebbi 60 km és hetente többször, vagy akár egy héten egyszer is felutazni nem túl olcsó mulatság sajnos. Sportolni szívesen elmegyek a kiskutyával, erre a környék is alkalmas. Azt írtad, hogy a westie neveléséhez segítség kell egy kezdőnek. Ezt azért írtad mert sokat kell vele foglalkozni, vagy a természete miatt?

Azt olvastam másfél-2 hetente kell a bichont fürdetni, ez bőven belefér az időmbe, de ahogy olvastam neten elég különleges szerek kellenek a szőre ápolásához. A felső Duna-parton lakunk, így mellettünk közvetlenül is van egy nagy füves terület erdővel körülvéve, illetve a Duna felé is van nagy erdő, sok füves rész. Egyébként az utca is eléggé kívül esik a város közepétől, nem nagy a forgalom és sok kutya van, így lesz lehetősége ismerkedni.

7-es válaszoló: Köszi a választ! Nekem a mudi valahogy annyira kinézetre nem jön be, inkább a szőrgolyókat szeretem, mint a bichon, így a kínai meztelen kutya és a mopsz is kiesik, de azért köszi!

2013. okt. 22. 13:11
 9/22 anonim ***** válasza:
100%

Kedves Kérdező!

A 6-os válaszoló nagyon klasszul összefoglalta a lényeget a kutyatartásról. Amit a terrierekről tudni kell(Westi, Stafford, Jack Russel, Yorkie...stb) az, hogy nagyon értelmes kutyák, de nagyon makacsok. Roppant következetesnek kell velük lenni, különben könnyen az ember fejére nőnek és átveszik az irányítást, azt pedig nem szeretnénk. Egy kezdőkutyással (szakértő segítség nélkül) gyakran megesik, hogy többet enged a kutyának mint amit szabadna, vagy rossz módszerrel próbálja tanítani a kutyát, ami persze csak kudarcot szül mindkét fél számára és itt kezdődnek a bajok.

Egy a lényeg, hogy olyan kutyust válasszatok aki illik hozzátok, olyan értelemben, hogy ha ti szerettek nagyokat túrázni, akkor nem egy mopsz vagy egy francia bulldog a jó választás, mert nekik nincs nagy mozgás igényük és nem is bírják a nagy sétákat. Igazodnotok kell a kutyus igényeihez, ahogy majd ő is igazodni fog a ti igényeitekhez.

2013. okt. 22. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 A kérdező kommentje:
Kedves 9-es válaszoló! Köszönöm a választ! Igen, ezt már olvastam, hogy a terrierek elég makacsok, egyrészt ezért is félek ettől a fajtától, de közben mégis tetszik bennük, hogy értelmesek, taníthatóak és nem lusták mint ahogy pl. egy mopsz.
2013. okt. 22. 13:49
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!